Problémové partie

Problémové partie https://www.databazeknih.cz/img/books/56_/5679/bmid_problemove-partie-N98-5679.jpg 4 97 23

Ve svém románu Mark Haddon líčí několik letních týdnů, které otřásly světem jedné poklidné středostavovské rodiny. Čerstvý důchodce George a jeho žena Jean zažívají lehký šok, když jim jejich dcera Katie oznámí, že se hodlá vdávat. Svého potenciálního zetě totiž nemají příliš v lásce a nadcházející svatbu chápou jen jako další z rodinných strastí, které je jim souzeno přetrpět. S homosexualitou syna Jamieho se během let vyrovnali, jakž takže snášejí, že Katie po rozvodu vychovává svého synka Jacoba sama; její svatba s hromotluckým, poněkud buranským Rayem je pro ně ovšem skutečně příliš velkým soustem. Ve svém předchozím, kritikou i čtenáři oceňovaném románu Podivný případ se psem Haddon s úspěchem a bez sentimentu zpracoval problematiku autismu. V nové knize se stejně střízlivě věnuje otázce depresí - a také syndromu prázdného hnízda, nevěře, sourozeneckým vztahů či smyslu manželské lásky. Postupně totiž vyplouvá na povrch, že každý z aktérů v sobě nosí svůj vlastní problém a že jejich vzájemné vztahy, byť na povrchu korektní, trpí přinejmenším nedostatkem komunikace; chystaná svatba jedním rázem a nejrůznějšími způsoby každému z nich zkomplikuje život. Někdo má milostné trable, někdo panickou hrůzu z rakoviny - ať tak či tak, všichni se najednou ocitají na nečekaném životním rozcestí. Haddonova kniha vtipným způsobem dokazuje, že i obyčejná, každodenní dramata jsou hodna toho, aby se o nich psaly romány. A také to, že ničí život vlastně není obyčejný.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Argo

A Spot of Bother , 2006

Tyet
27.12.2023 5 z 5

Od Marka Haddona znám jeho knihu Sviňucha, která je skvělá, proto jsem se moc těšila na tuhle. Vůbec jsem nečekala, že se budu při čtení téměř každé stránky smát nahlas a u několika se dokonce rozchechtám na celé kolo. Je to krásná ukázka britského humoru kombinovaná s popisem obyčejnosti životů nás, běžných lidí a s citem okořeněná dojímavostí, láskou a moudrostí. Knihy tohoto druhu se píšou špatně, protože nadávkovat tyhle ingredience je velmi delikátní. Trochu přidat tamhle, tady to přepísknout, tady říct příliš málo, humor je náhle křečovitý a je z toho plytká uslintaná slátanina.
Je to příběh rodiny – rodiče asi tak v mém věku nebo kapku starší a dvě dospělé děti. Asi se každý ze čtenářů zhlédne v jiné postavě, já fandila Georgeovi, otci rodu :)
Rozhodně doporučuju.

ZuK1
26.11.2023 4 z 5

Jedna rodina a v ní hodně složité vzájemné vztahy. Připravovaná a rušená svatba dcery, ženich, který se rodičům nelíbí, sami přitom řeší spoustu vlastních problémů, strach z nemoci, deprese, nevěra, syn gay, i on prožívající náročné období v partnerském vztahu. Místy surové vyprávění je vyváženo vtipnými postřehy a lehkým humorem, s nímž jsou některé situace podávány. Velmi dobrý překlad.

Kenan
17.09.2022 5 z 5

Příběh začíná tím že Katie oznámí své rodině, že se bude vdávat. Už podruhé. Nikdo z rodiny - otce George, matky Jean a bratra Jamieho, z toho není nadšený. Od tohoto okamžiku plyne nitka děje směřující již k avizované svatbě. Ale než by k tomu mělo dojít, děje se hodně věcí. Kniha zahrnuje spoustu vážných témat spjatých se členy rodiny. Nevěru, homosexualitu, psychické potíže. Ač jsou to témata vážná, jsou podávána s lehkým humorem a opravdu jsem se i zasmála některým absurdním situacím. Jde o rodinné drama a mně se to líbilo. Doporučuji.

esma
07.06.2021 4 z 5

Stejně jako Christophera z Podivného případu i postavy z Problémových partií (divný název) čeká v extrémně vyhrocených scénách neustálá konfrontace, nejistota, tlak a potřeba se konečně nějak rozhodnout. Prostě scény, ve kterých se můžeme ocitnout i my sami. ( Jen doufám, že to nebude tak hektické !)

Greenfingers
11.03.2021 5 z 5

Rodinné drama s náležitou gradací a katarzí. Tak by se stručně dal popsat celý příběh aniž bych prozrazoval zápletku a její rozuzlení.
Autor ( můj oblíbenec) nádherně vykreslil jednotlivé postavy: jejich charaktery, touhy i naděje, obavy i zklamání. Vše bylo hodnověrné, bez zbytečného patosu a navíc s notnou dávkou jemného nevtíravého humoru.
Knihu mohu jenom doporučit!

begonie226
20.02.2021 4 z 5

Chvíli mi trvalo, než jsem zaplula do předsvatebního blázince, ale ke konci to nabralo spád. Myslím, že ráda sáhnu i po dalších knize tohoto autora.

Clair16
07.12.2020 3 z 5

K téhle knížce by mohla patřit řada přívlastků: zábavná, absurdní, živelná... Pro mě byla asi nejpodstatnější brutální upřímnost postav, kterým sice vesměs záleží na vnějším přijetí, ale nevyhýbají se trapasům, panice ani útokům – verbálním i naturalisticky skutečným. Bavila mě většina zobecňujících sarkastických komentářů, k nimž se tihle rodinní příslušníci v myšlenkách uchylovali. Čtvrtou původně plánovanou hvězdičku ale ubírám za rozvláčný a trochu násilně zinscenovaný závěr, v němž už pro mě přiřazené škatulky protagonistů ztrácely kouzlo.

lencin
27.09.2020 5 z 5

Výborné. Neuvěřitelně přesné postřehy z komunikace blízkých lidí.
(2014)

Clea3112
26.12.2018 3 z 5

Ne vše, co zvenčí vypadá pevně a celistvě, je takové i zevnitř. Tak nějak vypadá vcelku průměrná rodina v Haddonově románu s celkem průměrnými problémy běžného každodenního života. Možná Haddon vsadil právě na průměrnost a běžnost doufaje, že tím osloví co nejširší čtenářskou obec.... Knížka není špatná, ale příběh, který není nijak zvláště silný, ani výjimečný, je z mého pohledu příliš zdlouhavý a rozvleklý. Proto hodnocení třemi *.

iceVS
15.12.2018 5 z 5

Tak tohle je absolutně skvělá kniha. Pomalu mě mrzí, že jsem autora objevila až letos. Nemusím dojáky o lásce, ani detektivky s potoky krve, mám ráda příběhy. A nejlíp obyčejné příběhy. A i když - jak jsem si tu přečetla - se leckdo nudí, já vychutnávám.

Astonius
28.06.2017 4 z 5

Moc často se mi nestává, že by mne kniha natolik pohltila, že bych litovala, když jsem od ní musela odejít. Příběh se točí okolo jedné rodiny, s jejímiž členy se člověk stále dokola setkává a čím víc se začítá, tím tato setkání jsou intenzívnější, až to vypadá, jako by to byly živoucí postavy, např. rodina souseda apod. Velmi se mi líbil styl, jakým je napsána - nejprve dojde k popsání situace z pohledu jedné postavy a pak zase z jiného úhlu vysvětlení další postavy, takže člověk najednou pochopí, že ne vše, co se jeví daným způsobem, musí být takové. Myslím, že je to ideální letní čtení, takové to chytré, i trochu na přemýšlení. Autorův humor je můj šálek kávy, byla to snad první kniha, u které jsem se chvílemi nahlas smála - to se mi prozatím nikdy ještě nestalo. Na závěr chci jen říct, že mne velmi překvapilo, že to napsal muž - ještě bych uvěřila tomu, kdyby to byl psycholog, ale jinak smekám před jeho schopností dokonalého vystižení vztahů v rámci jedné rodiny, a to jak z pohledu mužů, tak z pohledu žen.

panjan
27.04.2017 4 z 5

Psychologické tragikomické drama nepostrádající Haddonův ojedinělý vhled do mezilidských vztahů a do lidských hlav všeobecně. Je to dobrá kniha, bezpochyby napsaná kumštýřem, jenže mylím si, že až se mne někdo za pár měsíců zeptá : "Četl si Problémové partie?", budu tápat s tím, že mi ten název něco říká a nevím jestli si vzpomenu, kdo tu knihu napsal. To je problém Problémových partií.

niknikita
09.06.2016 4 z 5

Naprosto skvělé čtení a humor nad moje očekávání. Akorát se mi "neudělalo volno", když se George operoval nůžkama - asi je to jenom můj problém, ale...

limetka2008
07.11.2015 3 z 5

Průměrně dobrá a vcelku zábavná kniha s řadou vtipných pasáží, které jsem s chutí předčítala manželovi a dětem. Není to sice bůhvíjaká perla, ale najde se tam celkem slušný humor i momenty pro zamyšlení.

Ostruzina
19.11.2014 5 z 5

První chřipka, kterou jsem prochechtala - díky této knížce.

felia
17.01.2014 5 z 5

Příjemná kniha, dobře se čte. Všichni hrdinové působí poněkud pošahaně. Podivný případ se psem působí na čtenáře úplně jinak, i když také šíleně.

magnolia
11.10.2013 4 z 5

Mně se román moc líbil. Současnost, rodinné vztahy, humor a zajímavé situace. Moc dobře se mi četla. MH je můj oblíbený spisovatel.

markuc
03.07.2013 3 z 5

Nic extra zajimaveho, celkem ctiva knizka, ale z celkoveho pohledu je zde asi 30 stranek vtipnych, zbytek je docela balast. Mozna pro nekoho starsiho je to dobra kniha.

v.e.v.er.ka
06.03.2012 odpad!

Pro me knížka o ničem , měla jsem problém ji vůbec dočíst. těžkopadná a vleklá, za celou dobu jsem se zasmála tak 2x a to jsem od téhle knížky rozhodně nečekala.

Mishu
28.12.2011 3 z 5

Bylo to lehké čtení, ale nijak zvlášť zajímavé. Občas je to trochu moc přitažené za vlasy, takže jsem měla problém se s příběhem identifikovat.