HenryOsmý HenryOsmý komentáře u knih

Pomalá voda Pomalá voda Jiří Raichl

Tahle kniha asi není úplně pro mě, je to spíš holčičí čtení. Musím však ocenit velice dobrou práci autora, jehož tvorbu už nějakou dobu sleduju. Syžet je precizně vystavěn, vyprávění je svěží, strhující, prostě hezky se to čte. Takže jsem to nakonec dojel až do konce, ani jsem nevěděl jak. Čili dobrý, s čím přijde Raichl příště?

07.11.2021 4 z 5

Mám se dobře, ale špatně to snáším Mám se dobře, ale špatně to snáším Jiří Raichl

Další zajímavá kniha tohoto poněkud "utajeného" autora. Chutnala mi zatím ze všech nejvíc, i proto, že jednotlivé příběhy mají společnou tematickou vazbu na události z nedávné historie naší země, což mi jako milovníkovi literatury faktu docela sedělo. Líbí se mi, jak působivě je kolem toho vystavěn děj nepostrádající dobrodružství, vtip (občas hodně břitký), dojemné scény a sem tam i nějaký ten paranormální jev :). Moc hezky se to čte, díky svižnému vypravěčskému stylu.

05.10.2020 5 z 5

Určitě inspirativní kniha, motivující k zamyšlení nad běžnými, zdánlivě "drobnými" aspekty našeho života.

21.08.2020 4 z 5

Ishmael - Dobrodružství mysli a ducha Ishmael - Dobrodružství mysli a ducha Daniel Quinn

Kniha, u které se musí hodně přemýšlet. A hlavně k ní přistoupit bez jakýchkoli vlastních představ a předsudků. Každý čtenář si z ní odnese nějaké poselství. To, které jsem si odnesl, bych definoval asi takto: mnoho inspirativních myšlenek, které jsou bohužel v příkrém rozporu s tím, kam se ubírá naše civilizace (což bohužel už nelze ovlivnit).

21.08.2020 3 z 5

Kdo ví, kde budu zítra Kdo ví, kde budu zítra Jindřich Šídlo

Zajímavý pohled do světa moderní žurnalistiky. Velmi čtivé, velmi podnětné.

09.01.2020 4 z 5

Tenčí než vlákno pavučiny Tenčí než vlákno pavučiny Jiří Raichl

Povídky, které se čtou jedním dechem. Svérázné a nesmírně nápadité zápletky dokážou pobavit, napnout a překvapit nečekanou pointou. A mezi řádky je zakódováno hodně materiálu k zamyšlení. Skvělá kniha, která se na první pohled tváří jako oddechovka, ale ve skutečnosti je v ní mnohem víc ...

17.09.2019 5 z 5

Fascinující kniha, v níž se fakta citlivě mísí s autorovými hypotézami, vedoucími čtenáře k zamyšlění ...

15.06.2019 5 z 5

Komturova smrt Komturova smrt Haruki Murakami

Na tuhle knihu jsem se moc těšil, ale nenadchla mě tak, jak bych čekal. Nějak jsem se nedokázal do příběhu vžít, což je v mém případě předpoklad, abych si knihu opravdu užil ...

15.06.2019 3 z 5

Mýtus o Sisyfovi Mýtus o Sisyfovi Albert Camus

Při četbě této knihy jsem se propadal ze skepse do hlubokého pesimismu. Samozřejmě krásně camusovsky napsáno, samozřejmě pravdivé, až to mrazí ... ale nelehké čtení vyvolávající trudné myšlenky, jež neodcházejí ...

06.03.2019 4 z 5

Nebýt či být Nebýt či být David Benatar

Z mého pohledu je kniha prodchnuta dost hlubinnou psychologií. Když to člověk domyslí do důsledku, tak přivedením potomka na svět ho vlastně vystaví všem negativním skutečnostem, z nichž nejfatálnější je smrt, jako nevyhnutelné přervání existence. Nad tím se fakt nedá mávnout rukou.

04.03.2019 4 z 5

Trosečník sibiřský Trosečník sibiřský Světlana Glaserová

Tohle je skutečná literatura, protože vypráví o skutečném životě. Kniha je čtivě napsaná a rozhodně neprolétne hlavou, aniž by tam zanechala potravu k přemýšlení. Ačkoli se jedná o dílo doporučované pro děti a mládež (což už dávno není můj případ), přečetl jsem si ji s chutí. Takže je možná pravda to, co tvrdí teta Kateřina: kůň je jednou hříbětem, člověk dvakrát dítětem :)

23.02.2019 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Kniha je dobře napsaná a dobře zapadá do osvědčené bestsellerové šablony, která při správně nastaveném promo spolehlivě zajistí kasovní úspěšnost. Čili velice dobrá práce. Nicméně po přečtení mě jímal neodbytný dojem, že cosi podobného jsem četl už x-krát. Což nic nemění na tom, že autorka na to jde dobře a inteligentně.

23.02.2019 4 z 5

Kladivo na čarodějnice Kladivo na čarodějnice Václav Kaplický

Takhle kniha je strašná i úžasná zároveň. Velice názorně ukazuje, kam vede nábožensky motivovaný fundamentalistický fanatismus.

22.02.2019 5 z 5

Karlík a továrna na čokoládu Karlík a továrna na čokoládu Roald Dahl

Nejprve jsem shlédl film a pak teprve sáhl po literární předloze. Nutno říct, že dojmy byly tak 50:50. Film byl Burtonovsky výpravný, Depp v roli Willyho Wonky fenomenální ... ale celé se to poněkud vzdálilo duchu Dahlovy knížky. Té zas chyběla ta šťáva, kterou má film. Čili: líbilo se mi obojí, každé po svém.

15.02.2019 4 z 5

Záhada hlavolamu Záhada hlavolamu Jaroslav Foglar

Kultovní záležitost. Poprvé jsem ji četl jako malý kluk a podruhé už jako dospělý. A vychutnal jsem si ji možná ještě víc ...

15.02.2019 5 z 5

Ohnivý sloup Ohnivý sloup Ken Follett

V porovnání s Pilíři země mě tento román poněkud nudil. Řekl bych, že autor sklouzává čím dále více do oblasti klišé. Ale když se to dobře prodává ...

14.02.2019 3 z 5

Encyklopedie piva Encyklopedie piva Michael Jackson

Zajímavá kniha pro milovníky piva. Dozví se v ní mnoho o výrobě tohoto skvělého nápoje, o množství a rozmanitosti pivních druhů. Stěžejní část, tj. "katalog" piv, je pochopitelně dobře zaplacenou reklamou - ale i tak se jedná o zajímavý pohled na první trh celého světa.

14.02.2019 4 z 5

Zvíře Zvíře kolektiv autorů

Fantastická kniha. Výborně pojaté zpopularizování vědy.

14.02.2019 5 z 5

Kvantový moment Kvantový moment Robert P. Crease

Zajímavá forma popularizace vědy.

12.02.2019 3 z 5

Vladař Vladař Niccolò Machiavelli

Bible politického a diplomatického pragmatismu. Vše se dá relativizovat, morálka, etické hodnoty, všechno. Důležitý je pouze výsledek (?)

12.02.2019 2 z 5