Heidrekr Heidrekr komentáře u knih

Bohové starých Slovanů Bohové starých Slovanů Peter Weleslaw Kuzmišín

Konečně kniha se slovanskými bohy. Už dlouho mě doslova štve, že všichni znají řeckou, severskou mytologii a přitom neznají mytologii našich předků, spoustu svátků, které se dodnes slaví na vesnicích a mnoho lidí o nich nic neví. Co se týče obsahu tak zde není co vytknout, ale nechápu jak mohl nakladatel pustit do oběhu knihu, kde je na každé stránce pomalu gramatická chyba a ještě za takovou cenu. To bych se upřímně hodně styděl.

26.04.2020 5 z 5

Policie Policie Jo Nesbø

Další úžasný kousek od severského krále, je až k neuvěření jakým stylem dokáže autor čtenáře vcítit do situace, že se mu také skoro rozbuší srdce jako kdyby byl pozorovatelem z povzdálí. Pochmůrné a místy až depresivní čtení, to je styl Nesba a touhle knihou opravdu nezklamal. Zápletka opět úžasná, čtenář do poslední chvíle netuší kdo je vlastně vrah, autor některými úryvky dokáže zmást tak dokonale, že jste si skoro jistí a najednou zjistíte, že vlastně nemáte nejmenší tušení.

26.03.2017 5 z 5

Dášeňka čili Život štěněte Dášeňka čili Život štěněte Karel Čapek

Tak tuhle knihu zná asi každý, kdo měl normální dětství s knížkou v ruce místo moderního tabletu či nesmyslně drahého mobilu. Klasika!

24.06.2015 5 z 5

Krajina nočních jezdců Krajina nočních jezdců František Niedl

Opět vynikající pokračování, charakter hlavního hrdiny mě prostě nikdy nepřestane bavit. Na druhou stranu by už nebylo špatné postavit mu do cesty někoho, kdo by ho možná předčil i schopnosti. Další problém je, že kniha už nedokáže překvapit, pořád to samý, s dost předvídatelným dějem. Nerad bych, aby se z této série vyklubalo 8 dílů, jako u některých oblíbených sérií, i přesto, že kniha se čte sama.

17.07.2015 5 z 5

Svět slovanských bohů a démonů Svět slovanských bohů a démonů Zdeněk Váňa

Problém Slovanského náboženství tkví v tom, že se nedochovalo tolik informací na rozdíl třeba od Severské mytologie a tudíž nemá moc z čeho čerpat. Už jenom proto najít přehlednou a ne jen na domněnkách postavenou publikaci je velice obtížné, ale myslím, že tato kniha toto splnila výborně. Dle mě obsahuje vše podstatné související se Slovanským náboženstvím. Od hlavních božstev, nižších bytostí, obětišť, knězích, až po slavnosti, které stále žijí.

24.06.2015 4 z 5

Ocelové žezlo Ocelové žezlo Juraj Červenák

Nejlepší kniha jakou jsem kdy přečetl. Každou stránku jsem hltal jako by kniha byla něco posvátného a užíval si ten pocit. Velice zajímavý úsek historie popsané v tak výborném příběhu mě prostě naplno dostala a musím jít ihned pro druhý díl.

02.08.2014 5 z 5

Spasitel Spasitel Jo Nesbø

Knihu jsem četl poměrně dlouho i přesto že byla hodně čtivá. Opět mě ohromila autorova vynikající zápletka s překvapujícím a pro mě velice vítaným koncem. Nemůžu jinak než plný počet.

21.06.2014 5 z 5

Vikingové - znovuzrození v barevných fotografiích Vikingové - znovuzrození v barevných fotografiích Britta Nurmann

Výborná kniha hodící se pro lidi ,kteří chtějí nahlédnout do každodenního života slavných vikingů a pro člověka ,který se tomuto chce věnovat je toto dílo takřka nutnost.

17.03.2014 5 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Tato kniha mě moc nechytla nebot příběhy nejsou napínavé s jasnou vizí jak to dopadne, styl se mi asi po 30% knížky zhnusil a knihu jsem dočetl snad jen z nutnosti.

04.01.2014 3 z 5

Satanská bible Satanská bible Howard Stanton Levey

Dřív pln nadšení do Satanismu jsem si knihu pořídil a přečetl za jeden den. Nelituji toho času, nebot' jsem se dozvěděl trošku o této životní cestě. Alespoň nepohlížím na Satanismus jako většina dnešních lidí, kteří nemají ani potuchy o čem to vlastně je a k tomu ,aby odsuzovali tuto cestu jim stačí slovo "Satan" v názvu.

21.09.2013

Spartacus Spartacus Howard Fast

Skvělý počin za pár korun. Je napsaný čtivou formou, která člověka vtáhne a pohltí. Skvělý překlad a práce s jazykem, jenž umocní dojem, že čtete příběh časů dávno minulých.

Ačkoliv pravdu nikdo z nás nikdy vědět nebude a dostává se nám do ruky jen úhel pohledu, zde mi přišla postava Spartaka až moc idealizovaná, příliš čistá. Jistě si zaslouží být jako symbol svobody, jehož povstání bylo v právu, ale zcela jistě ho nevedly jen vznešené a ušlechtilé ideje a myšlenky.

05.07.2023 5 z 5

Platnéř Platnéř František Niedl

Dle popisku mi to přišlo nemastný, neslaný a čekal jsem, že oproti Tasovi to bude vcelku nuda. Pravda je však taková, že kniha mě bavila přinejmenším stejně, i přesto, že kniha není psána z vojenského hlediska jako u Tase. Avšak prostředí ve kterém se děj odehrává mě velice nadchnul, ať už dílna a popisky výroby daných brnění, tak i vyšetřování rychtáře.

21.07.2015 5 z 5

S vlčí hlavou v erbu S vlčí hlavou v erbu František Niedl

Prolínání děje se mi velice líbilo, ale na druhou stranu mě zklamal konec. Čekal jsem něco lepšího a uzavřenějšího.

29.03.2014 4 z 5

Rány na cti Rány na cti Anthony Riches

K autorovi jsem se dostal skrze Bena Kanea, který Anthonyho zmiňuje ve svém doslovu, takže jsem očekával, že autor je odborník na římské dějiny, osobně mi přijde, že v tom spíš tápe.
Zápletka je vcelku jednoduchá, přesto si myslím, že by se z ní dalo vytřískat mnohem víc. Hlavní hrdina mi k srdci nepřirostl, i přes jeho tragický osud, vlastně skoro většina postav mne nechala chladným a jejich osud jsem sledoval spíš nezúčastněně.
Co je ale největším problém je spousta běžných výrazů z dnešní doby a mluva legionářů, kteří mluví jak angličtí gentlemani 21. století.. Málo černého humoru, sprostých výrazů, které do vojenského prostředí prostě patří a Římané tím byli známý.
Fanouškům Římanů nebo zájemcům o římskou říši bych doporučil sáhnout spíš po jiných autorech, touto knihou by mohli mylně dojít k závěru, že legionáři nosili vojenské střevíce a legíny, člověk by si z toho mohl pomyslet, že legionáři byli takový průkopníci metrosexuálních jedinců dnešní doby.
PS: dokonce se v knize sem tam mihne i "saniťák", naštěstí bez sanitky....

25.10.2020 2 z 5

Krev na sněhu Krev na sněhu Jo Nesbø

Zajímavá povídka na odpočinutí od Harryho. Hlavní hrdina mi byl hodně sympatický, zajímavá osoba s jasným pohledem na svět, na můj vkus tam bylo trochu hodně romantiky, na štěstí rozsah knihy plně postačil.

29.03.2017 4 z 5

Meč osudu Meč osudu Andrzej Sapkowski

Povídky jsou spíše temnější, což osobně já považuji za velké plus. Každý příběh v sobě nese velice zajímavou otázku na zamyšlení. Některé byli opravdu mistrovské dílo a některé trochu slabší, avšak žádná nebyla vyložené špatná a nudná.
Co dodat, prostě svět Sapkowského kombinující slovanskou a severskou mytologii mě nikdy nepřestane bavit a udivovat.

22.09.2015 5 z 5

Mezi tiárou a orlicí Mezi tiárou a orlicí Vlastimil Vondruška

Vondruška mi byl neustále doporučován jako vynikající autor středověké literatury. Musím uznat, že autor píše velice čtivě a dokázal výborně vystihnout charakter prvního českého krále Vratislava. Krutost doby dokázal také vystihnout vcelku dobře, ale bohužel k mému zklamání je zde plno dobových chyb, a tím nemyslím ze života Vratislava (ten autor popsal velice výborně). Pan Vondruška prostě chvílemi popisoval děj z 11 století trochu napřed a používal termíny a věci, které v jedenáctém století ještě nebyli.
Musím ještě zareagovat na komentář, že boje v knize nejsou podstatné. Ve století v kterém se děj odehrává byl boj skoro každodenním chlebem, čekat vytouženého prince v růžové bylo jaksi trochu pošetilé. Myslím, že je důležitější vědět za jaké zásluhy si Vratislav korunu právem zasloužil, než jak vypadala jeho korunovace. Tu si dovedu velice živě představit i bez toho, aniž bych četl tak rozsáhlou knihu jako je tato.

28.04.2015 4 z 5

Vládce vlků Vládce vlků Juraj Červenák

Velice výborná kniha, dlouho jsem kolem ní chodil v obchodě až jsem si řekl že bych to mohl zkusit. Kniha mě velice překvapila a potěšila, místy se mi zdálo že čtu svět warcraftu zasazený do skutečné historie s vynikajícím nápadem zapojit bohy našich předků.

16.07.2014 4 z 5

Levhart Levhart Jo Nesbø

Vynikající autor. Nemohl jsem se od knihy s tak propracovaným dějem odlepit a přečetl jsem to za tři dny. Navíc charisma hlavního hrdiny a nádherného prostředí ve kterém se děj odehrává zážitek ještě více umocňuje.

11.05.2014 5 z 5

Čas vlků Čas vlků František Niedl

Srovnatelný s prvním dílem. Hlavní hrdina opět nezklamal akorát konec je divný a čekal bych mnohem lepší a uzavřenější.

24.02.2014 5 z 5