jan.para jan.para komentáře u knih

Nesnesitelná lehkost bytí Nesnesitelná lehkost bytí Milan Kundera

Pro mě velmi zásadní knížka. Při její četbě jsem měl pocit, že je napsána o mě.

29.08.2022 5 z 5

Grand - Generál Josef Kholl ve světle vzpomínek Grand - Generál Josef Kholl ve světle vzpomínek Josef Velfl

Stručný popis života vojáka naší zahraniční armády, který je doplněný řadou fotek. Kniha se spíše věnuje jeho působení v Africe, než v SSSR.

29.08.2022 4 z 5

Podpalte Československo! Akce Benjamin Podpalte Československo! Akce Benjamin Jiří Šolc

Stručný popis operace Benjamin včetně života Otmara Riedla. Operace je popisována v širších historických okolnostech.

28.08.2022 5 z 5

Noční jestřáb Noční jestřáb Roger Darlington

Trochu jiný pohled na problematiku našich letců v RAF z pohledu britského autora. Kniha popisuje život Kutta nejen z vojenského, ale také z osobního hlediska. Knize dodává také to, že autor byl Kuttův zeť, i když se nikdy nesetkali.

22.08.2022 5 z 5

Vocelovej Vocelovej Pavel Vančata

Vynikající kniha je rozdělena do dvou částí, kde autor popisuje osudy Josefa a Antonína Ocelkových. V publikaci čtenář nalezne informace o bojových letech obou bratrů včetně úkolů a posádek, ale také mnoho fotografií a informací z osobního života.

22.08.2022 5 z 5

Anthropoid aneb zabili jsme Heydricha Anthropoid aneb zabili jsme Heydricha Zdeněk Ležák

Velmi svižné. Věřím, že tento komiks dokáže problematiku přiblížit i lidem, kteří moc nečtou, nebo dětem.

19.08.2022 5 z 5

Krásný komiks, ve kterém je všechno podstatné. Chvílemi je i vtipný.

05.08.2022 5 z 5

Byl jsem velitelem 311. bombardovací perutě Byl jsem velitelem 311. bombardovací perutě Vladimír Nedvěd

Zvláště napsaná kniha, která se skládá spíše z jednotlivých příběhů. Publikace je doplněna také spoustou fotografií a skeny dobových dokumentů. Jen škoda, že je Vladimír Nedvěd více nerozepsal, protože talent rozhodně měl.

21.07.2022 5 z 5

Dobří vojáci padli... Dobří vojáci padli... Stanislav Rejthar

Četl jsem 3. rozšířené vydání. Hořký příběh člověka, který bojoval za svou vlast, která se pak k němu otočila zády.

17.07.2022 4 z 5

Někomu život, někomu smrt: československý odboj a nacistická okupační moc, 1939-1941 Někomu život, někomu smrt: československý odboj a nacistická okupační moc, 1939-1941 Jaroslav Čvančara

Četl jsem rozšířenou verzi z roku 2022. Opět geniální dílo Jaroslava Čvančary.

06.07.2022 5 z 5

Stalin nebo Trockij ? Vražedná rivalita moci Stalin nebo Trockij ? Vražedná rivalita moci Karel Richter

Výborná kniha od pana Richera mapující vzestup Trockého, Lenina a Stalina, až do jejich osudového střetu, který gradoval několik let. Čtenář se v knize dozví spoustu zákulisních informací o hlavních aktérech i o samotném režimu.

04.07.2022 4 z 5

HHhH HHhH Laurent Binet

Kniha je určena spíše pro zahraniční čtenáře, než pro domácí. Obsahuje spoustu nepřesností.

30.06.2022 3 z 5

Smrt boha smrti: Legendy a skutečnost kolem atentátu na Heydricha Smrt boha smrti: Legendy a skutečnost kolem atentátu na Heydricha Jaroslav Andrejs

Kniha popisuje operaci Anthropoid v širších souvislostech. Dozvíme se v ní mnoho informací o životě Reinharda Heydricha, nebo působení dalších výsadků v protektorátu během let 1941 až 1942. Na knize je poznat, že autor se nedostal k informacím, jaké mají dnešní badatelé, ale i tak knížku mohu jen doporučit.

28.06.2022 5 z 5

Příběhy hrdinů Příběhy hrdinů Vlastislav Janík

Úžasná kniha popisující osudy odbojářů zapojených do operace Anthropoid.

21.06.2022 5 z 5

Operace Spelter Lenka-Jih Operace Spelter Lenka-Jih Vlastislav Janík

Do detailu popsaná činnost paraskupiny Spelter.

17.06.2022 4 z 5

Válečná odysea Válečná odysea Jan Šerhant

Popisuje trochu povrchně život Jana Šerhanta do době druhé světové války.

12.06.2022 3 z 5

Češi se nevzdávají! Češi se nevzdávají! Martin Vaňourek

Zajímavý životopis Jaroslava Švarce, který je doplněn o zápisy z jeho deníku. V knize nalezneme také krátké zivotopisy dvou jeho kamarádů, Bohumila Bednaříka a Aloise Frölicha, se kterými Jaroslav Švarc odešel do zahraničí.

09.06.2022 4 z 5

Pannwitzova zpráva o atentátu na Heydricha Pannwitzova zpráva o atentátu na Heydricha Stanislav Berton

Tenká knížka věnovaná pozadí atentátu na Heydricha. Je to spíše doplněk z širším publikacím, ale určitě stojí za přečtení.

06.06.2022 3 z 5

Anthropoid Anthropoid Jaroslav Čvančara

Opět úžasná práce Jaroslava Čvančary. Na téma Anthropoidu a Heydrichiády snad není povolanějšího člověka. Kniha do detailu rozebírá celou problematiku. Asi jí nepřečtete na posezení.

06.06.2022 5 z 5

Mám, co jsem si zasloužil: Zpráva o zavraždění Rudolfa Slánského a spol. Mám, co jsem si zasloužil: Zpráva o zavraždění Rudolfa Slánského a spol. Karel Kaplan

Moc vaty kolem a málo informací o Slánském.

31.05.2022 2 z 5