Janek Janek komentáře u knih

Jako bychom dnes zemřít měli Jako bychom dnes zemřít měli Miloš Doležal

Příběh P. Josefa Toufara je pozoruhodný a silný, o tom snad nelze pochybovat. Popularita knihy dle mého názoru svědčí o tom, že silné životní příběhy přitahují, a je také oceněním poctivé práce M. Doležala, který předkládá na jednom místě obrovské množství informací o životě člověka i kněze Toufara. Ale kde končí historie a začíná legenda? P. Josef Toufar je občas prezentován jako světec, který už nepáchne člověčinou. A kniha na některých místech je spíše kronikou než čtivým ("popularizačním") textem.

19.11.2022 4 z 5

Nejšťastnější batole v okolí Nejšťastnější batole v okolí Harvey Karp

Dobrý, přehledný a čtivý návod zejména pro prvorodiče. I když si myslím, že není tak jednoduché uvést všechny rady do praxe.

23.09.2022 4 z 5

Chrám i tvrz Chrám i tvrz Pavel Eisner

Must have pro všechny milovníky češtiny.

22.07.2022 5 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Bdolezalka mi svým komentářem docela mluví z duše.
Největší problém s Bílou Vodou mám hlavně proto, že lze jen velmi těžko rozeznat, kde končí historická fakta a začíná fikce. (Něco málo autorka osvětluje v závěru knihy, ale to už je pro mě pozdě.) Téma románu je jistě zajímavé a přitažlivé. (Kdo jsi bez viny, hoď po (katolické) církvi kamenem.) Ale v příběhu je zamotáno tolik postav - tolik tragických lidských osudů, že lze jen těžko uvěřit tomu, že by se něco takového mohlo opravdu stát.
Text není čtenářsky přívětivý, neuškodilo by mu, kdyby byl o 200 stránek kratší.
Tolik ke kritice, měla jsem evidentně až moc velká očekávání.
Na druhou stranu je třeba dodat, že mnohé pasáže knížky byly skutečně čtivé a ponoukaly k přemýšlení. Nicméně příběh - který jsem postupně skládala jako puzzle - mě ve svém celku nechával docela chladnou.

01.06.2022 3 z 5

Osud tažných ptáků Osud tažných ptáků Maarten Hart

Kniha plná melancholie a úzkosti. Některé recenze kritizují míšení archaického a moderního jazyka (jako nedokonalost v překladu), ale pro mě právě toto balancování mezi dvěma jazykovými rovinami dodávalo knize/překladu specifické (byť možná nechtěné) kouzlo.

02.05.2022 5 z 5

Když Nietzsche plakal Když Nietzsche plakal Irvin D. Yalom

Senzační propojení filozofie, psychologie a života každého z nás.

02.05.2022 5 z 5

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

Skvěle gradující příběh od mistra hororu. I ty, milý čtenáři, se budeš bát, protože i ty chceš být nesmrtelný a obáváš se smrti a ztráty svých blízkých.

29.04.2022 5 z 5

Pohádka o Raškovi Pohádka o Raškovi Ota Pavel

Roztomilá, originální jednohubka.

29.04.2022 4 z 5

Svátost smíření ve světle Ducha svatého Svátost smíření ve světle Ducha svatého Josef Prokeš

Inspirativní, škoda, že tak moc stručné.

27.04.2022 4 z 5

Chuďásek Boží: Život sv. Františka Chuďásek Boží: Život sv. Františka Nikos Kazantzakis

Mystická, hluboká kniha o síle víry, odvahy i odhodlání. Jistě, František z Assisi nám může připadat jako šílenec. Proč se neobleče? Proč se nenají?... Ale ruku na srdce - nejsou takové postavy, které jdou odhodlaně za svým cílem, tolik třeba i pro náš současný svět? A dokážeme se dnes i my sami nadchnout pro jakoukoli ideu? Dokážeme jí obětovat svou pověst, své bezpečí, své pohodlí? František z Assisi nám může být každý den velkou inspirací.

27.04.2022 5 z 5

Literárně to není žádný skvost, text by potřeboval značně proškrtat. Ale informačně je kniha nabitá až po okraj, a proto stojí za přečtení. Jestli se chcete dozvědět o životě v Číně z první ruky, určitě sáhněte po této knížce Tomáše Etzlera.

27.04.2022 5 z 5

Jsem v tom! Těhotenský manuál českých maminek Jsem v tom! Těhotenský manuál českých maminek Kateřina Komárková

Stručně, jasně a s nadhledem.

26.04.2022 4 z 5

Hora duše Hora duše Gao Xíngjiàn (p)

Velmi náročný text, který bych se zdráhala komukoli doporučit, ale jsem ráda, že jsem ho dočetla.

26.04.2022 3 z 5

Nahá žena na střeše Nahá žena na střeše Prokop Remeš

Výborná, inspirativní kniha, otevírající nové pohledy na biblické texty i na naše nitro.

07.04.2022 5 z 5

Blázny živí Bůh Blázny živí Bůh František Kožík

Jazykově vytříbený historický román o odvaze i oddanosti nejen divadlu.

06.04.2022 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Dneska jsem dočetla a je to beze sporu velmi originální a pozoruhodný román. Nicméně příběh mi přišel na mnoha místech hodně předvídatelný, takový sladce naivní a hlavně málo uvěřitelný. (Už jen představa, že Kya jedla téměř celý život kukuřičnou kaši, že nikdy neonemocněla, nebo to alespoň nestálo za zmínku.) Působí to možná až černobíle, trochu jako pohádka a obžaloba civilizace. Přesto všechno jde (alespoň pro mě) o literární zážitek, který se asi dlouho nebude opakovat.

03.04.2022 4 z 5

Vulvou porodní asistentky Vulvou porodní asistentky Alžběta Samková

Zdá se mi, že Alžběty Samkové jsou plná média, vystupovala téměř v každém pořadu či podcastu o těhotenství a porodu, které jsem sledovala. A tak jsem ke knížce přistupovala s mírným despektem. Jak jsem se mýlila. Alžběta Samková nepochybně má mnoho cenných zkušeností a za každou cenu netlačí a neprosazuje postoje "alternativních matek", které vždy přesně ví, jak mají porod i péče o novorozence vypadat.
Alžběta Samková umí říct k této věci své, ale zachovává si zdravý nadhled, což je pro mě nakonec nejdůležitější a nejpotřebnější.
K mnoha tématům bych - jako budoucí prvorodička - potřebovala více podrobnějších informací. Nezbývá než vyhledat další literaturu.

15.03.2022 4 z 5

Normální šílenství Normální šílenství Jiří Pasz

Velmi záslužná, čtivá kniha, která nezjednodušuje, ale rozšiřuje obzory. Různá duševní onemocnění jsou představena z různých úhlů pohledu. Bible duševních onemocnění, která by se měla stát povinnou četbou pro všechny.

13.03.2022 5 z 5

Porodní příběhy - Rodíme se jednou Porodní příběhy - Rodíme se jednou kolektiv autorů

Zajímavá, inspirativní knížka zachycující velké množství různorodých příběhů i postojů k porodu.

12.02.2022 4 z 5

Prázdniny v Česku Prázdniny v Česku Ladislav Zibura

Je skvělé, že Ladislav Zibura konečně představuje českým čtenářům i mnohá zajímavá místa jejich domova. Ale nedá se nic dělat - chůze je chůze, putování k Ziburovi patří a lze ho (literárně) jen těžko dosáhnout, pokud autor/vypravěč/poutník sedí za volantem. I kdyby se nabízelo sto veselých historek pro řidiče i neřidiče, bolavé nohy a určité "nutné nepohodlí" téhle knížce zkrátka chybí.

09.02.2022 4 z 5