IreneP IreneP komentáře u knih

Je hlína k snědku? Je hlína k snědku? Jakuba Katalpa (p)

Poslouchala jsem na Rozhlase. Nevím, jestli bych knížku přečetla, ale poslouchala se dobře, i když myslím, že ne vše jsem úplně pobrala.

Paní Hemingwayová Paní Hemingwayová Naomi Wood

O životě Ernesta Hewingwaye jsem nic nevěděla (tedy jen o úplném konci) a anotace nečtu, takže knížka pro mě byla velkým překvapením. Už z obálky mě mohlo trknout, že paní Hemingwayová nebude jen jedna, ale netrklo. Protože jsem poslouchala audioknihu, která má obálku úplně jinou. Takže jsem byla překvapená, že příběh jeho života vypráví několik jeho manželek. Knížka mi rozšířila obzory, výborně se poslouchala a bude patřit mezi těch pár, na které určitě hned tak nezapomenu.

Finlay na zabití Finlay na zabití Elle Cosimano

Tohle bylo tak praštěné a ujeté, moc jsem si to užila. Takové letní čtení plné objednávek vražd a mrtvol. Nečekejte logiku, ale pokud se chce s rámci žánru krimi pobavit, tohle je knížka pro vás.

Život v zahradě Život v zahradě Penelope Lively

Jsem knihomolka a zahradnice, tyto dvě věci mě dost vystihují. A Život v zahradě je knížka, která je přesně pro mě. Autorka rozebírá různé zahrady a rostliny v literárních dílech, na obrazech... Dojde i na Čapka a jeho Zahradníkův rok, a to několikrát. Pokud nemilujete květiny a zahradničení stejně jako knihy, může vás to nudit. Není to román, je to spíš takové pojednání o životě v zahradách.

Věc Makropulos Věc Makropulos Karel Čapek

Poslouchala jsem jako audio knihy, i když mám hru také ve čtečce z pražské městské knihovny, kde je pro čtenáře ke stažení zdarma. A udělala jsem dobře. Audiokniha je nahraná skvěle, dramaticky, divadelně. Stačilo zavřít oči a hned jsem si připadala jako v Národním. Dílo je to krátké, ale typicky "čapkovské". Kombinuje humor, satiru a hluboké myšlenky. Je až neuvěřitelné, jak moderní a současné věci Karel Čapek psal.

Záhada domu Marwicků Záhada domu Marwicků Darcy Coates

Darcy Coates a její strašidelné domy nepovažuji za extra kvalitní, což ale neznamená, že se na ně netěším. Čtu je a vždycky jsem zvědavá, co nového zase vymyslela. A tentokrát mě zase potěšila, i když do Top3 bych knížku nezařadila. Líbilo se mi, že děj v domě v tomto příběhu prožíváme zprostředkovaně skrz sousedku. Nebála jsem se, ale vtažená do děje jsem byla.

09.08.2022 3 z 5

Žena, která věděla příliš mnoho Žena, která věděla příliš mnoho Michele Campbell

Toužila jsem to totální oddychovce s kapkou napětí, kdy nebudu muset příliš přemýšlet a nechám se příběhem jen tak provést. Knížka mi sedla, zavedla mě do luxusního prostředí mezi miliardáře a sem tam překvapila vývojem událostí. V jedné části mi připomněla Mrtvou a živou, moment, kdy nezkušená, dřív chudá nová paní domu přichází do luxusního sídla, nezná pravidla chodu domu a srovnává se s předchozí manželkou. To bylo fajn.

Tajemství pramenů Tajemství pramenů Jennifer McMahon

Příjemný příběh, nejen duchařský, ale také o komplikovaném vztahu dvou sester a rodinném mlčení o důležitých věcech. Čte se pěkně, prolíná se tam vyprávění z minulosti a současnosti. Závěr mi přišel slabší, ale odpouštím to autorce, protože jsem si vyprávění o temném jezírku užila. Jennifer McMahon je moje oblíbená autorka, čekám od ní o chlup lepší kvalitu než od Darcy Coates. A opět nezklamala.

Pravda nebyla k dostání Pravda nebyla k dostání Lucie Hlavinková

Knížka se mi líbíla, děj v ní rychle ubíhal, byl záhadný, ale také plný běžných starostí puberťacek vyrůstajících počátkem 80. let. Ocenila jsem popisy drobností, na které si sama z dětství pamatuju (tekoucí mléko v přepravkách v samoškách, jak to tam vonělo, protože u vstupu se mlela na strojcích káva, ale dál nakysle páchlo kvůli tomu mléku apod.). Souzním s výbornou recenzí od eva3992 tady. Jedná se o další povedenou knížku od Lucie Hlavinkové, tentokrát přístupnou i pro náctileté.

17.07.2022 4 z 5

Elementálové Elementálové Michael McDowell

Napínavé, pomalé, plíživé strachy a děsy. Horko, vedro, malátnost, ospalost v izolaci mezi mořem a pískem pomalu pohlcujícím vše. A vidiny. Nebo ne? Výborně zpracované téma a la strašidelný dům. Řadím po bok Domu na kopci, to jest na špici.

13.07.2022 4 z 5

InTyMně InTyMně Markéta Lukášková

Příjemně napsané autobiografické vzpomínky na dětství v devadesátkách plus s malým přesahem skoro do současnosti. Přála bych si, abych uměla podobně zpracovat svůj život.

13.07.2022 3 z 5

Tajemství sídla Craven Manor Tajemství sídla Craven Manor Darcy Coates

Knížky Darcy Coates čtu jako oddychovku, neočekávám vysokou uměleckou hodnotu, spíš jen další více nebo méně strašidelný příběh ve strašidelném domě. A jak knížek přibývá, jsem vždycky zvědavá, s čím novým přijde. A toto bylo neotřelé, zajímavé, takže jsem se nenudila a bavila jsem se tak, jak jsem očekávala.

13.07.2022 3 z 5

Daisy Jones & The Six Daisy Jones & The Six Taylor Jenkins Reid

Tohle byla skvělá rocková jízda! A skvělé byly i ty výpovědi členů kapely, jak to každý viděl, slyšel a vnímal jinak. Moc povedené.

21.06.2022 4 z 5

Poslouchala jsem na Rozhlase a jako bych tam byla. Nina Špitálníková dokázala napsat poutavou sondu do severokorejského života očima západní studentky, která se dorozumí jazykem té země. Ačkoli o totalitních režimech mám určitou představu, přesto mě některé věci až šokovaly. Hlavně závěr o působení některých charitativních organizacích, ale také ta úplná oddanost lidu vůdci. Od bývalého šéfa vím, jak se severní Korea prezentuje při politických návštěvách. Co se může a nemůže atd. Ale přesto jsem byla místy překvapená, jak tuhý režim to je. Chystám se i na Svědectví, ale to už v knižní verzi.

V Tichu V Tichu Alžběta Bublanová

Napsat o téhle knížce, že se mi líbila je takové zvláštní. Protože osoby i děj k žádné libosti nevedou. Ale je to tak. Život jako na houpačce, jednou dole, jednou nahoře. Hledání. Věčné. Pozor trochu SPOILER: Nejprve pubertální touha po tom, být dospělá. Dělání jedné chyby za druhou, pak pěkně nahoru na životní i majetkové křivce, potom zase dolů, a hezky nahoru - škola, kariéra, šup trochu dolů, manželství, rozvod, těhotenství, střední věk... Určitě tohle byla zajímavá knížka.

17.06.2022 4 z 5

Po Podbrdských ženách (top) a Eugenie (zklamání) jsem se přesto na Cyklistku těšila. Líbila se mi totiž od počátku její obálka. A nakonec se mi líbila knížka celá. Poslouchala jsem ji jako audioknihu a myslím, že i to pomohlo, abych se do Blanky a jejího života lépe vžila. Jen to bylo celou dobu docela smutné, že? I v těch chvilkách štěstí tam byla taková pachuť. O paní baronce jsem si potom ještě zjišťovala pár věcí. Mám povídku Baroni na kolech od Oty Pavla. A protože mě až fascinovalo její stáří v ruinách zámku, našla jsem si i půlhodinový dokument Paní Le Murie (na YT), kde stará paní baronka osobně vystupuje. A má opravdu zvláštní dikci, jak je i v knížce zmíněno.

17.06.2022 5 z 5

Zpověď nudné manželky Zpověď nudné manželky Marie-Renée Lavoie

Čas od času si přečtu ženský román a tentokrát jsem se i pobavila. Jednání Diany bylo často přitažené za vlasy, ale nijak mi to nevadilo. Spíš mi přišel uspěchaný ten konec, tak jako vyšuměl, jako bychom najednou prostě Dianu přestali zničehonic sledovat. Šlus.

17.06.2022 3 z 5

Goldstein Goldstein Volker Kutscher

Gereon mi tentokrát přišel o chlup menší sebestředný blb, tak jsem to s ním vydržela na jeden zátah. V audioverzi. Jako detektivky mi knížky přijdou slabší, ALE já je čtu/poslouchám hlavně kvůli Charly a té době. Neznám knížky z této německé éry a ta je tu, myslím, skvěle vykreslená. Už se těším na další díl do uší.

Longbourn Longbourn Jo Baker

Nikdo nesliboval, že Longbourn je psaný ve stylu Jane Austenové, proto jsem ani nic takového neočekávala. Čekala jsem pohled služebnictva a toho se mi dostalo vrchovatě. Bylo to výborné. Naturalistické. A postavy Pýchy a předsudku jen utvářely kulisy nových příběhům. Toto se povedlo.

Vypůjčená minulost Vypůjčená minulost Naďa Pischová

Velmi průměrné, z anotace jsem čekala zajímavější děj jak v současnosti, tak v té minulosti. Taková kritika společnosti, co jen klouzá po povrchu. Docela zklamání.

14.06.2022 2 z 5