Vij

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Povídka na motivy staroukrajinské pověsti. Student bohosloveckého semináře Choma musí bdít tři noci u rakve s mrtvou dívkou ve zříceném kostele. Dívka je ale čarodějnicí a po tři noci Choma odolává útokům démonů, vlkodlaků a ďáblů. Nakonec přichází Vij, nejstrašnější z přízraků...

https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/180663/vij-180663.jpg 4.350
Žánr:
Literatura světová, Horory, Povídky

Vydáno: , Václav Pour
Originální název:

Вій, 1835


více info...
Nahrávám...

Komentáře (12)

Kniha Vij

rozina351
17. dubna

Výborné! Miluju pohádky, pověsti, slovanskou mytologii, archetypy a horory a tady jsem si přišla opravdu na své. Neotřelý námět, bravurní zpracování. Spolu s Lokisem Prospera Merimé jedna z mých nejoblíbenějších pověstíhororovek.

Kontryhelka
28. března

Parádní hororové a neuvěřitelně strašidelné a zároveň úžasné dílo. Jak kniha tak filmové zpracování, hlavně to z 60 let je něco neuvěřitelného, mrazivého a syrového. Milovníci tohoto žánru si přijdou na své a mají díla plnou hlavu a po mnoho nocí jako já jistě pár jedinců také koukalo po přečtení nebo shlédnutí filmu do stropu a bálo se tmy s myšlenkou, že přijde pod rouškou tmy ta mrtvá.


palka452
17.08.2021

Velmi dobře zpracovano.Jsem ráda že stále více lidí poslouchá rozhlas...

666Jitka
11.08.2021

Mám ráda strašidelné příběhy ze staré Rusi. Tentokrát jsem oblíbenou povídku poslouchala jako velice pěkně zpracovanou dramatizaci na Rozhlasu Dvojka v rámci Strašidelného léta - doporučuji.

666Jitka
21.04.2021

Hororová povídka Vij z pera klasika N.V.Gogola oplývá úžasnou strašidelnou atmosférou a je napínavá od začátku do konce. Zcela určitě patří do zlatého fondu tajemných příběhů. Četla jsem jí několikrát a viděla i filmové zpracování - k oběma se zcela určitě ještě vrátím.

Hanina61
20.04.2021

(+ SPOILER) Taky jsem se bála... tuhle povídku miluju a můžu ji číst stále znovu, nejenom kvůli tomu, že se chci spolu s Chomou ocitnout se zavřenýma očima v tom jeho křídovém kruhu (třebaže ve skutečnosti bych tam být nechtěla ani za nic), ale samozřejmě také kvůli krásnému stylu mého oblíbeného autora N. V. Gogola... A občas si představuju ten mechem a lesem obrostlý kostelík se všemi těmi uvíznutými příšerami, třeba tam ještě někde stojí... :-D

Atanone
14.04.2021

Parádní jednohubka ☺ Zkusila jsem po letech, jestli to ještě funguje a ono jo ☺

Johana
06.01.2021

Strašidelná povídka, s démony podle ukrajinského folklóru: zejména s králem skřítků Vijem, kterému oční víčka visí až dolů na zem. Určitě lepší čtení nežli chválený román Útočiště, který jsem dočetla včera a od kterého běžím spravit si chuť k ruské klasice. Ono není fantasmagorie jako fantasmagorie. A, ovšem, pan Gogol má výborný rozum k dispozici a umí psát, není-liž pravda?


- Ozvalo se kohoutí zakokrhání. Bylo to již podruhé: první kokrhání gnómové přeslechli a teď se polekaně vrhali, kam se dalo, do oken a do dveří, jen aby byli co nejdřív venku; ale nepodařilo se jim to. A tak tam uvázli, přiskřípnuti ve dveřích a v oknech. Když pak vstoupil do kostela kněz, zhrozil se při pohledu na zneuctěnou Boží svatyni a neodvážil se již na tomto místě sloužit panychidu. A tak zůstal kostel již navěky tak, jak byl, s přiskřípnutými příšerami ve dveřích a v oknech; po čase obrostl lesem, kořeny, plevelem, planými trnkami, a dnes už k němu nikdo nenajde cestu.


- „Ba ne, já vím, proč zahynul: protože se bál. Kdyby se byl nebál, byla by s ním čarodějka nic nepořídila. Stačí se jen pokřižovat a plivnout jí na ocásek, a nic se člověku nestane. To všechno známe! U nás v Kyjevě jsou přece všechny ženské, co sedí na trhu, čarodějnice – jedna vedle druhé!“

1