Jane2016 Jane2016 komentáře u knih

Rabínka v zácviku Rabínka v zácviku Kamila Kopřivová

Rabínka v zácviku, kniha, která mě na první pohled okouzlila svou krásnou a zajímavou obálkou. Téma judaismu bylo pro mě před čtením velkou neznámou a zařekla jsem se, že to musím napravit.

A ještě, že jsem tak udělala. Kniha je totiž skvělým průvodcem všech podstatných pojmů, které potřebujete znát. V knize naleznete téma modliteb, židovského feminismu, svátků a významných dnů či židovského stravování.

Židovské stravování pro mě bylo obzvlášť zajímavou kapitolou. Každý z nás někdy určitě slyšel slovo „košer“, ale myslím, že ne každý by dokázal říct, co toto slovo doopravdy znamená. Autorka krásně popisuje, co je a není košer, a podle čeho jasně poznat židovskou kuchyni na první pohled.

Další, pro mě, velmi zajímavou kapitolou byla židovská mystika. Ať už bych mluvila o Rabi Šimonovi v jeskyni či knize Zohar, obojí mě velmi zaujalo.

Knihu doporučuji všem, kteří v tomto tématu tápou a chtějí se nenásilnou cestou dozvědět více. Autorka opravdu krásně a jednoduše popisuje jednotlivá témata.

Čili za mě jedno velké doporučení!

15.12.2023 4 z 5

Láska je... Láska je... Tracy Andreen

Kniha „láska je“ mě na první pohled zaujala svou krásnou, vánoční obálkou. A jelikož se blížil měsíc prosinec, musela jsem si ji přečíst. No řekněte sami, knih s vánoční tematikou není nikdy dost.

Když mi kniha dorazila, téměř hned jsem se nadšeně pustila do čtení. Zpočátku mě kniha bavila, ale toto nadšení postupně odpadlo, bohužel, vůbec jsem se nemohla začíst a děj mě do sebe nedokázal vtáhnout. Do čtení jsem se musela nutit. Musím bohužel i říct, že z knihy na mě nedýchla vánoční atmosféra. Jsem velmi zklamaná, jelikož knihy z nakladatelství Cooboo mám spojené s krásnými a bezstarostnými příběhy, nevím, jak je možné, že jsem tentokrát příběhu nepodlehla! :D

Od autorky si určitě zkusím přečíst její předchozí knihu s názvem „Vánoční prázdniny“. Věřím, že tato kniha by mě třeba mohla zaujmout a bavit více než tato.

11.12.2023 2 z 5

Anatomie rozhodování Anatomie rozhodování Richard Shotton

Dvacet pět skrytých faktorů, které ovlivňují to, jak nakupujeme. Věta, kterou jsem si přečetla na obálce této knihy a okamžitě jsem věděla, že si ji musím přečíst. Toto téma mě velmi zajímá, to, jak jsme jako nakupující ovlivňováni zdánlivými maličkostmi je fascinující.

V knížce je spoustu krásných příkladů z praxe. Jsou zde psychologické triky, experimenty či vědecké výzkumy. Zkrátka spoustu zajímavostí, které Vám na dlouhou dobu utkví v paměti. Já třeba z mysli asi nikdy nedostanu příklad, že spotřebitel je velmi významně ovlivněn barvami. V případě, že si vezmete lék, který má červenou barvu, je pravděpodobnější, že Vám utlumí bolest, než kdybyste si vzali lék s modrou barvou. Zajímavé že? A takovýchto příkladů je kniha plná, pokud Vás tato problematika zajímá, tak Anatomii rozhodování doporučuji všemi deseti! Věřím, že budete stejně nadšeni jako já. <3

Pokud studujete marketing, měla by pro Vás tato kniha být MUSTHAVE!

11.12.2023 4 z 5

Rapovej deník Lukáše Kouřila Rapovej deník Lukáše Kouřila Lukáš Kouřil

Rapovej deník, knížka, která zachycuje kariéru Lukáše Kouřila. Když mi autor knihu nabídl k přečtení, chvíli jsem váhala, zda tuto nabídku přijmout. Přece jen se jedná o knihu úplně mimo žánr, který čtu. Ale po přečtení anotace jsem si řekla proč ne, vyzkouším něco nového!

A ještě, že jsem tak udělala! Kniha je totiž upřímná, zajímavá a dozvěděla jsem se spoustu nových věcí o hip hopu. Je zde tolik autentických situací, že nestíháte otáčet stránky. Mně osobně nejvíc bavily začátky Lukášovi kariéry, organizace soutěže Prosaď svůj rap a potom například jeho cesty do zahraničí, které podnikal. Jediné, co mi trochu nesedělo bylo spousta vulgarismů, vím, že to k tomuto žánru asi patří, ale na můj vkus jich tam bylo až moc :D

Knížku celkově ale hodnotím velmi kladně a doporučuji i těm pro které je tento žánr neznámý. Dozvíte se spoustu nových věcí a nejednou se zasmějete. Lukáš je velmi osobitý a myslím, že si ho oblíbíte!

11.12.2023 4 z 5

Kostischrány Kostischrány Emily Lloyd-Jones

Kostischrány, aneb, nic nezůstane pohřbeno navždy. Knížka, která mě na první pohled zaujala svou obálkou a chytlavou anotací. Tenhle příběh jsem si prostě musela přečíst!

Hned na začátku příběhu mě do sebe kniha vtáhla, otáčela jsem stránku za stránkou a těšila se, co bude následovat! Každopádně, toto prvotní nadšení ze mě po pár kapitolách opadlo a čtení jsem si vůbec neužívala. Spíše jsem se do něj musela nutit. Po dočtení jsem z knihy rozporuplná, protože začátek mě vážně nadchl a bavil.

Knížku si určitě zkusím přečíst za nějaký čas. Věřím, že spousta knih člověku nesedne jenom proto, že je čte ve špatném období a já věřím, že tato kniha je přesně tímto případem.

11.12.2023 3 z 5

Sněhová sestřička Sněhová sestřička Maja Lunde

Myslím, že za posledních pár měsíců jsem se trošku přesytila thrillery, detektivkami a hororovými příběhy. Ke konci roku jsem se tedy zařekla, že budu číst převážně romantiku, odpočinkové knihy a pohádky! A proto, když jsem spatřila obálku Sněhové sestřičky, musela jsem si tento příběh přečíst. <3

A nebudu Vám lhát, jedná se o nejdojemnější a nejsmutnější pohádku, kterou jsem kdy četla. Knížka vypráví smutný příběh, který je ale krásně napsaný a nejednou Vás chytne za srdce. Já jsem během čtení několikrát brečela. Troufnu si tvrdit, že na tenhle příběh jen tak nezapomenu.

Nesmím zapomenout na krásné ilustrace, které doprovází celou knihu, já se díky nim cítila zase jako dítě. Znáte to ne? Takový ten pocit, jak se nemůžete dočkat další stránky, protože je na ní spoustu obrázků! Tak přesně takto jsem to měla!

Knížku velmi doporučuji, ale spíše pro starší děti, za mě ideál tak 8-10 let. <3

10.12.2023 5 z 5

Bábi Jarka aneb Já se mám, že tě mám Bábi Jarka aneb Já se mám, že tě mám Anna Divišová

Novela s názvem „Bábi Jarka“ je přesným důkazem toho, proč mě baví číst. Abych Vám svou myšlenku přiblížila. Bábi Jarka je úzká knížečka, která v sobě má ale velmi hlubokou a krásnou myšlenku. Knížka vypráví o vztahu vnučky a babičky. O vztahu tak krásném, že se budete během čtení jenom usmívat.

Já jsem z knihy nadšená, dlouho jsem nečetla tak příjemný a silný příběh. Takový, kde nejsou žádné vycpané části, kde čtete tak lehce, že na chvilku zapomenete, že vlastně čtete vůbec. Knížka mě donutila se zamyslet a toho si u příběhů velmi vážím.

Za mě dokonalost. Ještě, že jsem knihu stihla přečíst v tomto roce, protože určitě nebude chybět na mém seznamu nejlepších knih za rok 2023.

PS: „Já se tak mám, že tě mám“ je věta, kterou by měla slyšet každá babička!

05.12.2023 5 z 5

Letušky Letušky Katarína Kuniková

Katarína Kuniková, autorka, která mě v minulosti okouzlila svým sladkým a zábavným románem: Lásky z karamelu. Její styl psaní je skvělý a návykový, proto, když jsem měla možnost přečíst si další autorčinu knihu, neváhala jsem ani chvilku!

Letušky jsou krásným a poutavým příběhem, který doporučuji každému z Vás. Tento román vypráví nelehký příběh, který je ale zároveň krásný a jedinečný. Společně s hlavní hrdinkou Lindou zjišťujeme, že naše splněné sny se nemusí líbit všem kolem nás. A cesta ke spokojenosti všech není vždy jednoduchá. Ačkoliv se část příběhu odehrává ve velmi smutném duchu, celkově je příběh krásný a láskyplný.

Pokud přemýšlíte, že vyzkoušíte tvorbu Kataríny Kunikové, určitě neváhejte! Věřím, že si Vás autorka získá stejně rychle jako mě. Lásky z karamelu i Letušky jsou skvělé příběhy. Pokud hledáte čtení na Vánoční prázdniny, určitě doporučuji.

05.12.2023 5 z 5

Tíživé ticho Tíživé ticho Robert Bryndza

Nová kniha Roberta Bryndzy! Autor je jedním z mých oblíbených spisovatelů. Objevila jsem jej během pandemie covidu, tehdy jsem přečetla skoro všechny jeho knihy a absolutně jim propadla! Proto, když jsem zjistila, že má vyjít Tíživé ticho, těšila jsem se na čtení jako malá holka!

A příběh je skvělý. Sice se nejedná o takovou tu známou klasiku, na kterou jsme od Bryndzy zvyklí, ale i tak jde o fajnové čtení! Příběh je napínavý, mrazivý a nutí Vás otáčet stránky stále dál a dál. Nejednou se mi stalo, že mě zamrazilo v zádech. Hlavní hrdinka mi byla velmi sympatická, nevím, jestli to bylo jejím povoláním nebo kuráží, ale její odvahu jsem jako čtenářka ocenila a bavila mě.

Pokud přemýšlíte nad tímto autorem, rozhodně jej zkuste! Tíživé ticho za sebe moc doporučuji

05.12.2023 4 z 5

S láskou, Pamela S láskou, Pamela Pamela Anderson

Miluju biografie a memoáry. Ačkoliv si to nemyslíme, sami v sobě nosíme určité předsudky vůči ostatním. Vůči celebritám obzvlášť. Po pár vteřinách, které upínáme na obrazovku si člověka zařadíme a těžko na něj měníme názor. Biografie jsou ale krásným úkazem toho, že vše nemusí být tak, jak se nám na první pohled zdá. Že to, že má někdo krásný obličej neznamená, že má lehký život.

Přesně z tohoto důvodu jsem si vybrala tuto knihu na čtení. Pamelu jsem si zařadila velmi dávno jako naivní blondýnu a nikdy jsem se o její život více nezajímala. Knížka není perfektní, ale který život perfektní je, že? Anderson se musela v životě vypořádat se spoustou překážek, ať už v rámci rodinného života nebo kariérního a já na ní po dočtení této knihy opravdu změnila názor. Už jí neuvidím jako blondýnu, ale jako skvělou mámu a fajn,divokou ženskou!

Jsem moc ráda, že jsem se o jejím životě mohla dozvědět více věcí, jediné, co mi v příběhu chybělo byly fotky, které by podle mě každá správná biografie měla obsahovat.

Potkáme se v Praze Potkáme se v Praze Julie Caplin

Nepanikařte! Caplin nemá nový román, který Vás minul! :)

Jedná se o povídku, takovou jednohubku ke knize, kterou autorka v blízké budoucnosti chystá. Na tento velmi očekávaný příběh se neskutečně těším a tato ukázka mě navnadila!

Určitě bych zvládla, kdyby byla povídka o pár stránek delší, ale to se nedá nic dělat. Budu si muset počkat a o to více se budu těšit s čím autorka přijde!

Vinice ve Francii Vinice ve Francii Julie Caplin

Vinice ve Francii, nový román od Julie Caplin!
Caplin je jednou z nejvíce oblíbených autorek v tomto žánru. Pokud Vám knížky nejsou úplně cizí, určitě Vás její krásné příběhy s ještě hezčími obálkami nemohly minout.

Sama jsem od autorky přečetla skoro všechny knížky a Caplin se řadí mezi moje oblíbené autory. Proto, když jsem se dozvěděla, že vyšel nový román, nemohl mě minout!

A vinice ve Francii je opět uměleckým dílem. Krásné a dechberoucí prostředí, které Vás donutí zapomenout na to, že čtete. Příběh má téměř pokaždé jednodušší zápletku, takže si můžete u celého čtení odpočinout. A přesně tohle na Caplin zbožňuju. Zavede Vás na místa, které neznáte, ale přijdete si jako doma.

Vinice ve Francii je opět ukázkou toho, že Caplin je PANí spisovatelka. A tou pro mě navždy zůstane.

Pokud stále přemýšlíte, že její knihy zkusíte, neváhejte a jděte do toho! Pokud hledáte knihu s Vánoční atmosférou zkuste určitě Hrad ve Skotsku nebo S láskou z Londýna!

Dům na Pineapple Street Dům na Pineapple Street Jenny Jackson

Román „Dům na Pineapple street“ mě na první pohled okouzlil svou obálkou. A vzápětí na to svou poutavou anotací.

Příběh není napěchovaný dějem, jedná se spíš o sledování životů několika hlavních postav v jejich každodenní životě. Ačkoliv jsem čekala něco trochu jiného, tak mě děj velmi bavil. Během chvilky jsem se do začetla a užívala si spoustu večírků, skandálů, trápení, obtíží, ale i skvělého humoru. Kniha si rozhodně zaslouží štítek na obalu „New York times bestseller“ oprávněně. V knize si každý najde něco svého.

Knihu moc doporučuji všem, kteří mají rádi humorné romány. A ačkoliv se jedná o knihu humornou, rozhodně v příběhu naleznete i hlubší myšlenku.

30.11.2023 4 z 5

Mladík / Událost Mladík / Událost Annie Ernaux

Wau, tak tohle jsem nečekala. Je to pár dní zpátky, co jsem od autorky přečetla knihu s názvem Paměť dívky. Kniha mě nenadchla, ale autorka je držitelkou Nobelovy ceny za literaturu, musela jsem tudíž zkusit i jiné dílo od ní.

A Mladík / Událost je jedna z nejlepších knih, co jsem letos četla. Ještě jsem nezažila, že bych na autora takovýmto způsobem změnila názor. Opravdu z nuly na sto. Knížka je syrová, dojemná a nejednou mě rozplakala. Zabývá se náročným tématem, o kterém je ale potřeba mluvit. A autorka toto téma pojala bravurně. Nesčetněkrát mě během čtení mrazilo v zádech.

Od autorky jsem ještě nečetla Místo / Obyčejná žena a Roky. A pokud budou tyto knihy stejně tak skvostné jako Mladík / Událost, tak jsem si našla novou oblíbenou spisovatelku.

Mladík / Událost se rozhodně objeví v nejlepších knihách za rok 2023. A pocitově ji stavím určitě i mezi jedny z nejvíce hlubokých knih, co jsem vůbec kdy četla.

Pokud autorku neznáte, knihu Vám opravdu vřele doporučuji.

29.11.2023 5 z 5

Až najdu klíč Až najdu klíč Alex Ahndoril (p)

Od „Larse Keplera“ jsem v minulosti přečetla dvě knihy. Z jedná jsem byla nadšená, druhá byla za mě byla takový průměr. Čili jsem si na tuto spisovatelkou dvojici nestihla utvořit ucelený názor. Proto, když jsem zjistila, že toto duo autorů přichází s novou sérií, nadchlo mě to!

Příběh mě velmi zaujal, děj gradoval pomalejším způsobem, ale to mi jako čtenářce vůbec nevadilo. Naopak, líbilo se mi, že můžu poznat všechny postavy detailněji. Až do samotného konce jsem netušila, kdo je vrahem. A kniha jako celek byla za mě skvělá. Dobře se mi četla a příběh jsem si moc užila. Pokud jste uvažovali nad přečtením nějaké knihy od této dvojce, velmi Vám doporučuji zkusit právě tuto knihu!

„Až najdu klíč“ je krásným příkladem toho, že detektivka nemusí být nabitá dějem od začátku do konce, ale i přesto může být kvalitní.

29.11.2023 4 z 5

Vánoční Tradinář: Od Dušiček po Hromnice Vánoční Tradinář: Od Dušiček po Hromnice Martina Boledovičová

Vánoční tradinář, kniha, která snad každého musí okouzlit svou nádhernou obálkou. Hned po tom, co mi Tradinář dorazil domů, zařekla jsem se, že ho začnu číst až s prvním napadaným sněhem. Při čtení takovýchto knih je pro mě velmi důležitá atmosféra! A jak jsem slíbila, tak se stalo. Jakmile napadl první sníh, zavrtala jsem se s Vánočním tradinářem pod peřinu a pustila se do čtení!

Musím se Vám také přiznat, že po tom, co mi Tradinář dorazil domů, zabavila mi ho babička! Byla nadšená z celého konceptu a do knížky se okamžitě zamilovala!

A s prvními vločkami jsem se do Tradináře zamilovala i já. Z knížky dýchá klid a pohoda. Naleznete zde dávné zvyky a tradice. Spoustu receptů, mě nejvíce zaujaly recepty na nealkoholický punč, makovník, vánoční štolu, opilé řezy či bíle lanýžové kuličky. Nechybí zde ani spousta nápadů na tvoření. Od vánočních andílků až po tipy na balení dárků. Třešničkou na dortu jsou křesťanské příběhy od farářky Martiny Viktorie Kopecké. Nádhera.

Tato kniha se bude líbit ženám každé generace a já jí doporučuji všemi deseti. Pokud hledáte krásný vánoční dárek pro babičku, věřte mi, že z této knihy bude nadšená! (Stejně jako ta moje!)

26.11.2023 5 z 5

Mág z Kremlu Mág z Kremlu Giuliano da Empoli

Mág z Kremlu, úzká knížečka o problematice současného Ruska. Zaujala mě nejen krásná obálka, ale i anotace, tudíž jsem se rozhodla do knihy pustit hned, co na ní budu mít chvilku čas!

Příběh je hluboký a velmi propracovaný. Určitě musím vyzdvihnout krásný jazyk. Už dlouho se mi nestalo, že bych se při čtení pozastavila nad tak krásným slovosledem. Celý děj je dobře uchopený a knížka se čte velmi dobře. Vzhledem k tomu, že má tak málo stránek, bude vhodná i pro čtenáře, kteří nečtou pravidelně.

Bohužel, v této problematice nejsem až tak zběhlá čili jsem se občas ztrácela. Ale to vůbec není chyba knihy, ale moje.

25.11.2023 4 z 5

S láskou z Londýna S láskou z Londýna Jules Wake (p)

Řekněte mi upřímně. Existuje autor knih, který má lákavější a krásnější obálky knih než Julie Caplin? Nemyslím si. Autorčiny knihy, ať už je čtete v češtině, nebo v angličtině, se vždy pyšní krásnou obálkou. A nejen obálky, ale i příběhy Caplin jsou kouzelné a nezapomenutelné. A tato kniha k těm povedeným patří také.

S láskou z Londýna je totiž krásná, romantická a oddechová kniha. Příběh se nese na vlně vánoční pohody a pokaždé, co si knihu vezmete do ruky, dýchne na Vás klidem. Postavy v knížce mi přirostly k srdci a ke konci příběhu jsem se s nimi těžce loučila.

Pokud hledáte milý a odpočinkový příběh na Vánoční prázdniny, určitě zkuste tento. A stejně tak Vám musím knihu doporučit, pokud hledáte fajn dárek! U Julie Caplin nikdy nesáhnete vedle. A u této knihy to platí zrovna tak! Vřele doporučuji!

24.11.2023 5 z 5

Citliví, a přesto šťastní Citliví, a přesto šťastní Rose Christine Elle

Citliví, a přesto šťastní, kniha, která mě zaujala svou obálkou a následně i anotací. Do čtení jsem se pustila s velkým očekáváním. Avšak po dočtení knihu hodnotím průměrně. Není vůbec špatná, ale že bych Vám ji s klidem v srdci mohla doporučit, to se také bohužel říct nedá. Z knihy si neodnáším žádnou radu, kterou bych mohla využít v běžném životě. Bohužel. :/

24.11.2023 2 z 5

Paměť dívky Paměť dívky Annie Ernaux

Paměť dívky, velmi zvláštní kniha, která mě zaujala, jak krásnou obálkou, tak zajímavou anotací.

Po dočtení, avšak musím říct, že kniha mi bohužel nesedla do vkusu. Příběh byl tak rozvláčný, že se mi špatně četl. Z mé strany mu chyběla jistá ucelenost. Nejednou jsem se v příběhu ztratila, a to mě po nějakém čase přestalo bavit a nerada jsem se ke čtení vracela. Některé části byly skvělé a velmi mě zaujaly, ale bohužel knihu jako celek nemůžu hodnotit kladně. Jak se říká, sto lidí, sto chutí. Věřím, že do samotného příběhu se někteří z Vás zamilují a oblíbí si jej, ale já bohužel prozatím zůstanu na druhém břehu.

Autorka je držitelkou Nobelovy ceny za literaturu čili pozoruhodná žena a já se musím do jejich knih více ponořit a pokusit se je poznat. Velmi mě zaujal „Mladík/Událost“. Příběh si určitě zkusím přečíst a třeba se změní můj prozatímní názor na autorku.

21.11.2023 3 z 5