ivana02 ivana02 komentáře u knih

Dívka ve tmě Dívka ve tmě Martin Jaroš

Knížku bych zařadila možná mezi detektivky. Zajímavé téma, české prostředí, čte se lehce a rychle. Místy napínavá, bohužel je tam dost neskutečných náhod. Jako oddychové čtení ale určitě doporučuji.

Temné dny Temné dny Manel Loureiro

Druhý díl Apokalypsy Z. Líbila se mi myšlenka, že k vyhubení naší civilizace nepotřebujeme žádný vir, že to zvládneme sami. Přeživší skupiny se totiž nesemknou, ale vytvoří proti sobě skupiny... Tento díl byl také perfektní, dala jsem mu dokonce o hvězdičku víc, než předcházejícímu. Má ještě vyjít třetí, závěrečná část.

Na lovu Na lovu Meagan Spooner

V současné době je velice módní "retelling" - hezky česky řečeno převyprávění. Tentokrát je to příběh Krásky a zvíře, zkombinovaný s Ptákem Ohnivákem. Kniha spadá do kategorie Young Adult, což mi nevadí. Měla jsem chuť na něco lehčího a pohádka to splnila. Hlavně jsem měla nutkavou potřebu číst něco ze zimního prostředí, abych se alespoň virtuálně ochladila. Mohlo tam být trošku víc napětí, ale zasněžený les a tajemný hrad mi to bohatě vynahradil. Asi se poohlédnu po dalším převyprávění.

Ztracený ostrov Ztracený ostrov Lincoln Child

Další dobrodružná kniha s Gideonem Crewem. Záhady, nebezpečí, akční plavba po moři, padouši a neuvěřitelný objev. Hlavní hrdinové vše samozřejmě přežijí, i když mají několikrát namále, ale to k tomu žánru patří. S chutí se někdy pustím do některé z dalších knih autorů.

Ostrov Ostrov Sigríður Hagalín Björnsdóttir

Jakmile je na obálce napsáno, že tématem je boj o přežití, tak si knihu musím přečíst. Tentokrát se něco ve světě stane, ale my nevíme co. Island se ocitne bez možnosti komunikace se zbytkem planety a je odkázán sám na sebe. Může uživit své obyvatele? A co turisté, kteří tu zůstali? Jak se k nim stát a jeho obyvatelé postaví, když budou žít na jejich úkor? Depresivní příběh, který se jednou může stát...

Příběhy z vnitřního města Příběhy z vnitřního města Shaun Tan

Kolegyně mi knihu dala se slovy: tu si přečti, bude se Ti líbit. A měla pravdu. Sice je to většinou také hodně depresivní čtení jako předchozí kniha, ale přesto krásné. Obrázky jsou dokonalé, někdy i tvoří velkou součást příběhu. Povídková kniha o zvířatech, městu a lidech. Hodně k zamyšlení.

Konkláve Konkláve Robert Harris

Velké překvapení. Knihu jsem náhodou zahlédla v knihovně a upoutala mě především svou křiklavou obálkou. Také téma je zajímavé, o konkláve vlastně toho moc nevím. To už se ale změnilo a díky knížce jsem získala základní přehled, jak konkláve probíhá. Příběh sám o sobě je také dobrý, ale popisem průběhu této významné události, jsem byla nadšená a v tomto ohledu mě kniha velice poučila. Například se i dozvíte, kde a jak jsou v době konkláve kardinálové ubytovaní a že rozhodně nejsou v takové izolaci, jak jsem si myslela. Nesmí mít přístup ke zprávám (tv, počítač, mobily), ale chodí k nim jejich asistenti. Na hlasování jezdí do Sixtinské kaple minibusem od hostelu, kde mají veškerý servis. Některá fakta jsem si zkontrolovala na internetu - autor si je hezky zabalil do svého příběhu. Pro mne tak kniha měla i přínos naučný.
Součástí je i mapka Vatikánu.

Hovor se smrtí Hovor se smrtí Chris Carter

Krátce po začátku jsem chtěla knihu odložit, protože popis drastické a pomalé vraždy mi nedělal dobře. Ale pak jsem se začetla, příběh měl ohromné tempo a švih. Vraha jsem si netipla, ale částečně jsem uhodla jeho motiv. Vynikající thriller.

05.10.2019 5 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Nádherná kniha. Moc se mi do ní nechtělo, je to spíše čtení pro ženy a to já moc nemusím. Nicméně toto je příběh neskutečně silné ženy, která přijímá život tak jak je, nehroutí se, nestěžuje si, ale bojuje. Jediné co mi vadilo, byla současná linka, která předvídá další události a čtenáři tak trošku napovídá.

05.10.2019 5 z 5

Agatha Raisinová a manžel na zabití Agatha Raisinová a manžel na zabití M. C. Beaton (p)

Pátý, předposlední díl Agathy Raisinové. Opět splnila má očekávání - anglický venkov, vražda, humor - a zachovává si své tři slušné hvězdičky.

Ďáblův spár Ďáblův spár Lara Dearman

Vynikající detektivka z ostrova Guernsey. Ostrov, chladné podzimní počasí. Objevování dalších možných vražd spáchaných v minulosti, které byly považovány za sebevraždy. Anotace prozrazuje víc, nebudu napovídat.

Les kostí (16 povídek) Les kostí (16 povídek) Robert Holdstock

Tohle bylo pro mne zklamání. Tak jsem se na ni těšila, každý rok si čtu jeden díl, tento je třetí. Knížka je totiž povídková, ale nevyrovnaně - první a nejlepší povídka tvoří snad třetinu knihu. Některé další povídky přitom vůbec neodpovídají původnímu Lesu kostí, nemají s ním nic společného. Jedna povídka je vyloženě moderní, sice se mi líbila, ale sem se vůbec nehodila. Dávám tři hvězdičky za první povídku a do dalších dílů se pustím, až si pořádně zjistím, že je to opět Les kostí.

Umrlčí cesta Umrlčí cesta Peter May

Perfektní detektivka z prostředí Hebrid. Nádherné větrné a deštivé počasí. Opuštěný maják, ztráta paměti, mrtvola, schované včelí úly... Kým vlastně je hlavní hrdina?

Pět Pět Ursula Poznanski

Výborná detektivka z netradičního prostředí geocachingu. Neuhodla jsem ani vraha, ani motiv, ale vše mělo svou logiku.

Dcera krále močálů Dcera krále močálů Karen Dionne

Z vězení uteče otec hlavní hrdinky a ona se ho vydává "ulovit". Přitom nám vypráví příběh svého dětství - její matku (mladou holčinu) otec unesl do chaty v lesích a ona, coby jejich potomek tam do svých dvanácti let vyrůstá. "Taťka" je psychopat, z matky je nešťastná žena a Helena v dětství nezná jiné lidi a nic než les s močály kolem.

05.10.2019 4 z 5

Agatha Raisinová a zločin na ostrově Agatha Raisinová a zločin na ostrově M. C. Beaton (p)

Poslední díl Agathy Raisinové... Moc se mi líbily příběhy z anglického prostředí a na tento, který se odehrává na Kypru, jsem se ani moc netěšila. Dala jsem se do něj spíše z pocitu "povinnosti", abych dokončila sérii. A udělala jsem dobře! I tento díl byl skvělý, dle mého názoru se nejvíce podobal stylu Agathy Christie.

Srdce na obrtlíku Srdce na obrtlíku Donal Ryan

Další úžasná kniha od autora, kterou jsem přečetla. Mně to nepřipadá jako volné pokračování Prosince, ale je stejně zvláštní a to já mám ráda. Každou kapitolu vypráví jeden z obyvatel městečka a postupně si z toho uděláte celkový, celistvý příběh. Kniha nebude pro každého, ale je to přesně můj styl.

05.10.2019 5 z 5

Pořádek se snažím udržovat, knihu jsem koupila před pár lety synovi. No, co si budeme povídat, dodnes jí neotevřel. Podle Marie Kondo už několik let skládám oblečení, kupodivu mi to vydrželo a občas se na nějaké video podívám na YT. Má i pořady na Netflixu.
Když mi došly knížky z knihovny, sáhla jsem po této a dám si ji i do Čtenářské výzvy na DK. Kniha byla perfektní! Dala mi víc, než jsem očekávala, a protože jsem měla dovolenou, pustila jsem se do velkého vyřazování věcí i oblečení. Pokud se necítíte v daném oblečení dobře, pryč s ním! Vzala jsem si to k srdci a udělala ve skříni vítr. Když jsem asi druhý den skříň otevřela, jenom jsem zalapala po dechu, jak se mi styl oblečení "vykrystalizoval". Najednou tam mám věcí, která mám ráda a vše v jednom stylu. Mám toho méně, lépe a rychleji se mi tak vybírá, co si vzít na sebe. Jsem nadšená a budu v tom pokračovat, vždyť za chvíli vytáhnu z úkrytů podzimní a zimní oblečení. Už teď se těším :-)

Psí tinder Psí tinder Petra Macková Hrochová

Očekávala jsem lehký humor, nic víc, i tak bych byla spokojena. Hlavně, že je to o pejskovi, že jo :-) No, to vám bylo překvapení! Kniha je naprosto perfektní, vtipná, není primitivní a opravdu ji doporučuji nejen pejskařům. A ke čtení si dejte Pálavu :-)

05.10.2019 5 z 5

Dívka z 6E Dívka z 6E Alessandra R. Torre (p)

Kdysi jsem o knížce někde četla pozitivní hodnocení, a když jsem ji objevila v Levných knihách, koupila jsem si ji. Což je v mém případě výjimka. Když jsem si přečetla, že je to erotický román, trošku mě to zarazilo, ty moc nečtu. Ale tady erotika měla své místo - hlavní hrdinka si vydělává virtuálním sexem přes internet. I to bylo pro mne zajímavé, o této profesi jsem ani netušila. Co se týče práce, nemá moc na výběr, protože nechce/nemůže vycházet ven. V druhé půlce se z knihy stane thriller, resp. se to tak lehce překlene. Název trošku mate - 6E zní jako označení třídy, ale tady je to číslo bytu.