Hebrey Hebrey komentáře u knih

Darwinova černá skříňka Darwinova černá skříňka Michael J. Behe

Pro laika je to sice trochu složitější čtení, ale chce to jen trochu odvahy a člověk se tím nějak pročte. Zamyslet se nad vznikem života z pohledu biochemie - tedy jeho úplně nejmenších a zároveň však nejpodstatnějších detailů - rozhodně není naškodu. Ba naopak, tato oblast je obvykle při běžné snaze o výklad počátků života natolik opomíjena, že je kniha svým způsobem jedinečná.

15.05.2021 4 z 5

Velké trápení Velké trápení Helena Šmahelová

Když mi bylo kolem těch 12, byla to moje nejoblíbenější knížka. Přečetla jsem ji několikrát.

25.03.2021 5 z 5

Sabotér z Osvětimi Sabotér z Osvětimi Colin Rushton

Kniha nabízí trochu jiný, v podstatě neohraný, úhel pohledu na holocaust, z pozice britského zajatce. Muselo být naprosto zničující žít (či spíše přežívat) v prostředí, kde člověk nevěděl, zda se dožije zítřka a ještě být očitým svědkem brutálních zvěrstev a vraždění jiných nevinných lidí. Nejhorší musela být ta bezmoc, pocit, že vlastně není jak pomoci. Každopádně knihu vřele doporučuji. Není to hezké čtení, ale rozhodně je poučné a je třeba na tyto věci prostě nezapomenout.

27.02.2021 5 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Harry Potterovi jsem se dlouho vyhýbala. Jednak mne příliš nelákal už svým pojetím a hrál v tom roli i fakt, že jako oficiálně dětská knížka poprvé vyšel v době, kdy už jsem nebyla dítě. Ačkoliv jej v mém okolí četli i dospělí, mne to prostě nelákalo. Nakonec jsem ho loni "přečetla" poněkud vynuceně a neobvyklým způsobem... Spíše vyposlechla než přečetla. Syn měl knihu jako povinnou četbu ve 4. třídě a musel jí číst nahlas. Protože pak odpovídal na otázky, musela jsem poslouchat pozorně :) Nutno říci, že to nebylo tak zlé. Třeba se někdy, dokopu i k dalším dílům (ty už asi budu muset opravdu přečíst:) )

07.02.2021 3 z 5

Johnny si vzal pušku Johnny si vzal pušku Dalton Trumbo

Asi to není pro mne úplně to pravé ořechové. Řekněme si na rovinu, že je nepravděpodobné, aby člověk s takovou kombinací zranění a následků vůbec žil, tudíž příběh není uvěřitelný. Hlavní postavu je třeba brát spíše alegoricky, v takovém případě je její význam srozumitelný a Trumbo jí vyjadřuje své názory. Ani tak mi pojetí příliš nesedne. Nejde jen o to, že s autorem nesouhlasím úplně bezvýhradně, ale nedal prostor pro dialog.

10.08.2019 2 z 5

Na sluneční straně Na sluneční straně Hančí Baarová

Styl, jakým je kniha psaná, se nijak zásadně neliší od jiných selských románů ze stejné doby. Přesto ale není jen nudnou až ponurou ságou selského rodu (v tomto případě tedy dvou rodů), ale snaží se, i kdž třeba trochu jednoduše, ke čtenáři mluvit o síle lásky, o odpuštění a i o tom, že víra v Boha nemusí být nutně jen zastaralou tradicí a strohým náboženstvím, stejně tak jako pevné přátelství a dobré vztahy v rodině. Jediné, co bych vytkla, je časté opakování stejných vět a myšlenek a pak fakt, že se autorce samotné nejspíš občas popletly jednotlivé postavy - zvlášť Petr s Pavlem.

05.05.2019 4 z 5

Charlie - kotě, které zachránilo život Charlie - kotě, které zachránilo život Sheila Norton

Skvělý příběh, velmi dobře promyšlený, dojemný i napínavý, ale přesto s dobrým koncem. Možná bych autorce vytkla jedinou drobnost a to, že podobně jako u Olivera se i tady místy zakousla do nějaké myšlenky, kterou chtěla jakoby nenápadně vštípit čtenáři do hlavy a pak byl problém se z ní vymotat. Ale i tak se mi kniha líbila a dávám plný počet hvězdiček.

23.01.2019 5 z 5

Havran (dvojjazyčná kniha) Havran (dvojjazyčná kniha) Edgar Allan Poe

Dlouho, opravdu hodně dlouho leželo toto dílo u nás v knihovně takřka nedotčeno. Ani nevím, jak se to dostalo tam a nakonec do mých rukou. Obecně nejsem moc na poezii a hororová báseň mne už vůbec neláká. Až letošní výzva a téma "Kniha žánru který obvykle nečtete" :D mne donutila po Havranovi sáhnout. Dobře, díky výzvě mám zaplněnou další mezeru, ale že by mne to nějak nadchlo, to se říci nedá.

06.12.2018 2 z 5

Děda Děda Jan Novák

Přestože jde v podstatě o životopis, jímž se autor zároveň snaží ilustrovat problémy a situaci dané doby, je kniha celkem čtivě napsaná. Co bych snad vytkla, je až příliš časté v čase, kdy se v té mozaice čtenář nutně několikrát ztratí a přemýšlí, co bylo před a co potom.

24.08.2018 4 z 5

Mé anglické sezony aneb Fucktografická ročenka Mé anglické sezony aneb Fucktografická ročenka Alena Damijo

O tom, že se chystá další kniha, jsem se dověděla už někdy začátkem roku, a tak jsem napjatě čekala, co z toho tentokrát vzejde. Autorka opět nezklamala, ba dokonce bych řekla, že "sezóny" jsou ještě o malinko lepší než "listí". Měla jsem co dělat, abych smíchem nepobuřovala spolucestující v ranním autobusu :D ... Takže za mne opět pět hvězdiček a poklona za schopnost čtenáře pobavit a zároveň informovat a poučit i za slovní humor, který fejetonům dává šmrnc ;)

11.08.2018 5 z 5

Poník Poly Poník Poly Lily Small

Kdybych měla hodnotit sama za sebe, asi by to nebylo úplně ono. Ale moje čtyřletá dcerka - tedy cílová skupina - si Polly zamilovala, takže knížka je nejspíš napsaná dobře ;) .... Každopádně i mně se líbí myšlenka příběhu.

18.02.2018 5 z 5

Plná bedna šampaňského Plná bedna šampaňského Ota Pavel

Zajímavě napsáno. Žel se mi dostalo exempláře, kde je docela závažná tisková chyba, takže nakonec nedočteno. Snad někdy narazím na lepší výtisk či vydání.

14.02.2018 4 z 5

Soukromý život Jaroslava Marvana Soukromý život Jaroslava Marvana Jarmila Nová

Dobří životopis to nemají lehké. Musí na toho, o kom píší, vybalit nejen to známé a ideálně pozitivní, ale i jeho chyby, prohřešky a nedostatky. Jaroslav Marvan byl bezesporu skvělý herec, jakých bylo je a bude málo, dokázal zahrát velice rozdílné role. V osobním životě se ale dokázal občas chovat velice zbaběle, prospěchářsky .... Za to ale autoři knihy nemohou. Z literárního hlediska je kniha napsaná skvěle.
A protože autoři knihy jsou dva, pro mne znamená i splnění bodu výzvy.

08.01.2018 4 z 5

Děti píší Bohu Děti píší Bohu Stuart Hample

Tu jsem kdysi dávno měla doma a listovala jsem v ní pravidelně. Super knížka, v mnoha ohledech lepší než stohy psychologických a teologických spisů.

06.10.2017 5 z 5

Vražda v ambitu Vražda v ambitu Vlastimil Vondruška

Jak se zde na DK rádo píše, přečteno "jedním dechem". Kdybych neměla na práci i jiné věci než čtení, asi bych zvládla Vraždu v ambitu přelouskat i za jeden den. Musím autora pochválit za skvělé vyprávění, velmi zdařilé popisy včetně charakteristiky postav. Byla to první Vondruškova kniha, kterou jsem přečetla a musím přiznat, že mám si čtení vážně užívala. Nicméně je tam pár drobností, které mne nakonec přesvědčili jednu hvězdu ubrat.... Že si autor hodně domýšlí co do stylu života středověkých lidí, bych mu v této knize odpustila, není to literatura faktu :) ... Nicméně jsem narazila na dva detaily, které jsou vyloženě nesmyslné :). Ten první je fakt, že Václav II nemohl mít "rád svůj hrad Točník", ten totiž založil až Václav IV. Ten druhý není tak závažný a myslím, že drtivá většina čtenářů si ho nevšimla a nevšimne, zvlášť pokud nežijí v Severních Čechách. Jenže my,co bydlíme přímo pod Házmburkem, víme, že Zajíc z Házmburka nemohl být na hostině odehrávající se ve 13. století. Zájícové byli v té době možná z Valdeka a to ještě teprve ti úplně první. Házmburk v té době patřil klášteru a jmenoval s Klapý.

02.10.2017 4 z 5

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

Knize rozhdně náleží maximální počet bodů v hodnocení. Zakomponovat jistou myšlenku myšlenku, týkající se lidstva, do fantasy příběhu tak, aby ji vyčetl ten, kdo má "uši k slyšení" (nebo přesněji řečeno oči k vidění), a zároveň, aby byl příběh čtivý a poutavý, se snad ani hůře hodnotit nedá. Přesto si dovolím pár poznámek a mezi nimi i nějakou t.u výhradu. Osobně jsem měla několik záležitostí, které mi byly výhodami a nevýhodami zároveň. Za 1) jsem nečetla "Hobita", což možná způsobilo, že jsem na počátku měla menší chaos v jednotlivých postavách, událostech a názvech míst. Předmluva moc nepomohla a zorientovala jsem se až během děje. Za 2) jsem jako jedna z mála neviděla film. Na jedu stranu to bylo k dobrému, protože filmová představa tu mou ovlivnila jen částečně, na druhou stranu by mi film možná pomohl rozmotat ten počáteční chaos dříve. A za 3) už dříve jsem přečetla Lewisovu Narnii - A tady mi to prostě nedá a neodpustím si určité srovnání. Ná Pánu prstenů se mi rozhodně více zamlouvá, že Tolkien k tomu, aby čtenář mohl sledovat dění ve Středozemi nepotřebuje přechod z jednoho světa do druhého (žádná skříň, spánek, díra v plotě). Události v Tolkienové knize plynou bez ohledu na náš svět. Ačkoliv poselství, které se Tolkien snažil zapsat do svých knih a to, které se snažil sdělit Lewis Narnií, je v zásadě totéž, Narnie je prostě čitelnější - je v ní jasné, kdo je alegorií koho nebo čeho - nad postavami z Pána prstenů je potřeba trochu více přemýšlet, což může být k dobrému. Tolkienovi obdivovatelé s oblibou odsuzují Lewise za dětinskost, naivitu a předvídatelnost Narnie, o to víc mne překvapilo, že i Pán prstenů je poměrně naivní, místy se děj poněkud vleče a přešlapuje na místě, a co víc, i tady se dá hodně předvídat. Konec je navíc trochu utnutý, na to že další díly mají navazovat volně. Jistě se člověk může spokojit s koncem Společenstva prstenu, ale pokud se chce dovědět, jak to tedz nakonec dopadlo, musí se prokousat i oběma následujícími knihami. Tím nehcci říci, že je to špatná kniha. Naopak, i přes mých pár poznámek, je to velice kvalitní dílo a opravdu jsem si početla.

04.07.2017 5 z 5

Sametový slib Sametový slib Jude Deveraux (p)

Asi by nebylo fér, kdybych tvrdila, že se mi kniha nelíbila. Celkem snadno jsem se začetla, děj byl místy i napínavý. Některé zápetky byly sice trochu předvídatelné, ale to je částečně i věc zkušenosti čtenáře. Bylo ale dost věcí, které mi vadily. Historické nepřesnosti by se daly odpustit, je to romám, ne literatura faktu. U některých logických nesyslů, kterých je v knize také plno, to bylo horší, ale budiž. Román ale obsahuje bezpočet postav, které podle mne nejsou moc dobře psychologicky propracované. Kromě několika výjimek jsou si povahově velmi podobné. Příběh má možná až moc zápletek, z nichž některé ani nijak nesouvisí s hlavní dvojicí, a které nakonec vyzní do ztracena. A v neposlední řadě - já chápu, že v beletrii napsané počínaje 70. lety 20. století a později, tém spíše v beletrii amerických autorů, musí být alespoň naznačený sex. Koneckonců, proč ne, že, v zásadě mi to nevadí. K životu patří, romantický příběh to tak nějak okoření, a člověk má alespoň pocit, že je realistický. Nicméně, jak se říká, všeho moc škodí. Když je "postelovka" na každé třetí stránce, tak je to docela nuda.

05.04.2017 3 z 5

Unesená Unesená Klára Janečková

Mám poněkud smíšené pocity. Najedednu stranu nabízí román velice zajímavý, poutavý a napínavý až dramatický příběh. Nicméně i já se musím přiklonit k názoru, že má dost nápadných nedokonalostí. Faktografické chyby odpouštím, ty se v románech mohou. Ovšem autorka si zjevně nevěděla rady s charakteristikou jednotlivých postav. Bylo mi paní autorky až líto, zřejmě nemá štěstí na muže, protože byli všichni mužští hrdinové nervově labilní cholerici se sklony k agresivitě (snad s výjimkou pana Winklera). I v samotném vyprávění děje se několikrát dostala pravděpodobně do úzkých a nevěděla, jak z toho vybruslit - a také, jak do děje někam napěchovat co nejbarvitěji popsanou "postelovou scénu" přestože s dějem moc nesouvisela, zřejmě proto, že dneska je to "in".

05.02.2017 3 z 5

Střetnutí Střetnutí Frank Peretti

Už je to déle, co jsem tuto knihu přečetla. Fantastická kniha, která se opravdu čte jedním dechem a člověk nemusí být hned křesťan, aby si jí užil a pochopil, oč v ní jde.

17.12.2016 5 z 5

Letopisy Narnie – komplet Letopisy Narnie – komplet C. S. Lewis (p)

Chápu, že někomu nemusí být tento druh literatury po chuti, ale pro mne je to kniha spadající do kategorie "srdcovky". Dobře se čte, přestože má myšlenku a to nejen jako celek, ale i jednotlivé díly každý sám za sebe. Snad jen poslední díl (Poslední bitva), má poněkud rychlý spád a nemá moc čím překvapit, ale zapadá do mozaiky s těmi předchozími.

05.12.2016 5 z 5