Apokryf o hraběti Šporkovi a Epilog

Apokryf o hraběti Šporkovi a Epilog https://www.databazeknih.cz/img/books/85_/85405/bmid_apokryf-o-hrabeti-sporkovi-a-epilog-qcq-85405.jpg 5 6 3

Historický román z tzv. doby temna přivádí na scénu zajímavé osobnosti Františka Antonína hraběte Šporka, Matyáše Brauna, pátera Koniáše a mnohé další z okolí Kuksu.

Blue
30.01.2020 4 z 5

Je to poctivě napsaný historický román, objektivně to uznávám, autor prokázal velkou erudici a i literárně se jedná o zajímavé dílo. Problém ovšem je, že jsem se při jeho čtení spíše nudil. Takže výsledný dojem je poněkud rozporný. 70%

hanzmb
26.11.2019 5 z 5

Vynikající historický román z období, o kterém se moc nepíše (až teď Skláři). Asi pod vlivem Jiráskova Temna. Je to škoda. Nevím, jak mi mohl v roce 1988 při čtvrtečních frontách utéct. Na svoji dobu se divím, že vůbec mohl vyjít. To líčení jezuitů a především Koniáše absolutně neodpovídá tehdejší doktríně. A všem doporučuji prohlídku nádherně opraveného Kuksu i přilehlé Kalvárie.

mata57
16.06.2019 5 z 5

Barvitý popis kukských reálií včetně činů svérázného hraběte v době hledání náboženské svobody coby boje proti "černému panstvu" a "jedinému správnému myšlení". Psáno čtivým pseudoarchaickým jazykem. Jak aktuální v době tahanic kolem stavby repliky Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze ...
V knize se také dozvíte o vzniku první učené společnosti v Habsburské monarchii se sídlem v Petrášově paláci v Olomouci.

historické romány František Antonín Špork, 1662-1738

Jan Žáček