jakafe jakafe komentáře u knih

Neuvěřitelné příhody žáků Kopyta a Mňouka Neuvěřitelné příhody žáků Kopyta a Mňouka Miloslav Švandrlík

V dětství jsem milovala tři knižní série z prostředí klučičích part: Mikuláše, Boříka a spol. a Kopyta a Mňouka. Právě tuto povídkovou knihu jsem od nich měla nejraději. Dnes jsem si je půjčila z knihovny od rodičů a zase se směju nahlas. Fakt pecka - vtipné, dobrodružné příhody obyčejných českých kluků a obyvatelů jednoho městečka.

20.05.2016 5 z 5

Šest žen Jindřicha VIII. Šest žen Jindřicha VIII. Antonia Fraser

Tudorovská Anglie je zde barvitě vylíčena, životopisy jednotlivých královen jsou velmi podrobné, ale přesto (či spíš právě proto) neskutečně čtivé. Skvělá historická biografie, budu se muset poohlédnout po dalších z pera Antonie Fraser. Jako Češku mě také potěšilo, že je v knize zmíněn náš král a císař Karel IV. a jeho čtyři manželky, jejichž osudy autorka krátce srovnává právě s nezáviděníhodnými životy šesti manželek mocného Jindřicha VIII.

12.04.2016 4 z 5

Po x letech přečteno znovu. Líbilo se mi to i více, možná proto, že sama jsem s přespáváním (i o samotě) v lesích získala zkušenosti, takže se mě o to silněji dotkla. Kniha se i teď četla úplně sama, je strhující, mrazivá a vyvolávající soucit s malou Trishou, která v hlubokých lesích prožívá tolik útrap, zoufalství a děsivých situací. Chudinku malou svět pokousal už tak brzy.

12.04.2016 5 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Oddechové čtivo i pro technický antitalent, jako jsem já. Markovy hlášky příběh skvěle oživují. Hodně mě bavil začátek a pak také Markova cesta k MAV. Ale vyšší hodnocení dát přeci jen nemůžu. Četla jsem už napínavější knihy a čekala jsem, že tato mě vzhledem k námětu třeba donutí i k hlubšímu zamyšlení nad otázkou "života, vesmíru a vůbec", což se nestalo. Rozhodně nelituji, že jsem si Marťana přečetla, děj se odvíjel většinou parádně. Nejsem si ale jistá, jestli to ještě někdy v budoucnu budu chtít číst znovu.

15.03.2016 3 z 5

Denik Ostravaka 3 ...farame dal, no ni? Denik Ostravaka 3 ...farame dal, no ni? Ostravak Ostravski

S robku Zdenku to trochu ztratilo dech (až na tu závěrečnou příhodu z Kinestaru), ale to jen v porovnání s minulými dvěma díly. Jinak zase co slovo, to perla. A Ostravak mě docela navnadil na poznávání Jeseniku i s razovitymi turisty - duchodci :-).

06.03.2016 4 z 5

Denik Ostravaka 2 ... eště mě nědostali Denik Ostravaka 2 ... eště mě nědostali Ostravak Ostravski

Zase skvělé! Miluju ostravštinu! Smíchy jsem řvala zejména u deníkového zápisku Rodina má držeť pokupě. Vůbec Ostravakovu rodinu a hlavně ty nedělní obědy u mamy jsem si hodně oblíbila.

06.03.2016 5 z 5

Denik Ostravaka 1 Denik Ostravaka 1 Ostravak Ostravski

Ostravakove dřisty mi vždycky zvednou náladu a tradičně je čtu, když mě schvátí nějaký bacil, protože smích přeci léčí a tohle je ideální oddychovka. A navíc taková "generační výpověď", ráda si dění roku 2005 připomenu :-). A jsem ráda, že jsem si jednoho rodilého skoroOstravaka vzala, občas mi pomůže s překladem a hlavně - o to víc se bavím, když slyším, že tohle nářečí fakt žije!

06.03.2016 5 z 5

Továrna na absolutno Továrna na absolutno Karel Čapek

Když jsem si přečetla úvod, v němž se pan Čapek tak trochu omlouvá, že kniha končí nedůstojným pojídáním jitrnic (a dodávám, že hlavně se zelím...), nevěděla jsem, co si o tom myslet. Ale po přečtení to sedí. Karel Čapek zde opět dokazuje, že je obdivuhodný mistr slova, velký myslitel a vizionář. Zdejší hodnocení v modrých číslech zase dokládá to, že Továrna na Absolutno není kniha pro každého, proto ji ani nedávám do svých doporučených. I já jsem ji před lety odložila po prvních kapitolách. Asi k ní člověk musí dozrát. V každém případě idea vynalezeného Absolutna - Boha (dnes by se ta nekonečná energie možná dala nazvat antihmotou), který zaplaví svět hojností, osvícením, uzdraveními a milostmi - se všemi důsledky - je dechberoucí. Knihu jsem přečetla za pár dní, i když je třeba příběh Absolutna dávkovat po částech. Dějových zvratů je tam požehnaně a vše je třeba důkladně pochopit, aby to navazovalo. I v tom spočívá genialita tohoto díla.

10.02.2016 5 z 5

Smrtná zima Smrtná zima Kate A. Boorman

Já vím, je to literatura pro mladší čtenáře. Přesto se nápadu mohla autorka chopit mnohem lépe. Přitom světlé okamžiky v knize rozhodně byly, příběh se mi četl z velké části dobře, dojmy hrdinky z jejích výletů do zapovězeného lesa se mi líbily moc a nemohu vynechat ani krásnou a "sametovou" obálku knihy. Tohle však nemůže vytrhnout román z velmi slabého průměru. Charaktery postav jsou popsány povrchně, příběh je vařen z vody, milostná zápletka je úlitba tomu, co se od žánru čeká, ale z mého pohledu je nevěrohodná. Navíc skutečně nevěřím tomu, že závěrečné prozření zmanipulovaných lidí by proběhlo během minuty, jako se to odehraje ve Smrtné zimě. Pokračování série si rozhodně nepůjčím.
Mmch, jak tu někteří zmiňují, že Smrtná zima vykrádá prostředí filmu Vesnice, tak bych ráda doplnila, že obecně oblíbené Hunger Games zase vykrádají námět filmu Battle Royale. To by ale nemělo být klíčové k hodnocení knihy, protože i inspiraci lze rozvinout výborně, ne jak se to žel stalo v případě této knihy.

23.01.2016 2 z 5

Saeculum Saeculum Ursula Poznanski

Saeculum je rozhodně největší překvapení tohoto roku. Kniha, kterou jsem navzdory počtu stran zhltla za tři dny. Dokonalý, čtivý a propracovaný román, do kterého jsem se začetla tak, že jsem zapomínala i jíst a pít :-). Už ani nepamatuji, kdy mě nějaká kniha takto pohltila. Místy hororový, ale hlavně nesmírně napínavý (ačkoli je tam i špetka romantiky) příběh, plný znepokojivých až děsivých dějových zvratů a kladoucí otázky, jak to vlastně s tím prokletým lesem je. Co nebo kdo za vším stojí. Toto téma bylo pro mě lákavé i vzhledem k tomu, že v lesích přespávám na trampech docela často a takovou silnou noční bouři v lese jsem už taky zažila..., i když samozřejmě ne s tak fatálními důsledky. Možná i proto jsem se s hlavním hrdinou a celou skupinou tak silně sžila. Každopádně knihu si musím koupit a mít ji v knihovně a budu ji doporučovat celé své rodině a přátelům. Autorce a jejímu vypravěčskému umění tleskám a určitě se poohlédnu i po knize Erebos. Pro mě to byl jedinečný čtenářský zážitek.

30.12.2015 5 z 5

Strážkyně pramene Strážkyně pramene Emmi Itäranta

Strážkyně pramene je milé zjevení v dnešní záplavě dystopií. Je sice zařazena do žánru young adult, ale nekonají se zde žádná klišé typu zachraňování světa či milostného trojúhelníku. Láska zde vlastně vůbec není a pokud ano, tak nemilostná - k vodě či k nejbližším. Jediným mínusem je pro mě to, že vylíčení světa před ekologickou katastrofou a po ní, kdy je voda vzácná, přísně hlídaná a na příděl, zde není moc bohaté. Z postapokalyptických knih jsem byla zvyklá na popis společenského režimu či událostí z doby katastrofy a bezprostředně po ní. Ale tento nedostatek bohatě vyváží krásný, vytříbený jazyk vyprávění, produchovnělý popis čajových obřadů a poslání čajového mistra (či v tomto případě mistryně), myšlenkového světa a nezáviděníhodných dilemat hlavní hrdinky.
Závěr knihy mě úplně odzbojil, četla jsem bez dechu do půl druhé ráno, nedokázala jsem knihu odložit. Všechno, co bylo dosud jen naznačeno a obestřeno tajemstvím, se s blížícím se koncem postupně rozuzlí. Jak je začátek knihy až pohádkovým a vlídně plynulým vyprávěním, tak v závěru už mírný potůček nečekejte, je tam divoká řeka s mnoha dějovými zvraty. Další knihy od této finské spisovatelky budu vyhlížet a těšit se. Její oceněná prvotina a hlavní hrdinka Noria i ve mně zanechaly hluboké dojmy.

27.12.2015 5 z 5

Dobrodružství milovníka knih Dobrodružství milovníka knih Charlie Lovett

Moc jsem se na tuto knihu těšila z doporučení na youtube, ale úměrně s počtem uběhlých kapitol jsem byla víc a víc zklamaná, ani jsem ji nedočetla. Jak píší někteří níže, i na mě to působilo nevěrohodně, a ta linie "harlequinky pro knihomoly" to zabila úplně. Ani mnou oblíbené střídání časových rovin mi zde vůbec nesedlo. Škoda. V pořadníku mám hromadu jiných knih, tak se nebudu trápit násilným čtením této.

27.12.2015 1 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Může se toto mistrovské dílo vůbec někomu nelíbit??
Vždy jsem ráda četla balady Svatební košile, Zlatý kolovrat a Vodník, a čím jsem starší, tím víc se mi líbí i báseň Štědrý den. Ten děsivý běh času a osudu.....

11.12.2015 5 z 5

Dobrý proti severáku / Každá sedmá vlna Dobrý proti severáku / Každá sedmá vlna Daniel Glattauer

V knize (resp. dvou knihách) jsou části, které jsou skvělé, originální a vtipné (zejména na začátku, to jsem se opravdu bavila). Žel poté začne převažovat slovní vata, dění se vleče a duševní a emoční pochody zúčastněných jsou - alespoň pro mě - zvláštní. Román je to čtivý, ale navzdory nevšednímu a svižnému stylu komunikace po e-mailech se mi i u této romanťárny potvrdilo, že nebudu cílová skupina. Nelituji, že jsem si ji půjčila v knihovně, jako zabavení se v MHD splnila účel, ale znovu se k ní s největší pravděpodobností nevrátím.

11.12.2015 2 z 5

Královny lásky Královny lásky Claude Dufresne

Biografie začíná historicky první titulární metresou a končí zmínkou o poslední milence, za doby císaře Napoleona. Mile mě překvapilo, že ze třech metres Ludvíka XIV. se autor rozepsal o málo známé lásce tohoto krále, skromné a něžné Louise de la Valliére.

03.12.2015 4 z 5

Metresy francouzských králů Metresy francouzských králů Helga Thoma

Původně jsem si knížku půjčila kvůli první metrese Ludvíka XIV., Louise de la Valliére. O té však kapitola chybí. Ale namísto ní mě zaujala silná a cílevědomá osobnost Diany de Poitiers. Životopisy jednotlivých metres se čtou úplně samy.

03.12.2015 5 z 5

Závoje princezny Salome Závoje princezny Salome Eric Walz

O Salome, na jejíž přání byl popraven Jan Křtitel, jsem se z kapitoly v Bibli domnívala, že byla loutkou v rukou své matky Herodiady, jinak jsem se o její osobnosti dozvěděla až z tohoto obsáhlého historického románu. Zde je její motiv vykreslen v jiném světle, v souvislosti jejího života a tehdejší doby. Kniha mi osvětlila římskou, řeckou a zejména starou židovskou kulturu, o které jsem do této chvíle věděla jen málo. Díky skvělému vypravěčskému stylu člověk málem cítí vůni citrusových hájů Ašdodu, kochá se třpytivou hladinou Genezaretského jezera i slyší neustálá poučování o Bohu, židovské víře a tradicích, jimž se Salome coby osvícená žena nechtěla přizpůsobit. Román z významného období Judeje a o její tajemné princezně.

02.12.2015 4 z 5

Duše stromů Duše stromů Marie Brožová

Krásné a poetické příběhy (uváděné, jak říká podtitul, jako medicína pro duši) odehrávající se od ledna do prosince, opět s autorskými milými kresbami. Ještě mi zbývá přečíst si dvě povídky, které si schovávám na adventní a vánoční čas. Moc se mi líbily zejména kapitoly Poutník vlašský ořech (medicína přizpůsobivosti), Víla jeřabiny (medicína soucitu) nebo Maminka jablůňka (medicína vnímavosti). V knize je znát autorčina láska k přírodě a ke stromům. "Děkuji také všem stromům, které svůj život proměnily v život této knihy." Která jiná kniha má takové věnování?

26.11.2015 5 z 5

Marie Stuartovna - Mučednice nebo svůdná intrikánka? Marie Stuartovna - Mučednice nebo svůdná intrikánka? René Guerdan

Uff, tak dnes konečně dočteno. O Marii Stuartovně jsem zatím přečetla tři životopisy a tento je pro mě nejnudnější. Navíc navzdory tomu, že celou knihu tvoří přesvědčování o tom, jak byli historici vůči skotské královně nespravedliví, autor například nezmiňuje, že Marie Stuartovna nevyužila při křtu svého syna křtitelnici coby dar pro prince od anglické královny, ale nechala toto zlatnické dílo roztavit na výrobu mincí. Autor přitom tvrdí, že byla využita ke svému účelu. A to na věrohodnosti této knihy moc nepřidá. Autor je shovívavý vůči chybám Marie, její dobrá rozhodnutí vzývá. Oceňuji však a jsem ochotná uznat nové poznatky a dívat se na některé události z jiného pohledu, proto ta jedna *. Monografie je ale psána pro mě neobratným jazykem s velkým množstvím osob, ve kterých jsem se často ztrácela a mnohokrát jsem knihu chtěla odložit. A to historii miluji... No, prostě mi to nesedlo.

15.11.2015 1 z 5

Mladá léta velkých císařoven Mladá léta velkých císařoven Beate Hammond

Čtivá knížka o princeznách a poté nejznámějších císařovnách Rakouska-Uherska. Ocenila jsem přehledný seznam dětí Marie Terezie a sourozenců Alžběty a Zity.

13.11.2015 4 z 5