Moudrost stromů

Stromy a člověk patří k sobě odjakživa. Po staletí lidem poskytují útočiště, chrání je před horkem, zásobují jedlými plody a skýtají využití v potravinářství i v lékařství. Dávají jim dřevo, z něhož se vyrábějí nástroje, zbraně i hračky a staví domy, lodě i mosty. Poskytují palivo, které se stalo pohonem civilizace. A nejen to – stromy mají odedávna své místo v lidové tradici. Naši předkové uctívali přírodní síly, nabízeli jim dary a oživovali svět, jehož se sami cítili být neoddělitelnou součástí. Mohutný vzpřímený strom, jehož silné kořeny vězí pevně hluboko v zemi, opravdu působí jako nezlomný pilíř a není divu, že obrazem celého vesmíru nebo přinejmenším naší planety bývá právě Strom života jako živoucí, vyvíjející se organismus. Tento koncept lze vysledovat až do paleolitických časů a postupně se stal součástí filozofie většiny starověkých kultur, ať už to byly staré civilizace a městské státy jako Egypt, Persie a Řecko, nebo kmenová společenství, která zůstala úžeji spjata s přírodou. Představa o duchovní povaze stromů má velmi reálný dopad na lidi i na krajinu. Na každém kontinentu se určité druhy těšily ochraně jako posvátné podle toho, které v tom místě rostl a která jejich vlastnost nejsilněji rezonovala s duchovními ideály vyznávanými příslušnou kulturou. Například staří Sumerové za takový strom považovali cedr libanonský, v prehistorické Persii to byl platan a na Sibiři zase bříza. Posvátný status měl také přímý dopad na ekologii, protože takový strom býval hájený. I lidé v dnešní moderní době si stále více uvědomují, že příroda je daleko víc než pouze zdroj užitečných surovin či kulisa rekreačních aktivit. Tato ojedinělá publikace přibližuje fascinující svět složený z jemného přediva utkaného z barvitých mýtů, pověr a střípků lidové tradice, v níž se nezřídka projevuje hluboká moudrost....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/100623/moudrost-stromu-100623.jpg 414
Literatura naučná, Příroda, zvířata
Vydáno, Knižní klub

The Living Wisdom of Trees, 2005

Kniha Moudrost stromů

ElfkaEleanor

Je to takovy encyklopedicky kockopes. Obsahuje botanicke popisy, ale nedostatecne detailni fotografie ci kresby. Informace o lecitelstvi zase vyberou par narodu, jak rostlinu uzivali, ale nebyly by na skodu i soucasne medicinske poznatky... Bachovy terapie zahrnuty jsou, toto ne. Vliv v kulturach je zrejme nejucelenejsi a nejprinosnejsi. Za to a krasne barevne az umelecke fotografie 2*

medojed_01

Skvělá kniha. Připomenutí časů kdy lidé stromy ctili a potřebovali.

hanapaimen
08.07.2014

Kniha se mi moc líbí, podává takový příjemný a ucelený popis mnoha různých stromů, od pověr přes praktické využití.

herdekfilek
04.10.2012

Velmi komplexní kniha, dávající čtenáři znát, že život na Zemi není v žádném případě marný, jen se nejspíš neodehrává pouze proto, aby si člověk mohl zahrát na Xboxu nějakou novou pecku z výchoven vojáků americké armády, ale pro ten celoplanetární soulad mnoha živočišných a rostlinných druhů.

Hipi
17.05.2012

"Ať už my sami v ducha přírody věříme nebo ne, anebo si klademe otázku, zda je Bůh součástí tvoření nebo existuje mimo ně (anebo zda existuje vůbec), jedno je jisté- schopnost soucítit s jinými formami života, prožívat vděčnost za podíl na zázraku života, respektovat, když už ne přímo milovat všechny spoluobyvatele této planety z nás činí lepší lidské bytosti a pomáhá nám překonat vlastní nevšímavost a nenasytnost."
(z úvodu)

Tajný život stromů - Výpravná verze