Rodinný ústav: rodinný tragikomiks

Alison Bechdelová (dosud známá svým kresleným seriálem Dykes to Watch Out For) shromáždila obrázky, které si malovala od sedmé třídy, deníky, které si psala od deseti let, mapy jednoho malého městečka v Pennsylvánii, staré papírky se seznamy nákupů, fotky, dopisy, vstupenky, a od matky dostala krabici dopisů po otci. Za nejméně přesný materiál považuje svoje vzpomínky. Několik let pracovala jako při terapii na svém knižním debutu: rodinné tragikomedii o svém úzkém, ale složitém vztahu s otcem. Kdybych si ten příběh měla vymyslet jako spisovatelka, nestál by za nic, tvrdí Bechdelová. Přesto vzniklo vzácně komplexní literární dílko, které zaujme jak svými ilustracemi, tak doprovodným textem....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/22159/big_rodinny-ustav-rodinny-tragikomiks-NYz-22159.jpg 476
Literatura světová, Komiksy

Vydáno: , Argo

Fun Home - A Family Tragicomic, 2006

Kniha Rodinný ústav: rodinný tragikomiks

klarenzi

Autobiografické komiksy mě baví, hodně. Ale tohle nebyl úplně můj šálek kávy. Témata jsou rozhodně zajímavá - mluvíme o hledání své identity, homosexualitě, problémovému vztahu s otcem, problémy v rodině. Když jsem četla anotaci, neváhala jsem. Ze začátku jsem myslela, že mě budou bavit literární odkazy - autorka i její otec oba studovali, učili a žili literaturou. Nicméně to na mě nakonec bylo až moc. Na nejrůznější autory či filosofy se odkazovalo skoro na každé stránce, a abych si dohledala vše, čtu to ještě teď. Takže upřímně přiznávám, že tohle na mě bylo až příliš náročné.
@knihodura

oladnb

Další velmi zdařilý komiks a příjemný zážitek. Kresby krásné, líbí se mi otevřenost autorky a poměrně detailní náhled do jejího soukromi. Velmi zajímave se tam kombinuje i klasická literatura.

TomTomis
04.03.2020

Moc komiksy nečtu, ale tento jsem nechtěl vynechat. Líbil se mi osobitý příběh. Nahlédnutí do myšlenkového světa vypravěčky. Postřehy o vztahu ke svému otci. Poslepované vzpomínky z deníků, vzpomínek, dopisů... Text je okořeněn i nahlédnutím do světové literatury. Inspirující.

LuckyVagabond
30.12.2018

Tak tento komiks mě bohužel nezaujal. Bylo to dost osobní a plné pocitů, ale neskutečně rozvleklé bez nějakého zajímavějšího příběhu. Asi bych to lépe ocenil, kdybych byl homosexuál a ideálně i žena.

Schullerka
23.07.2017

Příběh mě nezaujal ačkoliv byl podle pravdy. Jak autorka píše, že kdyby si ten příběh měla vymyslet jako spisovatelka, nestál by za nic. No upřímně, nevím jestli takhle za něco stál.

Hwaelos
31.03.2017

Nic jsem od toho nečekal, ale dostal jsem velmi promyšlenou knihu. Samotný způsob, jakým Bechdelová nakládá intertextovými odkazy na význačné světové romány, je pozoruhodný. Ještě zajímavější je ale "šťastná náhoda", že hlavní postava autobiografie tyto romány sama čte právě v době, kdy je ona paralela aktuální. Ještě zajímavější je ale způsob vyprávění, který se vlastně moc neposouvá kupředu, ale ve smyčkách se pořád vrací ke stejným okamžikům, aby je s každou další kapitolou obalil dalšími informacemi, jež mění v podstatných detailech způsob, jakým o postavách novely uvažujeme. Skvělá záležitost.

TyraB
11.08.2015

Mé komiksové poprvé a vybrala jsem si dobře. Zaujalo mě osobité vyprávění autorky a hodně na mě působil její zvláštní odstup, se kterým o sobě a své rodině píše (a kreslí :-) ). V knize se také skvěle a přirozeně střídají časové roviny autorčina života. Člověk se sem tam zasměje, sem tam s autorkou ztotožní. Pěkné čtení, originální forma.

Daffodila
23.11.2013

Nejsem moc "komiksová", ale u tohohle díla jsem se vážně bavila!