iceVS Online iceVS komentáře u knih

Patrioti Patrioti Sana Krasikov

Tak tohle je kniha roku. Naprosto mě uchvátila - a chybí mi aspoň jedna hvězdička navíc. Je to úžasné a děsivé. Krásné a odpudivé. Strhující a přitom zcela mě to zcela uzemnilo. Přiznám se, že se mi úplně nechce věřit, že by to bylo samostatné dílo autorky, je příliš mladá na to, aby tak důvěrně znala reálie, i na to, aby tak výborně charakterizovala jednotlivé (a velmi odlišné) postavy. Ale každopádně - výborná kniha. A vzhledem k jejímu konci doufám v pokračování.

24.02.2019 5 z 5

Karneval paměťových buněk Karneval paměťových buněk Karel Šíp

Příjemné čtení na nedělní odpoledne. Jen mi k tomu ukrutně chyběl nějaký zákusek. To by pak bylo dokonalé propojení jak paměťových, tak i chuťových buněk. To by teprve byl karneval. Moje chyba :-)

17.02.2019 5 z 5

Fenomén Karel Svoboda Fenomén Karel Svoboda Hana Höschlová

Tak trochu sbírka drbů a od všeho trochu...

14.02.2019 1 z 5

Alan Turing: Enigma Alan Turing: Enigma Andrew Hodges

Kniha je vyčerpávající. Doslova. Jsem ráda, že životní příběh Alana znám z jiných zdrojů, protože tato kniha se skutečně zabývá jen jeho studiem a jeho prací. Alan sám se z ní naprosto vytratil. Musím říct, že právě z toho důvodu mi ta kniha přišla neúplná. Ale jinak je to fascinující soubor faktů, informací a zajímavostí, historických i odborných údajů. Obálka knihy mi přijde zavádějící, umím si představit lépe charakterizující.

07.02.2019 5 z 5

Pro Siri s láskou - Máma, její autistický syn a překvapivě laskavá pomoc technologií Pro Siri s láskou - Máma, její autistický syn a překvapivě laskavá pomoc technologií Judith Newman

Tahle knížka se moc nedá hodnotit. Vím, co se mi na ni nelíbilo, ale vždycky to přetluče úleva, že mám zdravé děti. Nicméně překlad a korektura, tam mám výhrady. Skombinovat, Juliusovi, oddělování číslovek desetinnou čárkou, takže ze 79 tisíc je 79 celých... Nebo když osoba v jednom odstavci opakovaně nazvaná Berry, se v dalším odstavci - opět opakovaně - najednou jmenuje Barry. Dost odfláklý. Knihu jsem dočetla, ale že bych z ní byla nadšená, to úplně ne.

27.01.2019 2 z 5

Kafe s Jolanou Kafe s Jolanou Jolana Voldánová

Ani ne tak kniha, jako spíš přepis rozhovorů s osobnostmi. Na chřipkovou epidemii naprosto ideální :-)

26.01.2019 4 z 5

Příběhy rozhleden Českého ráje Příběhy rozhleden Českého ráje Marek Řeháček

Vizuálně krásná kniha, kterou bych klidně koupila i jako dárek. Křídový papír, krásné fotky, text bez hrubek. Jen ta usilovná snaha o poetično, rádoby máchovský jazyk, přemíra pocitů, dojmů a dojetí, na mě to působilo až moc zženštile. Chápu, že záměrem asi bylo vyznání ke krajině, ale mě to tedy značně odradilo.

18.01.2019 4 z 5

Plížením vpřed Plížením vpřed Rupert Fawcett

Předchozí kniha o psech je o chlup - spíš hrst chlupů setřených z šatů - lepší. Ale i tak skvěle popisuje kočičí trápení s námi nechápavými a nemožnými lidmi :-)

16.01.2019 5 z 5

Bez vodítka Bez vodítka Rupert Fawcett

Absolutně dokonalá knížka. Drze jsem zkopírovala pár nejlepších kousků a "vytapetovala" si jimi pracovní prostor. Kdo má psa, pochopí :-D

16.01.2019 5 z 5

Pád výletního mola Pád výletního mola Mark Haddon

Nečekaný příliv zoufalství a beznaděje, smíření; podvolení se neodvratitelnosti.

06.01.2019 5 z 5

Realita není, čím se zdá Realita není, čím se zdá Carlo Rovelli

Jak jsem očekávala, cestou jsem se ztratila... Já si to nestydím přiznat. Asi to nebylo autorovým záměrem, ale pouze mě utvrdil v tom, že jsem jen náhodný shluk částic, který chvilku pobude a pak se rozptýlí...

01.01.2019 5 z 5

Půjčovna masa Půjčovna masa Richard K. Morgan

Ufff... Tak to by kurva stačilo... (To ne já, to je, alespoň z mého pohledu, ústřední věta knihy). No já nevím, no... Jeden z mála případů, kdy se mi seriál zdá stravitelnější. Takeshi byl zpočátku sympaťák, po půlce se kouzlo nějak vytratilo. Všeho bylo moc. Identit, pouzder, zbraní, násilí, sexu, myšlenek i slov, bohužel. Ubrat třetinu písmenek a asi by mě to bavilo víc. Asi jsem čekala nějaké vznešenější rozuzlení, zápletku... V Morganově hlavě bych tedy být nechtěla :-). Ale celkově, klobouk dolů, já bych to nevymyslela.

30.12.2018 4 z 5

Červený dům Červený dům Mark Haddon

Skvělá kniha. Je patrné, že autor nechodí po světě se zavřenýma očima a ještě k tomu má dar vdechnout svým myšlenkám - i postavám - život na papíře. Prostě Mark Haddon není pro čtenářky, které jsou zvyklé si na poslední stránce přečíst větu: "...a vzali se a žili spolu šťastně až do smrti..." :-) Tohle je holt trošku vyšší level, no...

28.12.2018 5 z 5

Nesmrtelní: Slavní mladí staříci Nesmrtelní: Slavní mladí staříci Miloš Zapletal

Zajímavá kniha. Ač autora moc nemusím, nelze zpochybnit, že tato kniha je příjemný protipól běžné beletrie. Každé osobnosti je vyhrazeno pár stránek a nejsou to memoáry, jen pár vět o tom, co si dotyční myslí o stáří, nesmrtelnosti; o tom, co právě dělají. Přišlo mi trochu k zamyšlení, že žen je tam zastoupeno málo - přitom věk dožití žen je vyšší než u mužů. Jsme skromnější nebo pořád platí, že kariéru - a tudíž zajištění vlastní nesmrtelnosti - dělají hlavně muži...? :-)
Myslím, že tuto knihu ocení hlavně starší - anebo náročnější - čtenáři. A abych to trochu odlehčila - celých čtyřiačtyřicet let žiju v bludu. Věřila jsem, že maxipes Fík je bernardýn. A až v této knize jsem se dočetla, že je to jinak. Prostě - každý den se dozvíme něco nového, byť je to třeba naprosto životu nepotřebný detail.

27.12.2018 4 z 5

Pět domácích prostředků nahradí celou drogerii Pět domácích prostředků nahradí celou drogerii kolektiv autorů

Nemá smysl kupovat akcie Apple či ČEZu, stačí koupit nějaké od výrobců octa, či jedlé sody a nutně musíte být - aspoň podle této knihy - v balíku :-))

25.12.2018 3 z 5

Teď mlč Teď mlč Emily Elgar

Četla jsem na doporučení... Je sice nastíněna fajn zápletka, ale je vidět, že je autorka ještě nezkušená, děj nemá spád, je to nuda na moc stránek. Navíc - při počtu postav bylo poměrně brzy patrné, odkud pochází zločin. Prostě mě to ukrutně nebavilo.

25.12.2018 2 z 5

Problémové partie Problémové partie Mark Haddon

Tak tohle je absolutně skvělá kniha. Pomalu mě mrzí, že jsem autora objevila až letos. Nemusím dojáky o lásce, ani detektivky s potoky krve, mám ráda příběhy. A nejlíp obyčejné příběhy. A i když - jak jsem si tu přečetla - se leckdo nudí, já vychutnávám.

15.12.2018 5 z 5

Podivný případ se psem Podivný případ se psem Mark Haddon

Úžasný příběh, který jsem objevila jen díky příspěvkům zdejších čtenářů. Tohle je kniha, ke které se jistě ještě vrátím a kterou bych si přála mít ve své knihovničce.

09.12.2018 5 z 5

Krása je stigma Krása je stigma Eka Kurniawan

Znásilněné ženy, znásilněné dívky, znásilněné děti, znásilněné krávy, znásilněné ovce, znásilněná kuřata s - cituji mockrát použitý výraz - "střevy visícími z řitního otvoru"... Přesně takto si představuji Indonésii a přilehlé okolí. Co na tom, že to je fascinující příběh, co na tom, že obdivuji, jak autor dokázal udržet dějovou linku i přes množství vedlejších příběhů, když se mi celou dobu chtělo znechucením zvracet. Mimochodem, domnívám se, že autor určitě nebyl jen jeden. Jednotlivé kapitoly si občas protiřečí a vysvětlují to, co v předchozí bylo popsáno zcela jinak. Resumé - po dvou pokusech nikdy víc knihy z tohoto prostředí.
Ta kniha celá na mě působí dojmem jako Bohnice v džungli. Všechny postavy mají IQ maximálně 75, všechny zajímá jen násilí, zabíjení, sex a znásilňování. Všichni se všemi, včetně rodinných příslušníků. A všichni věří na nenávist, přízraky, pohádky a komunismus. Jediné s čím má autor problém (nebo je to pro něj posvátné :-)) je homosexualita - nikde ani náznak toho, že by spolu souložili muži. To celé je završeno spoustou logických chyb a bohužel i se vyskytují i hrubé pravopisné chyby, takže Odeon se fakt moc nevytáhl. Líbit se to může leda tak příznivcům fantasy, pro mě je to blábol.

01.12.2018 2 z 5

Babičku potrkal jelen, aneb, co tomu říkáte, doktore? Babičku potrkal jelen, aneb, co tomu říkáte, doktore? Radkin Honzák

Radkina Honzáka miluju. Ale on by mi sdělil, jaká přesně je to diagnóza :-)

24.11.2018 5 z 5