Alan Turing: Enigma

Knižní předloha filmu Kód Enigmy. Alan Turing se zapsal do historie jako vynikající matematik a zakladatel moderní informatiky, jehož práce na prolomení německých kódů rozhodujícím způsobem ovlivnila průběh druhé světové války. Ještě před válkou přišel s konceptem univerzálního stroje, jenž se v roce 1945 zhmotnil do prvního návrhu programovatelného počítače. Turingův smělý rozlet na prahu počítačové éry však v roce 1952 zastavilo odhalení jeho homosexuality, které z něj učinilo kriminálního odsouzence a vystavilo ho ponižujícímu zacházení. Turing, ostudně zavržený okolím, svůj život o dva roky později dobrovolně ukončil a Velká Británie tak ztratila jednoho ze svých největších vědců a myslitelů. Obsáhlá, zevrubná biografie se opírá o bohatý poznámkový aparát, text doplňuje fotografická příloha....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/247598/big_enigma-cTI-247598.jpg 3.925

Vydáno: , Jota

Alan Turing: The Enigma, 1983

Kniha Alan Turing: Enigma

Jaroslav.ch
24.04.2021

I přes určité nedostatky doporučuji knihu k přečtení. Pokud se chce čtenář dozvedět něco dalšího o A. Turingovi, pak mohu doporučit knihu Muž, který věděl příliš mnoho : Alan Turing a první počítač od autora David Leavitt, nakladatelství Argo/Dokořán.

Polinius
21.02.2020

Od všeho trochu a celkem nic, ale je pravdou, že se těžko píše životopis introvertů.

martunka
13.02.2020

Uznávám, že jsem měla velká očekávání..... Není to špatná kniha. Ale mám pocit, jakobych četla něco mezi matematickým pojednáním (autor promine, ale jako matematik si to měl nechat do jiné knihy a ne do životopisu) a jinak docela fajn pokusem o životopis.

hanavka
26.01.2020

Kniha mě velmi bavila, ale o Enigmě se toho člověk moc nedozví. Je to spíše popis osobnosti Turinga a taktéž popis doby, akademické půdy a vojenské výzkumné stanice a vztahů mezi lidmi. Kniha je hodně faktografická, často prokládaná citacemi, tudíž víceméně bez děje. Pohybuje se mezi striktně vědeckým životem a Turingovou homosexualitou. Právě tato kombinace způsobuje mnohdy až úsměvné situace, ale nakonec končí fatálním nepochopením tehdejší společnosti a ztrátou génia.

jaroiva
26.01.2020

Trochu o Turingovi, ještě méně o Enigmě.
Podle mě je zavádějící název. Ale jinak se mi to líbilo. Budu si muset najít něco víc o Turingovi.

knihovniceVS
07.02.2019

Kniha je vyčerpávající. Doslova. Jsem ráda, že životní příběh Alana znám z jiných zdrojů, protože tato kniha se skutečně zabývá jen jeho studiem a jeho prací. Alan sám se z ní naprosto vytratil. Musím říct, že právě z toho důvodu mi ta kniha přišla neúplná. Ale jinak je to fascinující soubor faktů, informací a zajímavostí, historických i odborných údajů. Obálka knihy mi přijde zavádějící, umím si představit lépe charakterizující.