hrechaniuk hrechaniuk komentáře u knih

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Myslela jsem si, že mě povídky vůbec nebudou bavit, a byla jsem mile překvapená. Z povídek jsem nadšená, už méně z románů, které na povídkové soubory navazují. Povídky nám představují zaklínačův svět, různé postavy a nejrůznější nestvůry. Je vidět, že se autor hodně inspiroval v různých mytologiích a pohádkách a přizpůsobil některé z nich k vlastní podobě. Moc se mi líbily všechny povídky, nicméně za nejlepší považuji Poslední přání (seznamujeme se zde s Yenn) a Zrnko pravdy (jak Geralt k dítěti překvapení přišel). Dozvídáme se proč dostal Geralt přezdívku Řezník z Blavikenu atd. Pro pochopení navazujících románů je nezbytné, nejprvé přečíst povídky, jelikož první román ze série rovnou navazuje na první a druhý povídkový soubor. 5*

04.01.2022 5 z 5

Pochopíš, až budeš velká Pochopíš, až budeš velká Virginie Grimaldi

Hlavní hrdinka Julie se nachází v těžkém životním obdobím, a proto se rozhodne pro změnu a přijímá nabídku práce jako psycholožka v domově pro seniory. Novou práci ze začátku vnímá jako útěk od svých problémů, postupem času však poznává osobní příběhy obyvatel domova, novou lásku, učí se vnímat svůj život z jiné perspektivy a řešit své problémy jinak než útěkem od nich. Nejedná se o žádný hluboký příběh, nicméně v knize zazní spousta mouder a zamýšlení týkajících se stáří a života obecně. Líbilo se mi, že stáří zde není vnímáno pouze negativně, ale že má i své krásné stránky. Autorka rovněž nešetří humorem a v příběhu se objevuje spousta vtipných situaci, u kterých se opravdu od srdce zasmějete. Knížku hodnotím jako oddechový příběh, u kterého se nejen zamyslíte, ale i pobavíte. 4*

03.01.2022 4 z 5

Zahrada kostí Zahrada kostí Tess Gerritsen

Vynikající knížka. Miluju příběhy z lékařského prostředí a tímto příběhem jsem byla míle překvapená. Dle anotace vyznívá příběh spíše jako thriller, ale po přečtení si myslím, že se spíš jedná o historický román se zaměřením na lékařství na počátku 19. století se skvělou detektivní zápletkou. Knížka se odehrává ve dvou časových rovinách, přičemž větší prostor je přenechán ději z minulosti. Vůbec to ale nebylo na škodu, jelikož stěžejním byl právě příběh z minulosti. Doporučuju všem, kdo má rád romány z lékařského prostředí. I když některé scény (např. popisy pitev) jsou opravdu jen pro otrlejší. 5*

06.05.2017 5 z 5

Sága rodu chirurgů I Sága rodu chirurgů I Gilbert Schlogel

Nádherná rodinná sága rodiny de La Verle začíná už v roce 1731, kdy je do kláštera přinesen malý nalezenec Aubin, který dostane příjmení po řece de La Verle. Tak začíná velmi barvitě vylíčený a do detailů propracovaný příběh rodiny de La Verlů - rodiny, kterou proslavili její členové, kteří se stali významnými chirurgy ve své době.

První díl se odehrává v průběhu cca 120 let a popisuje život prvních dvou významných členů rodu - Aubina a Benedikta. Sám autor je lékařem, což se odráží i v jeho románu, kde je vidět, že ví, o čem píše.

Velkým plusem této knížky je lékařské téma (vývoj chirurgie, a medicíny obecně, napříč stoletími) a bravurně vystižený tehdejší velmi těžký život a společnost. Příběh doporučuji všem, kteří mají rádi rodinné ságy, historické romány a romány z lékařského prostředí. Jediné, co mě moc nebavilo, byly zdlouhavé popisy politiky. 4*

27.02.2017 4 z 5

Poselství růží Poselství růží Leila Meacham

Nádherná a velmi dojemná rodinná sága od milované spisovatelky... Moc se mi líbil popis tehdejšího života v Texasu (příběh se odehrává v letech 1914-1985). Životní osudy hlavních hrdinů jsou skvěle rozpracovány. Pro pochopení chování některých postav a určitých záležitosti zmíněných v románu je potřeba přečíst Sen o Somersetu, který Poselství růží časově předchází. 5*

19.02.2017 5 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Překrásný životní příběh sedmnáctileté Anny, která se v roce 1946 přijíždí z Ruska do poválečného Československa k příbuzných, kteří se o ni mají po smrti rodičů postarat. Hlavní hrdinka nemá lehký osud a život se s ní nemazlí, nikdy se ale nevzdává a snaží se svůj život prožít co možná nejlíp. Doporučuju. 5*

09.02.2017 5 z 5

Madam X: Můj nechvalně známý život Madam X: Můj nechvalně známý život Kate Manning

Nádherný historický román o ženě, která byla ve své době fenoménem. Příběh krásně popisuje život ve viktoriánské době, přesněji 60. až 80. léta v New Yorku, a tehdejší porodnictví. Hlavní hrdinka, Axie Muldoon, je velmi odvážnou a silnou ženou, která si jde za svým i přes četné překážky osudu. Knížka mě nesmírně bavila, takže jsem ji měla za dva dny přečtenou. Vřele doporučuji. 5*

09.07.2016 5 z 5

Štvanec Štvanec Sadie Jones

Nádherný, ale zároveň nesmírně smutný příběh. Hlavní postavy Lewis a Kit už od dětství "nezapadají" do maloměstské společnosti, postrádají rodičovskou lásku a celkově mají problémové životy. V knize se řeší spousta různých témat: předsudky, alkoholismus, domácí násilí, absence rodičovské lásky a důvěry... I když příběh provází pochmurná atmosféra, ke konci jen přece začíná svítat naděje na lepší život obou hrdinů. 5*

26.06.2016 5 z 5

Odvrácená tvář lásky Odvrácená tvář lásky Colleen Hoover

Mám ráda knížky od C. Hoover a ani tento příběh nebyl vyjímkou. Příběh se odehrává ve dvou časových rovinách: přítomnost a minulost, díky které můžeme líp poznat hlavního hrdinu. Z příběhu jsem byla nadšená, líbí se mi, že autorka ve svých příbězích pracuje s vážnými tématy, jako jsou třeba domácí násilí, úmrtí v rodině, zneuživání či neplodnost. 5*

13.03.2016 5 z 5

Fangirl Fangirl Rainbow Rowell

Docela pěkný oddechový příběh. Nebýt vsuvek se Simonem Snowem (které vydají na samostatnou knihu), líbil by se mi příběh víc. Nemám ráda, když jsou v knize 2 rozdílné příběhy, které spolu nesouvisí. 3*

28.02.2016 3 z 5

Až se tě život zeptá Až se tě život zeptá Cecelia Ahern

Z příběhu jsem byla nadšená. Paní spisovatelka přišla se zajímavým nápadem, se kterým jsem se ještě v knize nesetkala. Příběh je velmi čtivý, humorný a zamilovaný, pohladí člověka po duší a rozesměje. Zároveň příběh poskytuje možnost zamyslet se nad určitými aspekty našeho života, co je pro nás vlastně v životě důležité a co odpovíme, Až se nás život zeptá... 5*

02.02.2016 5 z 5

Vojenská felčarka Vojenská felčarka Heidi Rehn

Krásný příběh, ve kterém najdeme historii, dobrodružství, lásku, napětí, ... také se něco dozvíme o závěru třicetileté války a životě v pol. 17. st. Hlavní i vedlejší hrdinové jsou sympatičtí, a především hlavní hrdinka Magdalena je sice mladou, ale velmi obětavou ženou. Kdo má rád knihy jako jsou Rahnojička, Sen porodní báby, Ranhojičova mise atd., tomu se bude líbit i Vojenská felčarka. 4,5*

02.02.2016 5 z 5

Alchymista Alchymista Paulo Coelho

Úžasná kniha, pohádkový příběh, neobyčejný autor a mnoho podnětů k zamyšlení. Samotný příběh je takovou pohádkou, ze které však vyplývá důležitá poučka, že nic není zadarmo, a že za vše se musí platit. Taky že to nejcennější máme častokrát přímo pod nosem, tam, kde to nehledáme. Jedná se rozhodně o příběh, který lze číst opakovaně a objevovat v něm stále něco nového. 5*

07.10.2014 5 z 5

1001 knih, které musíte přečíst, než zemřete 1001 knih, které musíte přečíst, než zemřete Peter Boxall

Opravdu hodně inspirace pro zapálené čtenáře. Mě osobně listování touhle bichličkou trvalo přes 3 týdny, a co teprve ty seznamy knih "K přečtení" inspirovány touhle knížkou. Jen škoda, že ne všechny knihy zde uvedeny, vyšly v češtině.

Cílem knihy není pouze inspirovat čtenáře k přečtení svým způsobem přelomových děl, ale i podat čtenáři, prostřednictvím seznamu knih, ucelený přehled o literatuře jako celku ve všech časových obdobích (o dílech, který tvoří podle mě "kostru" literatury). Jsou zde uvedená např. díla, která se zasloužila o založení nového literárního směru. Doporučuju k prolistování. 5*

31.03.2014 5 z 5

Rozbřesk Rozbřesk Stephenie Meyer

Slušný závěr celé série. Příběh je velmi čtivý a poutavý. Nemohla jsem se od čtení odtrhnout, hodně mě pobavily vtipné hlášky hlavních postav, kterých tam bylo docela dost. Kapitoly vyprávěné z pohledu Jacoba mě bavily míň. Co se týče postav, chvílemi jsem se ztrácela v tom, která postava patří ke kterému klanu. 4*

07.03.2014 4 z 5