jirijanovotny jirijanovotny komentáře u knih

Frankenstein Frankenstein Mary Wollstonecraft Shelley

Kniha je jiná. Je jiná, než jsem si ji představoval.
S postavou Frankensteina a jeho monstra (nechť se jmenuje taky Frankenstein po svém stvořiteli) jsme všichni seznámeni díky nesčetným filmům. Čekal jsem, že kniha bude více ani nevím co přesně. Asi více akční, více čtivá, více zajímavá.
Místo toho jsem se začal už někdy kolem strany 30 nebetyčně nudit. Rozvláčné popisy absolutně zbytečných událostí, košatá oslovení a popisy emocí mi doslova lezly krkem.
Nějak jsem se prokousal zhruba do půlky knihy, kde to začalo být opět zajímavější. Stále ta akce nebyla nic extra a momentů "teď jsem pohlcen knihou" bylo opravdu jen pár, ale i tak si kniha zaslouží tří hvězdy. Kdysi to muselo být fakt dílo.

05.07.2023 3 z 5

Na volné noze Na volné noze Robert Vlach

Je to dlouhé.
Ale stojí to za to.

Najdete tam věci od A do Z a co v knize není, na to vás autor odkáže. Takže kromě nějakých 730 stran (které rozhodně nejsou na jeden večer) najdete tipy na další tisíce stran v jiných knihách.

02.07.2023 5 z 5

Deus Ex: Černé světlo Deus Ex: Černé světlo James Swallow

Takhle vypadá naše budoucnost. Řídí ji korporace, lidstvo se zotavuje po katastrofě, policie nefunguje, města řídí gangy a augumentovaní lidé jsou noví černí (jezdí v buse vzadu).

Pro milovníky PC her Deus Ex Human Revolution a Mankind Divided je toto povinná četba na doplnění dějové mezery mezi herními tituly.

Kdybych nebyl tak velkým fandou hry (už i té původní z roku 2000), tak tomu dám méně hvězd. Takto to ale pro mě bylo skvělé čtení na 5 hvězd.

09.05.2023 5 z 5

Myslete jako Steve Jobs Myslete jako Steve Jobs Daniel Smith

Takových technologických podnikatelů jsou mraky a já nevidím příliš důvod takto glorifikovat toto technopako. Jako šéfa bych ho poslal hodně rychle někam a změnil práci, případně se sním rovnou soudil.

Na charitu by nedal ani pětník, hlavně že cestoval po Indii za poznáním a moudrostí. Nalezls prd jak je vidět.
A taky dělat z obyčejné technologie náboženství proto se asi ty ajfóny šíří více u amíků, než u nás oni se tam nechají zblbnout kdejakým kultem.

Co se týče autorova psaní - nic moc. Jestli ještě někdy zatoužím po čtení něčeho o tomto technopaku, tak zvolím někoho, kdo mu nepoleze do zadku.

01.05.2023 2 z 5

Vymýšlej a bádej Vymýšlej a bádej Jeff Bezos

Jeff Bezos vybudoval něco jedinečného a skvěle funkčního. S jeho posedlostí zákaznickým servisem jsem měl už skvělou zkušenost: pokazil se mi Kindle. To samo o sobě je špatná zkušenost. Skvělá ale byla komunikace zákaznické podpory a rychlost řešení. Ještě než jsem jim stihl zaslat špatný kus, už jsem v ruce držel nový.

No, ale co se knihy týče tak ta až tak jedinečná a skvělá není. Dopisy akcionářům jsou zajímavé jen z počátku. Pak se zbytečně moc zabývá technickými detaily jednotlivých služeb. Hodněkrát se opakuje. A taky se hodněkrát opakuje. Jo, a nesmím dodat, že se hodněkrát opakuje.

V podstatě by mohlo stačit přečíst úvod, tj. strany 5 - 31 a máte to hlavní z knihy přečteno. Další strany tyto myšlenky jen rozšiřují. I přesto se oplatí číst dál. Je to docela zajímavý příběh.

28.04.2023 4 z 5

Berserk 8 Berserk 8 Kentaró Miura

Griffith i Guts se rozhodli zatočit se svou minulostí.

Griffith zlikvidoval svědka o jeho krátké, zato velice úspěšné dráze gay prostituta. A Guts se rozhodl podat výpověď. Ve vší rozhodnosti to zapomněl prodiskutovat se zaměstnavatelem a ten si to nechce nechat líbit.
Ono není moc fajn, když se o výpovědi jeho zaměstnance dozví šuškandou ve firmě. Nebo když mu to nějaká slepice běží vykvokat přímo do ucha a zburcuje při tom půlku firmy.

Takže si chlapci poměří meče. A ten s menším to holt vždy projede. Tak už to chodí.

Z Gutse se tedy stal plnohodnotný volnonožec. A Griffith to těžce nese. Jeho nejvýdělečnější zaměstnanec vzal roha a tak bude muset více makat on sám. Tak už to chodí. Dalšího podobného Gutse nenajde, i když předtím mohl klidně tvrdit, že na jeho místo čeká dalších dvacet (ne že by to tvrdil, ale mohl by).

26.04.2023 5 z 5

Berserk 7 Berserk 7 Kentaró Miura

Ohníčky snů! Každý z vojáků má svůj sen, ale všechny jsou závislé na hlavním veliteli a jeho vizi, jeho snu.
Co mi to jen připomíná. Zaměstnání.
Griffith je sice zaměstnavatel roku, který se o své zaměstnance stará skvěle. Mají mladý a dynamický kolektiv, stravenky, fitko a tak všechno. Většina zaměstnanců je spokojených a na odchod ani nepomyslí. Ale nějaký Guts se začíná cítit nesvůj. Táhne ho to na volnou nohu. A tak zvažuje odchod z firmy a v hlavě se mu rodí plán, že se stane OSVČ.

26.04.2023 5 z 5

Berserk 6 Berserk 6 Kentaró Miura

Výš a výš, jen tam Griffith míří.
Tento díl přináší méně boje na bitevních polích. Místo toho vidíme intriky, atentáty a politikaření. A Griffith se na cestě za mocí a slávou nezastaví před ničím.

Ideální song na poslech: This Is War - Beast in Black.
"Harvesting glory and trophies of war
Proudly we triumph in battle
Chasing the dream of a kingdom and throne
Hail to the Band of the Hawk."

25.04.2023 5 z 5

Berserk 5 Berserk 5 Kentaró Miura

Berserk skvělý příběh založený na písních kapely Beast in Black. Nebo to bylo naopak?

To je fuk. Když čtete Berserka, tak si k tomu rozhodně pusťte tematickou hudbu od Beast in Black. Třeba takový song Berserker song přímo o Gutosovi, Zodd the Immortal song o démonovi jménem Zodd nebo The Fifth Angel song o krátkém, ale hluboce procítěném okamžiku mezi Grifitem a Cascou (kdo ví, ten ví).

Ostatně, do čtení tohoto veledíla jsem se pustil na základě poslechu této kapely.

24.04.2023 5 z 5

Berserk 4 Berserk 4 Kentaró Miura

Celou tuto sérii čtu znovu. Tedy alespoň to, co už stihlo vyjít česky. Zajímá mě totiž, jak jsme si tady v naší malé české zemi poradili s překladem tohoto brutálního skvostu.

Ono to totiž v žánru Vrž! Bum! Prásk! Třísk! Bem! není zrovna jednoduché. Pár vhodně zvolených slov a je z toho obdobně skvělé dílo. Pár špatně zvolených slov a je z toho trapná patlanina. A to i přes to, že obrázky jsou stále stejné.

Zatím jsem nadmíru spokojen :)

24.04.2023 5 z 5

Umění války (komiksová adaptace) Umění války (komiksová adaptace) Pete Katz

Krásný příklad zpřístupnění a zatraktivnění jinak nezáživné knihy pro mladší generaci.
Tedy, alespoň si to myslím. Je možné, že to pro 10letého bude stejná nuda s obrázky, jako bez nich.

Ale ta snaha tam je a obrázky jsou pěkné :)

24.04.2023 4 z 5

Virga (Komická zpráva o konci světa globálním vysušením) Virga (Komická zpráva o konci světa globálním vysušením) Martin Hobrland

Autor zřejmě snídal dlouhé roky Pratchetta až se mu to jednou ve vnitřnostech šprajclo a výstupem je průjem slov, který do velké míry Pratchetta připomíná. V dobrém. Samozřejmě v dobrém. Je to něco jako Pratchett, jen trochu slabší. Jako pytlík Earl Greye, který zalijete podruhé. Stále se to dá, ale už to není ono. I přes to to přečtete jedním dechem.

Upřímně, je to nejvtipnější slátanina, kterou jsem kdy četl. A to jsem toho už stihl přečíst hodně. Relativně hodně. Asi. Když se to srovná s průměrem v ČR. Nevím, jak bych pochodil tady na knižní databázi, ale s průměrem v ČR asi ok.

Jo, klidně se do čtení pusťte, je to prča.

22.04.2023 5 z 5

Hegarty o kreativitě Hegarty o kreativitě John Hegarty

Pokud chceš být tak kreativní, že tvoje myšlenky budou létat všemi směry jako motýl na kofeinu, tak si tuto knihu prostě musíš přečíst!

Zkusím taky trochu kreativního vyjádření recenze knihy jako haiku:
Svěží myšlení,
Klišé necháme pozadu,
Kreativita.

20.04.2023 5 z 5

Berserk 3 Berserk 3 Kentaró Miura

Griffiiith!!!

Spousta těch překladů nemá takovou sílu, takový náboj jako anglická verze. S japonskou to bohužel neporovnám. Nejspíše to ale bude hrubé jak hroší noha.
I tak je skvělé, že si i čtenář, který anglicky neumí může konečně vychutnat tento kulervoucí příběh.

Příběh, který nebyl dokončen. Nebude dokončen. Už se nedozvíme, jestli nakonec Guts dosáhl své pomsty. O to krásnější to celé je.
Lidé sněte! A konec Berserku si domyslete!

19.04.2023 5 z 5

To nejlepší z Nejlepšího copywritera To nejlepší z Nejlepšího copywritera Pavel Šenkapoun

Po přečtení této knihy jsem měla pocit, že jsem právě vypila deset šálků kávy a dva Redbulla za sebou! Autor dokázal svou energií a nadšením pro copywriting přenést na stránky knihy a čtenáře doslova pohltit. Až tedy na poslední stránky, ty jsou trochu melancholičtější.

To nejlepší z Nejlepšího copywritera je pro copywritery, kteří hledají nové inspirace a chtějí si rozšířit své filozofické a psychologické znalosti. Pokud chcete dosáhnout úspěchu v oblasti copywritingu a zároveň chcete zkoumat hlubší vrstvy lidského myšlení a chování, pak vám tuto knihu vřele doporučuji.

18.04.2023 5 z 5

Megapolis Megapolis Miroslav Žamboch

Akce, střelba, vraždy, rychlé vlaky, rakety, superman, želvy ninja, nabušení svalovci i monstra
Této sbírce 6 povídek nechybí snad nic. I ta trocha erotického napětí se tam najde ;)

Mé první setkání s Žambochem a určitě ne poslední.

11.03.2023 5 z 5

Hvězdná pěchota Hvězdná pěchota Robert A. Heinlein

Film mám velice rád (a je škoda, že nemá pokračování, které by stálo za to) a tak jsem se s chutí pustil i do knihy.
Nečekal jsem ale, že kniha bude o tolik jiná. Ne nutně lepší nebo horší, prostě jiná. Jakoby to byl jiný příběh ze stejného světa a shodou okolností se některé postavy jmenovaly stejně.

Místo zmasakrovaných statisíců špatně vycvičených lidských vojáků a hloupých brouků jsou tady extrémně dobře vycvičené jednotky lidských výsadkářů ve speciálních oblecích a brouci taky nejsou jen tupá zvěř. Mají infrastrukturu, společenský řád a nečekaně i střelné zbraně.

Ještě více mě překvapilo uspořádání lidské společnosti. Už dříve jsem slyšel, že autor popisuje krutý autoritářský režim, ve kterém vládnou vojáci.
Prdlajs... přesný opak je pravdou! Ale to už bych vyzrazoval příliš.

05.03.2023

Jak na sítě Jak na sítě Michelle Losekoot (p)

Autorky v knize zahrnují mnoho užitečných tipů a postupů, včetně toho, jak vytvořit plán, jak zvolit správné kanály pro komunikaci, jak měřit úspěch sítě a jak zvládat různé výzvy, které se při vytváření a správě sítě mohou objevit.

Kniha je psána srozumitelným a přístupným stylem, který je vhodný pro jakékoli úrovně zkušeností s marketingem. Výhodou této knihy je také to, že obsahuje mnoho praktických příkladů a konkrétních kroků, takže čtenáři mohou ihned začít aplikovat tyto techniky do svého podnikání.

Nevýhodou je, že spousta věcí není zrovna nejaktuálnějších. A taky, i přes zdánlivou záživnost, je to mnohdy docela nudné. Než jsem se tím s velkými pauzami prokousal, tak uběhl zhruba rok.

04.03.2023 3 z 5

Jak drahé je zdarma? Jak drahé je zdarma? Dan Ariely

Často nedokážeme správně posoudit hodnotu něčeho, co dostáváme zdarma, což může vést k nevhodným rozhodnutím a chování.

Kniha "Jak drahé je zdarma?" od Daniela Arielyho ukazuje, že občas se vyplatí zastavit a zamyslet se nad tím, co je pro nás skutečně hodnotné. Jinak bychom totiž mohli skončit jako ti, kteří si myslí, že když si koupí tři věci za cenu dvou, ušetřili peníze, i když vlastně utratili více, než původně chtěli.

21.02.2023 4 z 5

Berserk 2 Berserk 2 Kentaró Miura

Tady už není třeba upozorňovat, že je to brutální krvák.
Slečinky odpadly u prvního dílu, takže tady už se dostali jen čtenáři, kteří mají rádi krev, hloubku, násilí, filozofický podtext a samozřejmě krev.

Chat od OpenAI mi k druhému dílu složil pěkné haiku, snad někoho taky potěší:
Berserk, druhý díl
Temný boj hrdiny