Problémové partie

Ve svém románu Mark Haddon líčí několik letních týdnů, které otřásly světem jedné poklidné středostavovské rodiny. Čerstvý důchodce George a jeho žena Jean zažívají lehký šok, když jim jejich dcera Katie oznámí, že se hodlá vdávat. Svého potenciálního zetě totiž nemají příliš v lásce a nadcházející svatbu chápou jen jako další z rodinných strastí, které je jim souzeno přetrpět. S homosexualitou syna Jamieho se během let vyrovnali, jakž takže snášejí, že Katie po rozvodu vychovává svého synka Jacoba sama; její svatba s hromotluckým, poněkud buranským Rayem je pro ně ovšem skutečně příliš velkým soustem. Ve svém předchozím, kritikou i čtenáři oceňovaném románu Podivný případ se psem Haddon s úspěchem a bez sentimentu zpracoval problematiku autismu. V nové knize se stejně střízlivě věnuje otázce depresí - a také syndromu prázdného hnízda, nevěře, sourozeneckým vztahů či smyslu manželské lásky. Postupně totiž vyplouvá na povrch, že každý z aktérů v sobě nosí svůj vlastní problém a že jejich vzájemné vztahy, byť na povrchu korektní, trpí přinejmenším nedostatkem komunikace; chystaná svatba jedním rázem a nejrůznějšími způsoby každému z nich zkomplikuje život. Někdo má milostné trable, někdo panickou hrůzu z rakoviny - ať tak či tak, všichni se najednou ocitají na nečekaném životním rozcestí. Haddonova kniha vtipným způsobem dokazuje, že i obyčejná, každodenní dramata jsou hodna toho, aby se o nich psaly romány. A také to, že ničí život vlastně není obyčejný....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/56_/5679/problemove-partie-5679.jpg 3.781
Vydáno, Argo

A Spot of Bother, 2006

Kniha Problémové partie

begonie226

Chvíli mi trvalo, než jsem zaplula do předsvatebního blázince, ale ke konci to nabralo spád. Myslím, že ráda sáhnu i po dalších knize tohoto autora.

Clair16
07.12.2020

K téhle knížce by mohla patřit řada přívlastků: zábavná, absurdní, živelná... Pro mě byla asi nejpodstatnější brutální upřímnost postav, kterým sice vesměs záleží na vnějším přijetí, ale nevyhýbají se trapasům, panice ani útokům – verbálním i naturalisticky skutečným. Bavila mě většina zobecňujících sarkastických komentářů, k nimž se tihle rodinní příslušníci v myšlenkách uchylovali. Čtvrtou původně plánovanou hvězdičku ale ubírám za rozvláčný a trochu násilně zinscenovaný závěr, v němž už pro mě přiřazené škatulky protagonistů ztrácely kouzlo.

lencin
27.09.2020

Výborné. Neuvěřitelně přesné postřehy z komunikace blízkých lidí.
(2014)

Clea3112
26.12.2018

Ne vše, co zvenčí vypadá pevně a celistvě, je takové i zevnitř. Tak nějak vypadá vcelku průměrná rodina v Haddonově románu s celkem průměrnými problémy běžného každodenního života. Možná Haddon vsadil právě na průměrnost a běžnost doufaje, že tím osloví co nejširší čtenářskou obec.... Knížka není špatná, ale příběh, který není nijak zvláště silný, ani výjimečný, je z mého pohledu příliš zdlouhavý a rozvleklý. Proto hodnocení třemi *.

knihovniceVS
15.12.2018

Tak tohle je absolutně skvělá kniha. Pomalu mě mrzí, že jsem autora objevila až letos. Nemusím dojáky o lásce, ani detektivky s potoky krve, mám ráda příběhy. A nejlíp obyčejné příběhy. A i když - jak jsem si tu přečetla - se leckdo nudí, já vychutnávám.

Astonius
28.06.2017

Moc často se mi nestává, že by mne kniha natolik pohltila, že bych litovala, když jsem od ní musela odejít. Příběh se točí okolo jedné rodiny, s jejímiž členy se člověk stále dokola setkává a čím víc se začítá, tím tato setkání jsou intenzívnější, až to vypadá, jako by to byly živoucí postavy, např. rodina souseda apod. Velmi se mi líbil styl, jakým je napsána - nejprve dojde k popsání situace z pohledu jedné postavy a pak zase z jiného úhlu vysvětlení další postavy, takže člověk najednou pochopí, že ne vše, co se jeví daným způsobem, musí být takové. Myslím, že je to ideální letní čtení, takové to chytré, i trochu na přemýšlení. Autorův humor je můj šálek kávy, byla to snad první kniha, u které jsem se chvílemi nahlas smála - to se mi prozatím nikdy ještě nestalo. Na závěr chci jen říct, že mne velmi překvapilo, že to napsal muž - ještě bych uvěřila tomu, kdyby to byl psycholog, ale jinak smekám před jeho schopností dokonalého vystižení vztahů v rámci jedné rodiny, a to jak z pohledu mužů, tak z pohledu žen.

panjan
27.04.2017

Psychologické tragikomické drama nepostrádající Haddonův ojedinělý vhled do mezilidských vztahů a do lidských hlav všeobecně. Je to dobrá kniha, bezpochyby napsaná kumštýřem, jenže mylím si, že až se mne někdo za pár měsíců zeptá : "Četl si Problémové partie?", budu tápat s tím, že mi ten název něco říká a nevím jestli si vzpomenu, kdo tu knihu napsal. To je problém Problémových partií.

niknikita
09.06.2016

Naprosto skvělé čtení a humor nad moje očekávání. Akorát se mi "neudělalo volno", když se George operoval nůžkama - asi je to jenom můj problém, ale...