IHT IHT komentáře u knih

Zlá panenka Zlá panenka Hana Prošková

Nemuzu si pomoct, ale mam z pani Proskove vzdycky smisene pocity. Sice ma moc pekne zapletky a filmy s Viktorem Preissem a Davidem Mataskem jsou velmi povedene, ale ten styl psani mi prijde sileny. Aby Horac oslovoval svou milenku "devecko", to mi fakt prijde bizarni. Asi se tak mluvilo, ale tohle fakt nepamatuji (kniha byla napsana, kdyz mi byly 4 roky).
Na jednu stranu se od knihy nemohu odtrhnout (byt treba pachatele tusim), na druhou stranu me desne irituje :)

29.12.2020 3 z 5

Když domy vyprávějí ... aneb Příběhy hodonínských domů Když domy vyprávějí ... aneb Příběhy hodonínských domů Hana Sýkorová

pekna hniha hlavne pro Hodonaky, kteri znaji mesto "z prvni ruky". spoustu zajimavych informaci, nicmene z pochopitelnych duvodu jsou to informace nevyvazene - o nekterych domech se toho dochovalo vice.
Velka skoda je, ze autorky neaktualizovaly fotografie popisovanych domu - u velke rady z nich jsou snimky z roku 2011 (jako "aktualni stav") coz pro mnoho z nich neplati. Nafotit znovu par domu by snad nezabralo mnoho casu :(
Jedina (lec zasadni) vytka je proti graficke uprave - text je prilis maly a prilis jemny (zvlaste kurziva v legende k obrazkum), coz na tmavem lesklem podkladovem papire velmi ztezuje cteni. Mam dobry zrak (0,5 dioptrie), ale stejne jsem to cetl s brylemi i s lupou v ruce. Bud byl grafik nezkuseny, nebo je to mladik se zrakem rysa... Obzvlast nepochopitelne to je, kdyz si uvedomite, ze i to prvni vydani melo stejnou nevyhovujici grafickou upravu (hm, takze grafik uz nezkuseny mladik snad nebude). Nemohu mluvit za vsechny, ale osobne bych si radeji priplatil a koupil knihu ve vetsim formatu, kterou nemusim cist pod lustrem s lupou v ruce.

29.12.2020 3 z 5

Vyhubená zvířata Vyhubená zvířata Miloš Anděra

knih na podobnou tematiku existuje vicero, ale tahle mi prijde nejvice nabusena faktografii. Sice nejsou obrazem podchycene vsechny vyhynule druhy a neni ke vsem unifikovana charakteristika, ale diky ctivemu textu se dozvite i mnohem vice informaci ze zakulisi a z vlastniho zoologickeho systemu. A ilustraci je opravdu hodne!
Prestoze se jedna o literaturu faktu, text je psan mimoradne ctive, coz dr. Andera skvele ovlada :)
Informace o pricinach vymirani druhu jsou skvele vysvetlene. Az cloveka zamrazi, jake dusledky mohou mit "dobre zamyslene" zasahy cloveka do prirody...

29.12.2020 5 z 5

Co rostlina ví: Průvodce smyslovým světem rostlin Co rostlina ví: Průvodce smyslovým světem rostlin Daniel Chamovitz

Fantasticke nahlednuti do smysloveho sveta rostlin - povinna cetba pro kazdeho biologa. Autor je renomovany vedec, navic primerene kriticky. Nesnazi se shromazdovat nepodlozene nesmysly, ale naopak vychazi z "tvrdych dat". Konfrontace protichudnych vysledku ruznych autoru a vysvetleni popularnich, lec spatnych vyzkumu - to jsou velmi cenne informace. Chcete-li sve kvetiny podporit v rustu, nedotykejte se jich, ani na ne nemate prilis mluvit (resp. kricet "rozvijej se poupatko...") - bohate staci, kdyz je misto toho zalejete ci pohnojite :D

18.12.2020 5 z 5

Hrob mé sestry Hrob mé sestry Robert Dugoni

"Naprosto fantasticke" bych nerekl, na to mi nektere veci prilis vadily - treba zcela opominuta dejova linka v zamestnani hlavni hrdinky (vpodstate jeji smysl byl jen ten, ze ji byly hazeny klacky pod nohy), nebo pomerne ploche charaktery nekterych postav...
Celkove to vsak byl velmi zajimavy pribeh a pekna verohodna zapletka. Urcite to ma dobry potencial pro filmove zpracovani :)
Ale hlavne me potesil zaver - narozdil od spousty jinych knih jsem z nej nemel pocit, ze je useknuty, odbyty - vyreseni bylo verohodne a vykreslene velmi prijemne :)
Celkove hodnoceni - spokojenost bez neprijemnych pachuti :) zaslouzenych 5 *

17.12.2020 5 z 5

Chůva Chůva Gilly Macmillan

Kniha velmi napinava, ikdyz clovek tusi, ze "vsechno bude jinak" :) Zpocatku sympaticka Jo(celyn), byla cim dal tim vic protivnejsi, lec naprosto verohodna. Mazanost matky byla prislibem prekvapiveho konce - ten me vsaktrosku zklamal. Nebyl sice vubec spatny, ale tak nejak jsem doufal v nejaky vtipny "westlakeovsky" konec. Mirne zklamani, ale nic, co by ubralo na plnem hodnoceni :)

30.11.2020 5 z 5

Rychlopalba Rychlopalba Štěpán Kopřiva

Precteno jednim dechem. Hlavni hrdina, bezejmenny policista, je ceskym Harry Holem. Narozdil od sve predlohy vsak ma podstatne mene superschopnosti, coz jej cini lidstejsim a verohodnejsim. Sarkastickych dialogu je kniha plna (az preplnena), ale hrdina se sam kaje, ze to nekdy prehani (opet body plus ;)).
Bylo to me prvni seznameni s autorem a jiz se hrde hlasim do jeho fanklubu :)
A propos - nemam rad doslovy. Velmi skepticky jsem se pustil do doslovu v teto knize a byl jsem mile prekvapen - sedl jako pr*el na hrnec! :)

17.11.2020 5 z 5

Co ryba ví? - Vnitřní život našich vodních příbuzných Co ryba ví? - Vnitřní život našich vodních příbuzných Jonathan Balcombe

Jako zoolog, ktery se o ryby nikdy prilis nezajimal, jsem se pokusil si doplnit vzdelani. Kniha Co ryba vi naprosto predcila ma ocekavani! Soubor fascinujicich infomaci o chovani, ale i prozivani ryb je celozivotni Balcombovou vypovedi o teto podcenovane skupine zivocichu. Je sepsana s fantastickou erudici a i preklad je slusny (pouze jsem se divil, proc prekladatel nepracoval s terminem manta a psal o rejnocich mobula). Knihu jsem urcite necetl naposledy (vetsinu jsem precetl v loznici a sklouzaval zrakem k akvariu ;)).
Zbyva jedine dilema - co budeme mit na Vanoce?

17.11.2020 5 z 5

Atlas vyhubených živočichů Atlas vyhubených živočichů Radek Malý

Pekny vypravny atlas pro mladez. Informace v nem sebrane jsou sice dostupne v nekolika jinych ceskych knihach, ale uceleny strucny format a velka ilustrace jsou prinosem knihy. Texty jsou sepsany opravdu poutave, palec nahoru pro pana Maleho. Jedinou drobnou vytku bych mel k ilustracim - ilustrace dvou autoru si nekdy dost protireci nejmarkantnejsi priklady jsou kachna ruzovohlava, ci krysa buldoci. Maluvky pribuznych druhu, pripadne predatoru (liska, kocka, ...) jsou vatou, ktera zaplnuje stranku, kde je text prilis strucny...

17.11.2020 4 z 5

Padesát zvířat, která změnila běh dějin Padesát zvířat, která změnila běh dějin Eric Chaline

Velmi prijemne pocteni. I kdyz jsem zoolog, s chuti jsem si knihu procetl a o nekterych mene beznych zviratech se i poucil (napriklad ryby).
Kniha je moc pekne sestavena, druhy dobre vybrany, pekny obrazovy doprovod, ctive texty, jen jedina drobnost, ktera mi prisla nevhodna - druhy jsou razeny abecedne, podle jejich vedeckych (= "latinskych") nazvu... To je v pohode v anglictine, ktera nema unifikovane narodni nazvy (my je jako jedni z mala diky bratrim Preslum mame!), v cestine to je ale rusive. Za vhodnejsi bych povazoval preradit druhy dle ceskych jmen... (ale preklad je dobry!).

01.11.2020 5 z 5

Kód života - Jak z nás DNA dělá to, kým jsme Kód života - Jak z nás DNA dělá to, kým jsme Robert Plomin

Popularne naucne knihy ctu rad a hojne, takze vim, jak by dobra kniha mela vypadat. Kod zivota je mimoradne nabuseny fakty - a to skutecnymi perlami soucasneho vyzkumu. Robert Plomin je lidrem tohoto vyzkumu a osoba nejpovolanejsi jej komentovat. Bohuzel se toho pokusil ujmout sam :(
Dan Hamer je(/byl?) take lidrem v psychogenetice a take sepsal paradni prehledovou knihu o teto problematice. Narozdil od Plomina si vsak vzal na pomoc zkuseneho novinare a spolecne vytvorili knihu "Geny a osobnost", ktera mne chytla natolik, ze jsem ji cetl asi trikrat. Plomin bohuzel nema dar pera a popularni text neumi ctive sepsat. Kniha sice neni zadny propadak, ale je proste udelana mizerne. Pritom tema ma obrovsky potencial stat se skutecnym (zaslouzenym) bestsellerem.
Plomin spoustu veci opakuje a spoustu veci popisuje prilis suchoparne (nadsazka a prirovnani se do vedeckych clanku nehodi, v popularni knizce vsak proste chybet nesmeji). Knihu jsem s ulevou odlozil po dvou tretinach - tam konci doslov a pokracuji poznamky a vysvetlujici komentare. Ty nastesti cist nepotrebuji.
Dve hvezdy dolu za mizerne podani skvelych poznatku.

29.10.2020 3 z 5

Jonathan Strange & pan Norrell Jonathan Strange & pan Norrell Susanna Clarke

bylo to krasne a dlouhe. chvilemi trosku zdlouhave, pravda.
Obecne nepatrim k lidem, kteri remcaji, ze kniha byla prilis dlouha a autor mohl zhustit pribeh na mensi pocet stran. Pro me je dulezite si pribeh uzit - pokud je delsi, jen dobre.
Tato kniha je krasna, poeticky popsana, vznesena moralka a gentlemanstvi teto doby je velmi nostalgicke.
Na druhou stranu je kazda dejova linka popisovana velmi podrobne, coz me misty rusilo - kdyz jsem porad jeste nebyl v polovine a resily se dejove podruzne zalezitosti z valky s Napoleonem s podrobnymi popisy, byl jsem ponekud netrpelivy, protoze jsem se nemohl dockat, az se dej posune k necemu akcnejsimu, hodnotnejsimu. Podobny pocit jsem mel u knihy dvakrat ci trikrat. Pomineme-li tyto drobnosti, hlavni dej knihy je skvele vymysleny, dobre poskladany a prezentovany a urcite si zaslouzi 4,5 hvezdicky :)

13.10.2020 4 z 5

Příběh lidského těla Příběh lidského těla Daniel E. Lieberman

Monumentalni faktograficke dilo. Uvodni pasaze o fyzickem vzhledu Homo sapiens jsem naprosto hltal, obsahovaly spoustu zajimavych vysvetleni.
Nam kdysi ve skole prezentovali vznik zemedelstvi jako vitezstvi cloveka nad nahodilosti prirody, pozdeji jsem se docetl o spouste novych nemoci prvnich zemedelcu (vcetne infekcnich chorob), ted to vypada, ze je idealni skloubit zpusob zivota lovcu a sberacu s lekarskymi pokroky moderni ery (antibiotika atp.)...
Cast knihy o nemocech z nesouladu byla dost depresivni, ta me nepotesila... Coz bohuzel neni autorova vina... :(

13.10.2020 5 z 5

Jahody se šlehačkou Jahody se šlehačkou Hana Prošková

Pokud se nepletu, poprve tato sbirka vysla pred 38 lety... Nu, je to na ni poznat :)
Detektivni zapletky jsou skvele, to se musi nechat, to pani Proskova umela paradne. Ten zvoleny zpusob vypraveni byl ve sve dobe urcite neotrely a velmi zabavny, bohuzel vsak nebyl nadcasovy... (Vzpomnel jsem si, jak jsem se coby skolou povinne ditko kroutil na Babickou a temi silenymi sroubovanymi vetami a krkolomnym slohem.)

Vsichni hlavni protagonisti techto tri povidek "premysleji", jako by mluvili s kamarady - tzn. nejakym "jejich" jazykem, v naznacich (ktere kamaradi chapou, protoze patri do stejne party a bezne je pouzivaji, ale kteremu ja nerozumim) a ja se v teto spolecnosti obcas jen krecovite usmivam, aby si mysleli, ze jsem v obraze...
BOOKCASE to v dalsim komentari skvele popisuje.
Jednou za cas staci, ale ted si nebudu delat nasili a s chuti si prectu neco jineho, psaneho spisovne :)

29.08.2020 4 z 5

Ledové sestry Ledové sestry S.K. Tremayne (p)

Docela zajimave rozuzleni (zabavna posledni kapitola! :)), byt je kniha pomerne zdlouhava... Za upozorneni stoji, ze zatimco matce "vidime"do hlavy "uplne", otec dost veci skryva. To je pro zvolenou formu vypraveni ponekud rusive a nevyvazene (s ohledem na zapletku vsak pochopitelne).

17.08.2020 4 z 5

Nemuz rict, ze bych z toho byl uplne paf (tento zanr nepatri mezi me nejoblibenejsi), ale i presto se mi to libilo. Preklad je mistrovsky, poeticky, zabavny.

17.08.2020 5 z 5

Fiorella a záhada mrtvého netopýra Fiorella a záhada mrtvého netopýra Vlastimil Vondruška

Kratce po precteni jednicky jsem se s chuti pustil do tohoto druheho dilu. Opet jsem se dobre odreagoval. Oproti jednicce byla detektivni linka ponekud chaba (dost bida pro dospele, porad slusne pro deti) a jednani pachatele neprilis verohodne. Pokud vsak posuzuji pribeh pro deti o odvaze a pratelstvi, s drobnymi poucenimi pro poprve zamilovane, tak opet fajn pribeh, ktery svym detem casem urcite doporucim :)

02.08.2020 4 z 5

Fiorella a Bratrstvo křišťálu Fiorella a Bratrstvo křišťálu Vlastimil Vondruška

ac uz nejaky patek nejsem ani mladez, rad ctu knihy mladezi urcene (hlavne z nostalgie - detstvim jsem se procetl). Kriminalky pro deti jsou podle me super (kdyz jsou dobre napsane). Vondrusku mam rad, tak jsem s chuti sahl po Fiorelle a bezvadne se u jejiho cteni odreagoval. Napinave, zabavne, poucne - urcite to detem doporucim, az budou trosku starsi :D
Pane Vondrusko, smekam pred Vasim umem a dekuji za krasne chvile, ktere me vratily do detskych let :)

29.07.2020

Jeden z nás Jeden z nás Shari Lapena

Opet jsem se nechal "polapit". Pribeh je vystaven velmi hezky, charaktery postav dobre rozebrane, zapletka primerene sokujici a prekvapiva (vrah lze uhodnout pomerne lehce, pokud pouzivate desatero patera Knoxe). Shari je podle me top ten mezi soucasnymi autory thrilleru a detektivek, uz se velmi tesim na dalsi kousek :)

PS: uvodni pasaz psana vrahem je naprosto senzacni (nelze brat za spoiler - je to prvni strana! :D)

29.07.2020 5 z 5

Temná hmota Temná hmota Blake Crouch

Waw! Precetl jsem jednim dechem, nasmerovat jsem se nechal podobnosti s jinou knihou (Vzestup a pad agentury DODO) a jsem nadsem! Paradni prace s psychologii hlavni postavy, vyborne postupne pointovani zapletky, typicky "americky" happyend (ponekud klise, ale da se skousnout :)). Urcite to neni posledni autorova kniha, kterou jsem cetl ;)

15.07.2020 5 z 5