Hrefna Hrefna komentáře u knih

Švábi Švábi Jo Nesbø

Moje první setkání s Nesbøm i Holem a musím říct, že velice příjemné. Napínavé, dobře napsané, určitě si od něj přečtu i další knihy. Občas mi jeho styl psaní připomněl Larssona.

05.09.2014

Parfum: Príbeh vraha Parfum: Príbeh vraha Patrick Süskind

Svět vnímaný pomocí čichu byl fascinující, ani by mě nenapadlo, jak dobře jdou vůně popsat. Při čtení se mi mnohé vůně vybavovaly...Jediné co se mi na knize nelíbilo, nesedělo mi to, byl konec s hromadnými orgiemi. Jeho smrt do knihy patřila, ale tento moment se mi nezdál. Ač byla kniha dosti ponurá a syrová, tak díky všem těm krásným vjemům se mi v celku jevila jako milá a krásná.

12.08.2014 4 z 5

Slavnosti sněženek Slavnosti sněženek Bohumil Hrabal

Úžasná kniha plná lidského humoru...co se týče filmového zpracování, pomohlo mi v představě pana Karla, jak v leže pleje záhony, moje hlava to nebyla schopna samostatně fantazijně zpracovat )))

21.07.2014 5 z 5

Kronika života a vlády Karla IV., krále českého a císaře římského Kronika života a vlády Karla IV., krále českého a císaře římského František Kožík

Měla jsme obavu, že se bude jednat o nepříliš záživné řazení historických faktů, ale nestalo se tak. Kniha je psaná beletristicky, poutavě a ač se v ději objevuje mnoho postav, míst a pořád se vše mění, tak se čte sama. Srovnala jsme si díky ní mnoho historických faktů a zařadila si některé historické osobnosti. Kniha mohla být klidně podrobnější a obsáhlejší.

31.05.2014 4 z 5

Silná jako smrt / Naše srdce Silná jako smrt / Naše srdce Guy de Maupassant

Guy de Maupassant má úžasnou schopnost poutavě popisovat krajiny, města, ulice, osoby, obzvláště ženy. Věci jím popsané se rodí přímo před očima, což je velký klad knihy a za to tři hvězdičky. V čem ale oba příběhy pokulhávají a tím také ztrácí vyšší ocenění, je děj. Mnoho stran popsaných stále stejným niterným zápasem srdce, těla i duše. Konce milostných příběhů jsou patrné již na počátku a nedochází zde k žádným zásadním změnám. Kdyby se příběhy minimálně o více jak polovinu zkrátily, tak by z nich byly rozkošné romantické povídky, takto je to spíše rozplizlá přeslazená story.

11.02.2014 3 z 5

Nelituji jediné vteřiny, kterou jsem věnovala této knize a následně celé trilogii. A vím, že jich ještě mnoho v budoucnu věnuji. Už se těším, jak jí jednou budu číst svým dětem. Nádherný příběh, pro mě hlavně pohádka a tím nechci nijak snižovat kvalitu této knihy. Napsat čtivou, zajímavou a poučnou pohádku není jednoduché. Úžasné popisy krajin, postav, gradace příběhu. Co se mi ale na knize líbilo nejvíc a jsou to pro mne hlavní témata knihy (které by každá kniha pro děti měla obsahovat): odvaha a přátelství, které není samozřejmé, vykročení ze zajetých kolejí, to, že svůj život můžeme změnit a někam se posunout a že to není zadarmo. Někdy na to zapomínáme a děti to neučíme. S filmem odmítám srovnávat, každé dílo je trochu jiné a líbí se mi obě.

20.01.2014

Zahradníkův rok Zahradníkův rok Karel Čapek

Po jeho těžkých dílech byla tato kniha balzámem. Má neuvěřitelně jemný a distingovaný humor, dnes už je uměním pobavit lidi bez sprostých slov a laciných narážek a pan Čapek to uměl. Hlína a rýpání v ní mě nikdy moc neoslovovalo, ale teď mám pocit, že jim víc rozumím, že jsme si dokonce v něčem podobní. Asi týden po přečtení knihy jsem si uvědomila, že hledám své domácí květiny na internetu a studuji, co jim nejlépe svědčí, přestěhovávám je blíž k oknu a jiné oddaluji. Takže velké díky za mé květiny, snad se u mne budou mít o trochu lépe :)

20.01.2014 4 z 5

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

R.U.R. mi hodně připomíná Válku s mloky, která je pro mě však nepřekonatelná, proto jen 4 hvězdičky. Znázorňuje tu stejné nelichotivé lidské vlastnosti: touhu po moci, lenost, chamtivost a víru v to, že jsme ta nejvyšší forma života. A s touto neotřesitelnou pravdou si sami pomalu podřezáváme větev pod vlastníma nohama. Čapek opět ukázal znalost té temnější strany lidské povahy, která má platnost pro jakýkoliv věk a jakýkoliv kout naší země, bohužel jí předvedl v již použitém a jen lehce přešitém kabátu.

20.11.2013 4 z 5

Bílá nemoc Bílá nemoc Karel Čapek

Mrazivý příběh o lidské touze po moci a ovládání druhých. Jak hluboko Čapek viděl do lidských duší. Nejen tato kniha, ale i ostatní Čapkova díla jsou nadčasová a obecně platná, prostě: Mohlo se to stát kdykoliv a kdekoliv a mohlo se to stát i vám...Doufám, že budu mít možnost tuto hru shlédnout i na divadelních prknech.

20.11.2013

Králíkům se nikdy nedá věřit Králíkům se nikdy nedá věřit Jeremy Dyson

Některé povídky si mě zcela získaly, jako např. Předmět nezdolné touhy a Předpovědi bankovního automatu. Tyto povídky měly nejen skvělý námět, ale i strhující děj a silné poselství. Ostatním povídkám z tohoto výčtu vždy něco chybělo a některým dokonce více věcí. Po přečtení knihy jsem u některých povídek dokonce přemýšlela o čem byly a nemohla jsem si vzpomenout. Povídky poukazují na určité lidské vlastnosti, ne zrovna ty pozitivní a navíc v jejich "obnažené" podobě. Mnohé z nich by se daly zařadit do žánru sci-fi či fantasy.

09.11.2013 3 z 5

Mlčení jehňátek Mlčení jehňátek Thomas Harris

Souhlasím se smnpka, po Mileniu mi moc nešlo číst jiný žánr...strhující kniha, na začátku mi trochu vadil ten úsečný styl psaní, krátké ne moc rozvité věty, ale ve finále mě to stahovalo víc a víc do děje, přidávalo to příběhu na syrovosti. Těším se na další díl a věřím, že ho zase přečtu jedním dechem...

12.09.2013 5 z 5

Hannibal, syn Hamilkarův Hannibal, syn Hamilkarův Georgij Dmitrijevič Gulia

Nějak jsem se do této knihy nemohla začíst. Mám pocit, že plynula ve stále stejném tempu, ať vojsko strádalo, umíralo, bojovalo, odpočívalo, vítězilo...skoro nikdy v tom nebyl náboj či emoce. Což je velká škoda, protože Hannibalův pochod na Řím je příběh plný potenciálu. Kniha je kvalitní, shrnující, historický exkurz, který má příběh, ale ne duši.
Ps: Vždy mě znovu a znovu překvapí ta krutost a bezohlednost války, kterou lze omluvit "vyšším" cílem.

05.09.2013 3 z 5

David Copperfield (zkrácené vydání) David Copperfield (zkrácené vydání) Charles Dickens

Dojemný příběh, ve kterém nevíte na čem jste. Doufáte, obáváte se, nevěříte, rozčilujete se a bojíte se knihu dočít, protože nechcete vědět jak to skončí. Krásná kniha plná velkých ušlechtilých citů a činů i těch nejhorších, kterých jsou lidé schopni.

16.08.2013 4 z 5

Jefta a jeho dcera Jefta a jeho dcera Lion Feuchtwanger

Silný příběh o tom, co je člověk schopen obětovat svému bohu/víře na oltář při cestě za vyšším cílem, neboli dobrem. Co vše lze svou vírou omluvit. Lion Feuchtwanger opět nezklamal.

16.08.2013 5 z 5

Čtivá a poutavá jako předchozí díly, jen sem se trochu ztrácela v postavách a nejrůznějších konspiracích. Opět zde víceméně platí to, co jsem napsala k prvnímu dílu. Celá trilogie mě naprosto pohltila a po přečtení po ní zůstalo prázdné místo a dělá mi problém se začíst do nové knihy. Je velká škoda, že tento autor s velkým potenciálem již nic nenapíše.

Dívka, která si hrála s ohněm Dívka, která si hrála s ohněm Stieg Larsson

U druhého dílu platí to co jsme na psala u prvního...napínavé, poutavé, syrové, jen zápletka se více zamotává a vzhledem k tomu, že se nerozmotá, tak musí nastoupit poslední díl...místy opravdu neskutečné až nereálné, ale nikterka mi to nevadilo.

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Napínavé, poutavé, přečetla jsme jí jedním dechem. Autor si umí hrát s napětím, informace dávkuje postupně, aby rozproudil čtenářovu fantazii a detektivního ducha. Ano, začátek je pozvolnější, ale není to naškodu, odměna za výdrž přijde. Postavy jsou skvěle vykreslené, stejně tak i zvyky a mentalita seveřenů, což velice oceňuji. Mám prostě ráda tu severskou naturálnost, která se může zdát někomu brutální, ale oni se jen nebojí věci popsat v jejich syrové podobě. Doporučuji všem, kteří mají rádi napětí a komplikované zápletky.

Nevěsta z Lammermooru Nevěsta z Lammermooru Walter Scott

Krásný tragický příběh zasazený do drsné přírody (dílem osudu, ne autorem samotným). Kniha je to čtivá, ale lehce zdlouhavá, obvzláště v popisných pasážích, které se netýkají hlavních hrdinů. Zásadní okamžiky knihu jsou paradoxně popsány v neuvěřitelné rychlosti, mnohdy v nich autor i něco vynechal. Co zásadně doporučuji, je číst předmluvu až na konec knihy. Je v ní popsán CELÝ příběh, s úvodem do děje, s popisem hlavních postav, zápletkou i rozuzlením!! Potom to čtení již není tím, čím mohlo být...První kapitola knihy mě málem odradila, takže jí také klidně přeskočte. Pojednává o tom, jak se Walter Scott dostal k námětu knihy a není to zrovna nejpoutavější čtení. Doporučuji všem romantickým duším...

18.06.2013 4 z 5

Krvavé jahody Krvavé jahody Jiří S. Kupka (p)

Mrazivá výpověď...musím říct, že nejhorší pro mne byla paradoxně pasáž po jejich návratu do Československa, kde se k nim nadále chovali jako k levné pracovní síle, hlavně soudružka Gruntová. S jejím svědomím bych nemohla usnout. To co prožily a přežily je neskutečné, mají můj nekonečný obdiv a úctu. Tato kniha mnou tak otřásla, že není možné napsat, co vše mi přinesla...přemýšlím o dnešních hodnotách, o mezilidských vztazích, o lidech samotných, o poučení a poselství, které tato kniha má a zda se z něj někdy poučíme...Tato kniha je pro mě adept na povinnou literaturu na středních školách, pokud jí už není.

13.05.2013 5 z 5

Setkání ve Výmaru Setkání ve Výmaru Louis Fürnberg

Je to milá povídka, ale vlastně nic neříkající...pár filozofických obratů, malý náhled do doby minulé, chvála i troška kritiky Goetha a nic víc...

17.04.2013 3 z 5