hanzmb hanzmb komentáře u knih

Králův muž Králův muž Tim Severin

5-4-3 to je moje hodnocení této trilogie. Z fantastického 1.dílu plného dobových reálií jsme se dostali k běžnému vikingskému dobrodružství. Ano, je to psáno velmi čtivě, ale takových románů existuje spousta.

10.06.2019 3 z 5

Perfektní idiot Perfektní idiot Petr Měrka

Na začátku pětibodová jízda. Přitom se vlastně nedělo nic, co by si člověk v nějaké formě nepřečetl v novinách. Jen to bylo vyhnané ad absurdum. Po polovině se z toho najednou začala stávat druhořadá fantaskní novela s rádoby porno nábojem. Až jsem uvažoval i jen o 3 *.

14.05.2019 4 z 5

Duch znojemských katakomb Duch znojemských katakomb Vlastimil Vondruška

Vondruška bude vždy mou srdeční záležitostí. Historii miluji, detektivky mám rád a jeho srovnávání historie s dnešní situací obdivuji. Ale musím přiznat, že i Mistr ztrácí dech. Těch 24 dílů je už opravdu moc. Na rozdíl od Jičínského pole je zde obměna vyšetřovatelů minimální a nic nepřináší. Katakomby je taky taková zprofanovaná záležitost. A jak už psal někdo v komentáři dole, to logické propojení jednotlivých vražd kulhá příšerně. Ale stejně si 25. díl zase přečtu... pokud ještě bude.

04.04.2019 4 z 5

Vraždy ve znamení hvězdy Vraždy ve znamení hvězdy František Kalenda

Kdo má rád Vondrušku, Bauera, Hrdličku apod. bude asi zklamán. Nejde o klasickou historickou detektivku. Než vyšetřování autora spíš zajímají vnitřní prožitky hlavních postav (něco mezi Bílkem a Koubkovou). I zápletka je nezápletka a spíš takový thriller, kde je mafie (církevní) a i církevní zpravodajské služby. Mně vadil nedostatek historických reálií (kromě těch lékařských) a taky o hlavních postavách a jejich původu se toho moc nedozvíte. Počítám něco v dalších dílech, ale tímhle tempem a vzhledem k plánované "jen" trilogii toho moc nebude. Ale čte se to dobře (24 hod) a tak asi 3,5* je odpovídající.

09.03.2019 3 z 5

Dech tmy Dech tmy Nicolai Lilin

Sibiřská výchova ve své době se mnou pěkně zacloumala. To se bohužel nyní nekonalo. Připadá mi to jak 3 knihy v jedné. Ta část po návratu z vojny je dle mne nejsilnější. Ta se 1. dílu nejvíc blíží. Pak najednou mávnutím proutku se hrdina zcela změní už během cesty na Sibiř. Je z toho najednou pohodové vyprávění o splývání člověka s přírodou. Čekal jsem na finále, jak se ti 2 jedinci v 1 těle dají dohromady. Bohužel nic z toho nebylo. Jen jednoduchý popisný thriller jakých se o zvláštních jednotkách píší desítky. To ruské prostředí to nijak nezachránilo. K tomu nelogický až uštvaný závěr, či spíše jen zabouchnutí dveří. Spíš až jen 3,5*.

03.03.2019 4 z 5

Galilejec Galilejec Kristýna Freiová

Ke knize jsem přistupuji čistě z literárního pohledu. Tj. nebudu dávat 5* jen z důvodu zvoleného tématu. Jsou tam 2 světlé body. Pojetí Piláta a zavedení ženského segmentu. To bylo zajímavé, i když už existuje i literární varianta kde Jošua byla žena. Co už bylo špatné jsou ty hrátky s apoštoly. Zcela nelogické a nezdůvodnitelné. Pokud za zdůvodnění neberete tu větu v závěru, kde vše svede na Petra. To je teda literární invence na úrovni. A úplně nejslabší vidím vlastní osobu Jošui. V ní se dostáváme někam do sfér spíše špatné fantasy. Dle mého příběh 2,5*, ty 3 jsou za pěknou češtinu.

24.02.2019 3 z 5

Odkaz Vikingů: Meč Odkaz Vikingů: Meč Ulf Schiewe

Zajímavé čtení z doby a regionu, který u nás není moc literárně známý. Přímočarý děj, bez odboček a dalších příběhů vedlejších osob. Přesto nejsou hluchá místa. Zkrátka dobře připravený vstup pro tetralogii. Snad se už překládá další díl. Jen nevím, jestli to není místy až moc "učesané". Když to srovnám s námi "barbary", tak jsme někde na konci vlády Břetislava a to byla ještě pěkná divočina.

23.02.2019 4 z 5

Temná trilogie Temná trilogie Miroslav Žamboch

Myslím si, že mám fantasy dost načtenou a nějakého toho upíra či vlkodlaka beru jak souseda od naproti. Jakmile ale začne padat z nebe kyselina, 2 kouzelnici se upisují temným mocnostem a ničí se nezničitelná monstra je mi na nic. To beru jako totální neschopnost autora vymyslet pořádný příběh. Kdybych vzal jednotlivé povídky tak 4*-2*-0,5*. Dá se to číst do okamžiku, kdy se zbytek vikingů dává dohromady po poslední bitvě. Tady je náznak inteligentního řešení, jak poslední přeživší zbavit prokletí. Najednou ale jak by to psal někdo jiný a už jsme jen u monster. A vrcholí to tím telepaticky vrženým nožem na skalní římse. Jak může autor Koniáše, Líhně, Seržanta apod. klesnout na takovouhle úroveň? To překoná jen snad Wagner v Předivu tmy, kdy se v prostředí alá Conan najednou objeví jaderné ponorky.

17.02.2019 2 z 5

Obřezaná republika I. - T.G. Masaryk a Židé Obřezaná republika I. - T.G. Masaryk a Židé Adam Benjamin Bartoš

Tak jsem si naivně myslel, že půjde o něco, co mi zase prohloubí znalosti historie našich vztahů s Izraelem. Něco jako Mosty do Tel Avivu. Po několika stranách jsem začal v eknize hledat datum vydání, protože jsem dostal strach, že jde o něco z roku 1943. Ono něco podobného může vyjít u nás v 21.století?? Když jsem na posledních stránkách četl to hnusné šťourání se v Masarykově rodokmenu napadla mne 1 věc. Koho asi má v rodokmenu autor? Typl bych si, že to chrochtá a nebude to moc generací zpět.

16.02.2019 odpad!

Předivo tmy Předivo tmy Karl Edward Wagner

Vezmi Conana a přihoď k tomu Kaina s Ahasverem. Pak to zahusti jadernou ponorkou s laserovým dělem. Pokud i to je málo přihoď ultrazvukový maják. Ano, tohle všechno tato šlichta obsahuje. Jak tohle mohl někdo i v roce 1996 nechat přeložit nepochopím. Asi se to svezlo s autorovým Conanem. Toho mám někde doma a takhle stupidní to snad nebylo. (Ten bod je za překlad.)

09.01.2019 1 z 5

Stryga Stryga Vlado Ríša

Vtipné využití jediného českého "bohatýra" ze Starých pověstí českých. Navíc i on zde spíš vítězí většinou hlavou než svaly. Příjemně se čte, ale spíš to je pro náctileté.

27.12.2018 3 z 5

Dokonalý zabiják Dokonalý zabiják Ward Larsen

Trochu Ludluma, trochu Silvy a to vše ve staré dobré Anglii pod dohledem Scotland Yardu. Přesto velmi pěkně namícháno a někdy se k této sérii vrátím.

25.12.2018 3 z 5

Případy královského soudce Případy královského soudce Richard Dostál

Název automaticky vyvolává dojem, že půjde o historickou detektivku. Snad ještě v 1.části se může o něčem podobném hovořit a to spíš okrajově. Ta druhá už se spíše blíží napínavé historické romanci. Přesto to k přečtení doporučuji. Zajímavý příběh na pozadí historických reálií. Napsáno docela čtivě (několikrát jsem se soustředil a snažil se najít přechodníky - nenašel, natož špatně použité). Proč jenom se ale autoři musí strefovat do stejného období, když mají tolik století k dispozici? Tím myslím Bauer x Hrdlička a nyní i Dostál x Koubková. (A musím si přečíst tu Vaňkovou.)

23.12.2018 4 z 5

Podivná vražda na knížecím dvorci Podivná vražda na knížecím dvorci Jiří Bílek

Každý čtenář má právo na svůj názor, ale neměl by používat ve svém hodnocení nepravdy. Ty pak mohou odradit další zájemce. K předcházejícímu hodnocení:
1. Na začátku Remigius řekne, že se blíží 60 letům. Vystupující prasynovec je mladík. Takže spíš na tehdejší dobu hodně pozdě zakládané rodiny a ne 12 let.
2. V románu se blíže hovoří o bratrovi, jeho ženě, jeho synovi a jeho ženě a o 1 z vnuků. 5 lidí. To přece není složitý rodokmen.
3. Všichni zmiňovaní Přemyslovci a příbuzný piastovský bratranec jsou zcela v pořádku. Autor historii podává nezkreslenou včetně dnes už těžko zjistitelného příbuzenství Vladivoje (Ryšavý je oficiální přízvisko Boleslava III. , stejně jako jeho otec byl Pobožný, to není literární záměr autora).
Nyní k vlastnímu hodnocení. Ten, kdo čeká napínavý detektivní příběh, může být zklamán. Remigius není a ani nechce být detektiv. Jen chce najít (i jen pro sebe) pravdu. Je to vyprávění o tom, jak se jedinec dokáže srovnat s tlakem okolí, vlastním svědomím a vírou v Boha. Ta vražda Jaromíra je jen spouštěčem a rámcem celého vyprávění. Příběh má svou logiku, postupný vývoj a vyvrcholení. Žádnou vatu pro nakladatele jsem nenašel. To, že se neustále hovoří o způsobu vraždy je logické. Zavraždili bestiálně knížete a každý se chce o tom něco dovědět. To může jen zpovídáním Remigia, který tomu byl nejblíž. Taková byla doba předgůglí. Popisy jsou ale zcela decentní, v průměrném thrileru jsou horší scény. Brzy se pustím do dalšího Remigiova příběhu.

10.12.2018 5 z 5

Pod západnou akáciou Pod západnou akáciou Christian Jacq

Vše musí skončit nakonec happyendem a tak Ramses svou prozíravostí vše zvládne a může v klidu zemřít pod akácií. Už to tak nepřehání s těmi božími zásahy. To mi pomohlo se všemi díly nakonec prokousat. Musel jsem to vždy prokládat alespoň 5 jinými knihami. Nevím, jestli ještě někdy najdu na tohoto autora odvahu. Určitě už žádnou pentalogii.

02.12.2018 3 z 5

Pani z Abú Simbel Pani z Abú Simbel Christian Jacq

Dlouho jsem váhal, zda mám ještě v této pentalogii pokračovat. Pak mi to jako obvykle nedalo a podlehl jsem. Je to o trochu lepší než minulý díl. Zůstávají všechny zápory dílů minulých. Prvoplánovitost, nereálnost egyptského vládního systému, vypomáhání si nadpřirozenem v okamžiku, kdy mi dojdou nápady. Nejvíc mě zklamal tím, jak odbyl 10 egyptských ran. To je věc, která mu mohla vydržet na 1/3 knihy. Odbyla se ale pár stránkami.

01.12.2018 3 z 5

Bitka pri Kadeši Bitka pri Kadeši Christian Jacq

S každým dílem postupně ubírám hvězdičku. Toto dílo je všude prezentováno jako historický román. Postupně z toho vzniká fantasy a to s bídou druhořadá. Vše vrcholí vlastní bitvou u Kadeše. To už je jak pro desetileté kluky. Nejsem nepřítel fantasy, rád si ji i přečtu. Tady ale už jde spíš o to, že autor nehledá logická řešení, ale vytváří si berličku, jak vychrlit stránky pro nakladatele a moc si nenamáhat mozek.

01.12.2018 2 z 5

Chrám miliónov rokov Chrám miliónov rokov Christian Jacq

2.díl pentalogie je dle mého horší než první. Neobjevilo se nic nového, co by už nesignalizoval minulý díl. Jen očekávané pokračování. Navíc popisované prostředí je dle mého nereálné. Především správní aparát je až moc podobný dnešní době.

01.12.2018 3 z 5

Skoněpády Skoněpády Miroslav Jandovský

Po 90 % knihy jsem byl nadšen. Pěknou češtinou vyprávěný příběh. Reálie asi opravdu odpovídající 11.století - nebo tomu co člověk zná z jiných knih a co si představuje. Hlavně na začátku jsem až cítil v textu duch Markéty Lazarové, i když ta je z až pozdější doby. Ale ta tvrdost a syrovost v příběhu a v popisu prostředí je podobná. Bohužel je kniha zcela bez konce. Jak kdyby to autora najednou přestalo bavit a na 3 stránkách to uštve k ničemu. Jak kdyby mu přišlo hlavního hrdiny líto a nechtěl ho nechat zahynout, což by byl dle mého konec v duchu předchozího příběhu.
Autor má z této doby ještě 1 knihu, třeba tam něco bude navazovat.

29.11.2018 4 z 5

Syn světla Syn světla Christian Jacq

Po přečtení série Soudce Amerotke, jsem se rozhodl pokračovat v Egyptě touto sérií. První díl je standardní rozjezd pentalogie tj. seznámení s prostředím, hlavními hrdiny.
Docela příjemné čtení, určitě budu pokračovat. Trochu mi vadí to tajemno, až moc fantasy v historickém románu.

16.11.2018 4 z 5