ichinose ichinose komentáře u knih

Tvář toho druhého Tvář toho druhého Kóbó Abe

Řekla bych, že to bylo opravdu to pravé pro mé "psychózní" já...

29.06.2011

Vampýři Vampýři Brian Lumley

No co bychom jiného mohli čekat od klasika ve svém oboru, Briana Lumleyho, než skvěle propracované upírské sci-fi?

01.06.2011 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

I když dnes již kniha popisuje minulost, v době svého vzniku se potýkala s velmi pravděpodobnou vizí budoucnosti, která musela děsit obrovské množství lidí. Až jsem žasla nad tím, jak daleko byl pan Orwell schopen zajít v myšlenkových pochodech v hlavě člověka, který má být zlomen a přeměněn v nemyslící součástku jednoho velkého stroje.

Plň povinnosti, které ti byly určeny. Nevybočuj, neprojevuj lidské slabosti, touhy, emoce. Vlastně nežij.

"Miluji Velkého bratra."

24.05.2011 5 z 5

Nikdy si nedávejte vycpat svého psa Nikdy si nedávejte vycpat svého psa Alan Alda

Chystala jsem se na pana Aldu už hodně dlouho, až jsem na něj náhodně narazila v oddělení autobiografií v naší skromné knihovně. :) Musím říct, že ačkoli mě většinou autobiografie netáhnou a zaměřuji se spíše na fikci, Aldův odevzdaný, satirický a odlehčený smysl pro humor mě dostával téměř na každé stránce. Odkrývá duši pravého komika, dramatika, i obyčejného člověka s všedními starostmi každodenního života. Nemůžu jinak, než dát plné ohodnocení :)

23.05.2011 5 z 5

Maus I: Otcova krvavá pouť dějinami Maus I: Otcova krvavá pouť dějinami Art Spiegelman

Je skvělé, že Art Spiegelman stvořil tak výbornou výpověď hrůz 2. světové války. Tím lepší a věrnější, že byla zprostředkována jeho otcem, svědkem těchto událostí. Co se týče kresby, nemám nejmenší výhrady. Byla kontrastní a syrová, výborně se hodící k tématu.

24.03.2011 5 z 5

Kafka na pobřeží Kafka na pobřeží Haruki Murakami

Kafka na pobřeží mi dost silně připomněla Konec světa & Hard-boiled Wonderland, právě svým fantasy nádechem, mystičností a přítomností světa někde "tam". Také mají tyto dvě knihy společnou myšlenku ztracené části stínu, nebo stínu celého, hledání svého pravého já. Příjemná mi na knize připadala její "japonskost", která se u Murakamiho knih zpravidla nevidí. Postavy z japonské mytologie, taktéž japonští spisovatelé. Takže.. Knihu jsem přečetla téměř jedním dechem a dlouho se mi u žádné nestalo, že jsem měla chuť všechno ostatní zahodit a číst a číst až do konce na jeden zátah. Jejímu přečtení bych opravdu přisoudila název Nevšední Zážitek. Dala bych takových 85 - 90 %

23.03.2011 4 z 5

Neopouštěj mě Neopouštěj mě Kazuo Ishiguro

Stále ještě nechápu, jak může mít tato kniha tak vysoké hodnocení. Ano, je to příjemné čtení, ale opravdu ne tak příjemné, aby si zasloužilo nějakých osmdesát procent. Buď je kniha vynikající a já nepochopila, jak moc, nebo jsou veškerými hodnotícími jen fanoušci Ishigurovy tvorby. :)

22.03.2011 3 z 5

Fotograf Fotograf Pierre Boulle

Kniha mě zaujala jednak jako vášnivou čtenářku, jednak jako studentku fotografie. :) Vryla se do mě jedna pasáž o fotografii umírající ženy a jejím posledním zoufalém pohledu. Vynikající barvité používání slov, určitě od pana Pierra ještě nějakou knihu vyhledám.

20.03.2011 4 z 5

Hluboké rány Hluboké rány Rutu Modan

Pozoruhodná melancholická atmosféra, neobvyklé výtvarné zpracování. Přesto nezanechal tento grafický román žádný hlubší dojem. Ovšem rozhodně doporučuji přečíst všem příznivcům komixové tvorby. :)

25.02.2011 3 z 5

Nekroskop Nekroskop Brian Lumley

Zatím nejlepší vampýrská kniha, kterou jsem kdy měla tu čest číst (ano, tato kniha opravdu JE jedna z nejlepších ve svém žánru).

26.01.2011 5 z 5

Rádce milovníka čaje Rádce milovníka čaje James Norwood Pratt

Kvalitní kniha o čaji, především tedy o jeho západním způsobu podávání. Překrásně vyvedené ilustrace na křídovém papíře rozhodně přidávají na příjemném dojmu.

26.01.2011 4 z 5

Umělé ráje Umělé ráje Charles Baudelaire

Je mi velice líto, že tomuto geniálnímu dekadentu musím přičíst za Umělé ráje pouhé tři hvězdičky. Popis účinků hašiše a opia je vyveden skvěle, do detailů a s citem, ale kniha samotná mě nenadchla. Rozhodně ovšem stojí za přečtení.

26.01.2011 3 z 5

Alenka z planety Země Alenka z planety Země Kir Bulyčov (p)

Jedno z mých prvních setkání s literaturou science fiction. A můžu říct, že velice povedené. Vlastním původní vydání a kdykoli sáhnu po této knize, vybaví se mi vůně dětství. :)

26.01.2011 4 z 5

Dvojité dno Dvojité dno J. H. Krchovský (p)

Znělka ke tragikomické parodii na život.

26.01.2011 5 z 5

Čadó: japonská cesta čaje Čadó: japonská cesta čaje Sóšicu Sen XV

Úplný (nebo téměř úplný) a ucelený průvodce čajovým obřadem s kvalitními fotografiemi a velice citlivým podáním textu. Vynikající, můžu stoprocentně doporučit.

05.01.2011 5 z 5

Lesby k pohledání Lesby k pohledání Alison Bechdel

Po řádném proležení v hlavě jsem změnila hodnocení na pět hvězdiček. Geniální komix.

04.12.2010 5 z 5

Hořké moře Hořké moře Jakuba Katalpa (p)

Jeden velký, surrealistický obraz.

17.11.2010 4 z 5

Rodinný ústav: rodinný tragikomiks Rodinný ústav: rodinný tragikomiks Alison Bechdel

Takové komixové romány se nevidí každý den. Vtipné, originální a s jistým nadhledem nad tragičností života. Tuhle knihu jsem si v knihovně půjčila už asi pětkrát, až se zamýšlím nad tím, zdali už nenastal čas na její koupi. Opravdu skvěle zvládnutý příběh, dokonalá kresba (tento typ mi hodně lahodí..) a samozřejmě výborný vhled do psychologie postavy samotné Alison a jejího otce.

08.11.2010 5 z 5

Každá jsme jiná 1 Každá jsme jiná 1 Aoi (p)

Je sice hloupost hodnotit či odsuzovat mangu před přečtením celé série, ale tohle mě prostě neoslovilo. Charaktery postav se mi zdají ploché jako žehlící prkno a kresba je poněkud nedotažená (i přesto ale dobrá). Ráda dočtu sérii třeba online v angličtině, abych mohla soudit a případně odsoudit právem, ale kupovat si jí nehodlám. Jedním slovem: vlažné. I tak ovšem oceňuji (a to hodně!) snahu nakladatelství ZonerPress vydávat mangy. Blýská se na lepší časy. :)

30.11.-0001 2 z 5

V polévce miso V polévce miso Rjú Murakami

Vynikající, vynikající a ještě jednou, vynikající. Miluji styl a prostředí Murakamiho knih. Ta jejich syrovost, špína Tokijských ulic a nočních klubů, páchnoucí zákoutí, utajované a potlačené sexuální choutky. Chcete-li se opravdu ponořit do Tokia po setmění a pocítit jeho atmosféru, vřele doporučuji.

30.11.-0001 5 z 5