JanaDor JanaDor komentáře u knih

Hory zpívají Hory zpívají Nguyen Phan Que Mai

Kniha je skvěle napsána. Její postavy jsou dobře vykresleny. Děj je poutavý a má energii, která se mění z dobré na zlou, dle aktuálního dění. Závěr je optimistický, to mě potěšilo. Jsou zde ztráty, ale také odpuštění. To je nesmírně důležité. Knihu doporučuji všem.

11.09.2023 5 z 5

Na dlouhé povídání Na dlouhé povídání Anna Hogeland

Jedná se o velmi ženský román, jež rozebírá zajímavým způsobem témata rodiny, přátelství, těhotenství a mateřství. Obsahuje v sobě osudy více žen, některé se potkaly na chvíli, některé na celý život. Ale vždy mě jejich vyprávění upoutalo a já jsem s chutí četla příběh na jeden zátah. Poté si dala na několik dní i přestávku. Nejspíš jsem měla podvědomý pocit, že to musím určitým způsobem strávit a pak číst dál.

15.08.2023 4 z 5

Útěk na venkov Útěk na venkov Julie Caplin

Fenka Tess zde hrála důležitou roli, protože díky ní začala Elle chodit na procházky. Pochopila jak je na venkově krásně a město ji nechybělo, i když si to na začátku myslela. Tess v ní probudila tvůrčí inspiraci, která se na chvíli ztratila se smutkem a zklamáním v soukromí. Tess byl lék na duši a autorce se to moc dobře podařilo zachytit.
Pokud máte rádi romantiku, psy a přírodu určitě si knihu přečtěte. Je to opět milé a pohodové čtení na léto.

16.07.2023 4 z 5

Gábi, schovej se! Gábi, schovej se! Kathy Kacer

Věřím, že příběh děti zaujme a budou chtít pochopit nepochopitelné. Určitě knihu dětem kupte nebo půjčte z knihovny. Je velmi dobře napsaná, aby děti poznaly, co je dobro a co zlo. Myšlenky Gábi jsou dětem blízké, protože jsou na stejné úrovni. Nejen děti musí pochopit, že segregace lidí, kteří se ničím neprovinili, je špatná. Děkuji, za tuto hezkou a zároveň jemně smutnou knihu.

22.06.2023 5 z 5

Autor je vychovatel s devítiletou praxí. Upřímně a živě vypráví o případech dětí, s kterými se setkal v práci, a ukazuje na chyby, které jim pobyt v ústavní péči ztížily a znepříjemnili. Díky těmto příběhům si lidé mohou uvědomit, jak moc jednoduše se dá ovlivnit chování dítěte jednou větou.
Je kritický, ale umí také pochválit. Jeho nadhled a zvládnutí situace jsem místy obdivovala. Bylo to pro mě poučné z hlediska psychologického, tak praktického. Nevím, jak bych pomohla desetiletému chlapci, který vlivem autonehody přišel o své rodiče, nesnáší se, protože on jediný přežil.

09.06.2023 5 z 5

Pravda o cukru Pravda o cukru Jessie Inchauspé

Kniha je čtivá, dobře vysvětluje problém glykemické křivky (pochopí to každý) a je velmi zajímavá svými výsledky. Doporučuji všem, kteří se zajímají o zdravé stravování, mají nějaké problémy a úpravou stravy podle této knihy je mohou vyřešit. Tak si ji přečtěte všichni!

06.06.2023 5 z 5

No Filter No Filter Pavlína Pořízková

Její kniha jsou střípky vyprávění z autorčina života. Jsou propletené s minulostí i současností. Chvilkami jsem měla pocit, že sedíme spolu na kafi a povídáme si. Kapitoly na sebe nenavazují. V každé se soustředí na jedno téma, které je něčím významné v jejím životě. Místy jsou to úvahy ohledně vztahů, lásky a psychiky. Někdy to bylo poutavé, hlavně do první půlky knihy. Pak to bylo více psychologické.

20.05.2023 4 z 5

Srdcem mojí babičky Srdcem mojí babičky Barbora Linke

Celkově se kniha dobře četla. Děj byl poutavý a zaujal mě od první stránky. Psychologický vývoj Ester byl uvěřitelný. Je to dobrý román z prostředí druhé světové války na venkově a kombinuje lásku k vlasti, k rodině i k partnerovi. Upozorňuje na válečné strachy z Němců, ale i z Čechů v běžném životě. Nečekaně najdete pomoc v člověku, u kterého byste ji nehledali. Cizinec. A naopak, kde ji očekáváte, tam se vám pomoc nedostane. Rodina. Doporučuji.

04.05.2023 4 z 5

Rozmarýnová zátoka Rozmarýnová zátoka Jenny Hale

Je to čtivý, lehký, milý román s předvídatelným dějem. Ale to vůbec nevadilo, protože jsem s tím počítala. Prostě pohádka. Líbilo se mi prostředí. Dům u moře by byl moc fajn. Jen ty hurikány si tam můžou nechat. Věřím, že to není žádná sranda. Postavy byly sympatické a Josh došel k prozření. Měl určité plány a pochopil, že ne vše je důležité, jak si myslel. Je to román o lásce a je fajn.

13.04.2023 4 z 5

Nepotřebuješ se změnit Nepotřebuješ se změnit Anthony De Mello

Kniha vede k zamyšlení. Takže jsem ji četla několik dní a ráda. Je jiná v tom, že burcuje člověka, aby určité věci dělal pro sebe. Aby cítil lásku k práci, ne pro ni samotnou. Lásku k smíchu a k intimitě s lidmi, které máme rádi, aniž bychom na nich byli emočně závislí. Vyhledát aktivity, že pro vás nehrají roli úspěch, uznání ani souhlas okolí. Důležitý je také návrat k přírodě. Opustit davy a vyrazit do hor. Pro duchovní rozvoj je fajn pozorovat svět beze slov. Nabádá k trpělivosti. Ale jakmile toto začnete vnímat, bude se to ve vás měnit. Objevíte to, co hledají lidé po celém světě. Přečtěním knihy si spoustu věci uvědomíte a to je vždy dobře.

10.04.2023 4 z 5

Velice lehká smrt Velice lehká smrt Simone de Beauvoir

Knihu jsem přečetla za jeden večer. To jsem neměla v úmyslu. Ale prostě nešlo knihu odložit. I když je napsána před šedesáti lety, je víc jak aktuální. Některé věci se nemění. Doporučuji.

29.03.2023 5 z 5

Krabička Krabička Isabella Paglia

Úplně vidím, jak se dobře čte kniha malým dětem před spaním. Jak ukazují na obrázky, co všechno zvířátka dělají pro kamaráda, kterého neznají. Jak medvěd hraje na saxofón, liška na klavír, veverka na bubínek a zajíc na kytaru. Jak děti řeknou, co kdo má oblečeného na sobě. Prostě ilustrace krásně doplňují příběh. Jsou jemné, milé a jednoduché. Lehce lze poznat, co se děje.

27.03.2023 5 z 5

Láska nadivoko Láska nadivoko Christina Lauren

Knihu jsem brala jako oddechovku, takže jsem některé věci neřešila. Ale v realitě prožít vášeň na čundru v přírodě, tak po praktické stránce nevím, nevím. Leda by se koupali spolu v řece, což jsem nepostřehla, ale zase se brodili a zmokli. Tak možná by to šlo.
Opomineme praktičnost. Příběh byl opět milý, romantický, místy vtipný a kupodivu i překvapivý.

22.03.2023 4 z 5

Hrad ve Skotsku Hrad ve Skotsku Julie Caplin

Opět je to pro mě milá a čtivá romantika s vykreslenými prvky přátelství a rodiny, které jsou důležité, i když nejsou tradiční. Bláznivá matka, jež v důležitých chvílích prokáže lásku k dceři svými činy i slovy. Nenápadný muž, který hledá klid, ale pochopí, že i on ve svých citech musí dospět a milovat. Hlavní hrdinka, která věří v klasické hodnoty jako důvěra, láska a přátelství a dokáže to šířit do svého okolí. Prostě tak, jak to má dle mého v romantice být. Přečtěte si a uvidíte.

18.02.2023 4 z 5

Štěstí voní jako chleba Štěstí voní jako chleba Pauline Mai

Pečení chleba jako spojovací prvek přátelství byl skvěle promyšlen. Také to, že ho vyměňovala ze různé věci a naučení dovedností od místních lidí, byla super myšlenka. Bavilo mě to. Po překonání Miliny počáteční sebelítosti, mi byla velmi sympatická. Dobrý nápad bylo vyměnit chleba za kolo. Mila se stává více samostatná a poté, co nalezne místní kamarády, tak to má šmrnc. Romance byla hlavně v závěru. A i když konec byl až pohádkový, mě to vůbec nevadilo. Tak trochu proto to čtu. Moc hezká a čtivá romantika.

11.02.2023 4 z 5

Sedmihlas Sedmihlas Rebecca Kauffman

Autorka přirozeně vypráví malé zlomky dějství, které rodinu rozdělují. Koloběhem událostí si k sobě najdou cestu. Je to čtivé, citlivé, psychologicky dobře popsané a poutavé. Na čtení knihy jsem se těšila. Dokonce mě některé postavy nenápadně překvapily. Je to neobyčejný román o žití jedné rodiny, v širokém časovém rozsahu. O ztrátách a nálezech. O uvědomění, přiznání a odpuštění.

06.02.2023 5 z 5

Uvnitř jsme stále mladí Uvnitř jsme stále mladí Sissel Gran

Je tu spoustu aktuálních témat, jak se společnost chová k lidem ve stáří. Např. ohledně práce. Právě jsem si vzpomněla, viděli jste film Stážista? Nedávno ho opakovali a je zde krásně zachyceno stárnutí muže, který chce být potřebný okolí a svým chováním o tom i přesvědčí.
Dále se ukazuje na problém, jak jsou důchodci prezentováni jako zátež pro společnost. Tohle mi třeba hodně vadí. Ti lidé si na svůj důchod uspořili svou prací a často je na ně ukazováno, jak ochuzují státní rozpočet. Je to hnus a doufám, že si to více a více lidí bude uvědomovat. Proto tuto knihu doporučuji každému. Tyto milé a moudré úvahy o životě ve stáří by si měl přečíst každý, protože každý jednou zestárne. Dobré je si to uvědomit.

21.01.2023 5 z 5

Zahrada tajů Zahrada tajů Anna-Marie Howell

Klářin příběh se mi moc líbil. Je čtivý a skrývá v sobě několik záhad. Postavy a dění kolem je dobře vykresleno a skvěle jsou popsány pocity dítěte, které objevuje hrůzy války. Ale tak jemně a opatrně. Klára ví, že válka je špatná, ale do lidí se vštěpuje, že se má obětovat za vlast. Že bude hrdina. Pak potká před nemocnicí vojáka bez nohy, který ji řekne, co se mu stalo. A Klára začne uvažovat, co je dobře a co ne. Tak bych řekla, že je to i poučná kniha, ale nenápadně. Věřím, že se bude dětem líbit.

20.12.2022 5 z 5

Zázrak o Vánocích Zázrak o Vánocích Hana Zobačová

Na první pohled mě zaujala ilustracemi. Příběh je vystaven a odvyprávěn stejně hezky. Moc se mi líbí hlavní myšlenka knihy. Je stějně důležité dávat dárky jako je dostávat.
Příběh je moc hezky napsán a pochopí ho i malé děti. Začínající čtenáři si ho mohou sami přečíst, protože je tištěn velkými písmeny na kvalitním papíře a na každé straně jsou ilustrace.

05.12.2022 5 z 5

Emilka Emilka Ivana Fajnorová

Je to kniha, která vypráví životní příběh Emilky a její rodiny od první světové války až po sametovou revoluci. Knihy tohoto typu miluji. Je to o lidech, jejich strastech i slastech a prostě mě to baví. Musím vyzdvihnout autorčinu češtinu. Popisy situací i charaktery postav byly vykresleny živě a líbil se mi styl vyprávění, kdy autorka něco naťukla a já byla zvědavá, jak se to stalo a rychle jsem četla dál.

29.11.2022 5 z 5