Pod ochranou pohanského boha

Thorgils, dítě narozené roku 999 našeho letopočtu, žije postupně na Orknejích, na Islandu, v Grónsku a dokonce i ve Vinlandu, jak se tehdy říkalo teprve zadlouho poté oficiálně objevené Americe. Žije bez matky a bez otcovského zájmu, zato od útlého věku prožívá neuvěřitelná dobrodružství pod ochranou pohanského boha. Takový je hrdina románu Tima Severina Vikingové, odehrávajícího se na severu v době působení prvních křesťanských misií. Obracení na Kristovu víru na severu není snadné ani rychlé, ti, kdož věří v celý panteon bohů v čele s Ódinem, umí svět své víry bránit. Když autor uvádí čtenáře mezi vědmy, znalé magického umění seidr nebájí, ale seznamuje ho se skutečným duchovním dědictvím pohanského severu na podkladě vědeckého bádání, jemuž podrobil i rodinné, sousedské a politické vztahy oné doby. Kromě napínavého děje čekají čtenáře v tomto prvním díle trilogie tedy i dosud prakticky neznámé informace. Autor sám tyto informace získával nejen studiem - povoláním je badatelem, filmařem a autorem odborných publikací - ale opírá se i o vlastní zkušenosti, sám podniká výzkumné expedice, včetně cesty přes Atlantický oceán ve středověkém koženém člunu, a sklízí za svá díla mezinárodní ceny a uznání....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/81_/81331/pod-ochranou-pohanskeho-boha-ecD-81331.jpg 4.190

Vikingové (Tim Severin) 1.

Literatura světová, Romány, Historické romány

Vydáno: , BB art

Viking: Odinn´s Child, 2009

Kniha Pod ochranou pohanského boha

Dant76
23.05.2020

Čtivá kniha, pomalu rozbíhající se příběh, trochu cestopis, trochu vyprávění o severských národech, jejich zvycích a mytologii...

hanzmb
20.03.2019

Kdo si chce užít vikingování, ať si přečte Zrzavého Orma nebo další severské série jmenované v předcházejících komentářích. Kdo si chce udělat představu o životě a chování seveřanů v 11. století ať si nenechá ujít Severina. A nejzajímavější na všech těch jeho popisovaných zajímavostech je to, že nakonec je čtete jedním dechem jako nějaký napínavý román. Ona tam 1 bitva a nějaké ty potyčky taky jsou. Ale ty jen dokreslují obraz doby. A při popisu putování s Eochaidem, jsem si uvědomil, že už bych si zase mohl přečíst nějaké ty další případy sestry Fidelmy.

Eicherik
10.02.2019

Thorgils, hrdina tohoto románu je skutečnou historickou postavou a události z Thorgilsova života, zde vymyšlené, čerpají většinou z islandských ság. Kniha je jednak odyseou jednoho neobyčejného života a zároveň kronikou některých historických událostí. Jedinou slabinu tohoto dílka vidím v občasných hlušších pasážích.

"Pouze cestou oběti a bolesti mohl otevřít svou mysl a ducha moudrosti. To je jedna věc, která nás odlišuje od křesťanů. Ti věří, že duše žije v srdci, ale my tvrdíme, že přebývá v mysli a že když se osvobodí mysl, je osvobozen i duch."

trudoš
01.01.2018

Pod ochranou pohanského boha je psáno v duchu starých severských kronik. Díky tomu se připravte na minimum dialogů a spoustu popisů, ať už tradic, krajů či historických událostí. Samotný děj pak připomíná odyseu prostého Vikinga, který měl to štěstí/smůlu, že mu bohové dali do vínku drobné magické nadání.
Kronikářský styl vyprávění ovšem nemusí sednout každému, ač je pro podobné romány jako dělaný. Bezdějové putování napříč severským územím postrádá konkrétní cíl, vyvažuje to však informační hodnota. V porovnání se synchronně vydávanými řadami Havran a Přísežné bratrstvo nejsou sice Vikingové Tima Severina taková řezničina, laděním se nicméně blíží autentické dobové atmosféře zdaleka nejvíc. Hrdina navíc působí dojmem skutečné lidské postavy a ne jako neporazitelný hrdina z legend. Něco jako Malý velký muž na drakkaru, čemuž odpovídá i jazyková stylistika. Paradoxně tak knihu oceňuji víc až po jejím dočtení, kdy i přes zdlouhavou popisnost musím uznat, že něco na tom Thorgilsovi je.

Aniday
25.12.2017

jsem neskonale vděčná, že si ke mně tato série nakonec našla cestu... můj dík patří Ódinovi, který mě tak šťastně provázel celým prvním dílem...

Atuin
05.07.2017

No ehm jak to jen říct. Nechala jsem se strhnout a půjčila si v knihovně hned všechny díly s tím že najdu nějaký historický román psaný okem současníka. Jenže autor se právě nechal taky strhnout a mě v té knize ( přečetla jsem jen první díl) něco nesedělo . Jako dějepisná část patrně na jedničku, ale postavy a tak tím to bylo nějak zabité, takové bez atmosféry.

hankapimi
12.03.2017

Opravdu je na každé stránce Vikingů poznat, že si Tim Severin dobové reálie a poznatky z té dávné doby nevycucal z prstu, ale nastudoval a probádal. Příběhy o Thorgilsovi , čerpající většinou z islandských ság , popisuje báječně, podrobně a barvitě. Např. dobu, kterou strávil pobytem a putováním s irským druidem brehonem Eochaidem. Nebo jako otrok v klášteře, kdy se učil jako mladý novic ve scriptoriu opisovat na pergamen latinské texty. Nikdy bych si nepomyslela, že vyrobit pergamen na jediný velký svazek si žádalo kůži z více než 100 telat či jehňat - v té době obrovská investice ! V klášteře také pozoroval při práci iluminátory, kteří si vyráběli vlastní barvy a zdobili jimi evangelia a potřebovali pevnou ruku a ten nejjemnější štětec. Pro takto delikátní práci se nejlépe hodily chlupy z vnitřku veverčího ucha... Bavilo, zajímalo, překvapilo a obohatilo, co dodat. Kdo má rád takový styl psaní příběhů, jistě se mu budou Vikingové líbit.

marvan00
19.02.2016

Na Severinově knize lze dobře ilustrovat bídu současného historického románu. Zatímco historické reálie Severin nastudoval na jedničku, zcela mu uniká zeitgeist doby, nechápe tehdejší mentalitu lidí a tak jim podsouvá svůj, současný relativistický způsob myšlení, což je naprostý nesmysl. Obzvlášť pseudovědecké pasáže, kterými se Severin snaží přesvědčit čtenáře o racionálním jádru tehdejší spirituality působí jak ze zvláštní pomocné.

Autor pomíjí skutečnost, že ekonomický pohled na život se objevil až s průnikem fénických a semitských kultur a v současné podobě vykrystalizoval v polovině 19. století marxismem. Chápu, že pro současné pragmatické "odkouzlené" myšlení, ve kterém současník uvízl, je těžké pochopit myšlení kultury, která byla určována zcela odlišnými hodnotami. Jak trefně poznamenal Hermann Hesse, středověký člověk by naši současnou kramářsko-pragmatickou kulturu vnímal jako nesnesitelně barbarskou.

Pokud bych chtěl někomu přiblížit ducha vikingské éry, raději bych mu doporučil fantasy Paula Andersona Zlomený meč. V reáliích možná pokulhává, ale podstatu doby a ducha zprostředkuje nesrovnatelně lépe, než tenhle rádobyučený elaborát.