hanzmb hanzmb komentáře u knih

Apokryf o hraběti Šporkovi a Epilog Apokryf o hraběti Šporkovi a Epilog Jan Žáček

Vynikající historický román z období, o kterém se moc nepíše (až teď Skláři). Asi pod vlivem Jiráskova Temna. Je to škoda. Nevím, jak mi mohl v roce 1988 při čtvrtečních frontách utéct. Na svoji dobu se divím, že vůbec mohl vyjít. To líčení jezuitů a především Koniáše absolutně neodpovídá tehdejší doktríně. A všem doporučuji prohlídku nádherně opraveného Kuksu i přilehlé Kalvárie.

26.11.2019 5 z 5

Upír z okrsku Upír z okrsku Andrzej Pilipiuk

Jak jsem byl nadšený jako pamětník doby s 1. dílem, tak mne tento zklamal. Je to jen nastavovaná kaše. Autor nepřichází absolutně s ničím novým. Jen to tlačí do vyšší absurdity bez toho, že by zachovával logiku a vývoj příběhu. Snad jen povídka Hraběnka má alespoň vtipnou pointu. A zjevně si připravuje půdu pro další díl. Vzhledem ke kvalitě poslední povídky se není na co těšit.

03.11.2019 3 z 5

Upír z činžáku Upír z činžáku Andrzej Pilipiuk

Tak jsem se zase vrátil o 35 zpátky a zavzpomínal na doby, kdy jsme se utěšovali tím, že Poláci jsou na tom ještě hůř než my. V rámci spisovatelské licence je děj dohnán ad absurdum, ale ty jednotlivosti se skutečně děly. Navíc, když to prožívají socialističtí chudí (a navíc impotentní) upíři je o parádní zábavu postaráno. Brzy zkusím 2.díl.

18.10.2019 5 z 5

Zkažené sémě Zkažené sémě Ondřej S. Nečas (p)

Nemohu si pomoci, ale 1. povídka z této série byla absolutně nejlepší. Tak trochu Zeměplocha, tak trochu česká fantasy a tak trochu historická detektivka. Přitom perfektně vyvážené. Postupně přibývá fantasy, ale bohužel ubývá autorovy fantazie. Počet vražd to nezachrání. Škoda. Zase jeden projekt, který sliboval víc než přinesl.

17.10.2019 3 z 5

Dumasův klub Dumasův klub Arturo Pérez-Reverte

Většinu knihy jsem přes zbytečně rozsáhlé popisy zvládl s nadšením. Ty informace o Dumasovi a o společenství obchodníků se starými tisky byly fantastické a pomohly překonat nudu ze zbytečně rozvláčných pasáží, kde se nic nedělo a pro další vývoj byly zcela zbytečné. Pak bohužel přišla finále. A zoufalá. Na jednu stranu zcela nudné v případě 3 mušketýrů a na druhou stranu absolutně přehnaná fantastičnost u Devíti bran. Tak nějak to zmačkat dohromady a zprůměrovat. To by byla třída. Spíš 3,5*.

27.09.2019 4 z 5

Ženy na pranýři Ženy na pranýři Naďa Horáková

Poměrně se podařilo udržet úroveň z 1.dílu, což nebývá vždy zvykem. Má to solidní příběh, dobře popsané dobové reálie a vlastní děj má pevnou logickou stavbu. Pokud bych něco vytkl, tak nechápu časovou osu série. Příběh začíná pár měsíců před Nevěstkami. A z popisu zjišťuji, že Židovky budou ještě starší. Navíc mi připadá, že to trochu sklouzává do románu pro ženy. Chlap je buď násilník nebo kariérista a vrah. Jediná výjimka je spíš zženštilý Mikuláš Mořic.
Navíc Mořicové jsou na 1 stránce bratranci i strýc se synovcem. To bych od paní učitelky čekal větší pořádek.

27.08.2019 4 z 5

Pach krve Pach krve František Niedl

Začátek naznačoval, že by se mohlo jednat (jako 3.díl) o propracovanější knihu, která vedle dobrodružné části i popisuje dobové zvyky a politickou situaci v království. Bohužel to nevydrželo ani do poloviny. A závěr je jen průměrný western, kde místo koltů visí proklatě nízko u pasu meče.

01.08.2019 3 z 5

Tak už se u koláčů nepotkáme. Bohužel mi to trochu připadá násilně ukončené. Další budoucnost není u mnoha důležitých postav ani zkratkou popsána. Docela bych viděl i nějaký ten 8.díl.
Celý život má člověk ze školy v hlavě: Jednota bratrská = Komenský = centrum vzdělanosti přesahující rámec doby. A oni to byli náboženští blouznivci...

09.07.2019 5 z 5

Slovem a mečem Slovem a mečem Ivana Špičková

Nevím, proč je tento román zařazený mezi historické. Asi z důvodu nalákání čtenářů. Sám jsem se chytil. Jak už zaznělo v předcházejících recenzích jde o román a spíše román pro ženy. Ty historické reálie včetně chování hrdinů jsou značně pofidérní.

09.07.2019 3 z 5

Hřbitov nevěst Hřbitov nevěst Tomáš Boukal

Bohužel se zajímavým tématem si autor neporadil. Knihu drží jen popisy pro nás neznámého prostředí. Příběh je ale jen zjednodušeně popisný, jak z novinového článku.

09.07.2019 3 z 5

Pouť oběšenců Pouť oběšenců Pavel Hrdlička

Naše historie snad není tak krátká, aby se 2 autoři stejné literární formy museli nacpat do jednoho úzkého období. Navíc oba hrdinové jsou rychtáři. V tomto 5. díle je dokonce probírán identický případ. To autor neznal Bauerovo o 5 let starší Král nezná bratra? Kdyby u nás vycházelo 100 historických detektivek ročně tak snad. Takže 2 body dolů za plagiát. Je to škoda. Podrychtář Václav je mi přitom mnohem sympatičtější než spíš prvoplánovitější a hrdinštější Protiva. I historické reálie mi zde připadají zajímavější a propracovanější.

15.04.2019 3 z 5

Putování Putování Michael Bronec

Základní myšlenka zajímavá, pár dobrých zápletek. Bohužel se to všechno utápí v balastu slov a spousty nic neřešících odboček od hlavního příběhu. Taky jsem musel listovat Arénou, abych se chytil.

08.04.2019 3 z 5

Pod ochranou pohanského boha Pod ochranou pohanského boha Tim Severin

Kdo si chce užít vikingování, ať si přečte Zrzavého Orma nebo další severské série jmenované v předcházejících komentářích. Kdo si chce udělat představu o životě a chování seveřanů v 11. století ať si nenechá ujít Severina. A nejzajímavější na všech těch jeho popisovaných zajímavostech je to, že nakonec je čtete jedním dechem jako nějaký napínavý román. Ona tam 1 bitva a nějaké ty potyčky taky jsou. Ale ty jen dokreslují obraz doby. A při popisu putování s Eochaidem, jsem si uvědomil, že už bych si zase mohl přečíst nějaké ty další případy sestry Fidelmy.

20.03.2019 5 z 5

Poslední bere vše Poslední bere vše Miroslav Žamboch

Sprint se mi po většinu času líbil, i když jsem ho četl už po druhé. Má to příběh, logickou stavbu a pointu v závěru. Jedinou skvrnou je pro mne ta závěrečná bitva. Jakmile začne neřízená magie vše likvidovat jsem otrávený. Naštěstí závěr už zase přešel do magicky normálnějšího světa. Asi 3,5*. Poslední je dle mého absolutně nejslabší. Příběh se sice pěkně rozjíždí v mučírně, ale odchodem z ní vše skončí. Jako kdyby autor vždy ráno zapomněl, co napsal minulý den. A nebo mu to bylo úplně jedno. Takže někdo, kdo nevylezl do schodů je najednou Conan v nejlepší formě. Někdo, kdo se bránil kouzlům je najednou mocným čarodějem. A když neví jak dál, tak probudí ducha, který vše zachrání. Světlejším zjevem je v závěru vysvětlený původ. Něco málo logiky v bezuzdném řádění magie. Tak 2,5*. Škorpion je starý dobrý Koniáš. Magie v rozumných mezích. Takže 4*. Jen mne štve systém, kdy se k 1 známé povídce nabalí 2 další a vydá se jako nová kniha. Z těch 2 se 1 zase za čas použije do další sbírky.

11.03.2019 3 z 5

Ráchelina kniha Ráchelina kniha Sissel Værøyvik

Hodnocení jsem vzal jako aritmetický průměr z fantastické "dětské" 1.poloviny knihy a z mého pohledu průměrného románu, který popisuje Ráchelinu dospělost. Především tu část z Bratislavy jsem četl jedním dechem. Je smutné, že s touto částí našich dějin jsme se zatím nedokázali vyrovnat a musíme o ní číst hlavně v zahraničních knihách.

05.02.2019 4 z 5

Zhubni Zhubni Richard Bachman (p)

Normálně bych knihu tohoto rozsahu zvládl za 1-1,5 dne. Tady jsem se pořád nemohl chytit a rval se s tím skoro 3. Teprve v poslední třetině to začal být pořádný King. Mělo to napětí, spád a fantastický konec. Na rozdíl od spousty komentářů se mi líbí jeho poselství - ty největší hrůzy způsobí člověk svými činy. Podíval jsem se na chronologii Kingových knih a připadá mi, že v roce 1984 na něj přišla krize - na Řbitov zvířátek (1983) se těžko navazuje. V tomto roce ostatně vydal i Talisman, což je dle mého jeho nejslabší věc.

30.01.2019 3 z 5

Pohádky poněkud hambaté aneb Večerní osvěžení do maželské postele Pohádky poněkud hambaté aneb Večerní osvěžení do maželské postele Ivan Krejčí

Přečíst se to dá, ale žádný zážitek nečekejte. Pár míst je vtipných, ze zbytku čouhá víc snaha než invence.

22.01.2019 3 z 5

Příliš mnoho náhod v Tenerife Mar Příliš mnoho náhod v Tenerife Mar Helena Hardenová

Příjemné čtení. Kromě detektivní zápletky má i 2 příběhy. Jak hrdinky, tak i zavražděné. Česká detektivka (bez géniů a gigantického policejního aparátu) navíc zasazená do zajímavého prostředí.

05.01.2019 4 z 5

Ztracené stříbro Ztracené stříbro Lindsey Davis

Oddechové čtení, které si nehraje na žádnou velkou literaturu. Ideálně namíchaný mix detektivky, historie a románu pro ženy. Toho posledního tam bylo na můj vkus až příliš. Hrdina vyrostlý a žijící v římských slumech a mající za sebou službu v legii se najednou v 2.polovině knihy chová jak zamilovaný vikomt. Někdy se k této sérii asi vrátím (pořád to je historická detektivka navíc ze starého Říma), ale až dočtu nejprve Robertse a Saylora. Ti mi sedí více. (Taky předpokládám, že se hrdina s Helenou ožení a prostor pro zamilované výlevy se tím okamžikem radikálně zúží :) ).

31.12.2018 3 z 5

Prokletí vladyckého rodu Prokletí vladyckého rodu Jiří Bílek

Kdo chce číst napínavou historickou detektivku, ať si vezme Vondrušku nebo Bauera. Kdo má zájem si přečíst zajímavý psychologický román o rodinných vztazích, který je nastartován vraždou jednoho z členů, ať si přečte tohle. Navíc zasazené do zajímavé doby, které se věnuje v současnosti snad už jen Jandovský. Navíc detektiv nedetektiv je kněz, nucený svou víru neustále srovnávat s okolím, kde zatím ještě po pár generacích není zakořeněna. Co mi na knize vadí je její jazyk. Autor se asi snaží navodit dobu použitím několika mála historických slov. Ta vložena do jinak zcela dnešní konverzace působí jako pěst na oko. Co nechápu je neustálé požívání výrazu ujec, i když v rámci rodiny se jedná o strýce (otcův bratr).

22.12.2018 4 z 5