IHT IHT komentáře u knih

Rozvrat: Jak se národy vyrovnávají s krizemi Rozvrat: Jak se národy vyrovnávají s krizemi Jared Diamond

Dalsi paradni kousek z Jaredova pera. Cetl jsem od nej vse, jeho Kolaps me kdysi totalne nadchl (nektere kapitoly jsem cetl opakovane), jeho Rozvrat je stale super. S ohledem na pokrocily vek (autora) je to opravdu uctyhodny vykon :)
Tato kniha je hodne autobiograficka, zaklada se na analyze "svedectvi" Diamondovych pratel a znamych. Je mozne, ze takova svedectvi a interpretace (hlavne motivaci historickych akteru) jsou zkreslena az pripadne smyslena, ale Diamondovi proste verim.
Sam dejepis nemusim, ve skole me ukrutne nebavil, ale napriklad dejiny Finska v teto knize mi prisly velmi zajimave - a za to jsem Diamondovi moc vdecny :)

07.07.2020 5 z 5

Vlčí úžina Vlčí úžina Olivier Truc

Do tohoto druheho dilu jsem se pustil hned po prvnim, takze jsem vedel, do ceho jdu. Nekdy se stava, ze druhy (a dalsi) dil je slabym odvarem prvniho - nastesti to ale neni tento pripad!! :)
Dej se odehrava v pro nas exotickem severnim Norsku, ale mezilidske vztahy (vykreslene verne) jsou nam duverne zname i z naseho prostredi. Skvela oddechovka, cetl jsem, kde to slo, po par strankach. Urcite doporucuji :)

06.06.2020 5 z 5

Poslední Laponec Poslední Laponec Olivier Truc

Prijemne prekvapeni, nic zasadniho jsem necekal, ale dostal jsem hezky verohodny pribeh z exotickeho prostredi - uzil jsem si to!

29.05.2020 5 z 5

Mají chobotnice duši? Mají chobotnice duši? Sy Montgomery

O dusi chobotnic jsem toho prilis vedet nechtel a pasaze venovane popisu vlastniho uzasu nad spekulacemi o dusi techto zvirat jsem proto kvitoval shovivave. Mnohem vice me zajimaly presahy k vedomi, pameti, uceni, ci personalite, ktere jsou popsane moc pekne a ocenuji i (spore, lec zajimave) odkazy na dalsi literaturu. Proto je uvedena kniha fantasticka. Sam jsem mel moznost videt chobotnice jen nekolikrat letmo v akvariich a pak radu poutavych videi o jejich "houdiniovskych" schopnostech :) Autenticky popis vztahu lidi a chobotnic, jaky nam Sy predklada, je hluboky, citlivy a detailni. No, nekdy i dost pateticky, ale co uz chcete od Americanu ;)
Kazdopadne, citite-li k chobotnicim sympatie, tak se Vam kniha zrejme bude moc libit - jako mne :)
PS: Chvalim peclivou praci s prekladem - tolik ceskych nazvu morskych obyvatel clovek na jednom miste hned tak nevidi.

23.05.2020 4 z 5

Manželova žena Manželova žena Jane Corry

Mile prekvapeni! Sahl jsem po narocnejsim obdobi po oddechovem titulu a byl jsem potesen kvalitou pribehu. Hlavni prednosti je uveritelnost, texty male Carly jsou prijemne, Lily je sice nekdy dost otravna, ale takovi lide proste byvaji ;)
Akorat postava JT mi prisla trochu nerealna... ale s ohledem na diagnozu to zas tak rusive nepusobi.
Urcite to neni posledni vec, co si od autorky prectu :)

18.05.2020 5 z 5

Atlas odlehlých ostrovů Atlas odlehlých ostrovů Judith Schalansky

Určitě to není kniha vhodná na noční stolek, protože oranžové písmo vyžaduje lepší osvětlení. Pro mě zcela ideální čtení na toaletu (s prominutím, chápu, že to zní kacířsky) - to znamená krátké texty na sebe nenavazující.
Formát a styl knihy jsou zajímavé, ale je zjevné, že bylo výrazně upřednostněno umělečno před faktografií. O spoustě ostrovů by šlo napsat mnohem více, u hodně z nich jsou jen smyšlené poetické příběhy jejich objevitelů....

10.05.2020 3 z 5

Chování: Biologie člověka v dobrém i ve zlém Chování: Biologie člověka v dobrém i ve zlém Robert Morris Sapolsky

Dnes rano jsem knihu docetl. Trvalo mi to temer dva mesice. Duvodem nebyla nezazivnost, nebo prilisna narocnost, ale napechovanost fakty.
K dane problematice (neurologie, antropologie, evolucni psychologie) je to asi nejobsahlejsi titul, ktery jsem cetl (ano, cetl jsem jich vice :)). Autor pise mimoradne sympaticky a zabavne (nabizi se srovnani s druhym vydanim knihy Jak se dela evoluce :)). Presto je to natolik napechovane fakty, ze se kniha neda cist jednim dechem. Pokud jsme chtel aspon neco "udrzet" a popremyslet si nad dusledky prectenych informaci a nejak je dat do souvislosti se svymi dosavadnimi znalostmi, tak jsem mohl louskat jen "par stranek" denne. (Desne me to iritovalo, ale delsi cteni vedlo k povrchnosti.)
Celkove to je SKVELA kniha, ktera mi brala dech (zato mi dala mnohem vice na oplatku ;)). Urcite by ji meli cist psychologove, antropologove, pravnici, lekari, ale i socialni pracovnici a dalsi "humanitni" obory. Me osobne nadchly kapitoly o nabozenstvi, taky diskrepance mezi moralnim usuzovanim a trestanim a hlavne vztah mezi empatii a altruistickym chovanim.
Kdybych mohl, pridam hvezdicku za EXCELENTNI preklad! Urcite to neni posledni kniha, kterou prelozil Pavel Pechacek a kterou si prectu :)

08.05.2020 5 z 5

Prázdniny v Evropě Prázdniny v Evropě Ladislav Zibura

Nejlepsi cestopisy jsou ty od Billa Brysona. Toho mam moc rad a vsechny jeho do cestiny prelozene knihy mam v knihovnicce na cestnem miste. HNED vedle nich by urcite byly knihy Ladislava Zibury. Ale nejsou... Duvodem je to, ze jeho kniham slusi elektronicky format. ;) Koneckoncu, ctu je taky obvykle na cestach... (Ale uznejte - napsat, ze maji cestne misto v me ctecce by znelo fakt pitome ;))
Ladislave, Vase knihy jsou pohlazeni po dusi - clovek se v nich vzdy ujisti, ze dobro na svete porad existuje. Dekuji!
Vasim vyresenim absence propisky jste mi prodlouzil zivot alespon o rok, na druhou stranu muj abstak po cestovani (vznikly kvuli pandemii) se po precteni Vasi knihy jeste prohloubil...

04.05.2020 5 z 5

Proč krokodýli mají sex jen za bouřky Proč krokodýli mají sex jen za bouřky Bernd Harder

Velmi slaba kniha. Mam tento typ literatury rad a podobnych knih mam nekolik. Tahle je z nich nejslabsi. Vysvetleni ruznych fam a podivnych faktu jsou hodne nevyrovnana. Nekde staci lakonicke konstatovani, ze to neni pravda (jeden odstavec), jinde se stejne sdeleni rozpitvava na nekolik stran. Hodne uchylne mi pripadaji treba povery tykajici se pisnickovych textu (Sympathy for Devil, Hotel Califonia) - to opravdu nestoji za komentar. Podobne bezzube mi prijde vysvetlovat, proc je treba platit koncesionarske poplatky za televizi, ci ze dalnice existovaly pred Hitlerem. Jinymi slovy - temata jsou vybrana velmi nesourode a spousta z nich si ani nezaslouzila byt do knihy zarazena. Navic je kniha prvoplanove psana pro nemecke ctenare, rada fam a pover v nasem prostredi nema adekvatni obdobu a jejich vysvetleni je proto nezajimave.
Posledni hrebicek do rakve pridava dost chaby preklad. Text se hemzi germanismy - nejvice me asi sokoval termin "biologkriminalista", ktery nedela dobrou vizitku ani prekladateli, ani redakci.
Dalsi tituly od autora cist nebudu - neni ani zabavny, ani poucny, ani zajimavy. Skoda :(

15.04.2020 2 z 5

Kouzelná zahrada biologie Kouzelná zahrada biologie Gottfried Schatz

Pro laika mozna poutave a inspirujici a zajimave, pro biologa obcas dost zastarale... Bohuzel eseje casto trpi poplatnosti dobe sveho vzniku

13.04.2020 3 z 5

Rýže po charvátsku / Stínová hra Rýže po charvátsku / Stínová hra Hana Prošková

Neni to spatne - zapletka i rozuzleni se mi fakt libily. Ale ty prime reci a nakousnute vety mi nevyhovuji. U Horace a Vasatka to je ale standard...

24.03.2020 3 z 5

Saeculum Saeculum Ursula Poznanski

Precetl jsem ze zvedavosti - "young adult" uz chvilku nejsem :)
No, nelituju cetby, ale az se budu chtit zase odreagovat, zrejme sahnu po trochu jinem zanru. Urcite to nebylo nezajimave, ale pro zkuseneho ctenare detektivek byla pointa jasna predtim, nez se hrdinove dostali na misto deje. (Coz je schopnost ziskana treninkem, takze u cilove skupiny to mozna nehrozi :D.) Charaktery jednotlivych postav byly relativne jednoduche, byt priznavam, ze v Harry Potterovi se taky prilis mnoha charakterovych zvratu nedockate. Pred triceti lety bych urcite byl desne nadseny a knihu bych cetl mnohokrat. Dnes se pousmeju a pokusim se nezapomenout dej. Ma to ale velky vizualni potencial - jiste by to byl skvely film!

15.03.2020 3 z 5

Syrove a surove, urcite to neni detektivka, ani thrillerem bych to nenazval, spise roman z detektivniho prostredi. Na muj vkus dost primocare, absenci zapletky maskuji detailni popisy. Osobne mi dost vadily hodne podobne charaktery vsech sesti popsanych detektivu - vsichni srseli vtipem, uzivali si suchy cerny humor a plivali po sobe jizlivosti. Myslim, ze jedna dve postavy s timto charakterem by byly mnohem uveritelnejsi,
Ponurost atmosfery je vsak navozena zdarile, autor urcite umi psat ctive a ctenare pritahnout. Jako film to musi byt take poutave :) Poctiva remeslna prace na 4 hvezdy.

15.03.2020 4 z 5

Vzestup a pád agentury DODO Vzestup a pád agentury DODO Neal Stephenson

Chtel jsem si odpocinout od detektivek a thrileru a odreagovat se u neceho lehciho. Nu, ve ctecce neslo poznat, jak dlouha kniha je :)
Pribeh je brilantni, dobrodruzny, napinavy. Zaver knihy je sice ponekud rozvlekly, ale to je autorska invence reflektujici vyvoj deje (nechci napovidat :)). Forma ruznych typu zapisu je nekdy mirne rusiva, ale urcite neotrela, zajimava a efektne promyslena.
Autora jsem znal z jeho knihy SNIH a smekam, jake zmeny zanru je schopen :) Mate-li radi "trochu jinou fantasy", agentura DODO se Vam urcite bude libit. Pevne doufam, ze se dockame pokracovani ;)

02.03.2020 5 z 5

Oběť 2117 Oběť 2117 Jussi Adler-Olsen

THRILLER! Podle me je to nejlepsi kniha ze serie "Pripady oddeleni Q". Alespon pro ctenare, kteri cetli predchozi dily ;)
Krome "klasicke" detektivni linie (Gordon a Rose) zde probiha hlavni dejova linka, ve ktere se dozvime prakticky vse o Asadove ponure minulosti. Postava Carla tu je dosti upozadnena, humorna linka znama z predchozich knih tu neni (a s ohledem na tema by asi pusobila rusive), charakterovy rust epizodniho hrdiny Joana je velmi zajimave vykreslen.
Vyreseni detektivni linie je sice dosti proste, ale pointa je velmi hezka, Urcite davam 5 hvezd a doufam, ze autor bude v serii pokracovat :)

18.02.2020 5 z 5

U tří kufrů U tří kufrů Eduard Fiker

Precteno na zaklade predchoziho komentare - diky david5746! :)
styl psani pomerne zabavny, ale zretelne to je mysleno jako karikatura. Postavy jsou relativne ploche a cernobile, ale to u literatury teto doby (ani karikatury) neprekvapuje ;)
Dej zajimavy, vykresleny velmi pekne, napinavy. Cteni jsem si uzil (az na dialog s muzou, ten mi prisel prilis poplatny dobe), zapletka je kvalitni, konec pomerne smutny. Coz u relativne humoristicke knizky teda kvituju s nelibosti (a strhavam hvezdicku). Dovedu si predstavit, ze si to za par let s chuti prectu znovu, kazdopadne se poohlednu po dalsich (vaznejsich) knihach tohoto (mne dosud neznameho) autora :)

09.02.2020 4 z 5

Osmnáct pod nulou Osmnáct pod nulou Stefan Ahnhem

Pekna remeslna prace. Tento treti dil dobre zapada do serie, akorat ty pripadne zapletky a peripetie mi zacinaji pripadat nejak nasekane podle stejne sablony. Rodina Fabiana Riska by se mnou jiste souhlasila - uz se desim, co se jim stane v dalsim dile.
Kazdopadne neuveritelnost zapletky neprekrocila meze snesitelnosti (mnohem zajimavejsi mi prisla zapletka s "happy slapping", byt na ni nebylo moc co vysetrovat) a autor ukoncil tento dil krasnym prislibem zajimaveho pokracovani - uz se tesim :)

28.01.2020 4 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Backmana mam moc rad, skutecne bdivuji, jak lidsky dokaze psat. Medvedin neni vyjimka. Ackoliv vim o hokeji naproste... nic (a jsem s timto stavem spokojeny), prekvapive me pribeh pohltil (mozna z pozice rodice, jehoz deti chodi do krouzku). Je nadherne propracovany, v pribehu je rada postav, ktere jsou vykreslene velmi verne a radu z techto "typu" jsem poznaval ve svem okoli.
Na druhou stranu, zhruba od dvou tretin uz jsem toho "clovecenstvi" a "opravdovosti" zacinal mit dost. Mozna za to mohl i prociteny prednes Pavla Soukupa - po par hodinach to znelo pomerne afektovane (jednoducha rada - poslouchat jen po malych davkach :)). Kazdopadne celkovy dojem velmi dobry, v zaveru mozna lehka pachut jiste citove "prvoplanovanosti".

25.01.2020 4 z 5

Proč hlupák zůstává hlupákem? A další psychologické fenomény Proč hlupák zůstává hlupákem? A další psychologické fenomény David Lacko

A takova to mohla byt skvela kniha... :(

Kdybych mel nejakeho studenta, ktery pise podobne eseje, tak bych byl naprosto nadsen, urcite bych mu rekl, ze je fakt dobry, ale urcite bych mu NEDOPORUCIL, je vydavat knizne bez jakychkoliv uprav. Na webu to asi funguje, ale tahle knizka proste nema jasno v tom, jakeho ctenare chce oslovit.
Pro beznou verejnost je seznam pouzite literatury a odkazovani na ni zcela neprehledny. Autor tu cituje napriklad diplomove prace (prakticky nedostupne pro normalniho ctenare a zcela bezcenne pro odbornika - nejedna se o prace vyzkumneho charakteru, ale prehledove diplomky). Dokonce se v jednotlivych esejich odkazuje na sve predchozi eseje, pricemz odkazuje na webove stranky, nikoliv predchozi kapitolu(!). Take je v knize nemalo hrubek, ktere mi bohuzel snizuji pozitek z cetby.
Neni mi jasne, co vedlo autora k tomu, aby vzal nekolik let stare texty, ani je po sobe neopravil, ponechal tam dvojite radkovani, ktere se nekde pouziva v diplomkach z historickych duvodu (aby oponent mohl mezi radky psat sve poznamky a opravy), nechal text napsany miniaturnim pismem (pri dvojitem radkovani to fakt postrada smysl) a cele to rychle vydal. Vydavat neredigovane texty - to se hodi u autoru nezijicich, ci se teto hranici milovymi kroky blizicich. U takto mladeho autora to ... nevypada dobre.
Tak snad za to aspon dostal ve skole kredity...

Temata jsou zvolena dobre, jednu a pul hvezdicky si kniha zaslouzi. Pozitek ze cteni se vsak nedostavil. :(

23.01.2020 1 z 5

Válka spermií: Nevěra, konflikt mezi pohlavími a jiné ložnicové bitvy Válka spermií: Nevěra, konflikt mezi pohlavími a jiné ložnicové bitvy Robin Baker

Cetl jsem ji pred 20 lety a byl jsem naprosto ohromen. Natrvalo se dostala mezi muj soukromy TOP TEN list popularne naucnych knizek. O to vice jsem byl zklaman, kdyz jsem si precetl druhy autoruv prelozeny pocin - Prazakon je hodne slaby odvar.
Ted jsem narazil na webu na e-book, tak jsem si jej (z nostalgie) znovu precetl. A porad to funguje! Myslim, ze se Bakerovi podarilo vytvorit pekne popularizacni dilo, ktere se dostane"pod kuzi" diky unikatni kombinaci "vedecke suchoparnosti" a docela tvrdeho pecka. :)

23.01.2020 5 z 5