Jano. Jano. komentáře u knih

Převážně neškodná Převážně neškodná Douglas Adams

Latku predchádzajúcich kníh rozhodne udržala. Udalosti zo Zbohom, a ďakujeme za ryby boli buď odbité jednou-dvoma vetami alebo totálne odignorované. To je však v širšej perspektíve pre príbeh úplne nepodstatné. (Nasleduje spoiler veľký ako papuľa legendárneho Pučivála z Trálu.) Záver podľa mňa dôstojný, hoci trochu nešťastný. No musíte uznať, že život Arthura Denta, ktorý bol celý život v nesprávny čas na nesprávnom mieste sa inak ani skončiť nemohol. :D

20.07.2015

Sbohem, a díky za ryby Sbohem, a díky za ryby Douglas Adams

Je to niečo trochu iné, ako diely predtým, ale nevidím dôvod sťažovať sa. Aspoň ja sa teda nebudem. :D Zmena je to, čo nás posúva dopredu. V podstate love story braná s nadhľadom a s kopou Stopárovských šialeností v pozadí. Mne sa to páčilo. OSPRAVEDLŇUJEME SA ZA VZNIKNUTÉ ŤAŽKOSTI.

20.07.2015

Život, vesmír a vůbec Život, vesmír a vůbec Douglas Adams

Krikkät sa vracia. Naposledy krikkätské vojny zničili pol galaxie, ako to dopadne teraz? Zachráni Vesmír banda hrdinov, ktorým je to jedno? Stále geniálne. Páčilo sa mi to ešte o niečo viac ako Reštaurácia. Len ten trik s lietaním sa mi stále nedarí.

Restaurant na konci vesmíru Restaurant na konci vesmíru Douglas Adams

Trochu slabšie ako prvý diel, no stále výborné. Zafod s Marvinom nemajú chybu. No aspoň, že viem, že Vesmír je v dobrých rukách...

Stopařův průvodce Galaxií Stopařův průvodce Galaxií Douglas Adams

Fantasticky neuveriteľné. Geniálne šialené. Čosi o starej Dänksovke, uterákoch, evolučných omyloch, myšiach, planétach, nepravdepodobnosti, čísle 42, smole (hlavne veľrybej a tej, ktorá postihuje kvetináče...), chýbajúcich programoch pre šťastie a o tom, že vo Vesmíre si človek (ani ten z Betelgeuze alebo odkiaľkoľvek inokadiaľ) nemôže byť istý absolútne ničím. Ani tým, (možný spoiler... dá sa dokonca povedať, že dosť možný:) či ten divný týpek, ktorý mu na večierku vyfúkol dievča, nebol skutočne z inej planéty tak, ako tvrdil.

19.07.2015 5 z 5

Kůň a jeho chlapec Kůň a jeho chlapec C. S. Lewis (p)

Kronika Narnie, ktorá je úplne iná ako ostatné. Možno aj preto som ju mal zo všetkých najradšej. :D

09.07.2015 5 z 5

Poslední bitva Poslední bitva C. S. Lewis (p)

Koniec, ako sa patrí. Čarovný ako celá sága. (Nie som kresťan, ani veriaci a ani natoľko slepý, aby som tie referencie dokázal ignorovať, no aj tak posledný diel Narnie zbožňujem. :D)

09.07.2015 5 z 5

Čarodějův synovec Čarodějův synovec C. S. Lewis (p)

Príbeh, v ktorom sa dozviete, ako vznikla Narnia, ako sa do nej dostala Biela čarodejnica, prečo tam uprostred lesa stojí starý kandeláber a prečo proroctvo hovorí, že Narniu môžu spasiť len synovia Adama a dcéry Evy. (Čiže v preklade z Lewisovi vlastnej kresťanskej terminológie... ľudia. :D) Stretneme tu niekoľko starých známych, zistíme, že mágia sa skrýva aj v našom svete a pozrieme sa do viktoriánskeho Londýna... jeden z mojich obľúbených dielov. :D

09.07.2015 5 z 5

Stříbrná židle Stříbrná židle C. S. Lewis (p)

Dobrodružstvo v zemi obrov a pod ňou. Bahnomrač, najväčší optimista spomedzi všetkých čvachtavcov bol a stále je mojou obľúbenou narnijskou postavou (ale je to na tesnotku s Ričipípom. :D)

09.07.2015 5 z 5

Plavba Jitřního poutníka Plavba Jitřního poutníka C. S. Lewis (p)

Svet za hranicami Narnie, úžasné dobrodružstvá, zdračení nedobrovoľní pasažieri, svety, kde hviezdy kráčajú po zemi ako ľudia a príbeh o tom, ako jeden neobyčajný myšiak hľadal svoj osud... kto by tomu mohol odolať? :D

09.07.2015 5 z 5

Princ Kaspian Princ Kaspian C. S. Lewis (p)

Tento diel Narnie som nemal príliš rád, ale to nemení nič na tom, že bol super. :D

09.07.2015 4 z 5

Lev, čarodějnice a skříň Lev, čarodějnice a skříň C. S. Lewis (p)

Pred rokmi, keď som bol ešte malý skoroškloláčik, ktorý behal po mikulášskych uliciach a v susedovej záhrade trhal kvety pre dievčatá, ktoré mali náhodou tú smolu, že sa mu zapáčili, (čo v podstate robím dodnes, hoci malý skoroškoláčik dávno nie som...) a do výšky ma bolo asi toľko, že som ledva dotiahol na umývadlo, bola Narnia prvou skutočnou knihou, ktorú som mal to potešenie prečítať. Práve vtedy som sa zamiloval do sveta príbehov a mágie. A hoci dnes už na knihy zďaleka nemám toľko času ako kedysi a som skoro kompletne iný človek ako v tom čase, Narniu milujem stále. :D

09.07.2015

Harry Potter a relikvie smrti Harry Potter a relikvie smrti J. K. Rowling (p)

Najlepší diel z celej série!

Rozhodující bitva Rozhodující bitva Rick Riordan

Rozhodne nesklamalo, parádne pojaté, celý čas som sa bavil. Riordan je pán. :D

Hněv bohů Hněv bohů Rick Riordan

Prostriedky idú Riordanovi najviac. :D

Rudá pyramida Rudá pyramida Rick Riordan

Druhá Riordanova séria za tou prvou vôbec nezaostáva. Nápadov tu je požehnane a asi nebudem ani veľmi klamať, keď poviem, že niektoré časti sa mi páčili dokonca viac. :D Bolo to rozhodne také akési menej zaškatuľkované. :D

Hádův chrám Hádův chrám Rick Riordan

Príbehovo trochu (dosť) rozbité, pripadalo mi to, akoby to Riordan písal v chvate niekde pred vydavateľstvom, lebo nestíhal termín, ale kapitoly z Tartaru boli... neskutočné. Inak ako 5* dať nemôžem.

Znamení Athény Znamení Athény Rick Riordan

No... stále je to výborné a dá sa to zhltúť kľudne aj za deň (ak náhodou vonku prší, sneží, škvarí, blýska sa, deje sa prírodná katastrofa, povstanie... chápeme sa?), ale prišlo mi to skôr ako taký výplňový diel. :D

Neptunův syn Neptunův syn Rick Riordan

Spolu s Kliatbou Titanov najlepšia vec, čo v sérii o gréckych a rímskych bohoch vznikla. Hlavne príbeh o Hazel sa mi strašne páčil a kapitoly z Tábora Jupiter som si vyložene užíval. :D

Proroctví Proroctví Rick Riordan

Sequel Percyho série sa začal vo veľkom štýle. A to som (fakt netuším prečo vlastne...) očakával všeličo. Je to fajn, príbeh je super, postavy snáď ešte lepšie ako minule, ale obsahuje priveľa do očí bijúcich náhod. :D