heavy66 Online heavy66 komentáře u knih

Vdovy Vdovy Ed McBain

Čím byl Ed McBain starší, tím více psychologie do svých příběhů vkládal. Vdovy obsahují dva detektivní případy – sériovou vraždu krásných blondýnek a jejich mecenáše, a loupežnou vraždu staršího italského pekaře. Kromě toho věnuje autor hodně prostoru Eileen a její psycholožce Karin, a také Eileen a její nové pozici ve vyjednávacím týmu inspektora Bradyho. Dobrý příběh jako vždycky!

09.12.2023 5 z 5

Ukolébavka Ukolébavka Ed McBain

87.revír řeší dva komplikované případy v mrazivém lednovém počasí. V jednom je obětí půlroční dítě, druhý je o koksu. V lednu by se hodil koks na topení, ale tenhle koks dokáže zahřát stejně dobře. A k tomu Eileen, která něco chce a něco nechce. První případ zavede detektivy až do vzdáleného Seattlu, ten druhý pojednává o různých národnostech, které spolu soutěží v obchodě s drogami. Záleží jenom na tom, kdo má starší kulturu. Mě se to líbilo!

09.12.2023 4 z 5

Jak jsem viděl Ameriku Jak jsem viděl Ameriku Radek John

Reportáže Radka Johna z cesty po USA se mi líbily. Četl jsem je pár měsíců po sametové revoluci, bylo to takové – tak tohle nás čeká, vážení! A dost věcí se vyplnilo – vyloučené lokality, drogy, neřízená migrace....bohužel. Nejlepší je konec knihy – listopad 1989. Radek John měl neuvěřitelné štěstí, že se jako novinář ocitl v cizině ve chvíli, kdy se na naši malou zemi upřela pozornost celého světa!

09.12.2023 4 z 5

Ken Ward v džungli Ken Ward v džungli Zane Grey

Kena Warda v džungli měli v Místní lidové knihovně také. Byl stejně dobrý jako jiné greyovky. Letní horké a dusné počasí evokovalo pobyt v džungli a jihočeští ovádi a komáři žrali stejně nelítostně jako mexická klíšťata!

07.12.2023

Na lovu šelem Na lovu šelem Zane Grey

Příběhy Kena Warda jsem si pravidelně půjčoval v Místní lidové knihovně o letních prázdninách u babičky. Z malebné jihočeské vísky jsem se přenesl kamsi do Skalistých hor a lovil horské dravce svou dvouhlavňovou kulovnicí. Krásné vzpomínky!

07.12.2023 5 z 5

Macbeth Macbeth Jo Nesbø

Obdivuji autorovu schopnost naroubovat klasický příběh na současnou dobu. Za mě je nejlepší Syn. Macbeth mi připadal na detektivku moc pohádkový, a na pohádku příliš depresivní. Postupoval jsem románem stejně těžce jako Macbeth karierním žebříčkem a na konci mě nečekalo žádné zadostiučinění.

07.12.2023 3 z 5

Mizerná smrt Eduarda Delacroixe Mizerná smrt Eduarda Delacroixe Stephen King

Popravu Eduarda Delacroixe odmítají i zarytí příznivci trestu smrti. Vysoce překračuje tradičně brutální asijské popravní praktiky nebo mučení v temném středověku. Posuďte sami!

29.11.2023 5 z 5

Všechno je definitivní Všechno je definitivní Stephen King

Definitivně dokonalá kytice jedovatých a masožravých květin! 1408 - hotel s překvapením. Jízda na střele - autostop, na který nezapomenete. Pitevní sál číslo čtyři - zábavná lékařská latina. Místnost smrti - o prospěšnosti kouření a zábavné hře Vyděržaj pijaněr. A mnoho dalších!

29.11.2023 4 z 5

Ostrov Fulakona Ostrov Fulakona Eric Lambert

Doktor M'Glennon, americký lékař a misionář vede kolonii malomocných na ostrůvku ztraceném uprostřed Tichého oceánu. Do pozemského ráje přichází válka v podobě japonské okupační armády a doktor bude muset čelit situacím, na které nebyl v dosavadním životě zvyklý. Hlavní hrdina, křesťanský humanista, mi svým chováním a neochvějným morálním postojem připomíná doktora Galéna z Bílé nemoci. Ostrov Fulakona, spolu s romány Dvacet tisíc zlodějů a Veteráni patří mezi autorova vrcholná protiválečná díla.

26.11.2023 5 z 5

Osm černých koní Osm černých koní Evan Hunter (p)

Předvánoční čas a v parku leží mrtvá dívka. Je nahá a mrtvá jako z románu Normana Mailera. Na služebnu 87.revíru chodí obrázkové dopisy, o kterých detektivové vědí jen to, že je posílá Hluchý. Ačkoliv se spojí nejlepší detektivní mozky, nedokážou přijít na to, co Hluchý chystá. Klapne tentokrát jeho plán? Kdyby se to náhodou nepovedlo, může to zkusit příště!

26.11.2023

Jeden den Ivana Děnisoviče a jiné povídky Jeden den Ivana Děnisoviče a jiné povídky Alexandr Isajevič Solženicyn

Pokud chcete vidět obrazové ztvárnění Solženicynových povídek, podívejte se na obraz Ilji Repina Burlaci na Volze. Lidé měnící se v tažná zvířata, záda ohnutá nelidskou dřinou, rezignace. A to měl dnes Ivan Děnisovič dobrý den. Práce mu šla od ruky, najedl se skoro dosyta, zahřál se, a je připraven na další den svého nekonečného trestu.

25.11.2023

Co se děje se světem? Co se děje se světem? Václav Cílek

Život má barvy duhy
Na konci je každý tuhý
Někdo žije vesele jiný smutně
Být pořád střízlivý není nutné.

Mám dojem, že pan Cílek chce říci, že globální změny vytváří osm miliard lidí, kteří na Zemi žijí, to znamená každý z nás ovlivňuje budoucnost planety v místě, kde žije a způsobem, jakým žije, a každý může se změnami začít u sebe.
Pečovat o půdu a vodu, užívat si prosté radosti, nebrat si víc než potřebuji, vychovat děti, přemýšlet hlavou, na tom není nic nového. Filozofové to posledních dva tisíce let hlásají víceméně podobně.
Problém je, že filozofické ideály obvykle nesouzní s ekonomickou teorií neustálého růstu, zvyšování zisku, ani s mocenskými ambicemi politiků.
V oboru předpovídání budoucnosti mám nejraději opatrný optimismus. Jinak by nemělo smysl pokračovat!

22.11.2023 4 z 5

Prvok, Šampón, Tečka a Karel Prvok, Šampón, Tečka a Karel Patrik Hartl

Nejdřív jsem viděl film, takže do čtení knihy se mi pletly tváře filmových představitelů. Musím přiznat, že všichni čtyři do literární předlohy dobře zapadají. Není to překvapivé, je-li autor knihy zároveň scénáristou i režisérem.
Výhodou knihy je bohatší a detailněji promyšlený děj, někde ale musí autor složitě popisovat situace, které díky filmovému obrazu mohou být stručnější a vtipnější. Výhodou filmu jsou vizuální zážitky, na které čtenáři zbývá pouze vlastní fantazie. Více, než odhalená pozadí čtyř rebelů středního věku, mě zaujal zadeček Karlovy nevěrné manželky Kláry. Dohromady kniha i film vcelku dobrá a nenáročná zábava!

20.11.2023

Ruce vzhůru! - 12 detektivních výstřelků Ruce vzhůru! - 12 detektivních výstřelků Ivona Březinová

Titulek mi připomene oblíbenou scénu z Vrchní prchni.
Do knihkupectví přichází policista v civilu.
„Ruce vzhůru!....“, říká knihkupci za pultem.
Dalibor Vrána poslušně zvedá ruce ke stropu.
„......to prý je napínavá věc“, pokračuje policista.
„Aaa ano,“ blábolí Dalibor, „to je tady někde nahoře“. Vytáhne z horní police knihu a podává policistovi. „Ale ne, to jsou Broučci, promiňte!“

Ruce vzhůru je tedy dobrá detektivka. Ne tak dobrá jako Vrchní prchni, ale číst se dá. Zajímavé je, že film je z roku 1980, ovšem kniha vyšla až 2009.

15.11.2023 3 z 5

Islandská setkání Islandská setkání Jiří Havel

Island je pro mě velice přitažlivá země, zřejmě jsem na Islandu pobýval v některém z minulých životů. Knihu Jiřího Havla jsem četl před dlouhým časem a byla mi sympatická také. Pamatuji si vtipnou kapitolu o erupci jednoho z mnoha místních vulkánů. Lidé z blízké osady se jdou podívat, zda hrozí bezprostřední nebezpečí. Když vidí, že zatím jenom hoří tráva na úpatí hory, jdou si zase lehnout, protože to je prostě normálka!

09.11.2023 5 z 5

Král Šumavy Král Šumavy Rudolf Kalčík

Socialisticky uvědomělá literární díla ve svých komentářích obvykle kritizuji. Král Šumavy je výjimkou potvrzující pravidlo, přiznávám, že se mi četl velmi dobře. Napínavý eastern o statečných ochráncích hranic proti zákeřným a zavilým odpůrcům pokroku a vlády lidu! Filmová adaptace je stejně dobrá, skvělí herci, studená a deštivá atmosféra černobílého obrazu.

09.11.2023 4 z 5

Mayday Mayday Thomas H. Block

Výborný román! Vždy, když se děj začíná v dobré obracet, objeví se neřešitelný průšvih, který hlavní hrdina obratem vyřeší, ale hned se objeví průšvih další, ještě větší.....
Při prvním čtení jsem obracel stránky tak rychle, až začínaly doutnat. Pár let jsem odmítal vlézt do jakéhokoliv letadla, včetně dětského kolotoče! Filmová adaptace se nepovedla vůbec. Jediný klad byl, že zločinného právníka nahradili atraktivní, naštěstí stejně zločinnou právničkou!

09.11.2023 5 z 5

Vij Vij Nikolaj Vasiljevič Gogol

Tři studenti na vakace vyšli
Na nocleh v temném lese kápli
že byli příliš lehké mysli
Přízraky divé do sítí je laply

Teď sloužit budou po tři noci
Zádušní mši u dcery pána
Uchránit musí své pomoci
Duše své vlastní a dožít rána

Klasický horor, poslední kousek do letošní Čtenářské výzvy.

Kola Kola Arthur Hailey

Kola byla mojí první haileyovkou, dávno v dobách hlubokého socialismu. Autor dokonale pronikl do reality provozu obří automobilky v Detroitu, na osudech široké škály postav, od vysokých manažerů po dělníky ve výrobě, vystihl světlé i stinné stránky amerického ekonomického zázraku. Nejvíc mě tenkrát zaujaly triky prodejců aut, kterými se snažili vnutit automobil zákazníkovi. Srovnání s jediným tehdejším prodejcem aut v ČSSR Mototechnou, kde člověk čekal celou noc na zápis do pořadníku, bylo skutečné science fiction.

Rolling Stones na věčné časy? Rolling Stones na věčné časy? Stephen R. Davis

Titulek nelže, Rolling Stones tu s námi budou na věčné časy. Dvacet let uplynulo od vydání knihy a kameny se pořád valí! Micku Jaggerovi bylo osmdesát v červenci, Keith Richards oslaví kulatiny v prosinci, a když vidím jejich kondičku, říkám si, že Sex&Drugs&Rock´n´roll jsou tělu prospěšnější než vrcholový sport. Na první turné vyrazili v roce 1963, zatím poslední realizovali 2022. První album vydali 1964, to poslední doslova před pár dny, a je stejně dobré jako tahle kniha!