Janičta Janičta komentáře u knih

Rapsodie Rapsodie Laura Thalassa

Ve svém žánru docela dobrá kniha, takže pěkné 3,5*

Na jméno S. J. Maas neslyším, Skleněný trůn mě málem přiměl vypíchnout si oči, víc než první díl jsem nedala. Dvůr trnů a růží byl sice o něco lepší, ale stejně mě nic nenutilo zkusit druhý díl. Takže před Maas spíš zdrhám :D
Ale nakladatelství věřím a když jsem četla, že koupili práva rovnou na všechny tři díly, rozhodla jsem se to zkusit a nelituji.

V knize hraje prim vztah dvou hlavních hrdinů, objevují se i vsuvky z minulosti, které vysvětluje, jak se poznali.
Svět ve kterém se ocitáme, ale příliš vysvětlen není. Jen se vysvětluje to nejnutnější. To je škoda.
Zápletka není nijak extra živá, graduje na konci knihy.
Na hlavního potížistu si ale budeme muset počkat, ale autorka nastínila možné podezřelé.

07.12.2022 4 z 5

Zničený Zničený Kevin Hearne

Atticus se stále drží. První knihy byly lepší, ale pokračování stále stojí za to.
Owen může být zajímavá postava, se kterou by mohla být sranda, ale zatím o něm moc napsáno nebylo.
Granuaile se jednou poučí velmi bolestným způsobem, už to vlastně začalo. Ten její naivní optimismus... mám raději Atticovu parnoiu, než její "svět přece není tak zlý" přístup. Protože po nich jde několik božstev, hromada jejich sloužících, nějaký ti upíři, lidi. Vyje*ou s nimi klidně i jejich spojenci, když z toho budou mít prospěch....takže svět je sakra zlý holka! :D
Atticus se konečně dozví, kdo po něm jde a proč. Ono odůvodnění mi přijde dost slabé, ale budiž... Dozví se taky, že není ani zdaleka tak chytrý a mazaný jak si myslí. Dobře mu tak :D
A psi, nesmím zapomenout na psy! Ti to stále dokážou odlehčit :)

03.12.2022 4 z 5

Uchvatitel duší Uchvatitel duší Patricia Briggs

Mercy je jako vždy příjemná oddechovka. Otevřu a chci číst, číst a číst.
V tomto díle se dozvíme Sherwoodovu pravou identitu, ale na větší detaily si budeme muset počkat. Bylo jasné, že to bude nebezpečný chlápek, no tak proč ne zrovna takhle :) Navíc Mercy je zběhlá v soužití právě s takovými osobnostmi, takže se další potencionální potížista přímo nabízel.
Opět jsou tu staří známí a tentokrát potřebují zachránit místní upíři. Díky tomu se poodhalí minulost Wulfeho, Stefana a trochu i Marsilie.
Co bych vyčetla je že Briggs má opět námět, který by zaplnil dvě knihy a sfoukne to v jedné a celkem krátké knize. Díky tomu je děj svižný - to je určitě plus. Otázkou ovšem zůstává, co by mohla autorka s příběhem dokázala, kdyby měla více stránek a mohla to všechno více rozvést, někde se zastavit a proplétat nebo rozplétat linky...
Ostatní autoři jí musí závidět nápady, protože ona si vždy najde něco zajímavého. Takže pro mě je Briggs zatím stále sázka na jistotu

01.12.2022 4 z 5

Území vlků Území vlků J. R. Ward (p)

Ohhh nein!
Dopoledne jsem dočetla, nechala si to projít hlavou, pročetla komentáře zde a nic z toho mi dojem nevylepšilo. Prostě slabota.
Postavy ploché - hlavní "hrdinka" je těsně před zhroucením, ale nic moc víc se o ní zjistit nedá. Hlavní hrdina odtažitý, ale má kolem sebe alespoň jisté tajemno.
Příběh je stěží dobrá detektivka, většinou nuda, nuda, nuda...i nudné pasáže Bratrstva v předchozích knihách se mi četly lépe, zde je útlá linka Bratrstva příjemným zpestřením.
Konec přinese malé překvapení a knize je pár postav o kterých si říkám, kdo nebo co jsou a jak to s nimi bude dál, ale když to nebudu vědět, v pohodě to přežiju.
Jako start nové serie je to dost mizerné. Při při rychlosti s jakou Ward knihy vydává, si říkám, jestli jen ona neposkytne námět, někdo to za ní nenapíše a ona to jen schválí...protože tohle nemůže myslet vážně. Upíry představila mnohem lépe.

24.05.2022 2 z 5

Muffin a čaj Muffin a čaj Theo Addair (p)

Zkraje to vypadalo jako milý, trochu naivní příběh kterým příjemně zabijete odpoledne. Nakonec to tak nebylo.
Pravidlo "piště jednoduše, co potřebujete, to tam dostanete" by se mělo tesat. Kudrlinky může autor dodat později.
Puberťáci nemyslí jako knihy, mělo by v tom být znát mládí, určitá naivita, která tomu dodá švih a svěžest, i když jde o trápení. Tady se to podle mě úplně nepovedlo, výsledek je poněkud težkopádný.
Další věcí kterou nemám moc ráda jsou části osobnosti nebo "další hlasy v hlavě". Pokud jsou dobře zakomponované, neruší a přiblíží vnitřní konflikt hrdiny. Danielova "racionální část" mě ale spíš štvala.
Vývoji vztahu mezi oběma hrdiny není dám příliš velký prostor. Autor je šikovně dostal k sobě, ale poté jakoby nevěděl jak dál. I rozhovor "zády k sobě" je poněkud rozpačitý a po něm je jakoby hotovo a přitom vůbec není. Chybí tam hlubší intimita (a nemyslím tím sex), po které vlastně oba hrdinové touží.
Epilog je pomyslný hřebíček do rakve. Škoda.

18.04.2022 2 z 5

Inkoust a pečeť Inkoust a pečeť Kevin Hearne

Pozor, v knize jsou drobné spoilery k druidovi, který tady vychází se zpožděním :-)

Stařík v hlavní roli je oproti tradičním mladíkům, kteří překypují energií docela zajímavá změna :) Svět železného druida, je zajímavě vymyšlený, má šmrnc a málo kdy se tam čtenář nudí.
Není to žádné hloubavé čtení, ale odpočinek ideální.

02.03.2022 4 z 5

Šamanova pomsta Šamanova pomsta V. Mahaněnko (p)

(SPOILER) Když jsem dočetla, šla jsem si najít zda byla vydána první série Cesta Šamana nebo Temný bylinkář.... abych měla představu kdo koho tak okatě obšleh :/
K samotné knize:
V první půlce jsem měla dojem, že snad začnu trpět stihomamem a trochu se divím, že z toho šaman nezbláznil :D Všichni proti všem a Mahan jen jako loutka na provázcích, která se ale musí správně rozhodnout že?
Velký zvrat na závěr byl hodně přitažený za vlasy. Z toho by snad člověk skončil na cvokárně s nedůvěrou v celý svět.
Velmi překombinované a to je škoda.

20.01.2022 2 z 5

Karmadontova šachovnice Karmadontova šachovnice V. Mahaněnko (p)

(SPOILER) Tak šaman konečně dostal co zasloužil. Je velmi naivní přepokládat, že nejlepší hráči ve hře pomáhají v podstatě nováčkovi jen tak, i když jim z toho něco málo kápne... Mahanova bláhovost byla do nebe volající a přiměla mě na nějakou dobu čtení série odložit. Konec knihy byl dost emotivní a stál za to. Také znovu ukázal, že Mahan je v mnoha ohledech prostě trubka.

Pomsta bude snad sladká a zábavná, ale určitě ne jednoduchá, protože Mahan rozhodně není dobrý diplomat a bude házet klacky pod nohy sám sobě.

05.01.2022 4 z 5

Záblesk vzpomínek Záblesk vzpomínek Nalini Singh

Tenhle postoj "Já Tarzan, ty Jane" mi dost leze na nervy. U měňavců, vlkodlaků, upírů a podobných to ještě pochopím, ale když takhle blbnou lidi, leze mi to na nervy.
Svět který Singh stvořila se mi líbí, ale tenhle díl moc ne. Vypadalo to, že konec to vylepší, ale nakonec ne.
Btw. na obálka nic moc.
Snad budou další díly lepší

04.01.2022 3 z 5

Šakal Šakal J. R. Ward (p)

Nic moc. On potká ji, okamžitá přitažlivost, vzlety, pády a šťastný konec (který je jako téměř vždy, pěkně odfláknutý). Pořád dokola to samé, knihu co knihu. Takže jsem tu vlastně popsala děj :D

Ward zbytečně ubližuje sama sobě, když není ochotná (nebo schopná?) pracovat s postavami a dějem jinak, než je za ty roky zvyklá. Její knihy už jde jen stěží označit slovy jako originální, nápadité apod...
Hlavní příběh, který jí přilákal tolik čtenářů nechává stranou. Podle mě už neví co s tím. Nechci sýčkovat, ale téměř všichni v sídle mají své s "šťastně až na věky", takže už budou jen vata vedlejšího děje. Smutné.
Možná tomu dají šťávu vlkani? Jsem upřímně zvědavá, zda autorka zvládne napsat i něco jiného....

21.12.2021 2 z 5

Herní tester Herní tester Michael Atamanov

U prvního dílu budu s hodnocením opatrná. V zásadě je to klasická kniha na rozjezd. Seznámení se světěm, postavami atd.
Samozřejmě se rozjíždí zápletka. Podle mě ale velmi průhledná. Kvůli tomu jsem přerušila Mahaněnkova Šamana. Zdá se mi takové nějaké... podobné. Ale možná to tak nebude. Uvidím

07.08.2021 3 z 5

Zajatec noci Zajatec noci J. R. Ward (p)

(SPOILER) ..uff..
První příběh nic moc. Vše moc šup, šup a celkem snadno. Jasně to ukazuje, že pokud autorka nemá dost stran, aby příběh vytáhla jinde, moc to nefunguje.
Její posedlost různými emočními a psychickými újmami je až obdivuhodná. Po tolika knihách je to stále důležité téma v zápletkách (pokud se tomu tak dá říkat).
Druhý příběh je celkově o něco lepší, ale ne zas o moc.
Příběh už je trochu celistvější.
Většinou nejsem zastáncem znovuzrození - ať už jakoukoliv formou. Jen pokud to příběhu jako celku něco dá. A Selena je jen další žena v pořadí. Nic víc, nic míň. Takže její přínos do příběhu je nula.

Bratrstvo a Ward celkově mám docela ráda. Ale už je to ošoupané až prošoupané.
Ráda se vracím hlavně k původním postavám. Ty mě u série drží.
Ale chtělo by to už nějakou změnu. Aspoň malou. Prostě nějaké oživění stále se opakujícího scénáře.

28.09.2020 2 z 5

Vyhořet může každý Vyhořet může každý Aleš Cibulka

Docela poučně čtení. Připomene vám, že hnát se někam na 120% se prostě nevyplácí.
"Nepostradatelných lidí jsou plné hřbitovy." - je dobré na to nezapomínat.

Příběh Aleše Cibulky a rozhovory s Peckovou a Šípkovou byli zajímavé - aneb úsměv o ničem nevypovídá, rozhodně ne o něčím štěstí.
Ta intermezza, ale byla trochu podivná.
Doslov od pana Honzák naopak super.

22.08.2020 3 z 5

Předurčený Předurčený Benedict Jacka

Kniha je klasická urban fantasy - jednoduchá oddechovka. Pokud nemáte přehnaná očekávání, bude to dobré počtení :-).
Autor si zvolil ne zrovna jednoduchou postavu věštce - u někoho kdo vidí do budoucnosti musíte dávat pozor, aby se to všechno nezamotalo, pravidla byla pořád stejná a z postavy se nestal vševědoucí machr, kterého nakonec zabije to, že vdechne mouchu. Na to jak se s tím autor popasuje, jsem opravdu zvědavá.
Postavy jsou sympatické, fungování magie srozumitelně vysvětleno - nemáte kde se zamotat. Děj je nenucený a zápletka uvěřitelná. Dobrý start.

10.04.2020 4 z 5

Pravda krve Pravda krve J. R. Ward (p)

Ano 2* - už mi došla trpělivost. A ruku na srdce - tohle se autorce tak úplně nepovedlo.
Po 22 dílech ze světa BČD už by mohla konečně přestat donekonečna recyklovat to samé pořád dokolečka. Nějaká drobná změna by pomohla. Kdyby se postavy chovaly aspoň trochu jinak! Už dlouho to jede zhruba v těchto kolejích: páni ta/ten je fakt skvělá/skvělý - ale nebudu si nic začínat - no tak dobře, sex nikomu neuškodí - popíraná zamilovanost (ženy), svázání (muži) - jsem dost dobrá? (ženy), už jí nikdy nikam nepustím(muži) - hádka - smíření - konec. Na startu to šlo, charaktery se daly obměňovat a tak měla každá kniha trochu jiný náboj a zápletku, ale když už je dílů přes dvacet? Má trpělivost není nekonečná a to i u autorů, které mám opravdu ráda.

K ději: měla jsem pocit, že mi byl naservírován knižní pokrm, který oplýval přemírou omáčky nevalné chuti. Někdo šetřil s kořením a nevyplatilo se - celý děj kolem Booneho a Helanie byl předvídatelný (bože, ten konec!) a mě teda nudil. Těšila jsem se na Butchovu linku - vrací se tam, kde mu to nejvíc sedí, ale ouha - celá "detektivní" linka byla skoro k ničemu? Vždyť bratrstvo je něco jako policie a armáda v jednom, takže ty "člověčí" postupy, tam vypadají divně.
Ale navnadila mě příloha - Syn by mohl mít zajímavý příběh a v jeho knize by se měla objevit i Jo :-)
A snad už se začne projevovat nepřítel...zatím se to dost táhne

Pozor SPOILERY - i k dílům minulým!
V první řadě: mohli by lidé být i něco jiného než bezocasé krysy? Vždyť metafor je na světě tolik!!!
Doggeni: Všechna ta nakopnutá štěňátka co vám snad i předkoušou večeři a vyloženě chtějí být úkolováni? Jasně mají podřízenou roli v krvi - nic proti. Ale to musí mít sebevraždu v očích pokaždé, když jim někdo řekne, že teď nic nepotřebuje? nebo si sám otevře dveře od auta? :D no snažím se to brát spíš s humorem, takže by mohli být vlastně takový ocas co vrtí psem že? Upíři (ti hodní samozřejmě) udělají, co jim na očích vidí, jen aby nebyli smutní :D S trochou podlosti by to byli skvělí manipulátoři.

Už nevím co autorka vymyslí za trauma, aby ho mohla připíchnout k nějaké mužské postavě. A když si to sečteme?
Wrath: zabili mu rodiče. Rhage: má bestii. Zsadist: otrok krve. Butch: smrt sestry. Vishous: matka bohyně, otec sadista, traumatické mládí. Phury: vina za osud bratra, závislost. Rehvenge: symphanth. John: těžké dětství, němý, reinkarnovaný. Payne: despotická matka, co jí věky věznila Tohr: mrtvá družka. Qhuinn: těžké dětství a dospívání, Temní: těžké dětství, Assail: těžké dětství, závislost. Xcor: traumatické dětství a dospívání. Cvičenci to samé v bledě modrém. Dámy jsou na tom jen o něco lépe. Ale u Wardky by se uživila celá armáda psychologů i psychiatrů. Chudák Mary je na to sama.
Věčné shazování glymery, už ni taky nepřijde zajímavé. Glymera je fuj a jsou to šmejdi...jasněěě, ale už popojedem prosím?
Už je tam tolik postav, že se jiné často nedostanou ani kde štěku. Payne? Rehvenge? Žijou ještě vůbec? :D

konec slovního průjmu :D :D

28.03.2020 2 z 5

Magie vítězí Magie vítězí Ilona Andrews

Když čtenář ví, že drží v ruce poslední díl série, tak čeká že ho kniha složí, odrovná, odstřelí nebo tak něco. Má to být epická tečka. Mě osobně stačí, když je kniha dobrá. Protože kdyby byla úchvatná, proč by měla být poslední?

Myslím že spisovatelské duo zavřelo dveře za Kate důstojně...
A všichni žili ve světě stvůr šťastně, dokud je něco nesežralo :D
Co mi trošku vadilo, byl fakt, že kniha hned skočila do doby, kdy už je syn hlavního páru na světě (vyšilující Kate mohla být k popukání) . Silné nepřátele už není asi moc kde brát, tak se objeví někdo téměř neporazitelný. A nakonec to všechno samozřejmě dopadne dobře.
Bohužel nám k úplné informovanosti chybí další knihy z tohoto světa, které u nás snad jednou vyjdou.

Kniha dobře pracuje s tím co má. Ale konec přišel včas, protože co dalšího by se mohlo dít? Svět ve kterém Kate žije, sice nabízí nepřeberné možnosti, ale když se zbavíte největší dlouhodobé hrozby, co tam bude dál? :-)

Celkové je to dobrá serie urban fantasy. Jedna z těch kvalitních a těch není moc.
Takže mé celkové hodnocení celé série 4,5* :-)

28.02.2020 4 z 5

Tajemství Temného hvozdu Tajemství Temného hvozdu V. Mahaněnko (p)

Tenhle díl mě zas tak moc nezaujal. Ale oceňuji, že se vlastně pořád něco dělo a děj tak nepřešlapoval na místě.

Co se mi ale moc nelíbilo, byl velký počet hráčů s vysokým levelem, co si z Mahana klidně udělají rohožku. Logicky to přijít muselo, protože tak slabá postavy musela dostat pomoc v podobě silnějších a zkušenějších, jinak by zmíněná logika prostě vyletěla z okna. Slaboučký mraveneček prostě nemůže zdolat titány. Ale tím byla hlavní postava vlastně ochuzena o možnost prosadit se, protože musí hrát podle toho co mu silnější nechají. Jsem hodně zvědavá jestli si s tím Mahan nějak poradí.

Mahan má konečně svůj klan. A já tam nikomu nevěřím ani nos mezi ušima :D Z kraje to byli jeho bývalí spoluvězni(kteří byli odsunuti na okraj), kteří mě udržovali v jakési naději, že se šaman bude mít o koho opřít. Ale nakonec? Ne a ne a ne. Celé mi to nějak smrdí. Kolem šamana se toho hodně děje.
Úkoly co mění celou hru a někteří jsou tam hlavně kvůli tomu, aby byl šaman pod kontrolou. A jen co dostanou co chtějí, poputuje šaman na pár hodin navštívit Šedé pláně.

Mimo jiné moc nechápu (už od první knihy), jak spolu fungují reálný a herní svět. Proč trestaní vězni mají možnost, stát se třeba lupičem a pracovat na vlastnostech, jako je třeba Podlost? Jak jim to pomůže k nápravě, když jsou ve hře zavření třeba několik let a vlastně se stále dopouštějí kriminální činnosti?
Hra má v hráčích prý probouzet to nejlepší, ale místo toho najdete celkem dost manipulátorů (čistě pro vlastní prospěch), chamtivců a celkově bídáků?
Jasně, že to nemůže být úplně bez nich, protože koho by bavilo hrát v ráji plném prdících jednorožců že?
Ale hraje prezentována určitým způsobem a já ho nikde moc nevidím. Zato vidím lidi, co jsou evidentně na vysokých postech i v reálu, navzájem se znají a vlastně se domlouvají jak bude Barliona fungovat. Jsem fakt zvědavá co z tohohle nakonec vyleze...

28.12.2019 4 z 5

Spasitel Spasitel J. R. Ward (p)

Musím přiznat, že jsem se moc nebavila. Nebylo to špatné, ale příběh už podle mě postrádá tu hutnost (jiný výraz mě nenapadl) kterou měla tato série na začátku. Jakmile je v popředí nějaký pár, většina ostatních se stává neviditelnými. Z "poličky" se vytáhnou až když jsou potřeba a jinak o nich ani nevíme.
Mě by třeba dost zajímalo, jak v sídle fungují Bastardi..? Ale třeba se k tomu za pár knih dostaneme že :/
Autorka jako by nedělala tečku za určitými dějovými zvraty a to mě trochu štve. Stránek má to má víc než dost. Já bych klidně obětovala nějakou erotickou scénu na úkor těchto (pro mě zajímavých) informací...

Na ústřední dvojici mě bavilo spíš to vědecké bádání, než co s nimi bude nebo nebude, protože všichni víme jak to dopadne že... A Sarah vnímám pozitivně, jako další posilu lékařského týmu...ale to je tak všechno. Stěží vím jak vypadá.
Docela mě překvapilo, že mají na výběr kde bydlet. V předchozích knihách nikdo ten komfort neměl.
No snad se můžeme zase jednou těšit na dobrého nepřítele?

SPOILER
Fakt že nebylo jasně řečeno, že všechno povědomí o experimentech na upírech bylo dokonale odstraněno (záznamy, skupina vědců co dělala na upírech pokusy atd) mi nesedí. Může být Bratrstvo tak nedbalé? Logicky ne. Ale pokud jsem dobře četla, není o tom že by se eliminovalo nebezpečí prozrazení rasy nikde ani větvička... Takže to mám brát jako nedovřené dveře? Tak to na mě totiž působí.

PS: fakt mě baví když upír přirovnává polibky ke slunečním paprskům, východům slunce a kdo ví co ještě... :D :D :D

19.12.2019 3 z 5

Úkol přežít Úkol přežít Vasilij Michajlovič Machanenko

Váhala jsem mezi 3 a 4* a vyšlo z toho tak trochu slabší 3,5*

Nemyslím, že musíte mít nějaké extra znalosti z her. Já je taky nemám a pochopila jsem "vo co de". Nijak zásadně jsem v tom neplavala a to jsem "levelovala" postavu možná někdy v dětství. A to se se skutečným hraním vůbec nedá srovnat. Něco je v knize vysvětlené, něco čtenáři logicky dojde.

K obsahu.
Celkově mě to docela chytlo. Chvíli mi trvalo, než jsem se sžila s hlavním hrdinou. Někdy má totiž dlouhé vedení a ačkoliv si myslím, že je inteligentní, neumí to prodat a to ho brzdí. Kniha nemá zavratné tempo, ale teprve seznamuje čtenáře s principy a fungováním Barliony. Což lidi co mají herní zkušenosti asi moc bavit nebude. Mě jako laika to ale naladilo na popisovaný herní svět.
Ps: mám rada křečka a žábu. Vždycky mě rozesmějí :D

15.11.2019 3 z 5

Nahraný Nahraný Kevin Hearne

3,5*
Attica mám ráda, Oberona ještě víc. "Grancle" tam prostě je a já jí třeba časem začnu víc akceptovat :D
Ale už mi tolik nesedí děj. Druid kosí bohy jednoho za druhým...za pár knih už mu asi nezbude nikdo koho by mohl rozsekat. Nebo se ostatní bohové zmobilizují a očividnou hrozbu vyřídí - což by bylo víc než logické... Vždy přece mohou zaplatit Temným alfům ne? :D :D
Schopnost přežít vše a ještě víc, ale u mě hrdinům hvězdy teda nepřidá.
Doufám, že Granuaile začne v brzké době uvažovat víc prakticky a nebude se zabývat otázkami morálky. Její nepřátelé je totiž vůbec neřeší a řešit nebudou. Je ale mladá a má moderní výchovu, tak budu asi muset její moudra nějakou dobu snášet :-)
Závěrem: Kniha je dobrá, doufám že na další díl se zase nebude muset čekat roky :-)

13.10.2019 3 z 5