Hipi Hipi komentáře u knih

Železný král Železný král Julie Kagawa

Moc mě to nenadchlo...překotný děj, spousta popisů pohádkových postav, z nichž když si zvyknete na jednu, už vás čeká další...je to spíše zmatená fantasmagorie než fantasy. Připadalo mi, že autorka nemá dostatek fantazie a vykrádá jiné příběhy. Ale neodsuzuju ty, kterým se to líbí. Po krátké pauze hodlám dát téhle knize ještě šanci...

23.11.2014 3 z 5

Muž, který miloval Yngveho Muž, který miloval Yngveho Tore Renberg

Pěkný příběh o dospívání teenagerů v Norsku má dle mého názoru docela dost negativního hlavního hrdinu- knižní Jarle oproti filmu poněkud potemněl, škoda.
Na druhou stranu se tu více řeší jeho vztah s otcem. Ubrala bych místy přehnanou vulgaritu a slang. Děj je navíc dost rozvláčný a zkrácení by mu rozhodně prospělo. Konec je opravdu zasněný a jímavý. Je to jiné než film, ale stejně podmanivé.

21.11.2014 4 z 5

Moudrost stromů Moudrost stromů Fred Hageneder

"Ať už my sami v ducha přírody věříme nebo ne, anebo si klademe otázku, zda je Bůh součástí tvoření nebo existuje mimo ně (anebo zda existuje vůbec), jedno je jisté- schopnost soucítit s jinými formami života, prožívat vděčnost za podíl na zázraku života, respektovat, když už ne přímo milovat všechny spoluobyvatele této planety z nás činí lepší lidské bytosti a pomáhá nám překonat vlastní nevšímavost a nenasytnost."
(z úvodu)

17.05.2012 5 z 5

Čarodějnice Čarodějnice Marie NDiaye

Téhle jinak velice čtivé knize chybí rozuzlení, nějaká závěrečná pointa, která by scelila děj a dala by mu nějaký závěr.
Při čtení jsem si připadala, jako bych poslouchala zábavný a dlouhý vtip, a čekala na pointu, která ale přesto nepřišla.
Kromě tohohle vážného nedostatku- že je absolutně a zoufale nedotažená- se mi četla dobře; nijak mě sice nenadchla, ale ani nenudila.

14.05.2012 3 z 5

Čarodějové Čarodějové Gardner Dozois

Soubor rozličných fantastických povídek, které spojuje jedno téma: Čarodějové.
Některé jsou pouze průměrné, ale jiné tak výborné, že kvůli nim stojí za to si to celé přečíst.

02.05.2012 4 z 5

Tam a zase zpátky Tam a zase zpátky Sean Astin

Na této knize mi vadila značná emotivita (až hysterie) jejího autora- nepřekvapilo by mě to to u nějakého "ženského" románu, ale tady ano- nechci shazovat ničí city, ale u vzpomínek na natáčení Pána Prstenů ty přehnaně patetické popisy působí nepatřičně. Takže, pokud jste skalními fanoušky Pána Prstenů, nevadí vám "patos jako prase" (omlouvám se, ale je to tak) a rádi si u knihy (společně s autorem :)) popláčete, je určena právě pro vás.

02.05.2012 3 z 5

Psychologie. Příručka pro studenty Psychologie. Příručka pro studenty Pavel Říčan

Přiznávám bez mučení, že jsem si ji pořídila kvůli studiu psychologie na škole, ale je tak zajímavá, praktická a přitom i celkem zábavná a čtivá, že se hodí pro všechny, koho psychologie zajímá, ať už jako koníček, studium nebo profese; má zkrátka co říct všem lidem, které tento obor baví.

Čaroprávnost Čaroprávnost Terry Pratchett

Má nejoblíbenější "pratchettovka", ale Soudné sestry, Čarodějky na cestách aj. se jí v mých očích téměř vyrovnají. :)

Deprese a jak ji zvládat Deprese a jak ji zvládat Ján Praško

Fajn kniha o depresi; čtivá, zajímavá a psaná s poměrně empatickým a laskavým přístupem.

Štěstí ve stínech Štěstí ve stínech Lynn Flewelling

Tak trochu jiná hrdinská fantasy. Nekonvenční hrdinové- Seregil je určitě ten nejsympatičtější darebák, o kterém jsem měla tu čest číst (gaunery příliš v lásce nemám, ani ty sympatické, ale úžasně zábavný, drze odvážný, zlodějský, prolhaný, vychytralý bisexuál Seregil je prostě výjimka a opravdu jsem si ho oblíbila :) ) a mužsky drsný, akční, dobrodružný a místy dost temný příběh. Je to příjemně čtivé. Na další díly jsem už ale neměla trpělivost, protože v druhém nastoupí na scénu dost složitá politika a jestli něco opravdu nemám ráda, tak je to politika ve fantasy, hlavně když zabírá většinu děje :) a ty rozsáhlé nevyhraněné milostné avantýrky hlavních hrdinů mě rovněž iritovaly a nudily.

01.05.2012

Grandhotel Grandhotel Jaroslav Rudiš

Líbilo se mi to (i film); především kvůli hlavnímu hrdinovi- celkem sympatickému outsiderovi-, lidskému příběhu a zvláštnímu, tragikomickému duchu celé té knihy. Je to prostě jako ze života.

Pověsti ze Skotské vysočiny Pověsti ze Skotské vysočiny George W. Macpherson

Zajímavé pohádky pro děti i náročnější mýty pro starší čtenáře, z nichž ne všechny končí šťastně...Pěkné a plné fantazie. Jen ty náboženské příběhy mi přišly jako obyčejná křesťanská propaganda.

30.04.2012 4 z 5

Arthur Spiderwick: Klíč k určování kouzelných tvorů ve světě kolem nás Arthur Spiderwick: Klíč k určování kouzelných tvorů ve světě kolem nás Tony DiTerlizzi

Mám ji v angličtině... je to sranda. :) Má moc hezké a originální ilustrace.

Keltská přírodní magie: Wicca Keltská přírodní magie: Wicca Scott Cunningham

Moc se mi líbila, především svou velkou velkorysostí, svobodomyslností, nezaujatým postojem autora a absencí jakéhokoli dogmatismu. Inspirace pro všechny, koho Bůh, Bohyně a příroda oslovují. Podle mě nejlepší kniha o moderním čarodějnictví- Wicce, jakou jsem měla čest číst, a číst ji byla radost. Všechny ostatní knihy na toto téma ve srovnání s touhle mi připadají příliš dogmatické nebo nudné.

30.04.2012 5 z 5

Svět hobitů Svět hobitů David Day

Na všech knihách tohoto autora mě vždy upoutala jediná věc: ilustrace! Nechápu, jak to, ale jsou vždycky skvělé.
A zrovna tato knížečka je moc roztomilá...a vtipná.

Migrénový mozek Migrénový mozek Carolyn A. Bernstein

Autorka (neuroložka s migrénami) to značně prožívá a migrénu popisuje takovými sugestivními, emotivními (až hysterickými) slovy, že po dočtení této knihy dostanete silný (a mylný) dojem, že migréna je to nejhorší, co vás může v životě potkat. :) Opravdu nechci ani přemýšlet nad tím, co by autorka této knihy dělala, kdyby ji v životě potkala nemoc či úraz horší, než migréna (a dovedu si, na rozdíl od ní, představit, že horší věci existují...). Také je to dost ukecané...Ale pokud tím trpíte, jste nakonec rádi, že někdo něco podobného napsal a nabídl vám spoustu zajímavých rad na potenciální lepší život.

Tolkienův bestiář Tolkienův bestiář David Day

Dlouho jsem po ni toužila, záviděla ji kamarádce a pak, po dlouhé době marného shánění, jsem ji najednou objevila v antikvariátu. Text až taková sláva není, ale ilustrována je na jedničku.

Král Artuš a Svatý grál Král Artuš a Svatý grál Simon Cox

Zajímavá a potavá, jen místy bohužel trochu zmatená kniha. Navíc mi připadá, že si autor plete dvě postavy artušovských mýtů (Artušovy sestry Morgaine a Morgause) dohromady, nebo to alespoň vyznívá značně nepřehledně. Také fotografická příloha, ač pěkná, by mohla být delší než 12 stran. Jinak ale doporučuju každému, kdo se zajímá o krále Artuše, jeho rytíře, ostatní postavy těchto příběhů (Merlin, Lancelot, Guinevere, Viviane apod.) a svatý grál.

29.04.2012 4 z 5

Jak zvládat depresi Jak zvládat depresi Jaro Křivohlavý

Špatné to určitě není. Jen mi tak trochu připadá, že autor peskuje své zlomené depresivní čtenáře jako matka své líné děti: "Tak vstaňte konečně z té postele a konečně něco DĚLEJTE!!! Nemyslete na to pořád, neumřete ani se nezblázníte..." :) A že to dělá docela bez empatie někoho, kdo sice depresi podrobně studoval, ale nezažil. Znám i laskavější knihy o depresi.

25.04.2012 3 z 5

Tetování - Katalog motivů: Základní příručka body-artu Tetování - Katalog motivů: Základní příručka body-artu Vince Hemingson

Komplexně a dopodrobna o tetování. Kniha se zaměřuje především na historii tetování a motivy a má i hezké grafické zpracování. Škoda jen, že skvěle upravené fotografie tetovaných lidí nejsou větší. Naopak obrázky motivů, z nichž některé jsou nehezké a kýčovité, bych zmenšila. Přesto se podle mě jedná o nejlepší knihu tohoto zaměření, která je právě na trhu.

24.04.2012 5 z 5