IVANA0123 IVANA0123 komentáře u knih

Laskavé pohádky víly Laskonky Laskavé pohádky víly Laskonky Romana Suchá

Kniha o tom, co dokáže malé děti trápit a jak se s tím vypořádat. Za mě je kniha napsaná pěkně, jen si nejsem jistá, že některá slova nebo slovní spojení děti pochopí. Myslím, že je to ideální knížka pro společné čtení rodičů a dětí. 4*

30.08.2023 4 z 5

Tři sudičky a já Tři sudičky a já Gerhard Holtz-Baumert

Objevená v knihobudce a po cca 20ti letech přečtená podruhé. Zčásti kvůli výzvě a částečně jsem se chtěla vrátit do mladých let. Ale návrat se příliš nekonal. Povídky byly značně nesourodé, možná i poplatné době, ve které byly napsány. U některých bylo cítit, že se autor snažil psát humorně, ale zasmála jsem se bohužel jen málo. Autor nepíše úplně zle, to bych mu křivdila, ale potřetí se ke knize už vracet určitě nebudu. 3*

28.08.2023 3 z 5

Vetřelec Vetřelec Kristýna Trpková

Uzavření trilogie závěrem, který jsem nečekala. Laura mi bude chybět. I když to není ideální vyšetřovatelka a pro její tvrdohlavost a přímočarost byla někdy na zabití, možná právě pro tyto vlastnosti byla zároveň obdivuhodná. Ne vše mi v knize i předchozích dílech vyhovovalo, obzvláště mi vadí umělé nastavování textu zbytečnými informacemi, které děj natahují a zaplácávají čtenáře zbytečným balastem a popisy. Přesto se autorce nedá upřít, že její náměty i vyšetřování jsou netuctové a originální. A právě proto si určitě další knihu této spisovatelky nedám ujít a těch pár přídavných jmen navíc ráda odpustím. 4,5*

26.08.2023 4 z 5

Kdysi Kdysi Morris Gleitzman

Konec knížky jsem obrečela. Kniha je určena dětem a je vyprávěna skvělým stylem a zlé věci jsou ze začátku vyprávěny jen náznakem. Přesto je v textu celá hrůza tehdejší doby cítit. Ke konci už pravá tvář války nejde ničím zastřít a i děckému čtenáři je vše ukázáno syrové a drsné. Možná pro mě jako dospělou, je to celé o to horší, že hlavními postavami jsou děti a to co je zde jen lehce naznačeno, si dospělý domyslí v celé té hrůze. Vím, že má příběh pokračování, ale jestli se do nich dokážu pustit si jistá nejsem. Přesto knihu velmi oceňuji. 5*

20.08.2023 5 z 5

Mortina Mortina Barbara Cantini

Tak knihy této autorky mě vyloženě nadchly. Milé, humorné a malinko strašidelné - přesně tak, aby byly přímo na míru věkové kategorii, pro kterou jsou určeny. Ale ani dospělí čtenáři se nebudou nudit. Autorka myslela i na ně, a tak se občas v textu objeví poznámky a hlavně drobnosti na obrázcích, které asi dítě nepochopí, ale dospělé pobaví. Takže hledejte. A nej nej jsou v knize hlavně ilustrace. Knihy jsou prostě krásné. Zásluhu má jistě i překladatelka, která si vyhrála se jmény a tak ve vile Rozvalince kromě Mortiny potkáte i tetu Neboženku, psa Truchlíka, prastrýce Zlověstila nebo dědečka Katafalka ve druhém díle. Za mě prostě jedna velká jednička, takže na databázi 5*. Doporučuji.

17.08.2023 5 z 5

Takové maličkosti Takové maličkosti Claire Keegan

(SPOILER) Když jsem knihu začala číst, měla jsem dojem, že příběh musí být z dob dávno minulých a přece se odehrává ve 20. století. Nějak si nedokážu představit, že začátek 20. století byl tak jiný, než konec, který jsme žili my a že za velmi krátkou dobu se řada věcí tak radikálně změnila. Krize, chudoba a silný vliv církve, kdo z nás si - naštěstí - dokáže toto představit? A přesto jen v nedávné době, jak se ukazuje, za šedými zdmi klášterů panovaly podmínky a vztahy jako ve středověku. V naší moderní době, v civilizované zemi. Kratičký příběh Furlonga, obchodníka s uhlím a dřívím, nutí člověka přemýšlet. Příběh plný protikladů a emocí. Příběh o muži, který riskuje štěstí své i své rodiny, aby nemusel žít s pocitem zmaru a svědomím, se kterým se nedokáže vyrovnat. Kdo z nás by zůstal lhostejný a kdo by dal v sázku svou budoucnost... Kniha zanechává otázky a já jsem ráda, že jsem si ji přečetla, abych mohla přemýšlet.
"...o maličkostech, z nichž, jak věděla, pokud se poskládají dohromady, sestává život."
Objevila jsem novou autorku, po jejíchž dalších knihách se určitě poohlédnu. 5*

15.08.2023 5 z 5

Sbor chilburských dam Sbor chilburských dam Jennifer Ryan

Romány pro ženy, ani válečné knihy běžně nečtu, přesto se mi kniha líbila. Možná proto, že i když to tak na začátku vypadá, tato kniha se tak lehce zaškatulkovat nedá. Rozhodně je zvláštní svou formou, kdy se celý příběh skládá dohromady až propojením řady dopisů a deníkových zápisků obyvatel vesničky Chilbury. Hlavních postav, které kniha sleduje je zde hned několik a jejich příběhy se navzájem prolínají a zamotávají. Za mě je tato kniha poctou anglickým ženám, které během války musely vystoupily ze své komfortní zóny a staly se důležitou součástí veřejného života. Staly se často silnějšími a odvážnějšími, než si kdy dovedly představit. Soudržnost a odhodlání hrdinek v této knize je inspirující a povznášející. Občas stačí jeden impuls, důležitý moment, který dokáže rozpohybovat a udat směr něčemu důležitému a zde i krásnému. V této vesničce se tímto členem stala sbormistryně Prim, která povzbudila ostatní k něčemu velkému a změnila přístup a probudila nadšení řady místních obyvatel. Každý z nás by kousek takové Prim občas potřeboval... Moc milá, i když místy smutná kniha, ke které se budu ráda vracet. 5*

11.08.2023 5 z 5

Haló, paní Láryfáry Haló, paní Láryfáry Betty MacDonald

Příběhy o dětských špatných vlastnostech se mi celkem líbily, jenom si myslím, že tato kniha pobaví spíše rodiče než samotné děti. A nějaké velké ponaučení, v ní taky nenacházím, protože k nápravě dojde vždy pomocí nějakého lektvaru a špatná vlastnost je tak odstraněna vlastně kouzlem. Knížka je ale čtivá, nápaditá a celkem i zábavná, obzvláště si autorka - překladatelka vyhrála se jmény postav. Já sama bych ocenila sprej pro lenochody, hodil by se mi skoro každé ráno.. 4*

25.07.2023 4 z 5

Strašidelný dům Strašidelný dům Zuzana Pospíšilová

Naprosto kouzelný strašidelný příběh. Po knížce jsem sáhla původně jen kvůli krásné ilustraci na obálce od Dreadky Kruté - přesné jméno pro strašidelnou knihu - ale líbila se mi nakonec celá. Vtipný napínavý příběh kamarádů o strašidlech v "začarovaném" domě a záchraně víly Šťovinky mě moc pobavil. Strejda David byl pěkný "kulišák". 5*

14.07.2023 5 z 5

Vesnice Vesnice Kristýna Trpková

Za mě lepší než první díl, i když i ten se mi líbil. Hodně těžké téma, bezútěšné vyšetřování se závěrem, který jsem nečekala... Tedy vůbec jsem nechtěla, aby takto příběh skončil, ale skončil... Dvojice vyšetřovatelů v tomto díle už působila důvěryhodněji než v díle prvním a tentokrát mi seděli oba. Možná byla první půlka trochu pomalejší, ale závěr a vyřešení případu byli natolik strhující, že i když jsem viníka odhadla, stejně mě kniha dostala. Povedená kniha. 5*

14.07.2023 5 z 5

Strašidelný krámek a ztracené zuby Strašidelný krámek a ztracené zuby Magdalena Hai

Krásné ilustrace jsou základem celé knížky. Povedl se hlavně průřez strašidelným domem. Vlastní příběh o upírovi, kterému se ztratí zuby, se nakonec změní v pátrání po zloději ve strašidelném krámku. Příběh je úsměvný a menším dětem by se mohl líbit. Věkově tak 4 až 8 let. Vyšší hodnocení dávám hlavně kvůli ilustracím. 4.5*

03.07.2023 4 z 5

Příležitostné nápady Příležitostné nápady Elena Ferrante

Tuto autorku mám moc ráda, přestože se její knihy nečtou zrovna lehce. Často mě nutí k zamyšlení a občas musím číst některé odstavce opakovaně, abych pochopila, co měla vlastně na mysli. Ale to mi vůbec nevadí. V této knize se formou sloupků vyjadřuje k určitým tématům a mně se moc líbí její přímočarost, s jakou své názory sděluje. Žádné nálepky nebo líbivé uhýbání. Netvrdím, že souhlasím se vším, co se v knize objeví - s některými názory naprosto, s jinými méně a v některých jsme každá úplně jinde. A možná právě to se mi líbí, vidět věci i z jiného úhlu pohledu než je ta moje pravda.. (vzhledem k autorce jen dvě tečky.., já je naopak mám ráda). A nesmím zapomenout pochválit kresby od Andrei Ucini, které předchází každé kapitole. Jsou skvělé. 4,5*

29.06.2023 5 z 5

Knížka pro dva Knížka pro dva Pavel Čech

Knížka pro něho, nebo pro ni.. něžné verše a jako vždy krásné ilustrace. Knihy tohoto autora jsou mojí srdeční záležitostí.

"Buď nadšením, které hoří,
buď majákem na konci světa,
buď přístavem v bouřlivém moři,
buď v románu první a poslední věta "

26.06.2023 4 z 5

Sen noci svatojánské (komiks) Sen noci svatojánské (komiks) Richard Appignanesi

Šťastných konců není nikdy dost a tady jsou hned čtyři naráz. Tuto komedii mám moc ráda, i když vzhledem k množství postav jsem se v ní občas trochu ztrácela. U černobílé mangy jsem se bála, že se tedy v postavách nevyznám vůbec a opak byl pravdou. Děj byl vykreslen krásně a knížka byla víc než přehledná. A můj oblíbený rošťák pan Puk jako vždy roztomilý. Prostě jsem si knížku moc užila a takto předělaná klasika mi vůbec nevadila.
4,5*

08.06.2023 5 z 5

Stvůra Stvůra Kristýna Trpková

Začátek byl malinko krkolomný, ale děj se postupně rozbíhal a myslím, že kniha dokázala celkem dobře popsat skutečná vyšetřování, kdy zdánliví podezřelí postupně vypadávají ze hry a vyšetřování se znovu a znovu vrací na začátek. Pro vyšetřovatele frustrující, pro čtenáře to rozhodně zvyšovalo napětí. Vyšetřovatelka Laura Linhartová mi perfektně sedla, k jejímu parťákovi Adamu Beneši si budu muset trochu hledat cestu.. Celkově byla kniha napínavá, možná bych ocenila chvilkami méně balastu, ale vynahradil to samotný námět, který byl netuctový. Závěr jsem sice odhadla, ale i tak se mi kniha líbila a na další díly se těším. 4,5*

04.06.2023 4 z 5

Šepot včel Šepot včel Sofía Segovia

Kniha je nádherná, i když jsem její konec probrečela, musím to přiznat. Občas se při čtení do knihy natolik vcítím, že se stane mojí součástí. Čím krásněji a barvitěji autor příběh vypráví, tím snazší to je a tím těžší loučení a odcházení od milovaných postav. A tato kniha je jednou z nich. Jak lehce jsem si přisvojila rodinu z La Amistadu. Obzvláště maminku Beatriz ve všech jejích podobách. Musela jsem obdivovat její laskavost, lásku, odvahu i energii a sílu, kterou v sobě nakonec vždy našla. V zrcadle vzpomínek Francisova Moralese mladšího jsem si s touto rodinou prožila jejich radosti i strasti v průběhu několika desetiletí, na pozadí řady historických a společenských událostí. Rozhodně to nebylo poklidné a bezstarostné období a jen díky soudržnosti, vnitřní síle a odvaze se většině těchto událostí rančerská rodina ubránila. A nejen úžasný příběh, ale i myšlenky, které se z knihy vynoří, vás chytnou za srdce.
Jsem na konci a jak se praví v příběhu, i když něco skončí, svět okolo se nezastaví. A já začnu číst další knihu, ale na Franciskův a Simonopiův včelí příběh budu ještě dlouho vzpomínat. A musím se někdy někde rozhodně projít sadem plným rozkvetlých pomerančovníků... Moc doporučuji, ke knize se určitě vrátím. 5*
(5/23)
" Ať už čas plyne pomalu, nebo rychle, vždy plyne se stejnou jistotou, zrnko písku po zrnku, až nakonec nadejde očekávaný den."

22.05.2023 5 z 5

Čas dluhů aneb co byste měli vědět o penězích Čas dluhů aneb co byste měli vědět o penězích Richard Svitalský

Poučně a zábavně o penězích, aneb jak se naučit přežívat od výplaty k výplatě v plusu. Každý ví a zná, jak by se to mělo dělat a čemu se vyhnout, ale... Malé poučení, hlavně takto zábavným způsobem, rozhodně není na škodu. Knížka je krásně zpracovaná a vhodná jak pro dospělé, tak i větší děti a spořící prasátko, které je často spíš obětním beránkem, je skvělé. Moc jsem se bavila a moc doporučuji. 5*
(5/23)

15.05.2023 5 z 5

Josefíně všichni lžou Josefíně všichni lžou Kateřina Pantovič

Tak toto se mi hodně líbilo. Po dlouhé době si chci koupit knihu, přestože jsem ji právě dočetla. Chtěla bych ji mít doma a kdykoli se vrátit a znovu se začíst. Autorčin styl mi tak trochu uhranul. Žádný závratný děj, jen běžné starosti jedné běžné rodiny a přesto se mi od knihy nechtělo. I vážné téma dokáže autorka podat s nadhledem a každou chvíli se usmějete nad nějakou mimopoznámkou. A hlavně jsem si zamilovala Josefínu. Ta mile naivní postavička se mi vtiskla do srdce. Možná to bude tím, že Josefína je jako koprovka a já koprovku miluju.... Doporučuji. 5*

28.04.2023 5 z 5

Podivný případ doktora Jekylla a pana Hyda (komiks) Podivný případ doktora Jekylla a pana Hyda (komiks) Robert Louis Stevenson

Obsah knihy jsem znala jen rámcově a zjistila jsem, že ji mám v hlavě úplně jinak a vždy jsem si myslela, že oni byli dva. Ten pravý princip rozuzlení mě nenapadl. Styl knihy mě bavil, jen jsem si v kreslené verzi občas postavy pletla, některé mi připadaly hodně podobné. Byla to prostě taková propracovaná anotace a mně se moc líbila. Ještě mě čeká tento slavný horor ve dvojjazyčné verzi a možná si najdu i nějaké povedené filmové zpracování. Bavila jsem se, 4*.

24.04.2023 4 z 5

Až uvidíš moře Až uvidíš moře Scarlett Wilková

(SPOILER) Když jsem se v prvních několika kapitolách trápila a nemohla se začíst, vůbec jsem netušila, že na konci knihy mi bude líto, že končí a že ji musím odložit. Styl, kdy každá kapitola měla jiného vypravěče, mi na začátku trochu vadil. To přeskakování nejen v ději, úhlu pohledu, ale i v čase často o několik let. Navíc strohost, s nevýraznými emocemi mi připomínala spíše reportáž a až literaturu faktu, než beletrii. Ta první půlka byla prostě šedá. Šedá jako beznaděj a popisovaná Ostrava. I postavy byly šedé. Žádná vyloženě kladná a žádná úplně záporná. Každý si nesl své břímě, své poranění. Válka, režim nebo opuštění rodinou poznamenala nejednu generaci té doby. A já jsem si jen těžko hledala tu, ke které bych se mohla v knize přimknout, která by se mi líbila.
A pak najednou kniha rozkvetla. V tu chvíli, kdy se Sotiriiny nohy poprvé dotkly moře. V tu chvíli, jakoby do sebe vše zapadlo a vše se rozjasnilo. Objevily se barvy, vůně, svěžest, slunce. Emoce a radost. A jakoby hlavní hrdinka konečně našla kořeny a temperament svých předků a pochopila je - i když v jiné části své původní vlasti. Strohé věty se změnily v kouzelný popis řeckých městeček a krajiny. Bíle natřené domky zářily ze stránek knihy a svěží vánek lákal se zasnít a vidět před sebou vlnící se hladinu tak modrou, až je potřeba přivřít oči.. V této části mě kniha unášela na jih a já ji nechala.
Kniha byla prostě krásná, i když často i smutná. Také se mi líbilo, jak se u postav postupně i s věkem ztrácely a smývaly rozdíly jednotlivých generací. Jak teprve jako starší začali chápat svět rodičů a našli si k sobě navzájem cestu. Jak znovu dokázali být šťastní.
Každý národ má dějiny, které jsou smutné a na které třeba není zrovna hrdý, přesto jsou tyto výlety do minulosti fascinující a autorce se podařilo dějiny českých Řeků popsat velmi zajímavě. Myslím, že ke knize se budu vracet, zanechala mě plnou emocí a za to autorce moc děkuji. 5*

19.04.2023 5 z 5