Proč hlupák zůstává hlupákem? A další psychologické fenomény

Kniha se skládá ze třinácti tematických esejí z oblasti kognitivní a sociální psychologie i dalších příbuzných vědeckých disciplín. Vzhledem ke své populárně-naučné formě je publikace vhodná nejenom pro studenty a odborníky z oblasti psychologie, ale i pro širokou laickou veřejnost. Autor ve své práci představuje originální a zajímavé psychologické fenomény, které v mnoha ohledech reflektují aktuální celospolečenská témata, přičemž se opírá o početnou zásobu odborných publikací. Čtenář se v knize dočte o Forerově efektu, jenž vysvětluje lidskou tendenci věřit horoskopům, i o fenoménech snažících se pochopit válečná zvěrstva minulého století, jako byl např. holocaust. V dalších částech se čtenář dozví zajímavé informace o podstatě lidského altruismu, o kvantovém vědomí a duši i o tom, proč doopravdy nemá cenu hádat se s hlupákem. V neposlední řadě autor v knize vysvětluje, proč lidé podvádějí, proč se postupně v celospolečenských debatách radikalizují jejich názory, a nabízí řešení, jak tomuto trendu zabránit....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/41_/413199/proc-hlupak-zustava-hlupakem-a-dals-9kv-413199.jpg 4.54
Literatura faktu, Literatura naučná, Psychologie a pedagogika
Vydáno:, Akademické nakladatelství CERM

Kniha Proč hlupák zůstává hlupákem? A další psychologické fenomény

Jana_Hlus

Výbušný název knihy přitahující pozornost. A třináct esejí rozebírajících zajímavá témata, například proč jsme ochotni zaplatit podvodníkům, proč se z dobrých lidí stávají lidé zlí a hlavně, proč hlupák zůstává hlupákem. Pozoruhodné je i téma neetického chování psychologa. Jedná se o dobře zvolená témata, ale při čtení jsem pociťovala zklamání. Nepřehledné formátování připomínající vědeckou práci s velkým množstvím odkazů a nepodstatných detailů a v zásadě nic nového mi to nepřineslo.

Pocitově na mě kniha působí jako předčasně narozené dítě, nenápaditá forma, absence ilustrací a také to, že v předmluvě autor čtenáři tyká, pak přechází k vykání (?), vypovídá o tom, že není zrovna „vymazlená“. A to je trošku škoda (3/5).

LuT

Skvělá kniha, člověk se nad sebou a nad lidmi kolem zamyslí...v tomto období, které prožívám pro mě velice přínosná, jedině doporučuji...Davida Lacka delší dobu sleduji i jeho články moc ráda čtu :)

sasa93

Kniha obsahuje velmi čtivé a zároveň poučné kratší články. Srozumitelně podané informace o lidské psyché vkusně doplňuje povídkový popis nejslavnějších psychologických experimentů, které v populárně-naučné literatuře nebyly doposud do jediné knihy shrnuty. Vzniká tak jedinečné komplexní dílo s potenciálnem oslovit širokou škálu čtenářů, kterým nabízí profesionálně, současně však lidsky podaný vhled do nejzajímavejších oblastí psychologie.
Doporučuji přečíst.