Harold Harold komentáře u knih

Království meče Království meče František Niedl

Opět velmi dobrý díl. Beneš si užívá stavby svého hradu, ale znovu naráží na klasický problém té doby - na nákladnost stavby a nedostatek peněz. Musí proto přijmout další úkoly pro Rožmberka. Zároveň návrat jeho sestry s Krumlouva a její rychlé nastěhování k němu společně s Anežkou není úplně potěšující. Wolfram pomáhá králi Janovi, jak nejlépe umí a zároveň stíhá podlehnout ženě svého srdce...

13.10.2019 5 z 5

Rozervané království Rozervané království František Niedl

Zatímco Jindřich z Lipé sedí ve věži Týřova jako urozený vězeň, celé království zažívá rozvrat. Královi neposlušní šlechtici útočí i na Kutnou Horu při honbě za jejími stříbrnými hřivnami. Král se "usmiřuje" s Petrem z Rožmberka, alen nebude to zadarmo. V takovéto situaci nemůže Beneš v klidu sedět na svém nově dostaveném hradu. A Wolframových služeb bude král potřebovat víc než dříve.
Čtivé jako vždy, pěkně propojené s historickými událostmi. Jen 400 můžu pro obléhání Kutné Hory, jednoho z nejpevnějších a nejbohatších měst tehdejší doby, mi přijde jako hodně malá síla. To snad šlechtici nemohli myslet ani vážně.

13.10.2019 4 z 5

Ve službách mocných Ve službách mocných František Niedl

Pro mne zatím nejlepší díl - autor si mě nejspíše získal tím, že nechal mladého Beneše budovat svou tvrz, respektive hrádek, tedy vlastně hrad. Děj mi přišel velmi svižný, kniha absolutně čtivá a pozitivní. Dokonce mi přijde, že v ní bylo i více historických informací než v předešlých dvou. Jen celkově k sérii - osobně bych preferoval hlubší popis bitev.

13.10.2019 5 z 5

Bouře Bouře Carol Higgins Clark

zpočátku mi přišla kniha při čtení zajímavá, odlehlé místo, několik domů, venku velká bouře, odpočinková detektivka. Ale přílišné střídání příběhů mě docela frustrovalo, až tak, že jsem knihu prostě nedočetl.

24.08.2019

Prohnilí Římané Prohnilí Římané Terry Deary

u této knihy jsem se velmi pobavil, byla vtipná, poutavá, a přinesla i proc člověka, který se zabývá dějinami Římské říše několik zajímavých zjištění. Humorná forma, kterou je kniha vyprávěna, nenuceně vzdělává jejího čtenáře.

Prohnaní Přemyslovci Prohnaní Přemyslovci Roman Ferstl

Knižka obsahuje vtipnou formou předávané největší zvláštnosti období vlády Přemyslovců, samozřejmě i časovou osu pro lepší orientaci a popisy vlády hlavních Přemyslovců. Upřímně - nikdo to nikdy neměl jednoduché, vládnout není snadné, a Přemyslovci to měli hodně těžké. Pro oživení hodin dějepisu je tato publikace vítanou pomocí jak na základních tak středních školách

24.08.2019 5 z 5

Římští legionáři: od Marka Aurelia po Diokleciána Římští legionáři: od Marka Aurelia po Diokleciána Ross Cowan

Tato kniha je skvělá. Jedná se o odbornou publikaci přesto však je psaná velmi čtivě. Obsahuje spoustu moderních obrázků římských vojáků v konkrétních dobách a tomu odpovídající výbavě a zároveň je plná skvělých fotek archeologických dokladů té doby. Zabývá se přechodem změn bojové taktiky a strategie římské armády od válek Marka Aurelia až po nástup Diocleciana na konci 3. stol. n.l. Jako ústřední téma volí dějiny Legie II Parthicy, která se ve 3. století stala klíčovou legií doprovázející většinu císařů do jejich válek za zachování Impéria. Můžeme se dočíst o vojenské výbavě vojáků, o jejich životě, o změnách v jejich pozici, platech, rodinných vazbách atd. Hlavně sledujeme postupný přechod od bojů celých legií, přes odklon jednotlivých kohort z jejich celků(tvorbu vexilací) a přesuny do válečných akcí, do vzniku centrálního vojska(comitatu - doprovázejícího císaře), které předznamenává rozdělení římských posádek ve 4. století na jendotky limitanei(pohraničníci) a commitatenses (pohotovostní vojska).

Enterprise v ohrožení Enterprise v ohrožení Gene DeWeese

Enterprise se na svých cestách s původní posádkou dostane velmi velmi daleko od základen a od území Federace. Je odkázaná kompletně na sebe, jako "posilu" má na palubě velmi nepohodlného zástupce komise Federace, který se chce vložit plnou silou do rozhodování, jak dál v neznámém a nepřátelském prostředí fungovat. Část vesmíru, kde se Enterprise nachází je zasažena válkou, absolutní nedůvěrou hraničící s paranoiou mezi jednotlivými světy. Na jakoukoli loď Enteprise narazí, je od ní okamžitě napadena...Jak přežít v nepřátelském prostředí a zároveň nezradit principy Federace?
Strhující napětí, tíživá atmosféra, opravdu temný a hluboký vesmír...připravte phasery...

24.08.2019 4 z 5

Mozaika stínů Mozaika stínů Tom Harper (p)

Autor zasadil děj své knihy do hlavního města východních Římanů Konstantinopole do období nepříliš šťastného pro "Byzantince", tedy do počátku 1. křížové výpravy. Ještě než se dostanou křižáci do Malé Asie, aby mohli vykonat své skutky proti Turkům a dále proti Arabům na cestě do Jeruzaléma, musí přejít úžinu mezi Evropou a Asií. Na cestě leží město - metropole východního křesťanství a donedávna silného(nejmocnějšího) státu Evropy - Konstantinopol, přes které musí křižáci projít. Toto mnohasettisícové město je největším městem tehdejší Evropy. Počty obyvatel stále stoupají díky lidem stahujícím se za jeho obrovské bezpečné hradby středověké Evropy. za Theodosiovy hradby které město chrání víc než 600 let. Křižáci však na své cestě nechtějí jen "osvobodit" svatá místa, ale hlavně i získat majetek a zlato. Slábnoucí východní říše, přestože křesťanská se může stát jejich soustem.
Děj je popisován jako detektivní příběh z 11. století. Zajímavé jsou okolnosti celého příběhu. Například to, že císař Alexios Kommenos dal podnět ke křížovým výpravám, neboť vyzval vládce západu a papeže ať mu poskytnou vojáky, které on bude moci najmout jako žoldnéře proti rozmáhajícím se Turkům, kteří v posledních desetiletích obsadili většinu Malé Asie. Místo toho aby přišli jako císařovi žoldnéři, přicházejí s vidinou kořisti a fanatickým zapálením v boji proti muslimům.
Děj je napínavý, spád jak někteří níže popisují by možná mohl být větší, ale já se domnívám, že atmosféra mezi "byzantinci" a křižáky neustále houstne, a s tím jak se přibližují další a další vojska křižáků začíná jít do tuhého. Říše, která přežila období stěhování národů a je pokračovatelkou antického Říma by mohla rázem zaniknout...

22.08.2019 5 z 5

Ludvík XIV. - Život, doba a války krále Slunce Ludvík XIV. - Život, doba a války krále Slunce Jiří Kovařík

Kovařík dějiny Francie opravdu umí, kniha věnovaná jednomu z nejvýznamnějších francouzských králů v dějinách tomu svědčí. Opět skvělé popisy bitev, vybavení, jednotlivých význačných měst a událostí v samostatných "okénkách" vložených do textu. Skvěle se čte, rozhodně nenudí a obsahuje spoustu důležitých informací, které jen na wikipedii opravdu nevyčtete. Vřele doporučuji.

22.08.2019

Legie římského impéria Legie římského impéria Jiří Kovařík

Opět skvělá kniha, všechny dostupné informace jsou autorem převedeny do čitelné verze, vše je zajímavé a poutavé. Obsahuje detailní popisy bitev, vybavení a složení římských vojsk a popisů jejich nepřátel. Kniha mapuje římské období po zavraždění Caesara až do konce 1. stol. n.l.

Leopardí meč Leopardí meč Anthony Riches

cca - historický román by v ideálním případě měl oživit historii a být historicky co nejpřesnější. Z hlediska oživení děje nevadí trochu popustit uzdu fantazii, ale vytvořit z dobrého námětu "komiks" o hrdinech je podle mne zklamání a přesun z historických románů do světa fantasy.

22.08.2019 odpad!

Poslední hodina Poslední hodina Harry Sidebottom

Další skvělé pokračování tentokrát ve stylu seriálů 24 hodin. Ano Balista má 24 hodin na záchranu císaře, jde po něm celá posádka 6000 vigilů (hasičů - vojáků). Jak píše níže nero 13 - jedná se o antický thriller, a bylo by super kdyby byl zfilmován.
Otevřený konec, podle informací autora na jeho webu, další příběh Balisty bude určitě napsán. Čte se jedním dechem, donutí Vás přečíst knihu obratem.

Oheň a meč Oheň a meč Harry Sidebottom

Tato kniha, ještě spíše celá tato série, je pro mne jako pro milovníka antické historie dokonalá. Autor dokáže čtenáře přenést do dění v římské říši v roce 238 n.l. Hlavních postav je v knize opravdu hodně, ale žádná není ta jediná, o které by se dalo říct, že to je ten zamýšlený autorův hrdina. I to mne právě velmi příjemně překvapilo, To, co na této sérii obdivuji nejvíce je autorova snaha o přesné zjištění a popsání dějů v daném období. Ta plastičnost celého příběhu je doslova úžasná. Toto není kniha nebo jen příběh, toto je živá historie.

24.05.2019 5 z 5

Amerika prezidenta Granta Amerika prezidenta Granta Josef Opatrný

Velice zajímavá kniha, pokud Vás zajímá běžný život v mnoha aspektech v dané době v USA.

25.02.2019 4 z 5

Gótové Gótové Peter Heather

Skvělá kniha, autor je odborník na Góty a na historické skutečnosti. Velice málokdy se dopouští spekulace (vždy píše, že je to jeho dojem), přestože ne vše je nám známo. V knize se zabývá Góty - od jejich původu, po konec gótských království v 7. století našeho letopočtu. Je zde tedy popsána jejich vznik na severu Polska, přechod do oblasti dnešního Rumunska a Černého moře, vpády do Římské říše od 3. století. dále boje s Huny a následné rozdělení na ty, co před podřízením se Hunům raději volili migraci do Římské říše přes Balkán ve 4. století. Dále je zde popisován vznik Vizigótů a poté OStrogótů včetně příčin a okolností, které k tomu vedly. Vliv Gótů je patrný v obou částech Římské říše i v 5. století, kdy fungují jako jednotky federátů spíše však žoldáků často sledujících vlastní zájmy, fatální následky má pro říši Západořímskou. Na jejím bývalém území si Gótové ať už Vizigóti ve Francii a Španělsku nebo Ostrogóti v Itálii a okolí zakládají od 5. století svoje království. Dějiny Gótů končí vpádem Východořímské říše 6.století do Itálie a v roce 700 rozmělněním populace Gótů ve Španelsku.

25.02.2019 5 z 5

Římské impérium Římské impérium Jan Burian

Kniha českého historika poutavě popisuje dějiny římského impéria. Je rozdělena do dvou části, které zároveň reflektují dva zásadní způsoby vlády v římském impériu - principát a dominát. Jednotlivé kapitoly v první části řeší vznik římského impéria, respektive jeho vývoj z republikánského zřízení, dále se zabývá oporami moci císaře - tedy armádou, popisuje proces romanizace obyvatel říše, umožňuje nahlédnout do světa mnoha náboženství, a řeší vzrůstající vliv barbarů na říši. V druhé části dominát líčí především změny ve způsobu řízení impéria, zhoršenou situaci v zahraniční, tlak barbarského světa, rozvoj křesťanství, změny v ekonomické struktuře říše.

23.02.2019 5 z 5

Krvavý oltář Krvavý oltář Anthony Riches

Nejvíce mne fascinuje sdělení autora hned v úvodu, že děkuje za rady kolegovi Harrymu Sidebottomovi. Nevím jak se Sidebottom podílel na této knize, ale to co vzniklo je brak. Sidebottom ve svých knihách dle mého názoru snaží podat reálný obraz světa danné doby. Hrdinové i hlavní postavy jsou uvěřitelné, často i reálné (viz série trůn caesarů). Domnívám se tedy, že aby se tyto knihy daly vůbec číst, musel by se autor zamyslet na celou koncepcí, nad nesmyslnými dialogy nad nekonečným vysvětlováním všeho, co se v knize děje a zároveň nad "supermanovstvím" hlavních postav. Celá série se dle mého názoru hodí spíše do světa příběhů o Barbaru Conanovi.

11.02.2019 odpad!

Caesarovy legie Caesarovy legie Jiří Kovařík

o Caesarovi a jeho době existuje množství publikací, ovšem jeho tažení do detailu zpracovaná se zaměřením na římskou vojenskou taktiku, Caesarovo strategické uvažování a přesné popisy bitev a dějů v českém podání v této podobě tu rozhodně ještě nebyly. Když se zamyslím nad rozsahem schopností římské armády pod Caesarovým vedením mohu říci, že vrcholem římské vojenské mašinérie byla pozdně republikánská armáda s generálem včele jako byl Caesar.

27.07.2018 5 z 5

Vlčí zlato Vlčí zlato Anthony Riches

rozhodně lepší než předchozí román,

26.05.2018 2 z 5