Sabotér z Osvětimi

Na osudu mladého vojáka Arthura Dodda dokumentuje kniha nepříliš známou historii britských válečných zajatců v Osvětimi. Arthur padl do zajetí roku 1943 a v táboře strávil téměř dva roky. Po válce se pokoušel mluvit o svých zážitcích, ale dlouho bylo pro něj velmi obtížné popsat to, co viděl. Ve svém vyprávění líčí nejen krutosti, jichž se nacisté dopouštěli na vězních, ale zachycuje i náladu mezi zajatci, kteří se pokoušeli proti Němcům vést skrytý odboj....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/439485/big_saboter-z-osvetimi-Yz5-439485.jpg 3.920
Literatura faktu, Biografie a memoáry, Historie

Vydáno: , Brána

The Saboteur of Auschwitz: The Inspiring True Story of a British Soldier Held Prisoner in Auschwitz, 2019

Kniha Sabotér z Osvětimi

konicekbily
22.08.2021

Se zájmem sleduji historii související s druhou světovou válkou, ať už z hlediska událostí předcházející, v průběhu války a po jejím skončení. Se zájmem jsem se pustil i do této knihy s tím, že si rozšířím znalosti o Osvětimi. Moc nového jsem se nedozvěděl, možná je to tím, že už jsem toho přečetl moc, možná se mi nelíbil styl, jakým je kniha napsaná. Podle mne je to průměr!

AlbionFoxyFox
27.05.2021

Získané informace mě nesmírně obohatily, opět jsem získala vhled z jiného úhlu a jsem ráda, že jsem si knihu pořídila. Asi bych ji nedoporučila jako prvotinu k problematice holocaustu a koncentračních táborů, ale jako doplnění méně známých faktů.

Hebrey
27.02.2021

Kniha nabízí trochu jiný, v podstatě neohraný, úhel pohledu na holocaust, z pozice britského zajatce. Muselo být naprosto zničující žít (či spíše přežívat) v prostředí, kde člověk nevěděl, zda se dožije zítřka a ještě být očitým svědkem brutálních zvěrstev a vraždění jiných nevinných lidí. Nejhorší musela být ta bezmoc, pocit, že vlastně není jak pomoci. Každopádně knihu vřele doporučuji. Není to hezké čtení, ale rozhodně je poučné a je třeba na tyto věci prostě nezapomenout.

zuzik2301
24.01.2021

Nedočetla jsem. Takže někdo by mohl říct, že nemám právo soudit a já rozhodně nechci znevažovat události, které kniha popisuje. Řeknu proto jen tolik, že jsem čekala něco jiného a tohle na mě působilo jako vymyšlené.

Ellinek
30.12.2020

Každý střípek z této ponuré historie je důležitý a je neméně důležité, aby se na něj nezapomínalo. Příběh Arthura Dodda byl pro mě novinkou a jsem ráda za tento náhled do života válečných zajatců, kterým nebylo lhostejno, co se děje nejen jim, ale také lidem kolem. Hrdinství těchto mužů, kteří se snažili sabotovat jakýkoliv pokrok Třetí říše i zpoza zdi jednoho z nejhorších koncentračních táborů, si zaslouží to nejvyšší uznání. Každý člověk, který tehdy jakýmkoliv způsobem bojoval proti celému tomu šílenému kolotoči bezpráví a brutality, si zaslouží, aby se na něj vzpomínalo a nikdy nezapomnělo.

lusila
21.10.2020

Kniha vyšla skôr v slovenčine pod názvom Sabotér z Auschwitzu vo vydavateľstve Citadella. Príbeh je napísaný formou rozprávania, je plný detailov. Na konci knihy je menný zoznam britských vojakov, ktorí prišli v tom čase o život. Niektoré vety mali krkolomnú štylistiku, neviem, či vinou originálu, či prekladu. Toto ma dosť rušilo.