Moudrost stromů

Moudrost stromů https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/100623/bmid_moudrost-stromu-100623.jpg 4 16 5

Stromy a člověk patří k sobě odjakživa. Po staletí lidem poskytují útočiště, chrání je před horkem, zásobují jedlými plody a skýtají využití v potravinářství i v lékařství. Dávají jim dřevo, z něhož se vyrábějí nástroje, zbraně i hračky a staví domy, lodě i mosty. Poskytují palivo, které se stalo pohonem civilizace. A nejen to – stromy mají odedávna své místo v lidové tradici. Naši předkové uctívali přírodní síly, nabízeli jim dary a oživovali svět, jehož se sami cítili být neoddělitelnou součástí. Mohutný vzpřímený strom, jehož silné kořeny vězí pevně hluboko v zemi, opravdu působí jako nezlomný pilíř a není divu, že obrazem celého vesmíru nebo přinejmenším naší planety bývá právě Strom života jako živoucí, vyvíjející se organismus. Tento koncept lze vysledovat až do paleolitických časů a postupně se stal součástí filozofie většiny starověkých kultur, ať už to byly staré civilizace a městské státy jako Egypt, Persie a Řecko, nebo kmenová společenství, která zůstala úžeji spjata s přírodou. Představa o duchovní povaze stromů má velmi reálný dopad na lidi i na krajinu. Na každém kontinentu se určité druhy těšily ochraně jako posvátné podle toho, které v tom místě rostl a která jejich vlastnost nejsilněji rezonovala s duchovními ideály vyznávanými příslušnou kulturou. Například staří Sumerové za takový strom považovali cedr libanonský, v prehistorické Persii to byl platan a na Sibiři zase bříza. Posvátný status měl také přímý dopad na ekologii, protože takový strom býval hájený. I lidé v dnešní moderní době si stále více uvědomují, že příroda je daleko víc než pouze zdroj užitečných surovin či kulisa rekreačních aktivit. Tato ojedinělá publikace přibližuje fascinující svět složený z jemného přediva utkaného z barvitých mýtů, pověr a střípků lidové tradice, v níž se nezřídka projevuje hluboká moudrost.... celý text

Literatura naučná , Příroda, zvířata

Vydáno: , Knižní klub

The Living Wisdom of Trees , 2005

ElfkaEleanor
26.10.2020 2 z 5

Je to takovy encyklopedicky kockopes. Obsahuje botanicke popisy, ale nedostatecne detailni fotografie ci kresby. Informace o lecitelstvi zase vyberou par narodu, jak rostlinu uzivali, ale nebyly by na skodu i soucasne medicinske poznatky... Bachovy terapie zahrnuty jsou, toto ne. Vliv v kulturach je zrejme nejucelenejsi a nejprinosnejsi. Za to a krasne barevne az umelecke fotografie 2*

medojed_01
10.08.2020 5 z 5

Skvělá kniha. Připomenutí časů kdy lidé stromy ctili a potřebovali.

hanapaimen
08.07.2014

Kniha se mi moc líbí, podává takový příjemný a ucelený popis mnoha různých stromů, od pověr přes praktické využití.

herdekfilek
04.10.2012 5 z 5

Velmi komplexní kniha, dávající čtenáři znát, že život na Zemi není v žádném případě marný, jen se nejspíš neodehrává pouze proto, aby si člověk mohl zahrát na Xboxu nějakou novou pecku z výchoven vojáků americké armády, ale pro ten celoplanetární soulad mnoha živočišných a rostlinných druhů.

Hipi
17.05.2012 5 z 5

"Ať už my sami v ducha přírody věříme nebo ne, anebo si klademe otázku, zda je Bůh součástí tvoření nebo existuje mimo ně (anebo zda existuje vůbec), jedno je jisté- schopnost soucítit s jinými formami života, prožívat vděčnost za podíl na zázraku života, respektovat, když už ne přímo milovat všechny spoluobyvatele této planety z nás činí lepší lidské bytosti a pomáhá nám překonat vlastní nevšímavost a nenasytnost."
(z úvodu)

stromy