Havran. Havran. komentáře u knih

Vladař Vladař Niccolò Machiavelli

„..je totiž velký rozdíl mezi tím, jaký život je a jaký by měl být. Ten, kdo si nevšímá reality a nechce vidět jací lidé jsou a staví spíše na svých přáních a představách jak by svět vypadat měl, nedopadne dobře. A člověk, který se chce za všech okolností chovat ušlechtile a jevit se ve všem jako dobrý člověk, se zlou se potáže mezi tolika lidmi, kteří dobří nejsou. Proto také vladař, který se chce udržet musí se ve vlastním zajmu naučit zachovat se někdy třeba i ne zrovna ušlechtile a přesně vědět, kdy si může dovolit dobrotu…čím víc člověk v hodnostech stoupá, tím víc se o něm mluví…v čem jedni u něho vidí hospodárnost druzí zas lakotu - v oprávněné přísnosti krutost - v soucitu a vlídnosti naopak zbabělost a slabost. Co jeden na něm považuje za účelné a praktické, druhý může mít za věrolomné a bezzásadové - ve velkorysosti lze vidět i lehkomyslnost…“

Potvrzuji, že záleží na tom jaký překlad se vám dostane. Ke mě se dostaly dva a chvíli jsem přemýšlela, jestli to má být ta stejná kniha.

09.02.2023

Hořím Hořím Simona Bagarová

Poslouchala jsem jako velmi povedeně namluvenou audioknihu. Upřímné a zajímavé rozhovory plné silných příběhů. Člověku se hned lépe žije když ví, že na světě existují takoví lidé jako je autorka knihy a pečovatelé, kteří svou práci berou opravdu vážně a snaží se zajistit lidem důstojné stáří a stále zlepšovat podmínky v oboru.

02.02.2023 5 z 5

Konec prokrastinace Konec prokrastinace Petr Ludwig

Žádnou novou převratnou myšlenku jsem v knize nenašla. Jedná se o souhr myšlenek ze známých moudrých knih ve zjednodušené a přehledné formě.

21.07.2023 4 z 5

Hacknuté tělo: Zpomalte stárnutí a žijte déle jako superčlověk Hacknuté tělo: Zpomalte stárnutí a žijte déle jako superčlověk Dave Asprey

Autor to bere opravdu vážně. Snad ty své pokusy o dlouhověkost ve zdraví přežije.

Metoda Bullet Journal Metoda Bullet Journal Ryder Carroll

Podobný systém plánování, připomínek a stanovování cílů jsem používala i před přečtením této knihy. Po přečtení jsem ho obohatila o některé přínosné body. Myslím, že k větší efektivitě práce a dosahování stanovených cílů dodržování tohoto systému a pravidel (i ve zjednodušené formě) určitě pomůže.

Psychologie peněz Psychologie peněz Morgan Housel

Pár zajímavých myšlenek jsem v knize našla, ale nic vyloženě převratného. „Copak je lidem potřeba říkat, že když si budou kupovat věci, budou mít ty věci, ale peníze ne? „
Autorova strategie směřující k finanční nezávislosti spočívá především v co největším omezení konzumního způsobu života. Žít skromný život pod své poměry, spokojit se s málem a všechny volné peníze spořit. Finanční nezávislost potom člověku umožní žít skutečně svobodný život, tzn. dělat co chci, s kým chci a kdy chci. To ovšem vyžaduje dlouhé časové období. „Bohatství můžete budovat bez velkých příjmů, ale bez vysoké míry úspor nikoli.“
„Běh světa určují extrémy, několik málo proměnných má na svědomí převážnou část výnosů.“ Několik málo velmi úspěšných projektů pokryje náklady i na ty zcela neúspěšné. Ekonomika se neřídí zcela racionálními zákony a na základě historických událostí a vývoje nelze s jistotou předpovědět budoucnost. Vždy se pracuje pouze s pravděpodobnostmi. „Život je hra s pravděpodobnostmi.“
„K získání peněz a udržení peněz jsou potřeba dvě různé dovednosti“ a docela rozdílné.
Autor uvádí, že finanční chování člověka do značné míry závisí také na tom jaká finanční situace panovala v době kdy vyrůstal (ve stabilní ekonomice, v době recese a vysoké inflace). Doporučuje brát si příklad spíše od více průměrně úspěšných lidí než od geniálních, celosvětově známých osobností, protože lze těžko odhadnout jakou roli v jejich případě mohlo hrát štěstí/náhoda.

01.02.2023 4 z 5

Zvuky probouzení Zvuky probouzení Petr Třešňák

Moc krásně napsáno.

27.09.2023 5 z 5

Ještě to promysli Ještě to promysli Adam Grant

Stojí za přečtení. Zajímavé myšlenky a nové úhly pohledu.

44 lekcí 44 lekcí Niklas Goeke

Kniha mě motivovala k založení svého prvního investičního účtu a prvním pokusům o investování/spekulace na burze. Nenapadlo mě, že by to mohla být taková zábava.

Když má žena plán Když má žena plán Maye Musk

Maye Musk je zajímavá a inspirativní žena, která prožila nepochybně vzrušující život. Díky vlastní píli, ale nejspíš hlavně díky pozitivnímu přístupu toho hodně dokázala a stále se dívá kupředu. Myslím, že kdyby se do napsání dal někdo, kdo to umí lépe, mohla by to být pěkná kniha.
Kniha je pojatá z části jako autobiografie a z části jako motivační kniha plná rad do života. Styl knihy se mi nelíbil, souhlasím s názorem, že mohla být napsaná spíš jen jako autobiografie. Rady v knize mi přijdou hloupé a povrchní a celkovou úroveň knihy akorát snižují. Autorčino sebevědomí může být pro českého čtenáře někdy až příliš, ale možná i právě proto se jí podařilo vychovat tak úspěšné děti. Na druhou stranu je těžko říct, jakou zásluhu mají na jejím současném postavení právě její děti. Věřím tomu, že v záři úspěchů Elona, Kimbala a Toscy je snadné prožívat nejlepší období jejího života.

06.02.2023 3 z 5

Muži, co zírají na ženy a dalších 33 povídek z fleku Muži, co zírají na ženy a dalších 33 povídek z fleku Miloš Čermák

Některé povídky mě upřímně rozesmály, ale jinak to nebyl můj šálek kávy.

27.09.2023 2 z 5

Venuše v kožichu Venuše v kožichu Leopold von Sacher-Masoch

..Žena, jak ji stvořila příroda a jak teď přitahuje muže, je jeho nepřítelem a může být jen jeho otrokyní nebo despotickou vládkyní, ale nikdy jeho družkou. Tou bude moci být teprve tehdy až bude mít stejná práva. Až mu bude rovnocená vzděláním a prací. Teď máme jen jednu volbu být kladivem nebo kovadlidou..

12.09.2023 4 z 5

Začínáme na burze Začínáme na burze Ondřej Hartman

Přehledně vysvětleno. Dobrý základ pro další studium.

21.07.2023 5 z 5

Mastermind: Hon na nejproduktivnějšího zločince 21. století Mastermind: Hon na nejproduktivnějšího zločince 21. století Evan Ratliff

Autor určitě strávil hodně času rozplétáním tohoto případu a divokého života zločince Le Rouxe, ale kniha není napsaná příliš poutavě. Místy jsem se ztrácela v postavách. Ke konci dosti zdlouhavé a poněkud nudné.

21.07.2023 3 z 5

Jak rychle zbohatnout. Osvědčené rady i špinavé triky podnikatele na odpočinku. Jak rychle zbohatnout. Osvědčené rady i špinavé triky podnikatele na odpočinku. Andrej Prešovský

Opravdu zábavná kniha plná mouder :)

Podnikání z pláže Podnikání z pláže Stanislava Stiborová - Mrázková

Za vším je tvrdá práce. Můžete si vybudovat život jaký chcete, ale bude potřeba na tom tvrdě makat. K úspěchu většinou nevedou zkratky. Způsob života popisovaný v knize zní dobře, ale určitě není pro každého. Je potřeba disciplína, jasný plán a přimět se k práci i v podmínkách, které pro práci nejsou zrovna ideální.
Ráda čtu o netradičním životě jiných lidí. Kniha může sloužit jako inspirace k tomu, jak se dá prožívat život, ale skutečně se donutit k nějaké akci a začít na něčem pracovat je už samozřejmě jen na každém z nás.

Dobré vibrace, dobrý život Dobré vibrace, dobrý život Vex King

V podstatě jsem se nedověděla nic nového, ale líbí se mi jak je kniha napsaná. Člověk by si měl čas od času zopakovat životní pravdy.

31.05.2023 4 z 5