Mozaika stínů

Mozaika stínů https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/195787/bmid_mozaika-stinu-195787.jpg 4 56 14

Demetrios Askiates série

Byzanc v závěru 11. století zápasí s východním tureckým nebezpečím, ale i se západními barbary, kteří prý přišli osvobodit Jeruzalém, ale hlavně by se rádi zmocnili chřadnoucí, leč bohaté říše. Císař jen o vlas unikne vraždě. Bývalý žoldnéř Demetrios Askiates má zjistit, kdo má v tomto zločinu prsty. Musí se proto ponořit do dusných intrik kolem panovníka a jednat s varjažskými žoldnéři, italským kupcem i eunušským dvořanem. Velkolepá historická freska s nečekaným rozuzlením přináší příběhy nejen krutých bojů, ale i lásky a zrady.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Historické romány

Vydáno: ekniha , BB art

The Mosaic of Shadows , 2004

ludek.n
ludek.n
28.03.2022 3 z 5

Zákeřný střelec se v ulicích Konstantinopole pokusil zavraždit byzantského císaře Alexia. Šíp panovníka minul a neúspěšný vrah hned poté zmizel. Je teď na Demetriovi Askiatesovi, luštiteli tajemství, aby ho našel a pohnal k odpovědnosti. Tom Harper zasazuje děj svého románu do skutečných historických kulis křižáckého tažení za osvobození Jeruzaléma z rukou nevěřících na konci 11. století. Dějištěm a průsečíkem všech událostí je hrdé město Konstantinopol, před jehož branami se usadila francká armáda, která sice přišla jako spojenec, ale mnozí si myslí spíše na byzantské poklady a nová území, která by uchvátili. A v této vypjaté atmosféře Demetrios Askiates hledá osnovatele spiknutí proti trůnu. Asi nikdo neočekává od takového tématu, že to bude lehké a veselé čtení. Nicméně Harperova rétorika mi přišla až příliš těžkopádná a především v první polovině i notně ospalá. Potenciál by tu určitě byl, ale jakoby se nedokázal prosadit a prodat zajímavé momenty, o postavách ani nemluvě. Spousta toho zůstala uschována pod těžkými černými mraky, kterými neprorazil jediný paprsek a pocit, že se čtení táhne, převažoval nade vším. Uvidíme, jak si Harper povede v dalších pokračováních.

brigita1501
brigita1501
01.09.2021 5 z 5

Oblibuji historické romány (čím tlustší, tím lepší) a oblibuji i jejich subžánr: historickou detektivku. Harperovu knihu s prvním dobrodružstvím „luštitele tajemství“ Demetria Askiatese bych z hlediska detektivního zařadila mezi povedenější práce – dobrý průměr, z hlediska historického mezi vydařené. Byzantský detektiv se dobírá řešení klopotněji a s uplatněním větší míry štěstí než je tomu u jeho irské kolegyně sestry Fidelmy (románová řada zasazená především do Irska sedmého století, Peter Tremayne), anglického mnicha Cadfaela (románová řada z občanskou válkou zasažené Anglie 12. století, Ellis Peters) nebo anglického právníka Matthewa Shardlaka (románová řada z tudorovské Anglie 16. století, Christopher John Sansom). Na straně druhé je „detektivní“ linka zasazena do kvalitně podaného historického rámce, doplněna zajímavými historickými detaily a naopak neprzněna přílišným důrazem na vedlejší dobrodružství (kupříkladu milostná). Atmosféra Byzantské říše za vlády rodu Kommenovců je podána čtivou formou, udrží pozornost a rozhodně nenutí k přeskakování stránek. Dostaneme se do doby, kdy se moc a územní rozsah východní části bývalého římského impéria podstatně zmenšila. Afrika se Byzanci dávno vymkla z rukou a turecká moc se pomalu natahuje podél Černého moře. Proti nevěřícím, za osvobození Svatého města a na pomoc Byzanci je ze Západu vysláno početné křižácké vojsko - vládce i obyvatelstvo Byzantské říše se mohou oprávněně ptát, zda armáda barbarských Latinů (první křížová výprava) je opravdu pomocí či hrozbou.

- „Před dvěma roky jsme poslali vyslance k jejich církvi se žádostí o rotu žoldnéřů. Nežádali jsem o desetitisícové vojsko, jemuž by navíc veleli naši odvěcí nepřátelé sledující vlastní cíle. Oni využili naši nouzi jako záminku, je známo, že touží svrhnout naši moc a sami se stát pány Východu.
„Musím se ohradit, můj pane. Přišli jsme ze vznešených pohnutek, abychom vysvobodili Svatou zemi a veliké město Jeruzalém ze jha Turků, aby všichni křesťané mohli svobodně kráčet ve stopách našeho pána Ježíše Krista.“
„Vojsko usilující o vysvobození Jeruzaléma má pramalou cenu, když má sultán dvůr v Nikai. A ještě menší, když táboří u hradeb Konstantinopole. Pokud opravdu touží modlit se u Svatého hrobu, pak by měli pokračovat v cestě …. „ -

Popis napětí mezi Byzantinci (pokládajícími se za pravé Římany a svou říši za Nový Řím) a barbary ze Západu se autorovi vydařil. Obě strany mají roztomilou tendenci hledat jeden na druhém pověstné „mouchy“ a prát se (dozajista k velikému pobavení Turků) mezi sebou. Víme, že tohle jim (nám) vydrží a i proto bude jednou Konstantinopol turecká a turecká zůstane až do dnešních dnů. V knize vystupují jak smyšlené tak reálně existující osoby. Ocenila jsem šikovné zabudování poznatků, které autor o daném období načerpal: co to barbaři vymysleli za tajemnou zbraň; proč si rozhodně odskočit a už nic nepít, než se zúčastníme ceremoniálu u byzantského císařského dvora; kde se nachází ostrov Thule, kdo jej obýval, a proč tak strašně nenávidí Normany; z jakých to národů a pronárodů pocházeli vojáci, sloužící v armádě Byzance; ... .
Autor není prost humoru.
- „Bratr Gregorias zasvětil život jazyku Bulharů. Pro jejich povznesení zapsal životy celých tří set světců.“ Napadlo mě, že to by mu mohlo poskytnout patřičný slovník při mučení. -
Rozhodně si chci přečíst i další dobrodružství Demetria Askiatese.
- Ulice dole byly potemnělé, ale nebe bylo poseto hvězdami. Vzhlédl jsem k nim … . Pak jsem zraky stočil dolů, a nechal své myšlenky sestoupit z hvězd k zemím za hranicemi říše. Věděl jsem, že se od západu blíží Normané a jim v patách Keltové, zatímco na východě a jihu se rozkládá divočina s Turky, Fátimovci, Ismaelity a Saracény. Není divu, že císař musel již nejednou nasadit život, aby udržel tato nebezpečí v uctivé vzdálenosti. Bylo bez pochyby, že dokud bude jeho říše vyvolávat závist a chtivost světa, bude se mít na pozoru. Ale dnes večer jeho moc přetrvávala a královna měst spala pod nebesy. -

Harold
Harold
22.08.2019 5 z 5

Autor zasadil děj své knihy do hlavního města východních Římanů Konstantinopole do období nepříliš šťastného pro "Byzantince", tedy do počátku 1. křížové výpravy. Ještě než se dostanou křižáci do Malé Asie, aby mohli vykonat své skutky proti Turkům a dále proti Arabům na cestě do Jeruzaléma, musí přejít úžinu mezi Evropou a Asií. Na cestě leží město - metropole východního křesťanství a donedávna silného(nejmocnějšího) státu Evropy - Konstantinopol, přes které musí křižáci projít. Toto mnohasettisícové město je největším městem tehdejší Evropy. Počty obyvatel stále stoupají díky lidem stahujícím se za jeho obrovské bezpečné hradby středověké Evropy. za Theodosiovy hradby které město chrání víc než 600 let. Křižáci však na své cestě nechtějí jen "osvobodit" svatá místa, ale hlavně i získat majetek a zlato. Slábnoucí východní říše, přestože křesťanská se může stát jejich soustem.
Děj je popisován jako detektivní příběh z 11. století. Zajímavé jsou okolnosti celého příběhu. Například to, že císař Alexios Kommenos dal podnět ke křížovým výpravám, neboť vyzval vládce západu a papeže ať mu poskytnou vojáky, které on bude moci najmout jako žoldnéře proti rozmáhajícím se Turkům, kteří v posledních desetiletích obsadili většinu Malé Asie. Místo toho aby přišli jako císařovi žoldnéři, přicházejí s vidinou kořisti a fanatickým zapálením v boji proti muslimům.
Děj je napínavý, spád jak někteří níže popisují by možná mohl být větší, ale já se domnívám, že atmosféra mezi "byzantinci" a křižáky neustále houstne, a s tím jak se přibližují další a další vojska křižáků začíná jít do tuhého. Říše, která přežila období stěhování národů a je pokračovatelkou antického Říma by mohla rázem zaniknout...

lampernaqui
lampernaqui
30.07.2019 3 z 5

Jde o trochu jiné prostředí románu, než na jaké jsem v poslední době zvyklý. Takže v tomhle je to alespoň takové neokoukané. Ale co se týče samotného příběhu, tak jde o čtivý průměr. Kniha neurazí, máte ji přečtenou za chvíli, ale že byste sledovali postavu detektiva, který by se mohl přerazit, jen aby vyřešil svůj případ, to ne. Ke všemu tak nějak postupně doklopýtá, téměř náhodou.

Majdule
Majdule
31.03.2017 3 z 5

Tahle historická detektivka ze staré Byzance je netypická svým prostředím i dobou, kdy se odehrává. Autor podává věrohodně působící reálie (což ale nedokážu posoudit v kontextu s realitou) a knížce nechybí ani atmosféra. Troufnu si tvrdit, že patří k tomu lepšímu v žánru. Chybí jí ale jakási jiskra, která by z ní dělala mimořádný zážitek.
70 %

Dymond
Dymond
08.08.2016 4 z 5

Ze začátku to bylo takový pomalejší, ale pak se to začalo rozjíždět...

Mammoth
Mammoth
08.01.2016 4 z 5

Historický příběh s detektivní zápletkou. Po pomalejším rozjezdu kniha dostává spád, který nabírá na intenzitě až do konce, kdy dojde k odhalení "hlavního pachatele". Toho jsem mimochodem ani moc nečekal, měl jsem jiné favority, i když je pravdou, že byli autorem předhazováni někdy až příliš okatě... Každopádně celkový dojem velmi kvalitní a těším se na další díl...

pydla
pydla
26.09.2015 3 z 5

Po přečtení spousty kladných komentářů na tuto knihu, jsem se do Mozaiky stínů začetl. Ačkoliv mám rád jakékoli čtení o templářích, tak tady jsem byl zklamán. Hlavní hrdina, který je vyhlášený řešitel záhad ( detektiv ), je poněkud těžkopádný, místy až natvrdlý a případ se nakonec vyřeší tak nějak sám včetně odhalení hlavního pachatele. Prakticky se tak nějak sám připlete někam, co se později ukáže jako důležité, taková slepička Flatcherová z To je vražda napsala. Za mně jen 3 hvězdičky.

Pet007
Pet007
23.02.2015 4 z 5

Kniha se mi líbila. Seznámila jsem se s novým hrdinou z dávných dob a už se těším na pokračování.

soukroma
soukroma
22.12.2014 3 z 5

Poněkud kostrbaté, nepříliš napínavé a bez patřičného spádu, který by odpovídal popisovaným dramatickým událostem. Ve srovnání s mnoha jinými historickými knihami mnohem slabší... Mapka Konstantinopole by mohla být podrobnější, chyběl i glosář, protože spousta specifických výrazů i titulů nebyla v knize nikde vysvětlena.

Melic
Melic
15.11.2014 3 z 5

Slušná knížka, nebylo to úplně takové to čtení, od kterého bych se nedokázal odtrhnout, ale nenudila ani náhodou. Určitě si přečtu další díly.

čef
čef
26.10.2013 5 z 5

Zajímavý příběh z doby křižáckých výprav a nynějšího Istanbulu, který byl v té době ještě v rukou východních křesťanů a čelil narůstajícímu tlaku Turků. Ani poměrně schopný císař nedokázal nic jiného než odsunout nevyhnutelnou porážku. To je snad podstatou příběhu sepsaného jako detektivka, která ovšem nemá parametry detektivky z dnešní doby. Nicméně se dá celá trilogie čtenářům historické a detektivní literatury jen doporučit.

kryspin66
kryspin66
22.07.2013 5 z 5

Kniha se mi velmi líbila. Dlouho jsem nečetl lepší historickou krimi. Vřele doporučuji a těším se na další knihu tohoto autora.

vincek1
vincek1
03.01.2013 4 z 5

Je to první kniha tohoto spisovatele a přečetl jsem ji skoro jedním "dechem". Místy se mi sice zdálo, že se autor snaží splnit počet stran, které se zavázal napsat ale nakonec se vše v dobré obrátí a příběh dostane spád. Mě osobně se zamlouval popis krajiny, města a osob. Z této doby a lokality jsem zatím mnoho knih nepřečetl a těším se proto na druhý díl "Rytíři kříže". Doporučuji.