JessieEx JessieEx komentáře u knih

Medvěd Nedvěd a medvídek Miška letí do vesmíru Medvěd Nedvěd a medvídek Miška letí do vesmíru Zbyněk Černík

Už druhá kniha o mlsných medvědech, kterou jsme si přečetli. Já je tedy miluju a Samík taky. Jsou vtipné a autor hezky pracuje s českým jazykem. Hraje si s rčeními a pořekadly a celkově s jazykem. Menší děti to asi nepochopí, ale já se bavila... :)

U této série bych ocenila nějaké grafické sjednocení. Obě knihy, které jsme četli, měly krásné ilustrace, ALE každá jiné - od jiného autora. Televizní seriál má taky jiného tvůrce a medvědi vypadají opět úplně jinak... Dokážete si představit, že by třeba Krteček v každé knize a v tv seriálu vypadal jinak?

09.11.2022 5 z 5

Včerejší noci Včerejší noci Mhairi McFarlane

Vůbec jsem nečekala, že mi kniha tak moc sedne. Jejím velkým plusem je NEPŘEDVÍDATELNOST. Na to, že se jedná o romantickou oddechovku, v této knize překvapivě není na konci nic tak, jak se na začátku zdálo A to díky zajímavým, ale smutným zvratům.

Příběh jako celek je tedy velmi povedený a stejně tak romantická linka, není přeslazená ale rozbuší vám srdce a možná i dojme ️

Co mi v knize trošku vadilo, bylo příliš mnoho "filosofování". Mám raději, když autor přiměje čtenáře k zamyšlení jinými, nenápadnými metodami - samotným dějem. Což se tady stalo a bylo zbytečné doplňovat příběh hlubokými a mnohdy už otřepanými myšlenkami.

Knihu vám každopádně moc doporučuji!

21.10.2022 5 z 5

Nové sny Nové sny Lilly Lucas

4,5*
Lilly Lucas opět nezklamala!
Myslím, že po třech skvělých dílech už se ani nemusíme bát, že by ještě někdy od ní mohlo přijít zklamání...

Nové sny byly stejně dobré jako Nové začátky a o chlup slabší než Nové sliby. Ty byly za mě top kvůli friends-to-lovers zápletce.

Nové sny v sobě mají Kudy ke hvězdám vibe - výlet do přírody, divočina, kempování, "kráska v nesnázích", hvězdné nebe a romantika...
A že Lilly Lucas tu romantiku umí! Poslední dobou se mi u knih už nestává, že by se mi z té intenzity a chemie mezi dvěma hlavními hrdiny tajil dech a rozbušilo srdce. No, v Nových snech se to stalo! Aaaaach...

Jedna výtka - z mého pohledu to bylo hodně blízko young adult - hlavní hrdinka se chystala na VŠ a chovala se dost dětinsky a nesvyspěle.
Takže tenhle díl bych s klidem doporučila už tak 16+.

Pokud jste Lilly Lucas ještě nezkusily a jste romantická duše, tak směle do toho, dám za ni ruku do ohně!

11.09.2022 5 z 5

Tajný pánský knižní klub Tajný pánský knižní klub Lyssa Kay Adams

2,5*
Od této knihy jsem čekala něco úplně jiného. Srandu. Ale tady jsem nějak nepochopila, jestli to autorka myslí vážně, nebo je to parodie na současnou formu feminismu... Budu věřit spíš té parodii, protože jinak by to byl dost průšvih.

Parta chlapů se natajňačku schází a sypou si na hlavu popel, protože nebyli dokonalými partnery a manželi, pos*ali to. Tak samozřejmě, ale kdo je dokonalý? Určitě ne manželka Gavina, která tři roky předstírá orgasmus a když to Gavin zjistí a je z toho v šoku, tak ona požádá o rozvod. Kde je nějaká komunikace?! Proboha vážně se lidi rozvádějí, aniž by se své "problémy" snažili alespoň trochu řešit? Obzvlášť když mají malé děti?

Gavin dostane radu - číst regentské romance a inspirovat se jimi, aby zachránil manželství. Protože "všechny ženy milují regentské romance"! Vážně? Možná nejsem žena, protože Gavinovu vlezlou snahu bych vážně neocenila. Já asi raději tu "toxickou maskulinitu", které se snažil vyhýbat. Za mě: Sakra chlape seber se, pochlap se a postarej se o svoji rodinu...

Neskutečně mě rozčilovala postava Liv, která místo aby pomohla své sestře zachránit manželství, dělala pravý opak a snažila se ten vztah rozbít ještě víc, na Gavina byla vyloženě zlá - a přitom co udělal? Poslechl svou manželku, když ho vyhodila z domu..jo a očividně, nebyl moc dobrý v posteli - hajzl jeden :)... Naopak mě dost bavila postava Macka a jeho vtipné prupovídky.

Filosofie knihy mi sice nesedla, ale nedá se tomu upřít čtivost. Jinak to ale bylo dost ujeté a ty vložené kapitoly z fiktivní regentské romance byly neskutečná blbost.
Říkám si, že tak hezkou obálku si ta knížka snad ani nezaslouží :D

27.06.2022 3 z 5

Kurátor Kurátor M.W. Craven

Miluju Poa a Tilly, pořád si myslím, že by tam mělo být víc interakcí mezi nimi, jsou prostě skvělí. Kniha mě opět bavila, ale nějakých 150-50 stran před koncem to začala být trošku nuda, bylo to předvídatelné, neuvěřitelné a hodně přitažené za vlasy, takže bohužel dávám jen 4*.

Samotný konec ale překvapil a já už se moc těším na další díly.

P.S. Souhlasím se "soukroma", že tam tady ta jedna věc nebyla pořádně vysvětlena. Škoda.

03.06.2022 4 z 5

Dvě temné vládkyně Dvě temné vládkyně Kendare Blake

Rereading
Chystala jsem se na poslední díl a napadlo mě prolistovat si tento 3. díl, abych si přiblížila po delší době děj. Při tom listování jsem ale zjistila, že si nepamatuju skoro nic a tak jsem si knihu přečetla celou znova :) A nelituju.

Rozhodně to nebylo tak dobré, jako předchozí díly. Většinu knihy se tam nic moc nedělo, žádné obří zvraty jako v jedničce, žádná romantika, jsem ale moc ráda, že jsem se do toho světa opět dostala, potkala své oblíbené i nenáviděné postavy, posteskla si po těch, co už tam nejsou...a teď šup na poslední díl, dokud to mám ještě v živé paměti :)

03.06.2022 3 z 5

Odbočka v lesích Odbočka v lesích Kateřina Karolová

Knížka mě moc bavila, byla velmi čtivá a kratičké kapitoly tomu velmi pomáhaly. Bavilo mě sledovat jednotlivé postavy, jejich myšlenky a dynamiku jejich vztahů. To se opravdu povedlo.

Když se konečně dostali do lesa, těšila jsem se, co přijde. Přišlo to, ale musela jsem teda protáčet panenky. Na mě hodně velká fantasmagorie :) Nicméně jsem se nenechala odradit, vsugerovala si jediné možné vysvětlení a četla dál, protože mě to fakt bavilo.

Rozuzlení pak bylo přesně takové (jediné možné), nepřekvapivé, neoriginální ale vcelku uspokojující. Samozřejmě bych uvítala lepší vysvětlení některých událostí, jevů, ale na druhou stranu se mi líbil konec, který mě přiměl si to částečně domyslet.

Určitě zkusím i předchozí autorčinu knihu. Obzvláště proto, že autorka pochází přímo od nás ze Zlína :)

03.06.2022 4 z 5

Domek v Irsku Domek v Irsku Julie Caplin

Já jsem se tak moc bála...naštěstí zbytečně!
Stará dobrá Julie Caplin je zpět a musím říct, že mé milované Irsko vykreslila fantasticky. Ty pocity nostalgie, které jsem při čtení zažívala se ani nedají popsat. V Irsku jsem nechala kus srdce a jsem ráda, že mi jej autorka alespoň trochu na okamžik přiblížila.

I příběh samotný byl vlastně hrozně super. Postavy byly fajn a romatika velmi dobrá a velmi jiskřivá. Julie to tady rozjela hned od začátku, což u ní není zvykem a mile tím překvapila.

Celkově mám pocit, že se autorka u této knihy opravdu snažila, dokonce ani postavy nebyly černobílé. No a při čtení jednoho společného zážitku Hannah a Connora jsem měla dokonce husinu :)

Moc moc doporučuji a obávám se, že tohle už J.C. nepřekoná. Její nejlepší kniha!

03.06.2022 5 z 5

Osudový dopis Osudový dopis Vi Keeland

Jak je možné, že když píše Penelope Ward sama, je to špatné, ale když se k ní přidá Vi Keeland, je to pecka?! Moje druhá kniha od tohoto autorského dua a opět jsem spokojená, ne-li nadšená.

Bylo to krásné, romatické, erotiky tam byla jen kapka, takže tak akorát :) Jasně, celá zápletka byla lehce přitažená za vlasy, takové náhody se v reálném životě nedějí...ale co když ano? Možná když budeme věřit na osud a dovolíme si chvilku snít, uvidíme, že i náš život je plný náhod, které spolu (jen) zdánlivě nesouvisí...

30.05.2022 4 z 5

Sanatorium Sanatorium Sarah Pearse

3,5*
Knížka je vystavěná především na výborné atmosféře, to se skutečně povedlo. I psychologie postav byla celkem dobře propracovaná, ALE problém je, že mně ty postavy nesedly. Především ta hlavní, Elin. Elin je extrémně problematická osoba a její přítel Will by si zasloužil medaili za tu svatou trpělivost! Já chápu, že za to z větší části nemůže, ale ty její úzkosti, klaustrofobie, paranoia...člověk má už po pár stránkách chuť ji proplesknout, ať se holka sebere.

Navíc mi teda přišlo, že Elin je i mizerná policistka. Těch chyb, co nasekala, jak byla neopatrná, nemyslela vůbec dopředu - i já jsem byla stále o krok napřed vůči ní. Pronásledovala po hotelu vraha zcela neozbrojená a riziku vystavila i své blízké. Naletěla na všechny falešné stopy, postupně podezírala snad všechny, dokud tímto náhodným způsobem nedošla až k té správné osobě. Ach jo...

Co mi také nesedlo byla brutalita vražd a to, na co odkazovaly - to úplně v thrillerech nemusím, podobné nechuťárny. Jinak ale Sanatorium není špatná knížka, dobře se čte, kapitoly jsou krátké, děj graduje, ale mě tu zkrátka víc věcí nesedlo, ke konci jsem měla pocit, že u je to všechno fakt dost překombinované a nedostala jsem odpověď na všechny otázky...

V zahraničí vychází další díl s Elin Warnerovou a já nevím, zda budu mít chuť si to přečíst, u Elin by se totiž mohlo stát, že to dopadne hodně špatně...

05.05.2022 3 z 5

Návrat Návrat Nicholas Sparks

Měla jsem napsanou poměrně obsáhlou recenzi, ale smazala se mi, takže ještě jednou v rychlosti:
Zpočátku mě kniha moc nebavila, protože mi nesedl Trevor. Byl divný. Docela vlezlý, připadalo mi, že Natalie dávala dostatečně najevo svůj nezájem, ale on byl neodbytný.
Později se ale ukázaly i nějaké jeho kladné vlastnosti, třeba to jak byl dobrosrdečný a milý, nakonec si mě získal.

I příběh jsem si přece jen oblíbila, to prostředí, starou chalupu po dědečkovi a včelaření... A samotný závěr...byť to všechno bylo předvídatelné, bavilo mě to.

Jasně, Nicholas Sparks už napsal lepší knihy, ale Návrat nebyl vůbec špatný :)

04.05.2022 4 z 5

Kolotoč Kolotoč Paulina Świst

1,5*
Asi jsem se měla poučit už z předchozí série, protože toto bylo ne stejně špatné, ale ještě horší. Takto si čtení pro ženy nepředstavuju, spíš jsem měla dojem, jakoby to psal muž pro muže.

Bylo to drsné, vulgární, bez emocí, bez citů, plné povrchního sexu (nebylo to erotické, spíš pornografické, ale naprosto nevzrušující), hlavní postavy byly skrz naskrz záporáci. Nefandila jsem jim ani trochu. Prostě nic pro mě.

Rozuzlení trošku vylepšilo můj celkový dojem z celé knihy a přidávám za něj hvězdičku, nečekala jsem to. Doufám, že už jsem se dostatečně poučila a po dalších knihách od autorky nesáhnu :)

04.05.2022 1 z 5

9. listopad 9. listopad Colleen Hoover

Colleen je mou nejoblíbenější současnou spisovatelkou a tak si zaslouží občas i nějaké ty protekční bodíky (rozuměj hvězdičky). 9. listopad nebyl top strop, dost se tomu stropu sice blížil, ale ve srovnání s předchozími knihami autorky byl asi zatím nejslabší, co jsem já četla.

I tak byla tahle knížka skvělá... Přečetla jsem ji na jeden zátah a to se mi běžné fakt nestává! Bulela jsem u toho jak želva no prostě všechno.

Přitom zápletka se zdá trochu neoriginální - vzpomněla jsem si na mnoho knih s podobným námětem (z nichž jsem ale žádnou nečetla :D) - kde se ti dva setkávají každý rok jen na jeden den...

Ono to tady ale skvěle fungovalo. Bylo to úžasné.
Pak přišel zvrat, který mě dost rozhodil a naštval. Přišel mi tam moc na sílu. Prostě ne...
Ale už jsem se s tím nějak sžila a říkám si, že to vlastně bylo super :)
Doporučuji!

04.05.2022 5 z 5

To se může stát jen ve filmu To se může stát jen ve filmu Holly Bourne

Kniha má přes 400 stran, což mi přišlo hrozně crazy a bála jsem se, že s tím budu dlouho bojovat, ale naštěstí, i přesto, že se tam toho moc nedělo :), se to četlo velmi dobře! Měla jsem ji přečtenou během dvou dní.

Na příběhu se mi líbilo, že se věnoval tématu rozvodu rodičů a jaký dopad to má na děti. Bylo to bez přikrášlení, drsné a bolestivé. Matka to nezvládla a i když na ní recenze nenechávají nit suchou, já jsem s ní soucítila. Tohle si nikdo nezaslouží.

Kniha je velmi originální hlavně v tom, jak se příběh a vztah Audrey a Harryho vyvíjí. Rozhodně je to velmi netradiční, oproti ostatním romantickým "youngadultovkám". Na konci jsem jen zírala s otevřenou pusou, asi mě to celé naštvalo.

Kniha mě štvala tak nějak celou dobu, protože je hrozně poplatná dnešní době, stoprocentně korektní. Vytáčela mě tím Audrey, furt se oháněla slovy feminismus, vše podle ní bylo sexistické... bylo tam toho víc, co mi vadilo, ale nechci vířit vody. Harry si musel dávat pozor, aby náhodou něco "nekorektního" neřekl, protože Audrey se pořád urážela...

Trochu mi vadilo, jak autorka prezentovala sex - že na střední škole už je to vlastně běžná záležitost. Neříkám, že není, ale nevím, jestli by to knihy pro mladší čtenáře měly prezentovat zrovna takhle. Já nevím, asi jsem na tuhle knížku moc staromódní.

S autorkou jsem ještě neskončila, chystám se na Místa, kde jsem plakala, ale bojím se toho. Už ale budu aspoň trochu vědět, co čekat :)

04.05.2022 3 z 5

Až léto skončí Až léto skončí Penelope Ward

2,5*
Výběrem této knihy jsem bohužel sáhla trochu vedle. Knihy od Penelope Ward pořád všude vídám a tak jsem si říkala, že bych mohla konečně zkusit něco, co napsala sama... Loni jsem četla Nesnáším tě, kterou napsala spolu s Vi Keeland a bylo to super. Bohužel ale Penelope Ward asi nebude mou oblíbenou autorkou romanticko-erotických knih.

Na můj vkus to bylo příliš slabé, možná až slaboduché. Dialogy mi přišly hloupé, chování postav, hlavně Heather "napřesdržku" :D To jak se Noahovi stále podbízela hraničilo se zoufalstvím. Chyběla tomu jiskra, chemie, romantika, cokoliv. Vztah Heather a Noaha na mě místy působil až úchylně, asi kvůli některým fakt nevhodným výrazům :)

Já si myslím, že potenciál to mělo, ale způsob, jak to bylo napsáno, to ubil. Dokážu si představit stejný příběh v rukou Nicholase Sparkse. Pojal by to a zpracoval úplně jinak, ale myslím, že by to bylo super.

Ke konci se ale stalo něco, díky čemu jsem nakonec zvýšila hodnocení na 2,5*, kniha nebyla celá úplně špatná, ale jak už jsem řekla/napsala na začátku, další knihy od Penelope Ward raději vynechám :)

04.05.2022 3 z 5

Milovaná Milovaná Toni Morrison

Co se týče příběhu, nevím, jestli na mě zapůsobil tak, jak měl. Popisuje kruté nelidské zacházení s otroky - černochy. Naprostá většina otrokářů se k nim chovala jako ke zvířatům, což ale bohužel vedlo k tomu, že se mnozí jako zvířata začli chovat - muži kvůli nepřítomnosti žen ukájeli své choutky na telatech a (SPOILER jen pro ty, kdo nečetli anotaci) žena, která utekla z otroctví se rozhodla raději zabít své malé děti, než aby se musely vrátit do domu krutého muže, který je de facto vlastnil.
Asi mi jich mělo být líto. Ano. Ale já byla knihou tak znechucená, nejen tím co se tam dělo, ale i tím, jak to autorka podala, že na lítost a slzy prostor nebyl :(

Co se týče stylu psaní autorky, nelíbil se mi. Nespisovná řeč, nekonzistentnost - střídání stylů, přeskočení z er formy do ich formy na pár odstavců, změna vypravěče, jedna kapitola psaná ve verších, fakt mi to nesedlo... Bylo to zvláštní... Ale autentické, to se musí nechat.

Příběh založený na skutečnosti se mísil s trochu duchařskou zápletkou a působilo to na mě dojmem magického realismu, což mám ráda a líbilo se mi. Jen prostě mám pocit, že to zpracování příběhu mi nesedlo...
Nepotřebuju číst jen o líbivých věcech, nepotřebuju líbivý jazyk, ale v mnohých dílech mi ten naturalismus vadí... Na konci knihy už jsem jen těžko hledala nějakou postavu, která byla ještě normální a nezbláznila se...

Těžko se mi hodnotí negativně kniha, kterou většina čtenářů miluje a obdivuje. Já ten obdiv nechápu, nechápu ta ocenění, četla jsem silnější knihy (není to o síle příběhu, ale o tom, jak je podán) četla jsem lépe napsané knihy, tohle pro mě nebyla pěkná kniha ani jsem neviděla tu vysokou kvalitu.
Nikomu ale neberu jeho názor na Milovanou a třeba si teď někdo bude myslet, že jsem ignorant a nepochopila jsem to. Ale já si myslím, že to, co je tam psáno je zřejmé a to sdělení je jasné, co kdo čte mezi řádky, to už se nejspíš bude u každého lišit a v tom spočívá největší krása každé knihy.

A vzkaz pro toho pána, který knihu četl přede mnou a každý druhý odstavec kometoval otazníkem, načež to na konci knihy završil vzkazem: NEPOCHOPIL JSEM TO. Nedivím se, jak by to mohl pochopit někdo, kdo ještě nepochopil, že do knihy z knihovny se nepíše? :)

04.05.2022 2 z 5

Rodina pro začátečníky Rodina pro začátečníky Sarah Morgan

4,5*
Rodina pro začátečníky je hořkosladký příběh vyprávěný z pohledu tří ženských postav, kde ústředním tématem je smrt matky.
Flora byla sympatická a vlastně bezchybná hlavní hrdinka. Myslím si ale, že mnoha čtenářům by vadila její snaha se všem zalíbit. Já jsem pro to měla pochopení.

Knížka se skvěle četla, autorka skvěle popsala vztahy mezi postavami a při čtení mě poháněla i zvědavost. Rodina měla tajemství a i když jsem si to v průběhu čtení domyslela, potvrdilo se mi to až na konci.
Číst o dětech, které přišly o matku, bylo opravdu bolestivé a smutné. Nejednou jsem měla slzy v očích. Ne, nebyl to ten typ knihy, u které bych řvala a ronila krokodýlí slzy :) takhle intenzivní kniha nebyla. Nebude to pro mě kniha roku 2022, ale přesto se mi moc líbila, jak ta romantika, tak rodinné vztahy.

P. S. Před Vánoci jsem četla knihu V jabloňovém sadu a troufám si tvrdit, že tyto dvě knihy jsou na srovnatelné úrovni, byť každá o něčem jiném.

04.05.2022 5 z 5

Pekárna v Brooklynu Pekárna v Brooklynu Julie Caplin

Pekárna byla poslední z Romantických útěků, co mi zbývala přečíst. A já se na ni neskutečně těšila a zároveň se obávala zklamání, takže jsem ji dlooouho odkládala.
Když už vyšel i Domek v Irsku, řekla jsem si: Jdu do toho a do Pekárny se s velkými očekáváními pustila.

Bohužel prvních sto stran mě hrozně zklamalo. Pět večerů po sobě jsem u knihy usnula. Začalo mi tam vadit vše pro Julii Caplin tak typické. Škrobené dialogy, klišé jedno vedle druhého, náznak milostného trojuhelníku nebo to, jak rychle tu vznikají přátelství a vše je hrozně sluníčkové. Zkrátka to zklamání bylo obrovské. Sophie ani Todd mi nesedli.

Nevím, co se stalo, že se to někde za 100. stranou úplně otočilo. Zamilovala jsem si to! New York, Hamptons, Sophii a Todda a neuvěřitelnou chemii mezi nimi...prostě vše bylo najednou skvělé! Ne klišé nezmizelo, ale přestalo mi vadit :) Miluju a nebýt toho k uzoufání nudného začátku, dala bych 5*

02.05.2022 4 z 5

Pýthie Pýthie Veronika Černá

Vzhledem k tomu, že kniha vyšla pod nakladatelskou značkou Red, bylo mi jasné, že půjde především o romantiku. Romance okořeněná o fantasy prvky je něco, co já můžu, na čistokrevnou fantastiku / high fantasy si nepotrpím, takže jsem spokojená :) Ale chápu, že pokud tam někdo to fantasy čekal, může být poměrně zklamaný.

Kniha byla místy také nudná, jména byla zvláštní a postavy mi moc k srdci nepřirostly...
I když Romain...byl velmi zajímavý. Vtipný a naprosto nereálný. Kombinace jeho vlastností mi přišla natolik nerealistická, že jsem si ho absolutně nedokázala představit, jak by mohl vypadat, koho by mi mohl připomínat, prostě nic. Na takového chlapa v našem světě asi nenarazíte :D Ale ten jeho humor miluju.

Taky romantika byla moc fajn, správně okořeněná sázkou mezi Romainem a Lis.
Celkově musím říct, že nebýt několika jmen, nepoznám, že se jedná o českou tvorbu, protože kniha je na světové úrovni.

21.04.2022 4 z 5

Nové sliby Nové sliby Lilly Lucas

Takhle, přesně takhle si představuju dokonalou romantickou "feel good" oddechovku. Nové sliby byly dokonce lepší než Nové začátky a to už je co říct. Měly totiž všechno, ano i milostný "trojúhelník", což mě zpočátku zaskočilo, ale nebojte, autorka to zpracovala na výbornou.

Už v předchozí knize mě Will a Izzy zaujali, chemie mezi nimi byla hned od začátku a musím říct, že to celou dobu jiskřilo naprosto perfektně. Nedávno jsem zatoužila po nějaké romantice, kde se z přátel stanou milenci (friends-to-lovers) a aniž bych to tušila, když jsem po knize sahala (nečetla jsem anotaci), dostala jsem ji se vším všudy. I zde je ta romantika okořeněná nějakou tou pikantnější scénkou, ale autorka se toho zhostila s citem, nesklouzla k lascivitě a anatomickým popisům a zůstala u té romantiky, za což jsem jí moc vděčná.

Když si k příběhu přičtete to naprosto dokonalé prostředí - zasněžené Skalisté hory a srub kdesi na samotě, dostanete tak skvělou kombinaci, že knihu neodložíte, dokud nebude přečtená.
Doporučuji!

06.04.2022 5 z 5