jeremies jeremies komentáře u knih

Skryté karty Skryté karty Angela Marsons

Príbeh sa odohráva na škole pre privilegovanú mládež a kniha poskytuje pohľad do fungovania high society. Možno je to pritiahnuté za vlasy, ale vyznieva to reálne. Kim je opäť nesmrteľná, má asi deäť životov, ale v tejto knihe by som povedal že to autorka riadne pritiahla za vlasy.
Na druhej strane ďalší člen tímu mal tých životov len dva čo je nečakaný záver.

10.07.2022 4 z 5

Na veky vekov Na veky vekov Ken Follett

Historický román v ktorom na príbehu postáv okúsite chuť stredoveku so všetkými krásami, ale aj negatívami. Nikdy neviete do akej miery ktorá osoba ovplyvní dej - od tých čo to nejakým spôsobom čakáte zrazu jednoducho umrú. Mierne ma mrzí že zápletka na začiatku románu pre román ako taký nemala výraznejší význam aj keď to čakáte. Každopádne kniha popisuje, s čím sa ľudia danej doby museli popasovať a ako mor, cirkev, intrigy, šľachta a pod. zasiahli výrazným spôsobom do života jednotlivcov.

10.07.2022 5 z 5

Nástrahy zubařského křesla Nástrahy zubařského křesla Agatha Christie

Aby vražda klapla bolo treba splniť veľa súvislosti. S tým nemôže ani vrah počítať pri plánovaní vraždy, aby sa pre ňu odhodlal. V tomto príbehu už tých podmienok bolo na mňa príliš veľa.

10.07.2022 2 z 5

Ohnivý sloup Ohnivý sloup Ken Follett

Po predchádzajúcich dvoch knihách som siahol bez váhania po ďalšej. Mierne sklamanie čo sa týka zápletky. Mierne som sa k záveru už nevedel dočkať konca, čo pri predchádzajúcich knihách nebolo. Popísal by som to ako historický román a ako bolo spomenuté predo mnou možno aj červená knižnica. Na druhej strane chápem že autor chcel vykresliť súvislosti danej doby, kedy sa už začala prejavovať začínajúca svetová globalizácia a politická prepojenosť, čiže úzko profilovať román nebolo zámerom autora. Každopádne pre tých, ktorých nebaví len klasický dejepis a fakty, kniha ilustruje fungovanie sveta v danej dobe a poodhaľuje historické súvislosti a udalosti v zaujímavej forme. S knihou prežijete celý život hlavného hrdinu, popri ktorom sa narodí a zomrie veľa postáv, takže žiadne víťazstvo dobra nad zlom v knihe nie je.

10.07.2022 4 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Kniha formou rozhovorov s ľuďmi, ktorým sa podarilo utiecť z KĽDR. Títo ľudia boli z rôznych oblastí spoločnosti čiže podávajú svoj pohľad a skúsenosti. Čitateľ sa tak dozvie aký je život v jednotlivých vrstvách spoločnosti, ako je prepracovaná propaganda režimu, ako funguje všadeprítomná kontrola a aké "benefity" pramenia so socializmu.

07.03.2022 4 z 5

Ešte stručnejšia história času Ešte stručnejšia história času Stephen William Hawking

Kniha sa snaží zrozumiteľným a zjednodušeným spôsobom podať zložitú problematiku fungovania vesmíru. Myslím, že sa jej to aj podarilo, až na poslednú kapitolu, kde už to bolo mimo moje chápanie a vyslovene už vysoko v oblasti teoretickej fyziky. Ale to je môj subjektívny pocit. Je až neuveriteľné, že v takom rozľahlom priestore, ktorý známy vesmír predstavuje, existuje entita = malý človek, ktorý je schopný porozumieť jeho fungovaniu v takom rozsahu. Aspoň si to teda myslí :)

07.03.2022 5 z 5

Zlámané kosti Zlámané kosti Angela Marsons

Po predchádzajúcich dvoch knihách autorka opäť vrátila latku troška vyššie aj keď na prvé dve knihy série to je ešte málo. Nie som celkom stotožnený s tým, že v jednej knihe sa vedú dve paralelné vyšetrovania. Radšej jeden prípad a nech to má grády.
V tejto knihe poukazuje na ďalšie problémy britskej spoločnosti, ktoré sa skrývajú za jej pozlátkom - prostitúcia, prisťahovalectvo a novodobé otrokárstvo .

03.01.2022 4 z 5

Atómové návyky Atómové návyky James Clear

Po knihe som siahol po vypočutí promo audio ukážky, ktorá vyzerala sľubne. Kniha - klasická motivačná literatúra, ktorá pre mňa nič prevratné nepriniesla. Kniha ponúka návody ako si vybudovať návyky, ale nečakajte zázraky. Za všetkým je pevná vôľa a tú vám kniha nedá, takže v konečnom dôsledku stačí odhodlanie a sedliacky rozum. Aspoň tie príklady zo života boli pre mňa spestrením, ale ako sa vraví jedna lastovička leto nerobí. Za všetkým je drina a treba mať aj kus šťastia a nadanie.

03.01.2022 3 z 5

Dva proti Říši Dva proti Říši Jiří Šulc

Po knihe som siahol na základe vysokého hodnotenia tu na databáze, ale s miernymi obavami čo mi môže priniesť, keďže z pohľadu faktov o atentáte som bol celkom v obraze. Obavy boli zbytočné. Neskutočne ma to bavilo od začiatku do konca až som dúfal, že sa prepíšu dejiny a chlapi sa z kostola dostanú. Kniha mi rozšírila obzory ako vlastne fungoval život v protektoráte, ako to mali nemci pekne premyslené a zmenežované, ako bolo ťažké fungovanie odbojov a s akými problémami sa museli vysporiadať vojaci, ktorý boli vysadený na územie protektorátu.

03.01.2022 5 z 5

Temný cypřiš Temný cypřiš Agatha Christie

Príbeh mal spád a ani chvíľu ma čítanie nenudilo. Od začiatku bolo jasné, kto vrah nie je a taktiež sa mi potvrdil predpoklad, kto vrah je. Aj keď vás autorka brilantne dejom manipuluje , takže do samého konca si nie ste istí kto vrahom v skutočnosti bude, keďže nik nemá evidentný motív. Taktiež vo mne po prečítaní zostala rezonovať otázka ako vrah mohol vedieť, že pochutinu s jedom si dá len osoba, ktorá bola cieľom vraždy. Toto bolo trochu podľa mňa nedomyslené.

03.01.2022 4 z 5

Kniha popisuje súčasné problémy s drancovaním zdrojov našej planéty a nadmernej produkcie uhlíka a dôsledky, ktoré to má, resp. môže mať v budúcnosti pre planétu, ďalšie generácie a ľudstvo ako také. Zároveň však dáva nádej a optimizmus že nie je všetko ešte stratené a existujú riešenia, ktoré sú tu pekne popísané. Je to krátke, ale pútavé a zrozumiteľné čítanie.

29.12.2021 5 z 5

Pohřbená pravda Pohřbená pravda Angela Marsons

Osobne pre mňa zatiaľ asi najslabšia kniha zo série - zdá sa mi, že každým dielom latka klesá. Boli miesta kedy som sa pri čítaní nudil - liezla mi na nervy Stacei so svojimi myšlienkovými pochodmi a pre mňa nepochopiteľným tajnostkárením voči kolegom. Záver však autorka vygradovala perfektne, takže posledných 80 strán som doslova zhltol. Aj keď záverečná zápletka sa dala predpokladať. Paralelne s hlavným dejom v každej knihe autorka poodhalí časť Kiminej minulosti a to ma baví takže knihám to dodáva ďalší rozmer. Neviem si predstaviť čítať len tak námatkovo určitú knihu zo série a súcitím s tými kto tak urobí. Oveľa príde.

10.12.2021 3 z 5