hanocri hanocri komentáře u knih

Britské impérium Britské impérium Niall Ferguson

Mám několik let rozečteno. Z toho, co jsem mohl poznat se jedná o jedno z nejlepších Fergusonových děl. Navíc v češtině Britské impérium vyšlo v nádherném vydání. Nemělo by chybět v knihovně nikoho, kdo se zajímá o moderní dějiny.

Silmarillion Silmarillion J. R. R. Tolkien

Nemohu než obdivovat Tolkiena za svět, který vytvořil. Silmarillion je mytologií světa, ve kterém se odehrává Pán prstenů. Brilantní dílo, které ukazuje rozsah Tolkienovy imaginace a spisovatelského umu.

03.08.2015 5 z 5

Šetři se, Einsteine! – Jak si zapamatovat úplně cokoli Šetři se, Einsteine! – Jak si zapamatovat úplně cokoli Joshua Foer

Velmi čtivá kniha, která mě uvedla do tématu, o kterém jsem příliš nevěděl. Kromě toho, že Foer představil svět memorovacích mistrů, shledal jsem velmi fascinující kapitolu o tom, jak knihktisk změnil naší paměť.

02.08.2015 4 z 5

Středočeský výletník Středočeský výletník Anna Jiroutová

Vtipný a originální nápad. Skvělé ilustrace. Čte se samo.

11.04.2019 5 z 5

Hluboká práce Hluboká práce Cal Newport

Přiznávám se, že jsem ještě nedočet, ale jsem přibližně v půlce. Zajímavé postřehy o tom, jak je důležité se umět na práci soustředit a limitovat distrakce. Není to nic objevného, ale kniha jistě inspiruje k tomu, zamyslet se nad svými pracovními návyky. Koneckonců, autorovi je "teprve" 35 let, takže myslím, že nějaká více inovativní kniha teprve přijde, až získá více životních zkušeností a větší nadhled.

14.01.2018 3 z 5

Krátká historie mýtu Krátká historie mýtu Karen Armstrong

Vskutku krátká historie mýtu, nicméně o nic méně poutavá, která pokrývá genezi mýtu a jeho vývoj od prehistorie až po současnost. Zdaleka nejzajímavější byly pro mě kapitoly čtvrtá a pátá (Raná civilizace a Axiální věk), kde Armstrongová hovoří o tom, jak mýty starověkých civilizací byly navzájem přebírány a rovněž vykládá symboliku těch nejznámnějších.
Jestliže někdo hledá hlubší pojednání o mýtu, pak musím doporučit Mýty a další skvosty od slavného mytologisty (dá-li se tak nazvat) Josepha Campbella.

27.04.2016 4 z 5

Batman: Kameňák a další příběhy Batman: Kameňák a další příběhy Alan Moore

Tento krátký příběh (mám na mysli pouze Kameňák) mi otevřel svět Alana Moora a absolutně mě do něj vtáhl. Velmi se mi zamlouval temný tón příběhu, což platí i pro grafické zpracování. Jokerův původ tak, jak jej prezentoval Moore, člověku téměř vyvolává husí kůži. A vzhledem k tomu, že jsem nečetl žádný jiný komiks o Batmanovi, si myslím, že není vyloženě nutné, aby do Kameňáku zabředl i více méně laik.

05.04.2016 4 z 5

Kmotr Kmotr Mario Puzo

Kniha mě vcucla jako malinu. Těžko věřit, že Puzo neměl s podsvětím (alespoň jak se to tvrdí) nic společného. Nezapomenu někde na začátku na krvavé scény s Lucou Brasim, koňskou hlavu, zalehnutí na matrace. Jedna z největších klasik moderní literatury.

03.08.2015 5 z 5

Špekonomie, aneb, Freakonomics Špekonomie, aneb, Freakonomics Steven David Levitt

Jak zmiňuje bob0985, Špekonomie je dost nešťastný název, protože vůbec nevyjadřuje to, co název originálu. Knížka mě bavila - různé příklady z reálného života (třeba proč drogoví dealeři žijou doma u svých matek, ekonomické dopady "černošských" jmen atd.) mi přišly jako skvělé ilustrace vzájemného vztahu mezi ekonomikou a lidským chováním.

03.08.2015 4 z 5

Da Vinciho kód Da Vinciho kód Dan Brown

Dobře napsané béčko. Je to kniha, která se ideálně hodí pro čtení na pláži nebo dovolené nebo, když si prostě chcete oddechnout. Nemohu Brownovi upřít konstrukci skvělého dramatu, ale pro mě není autorem, který by se řadil k titánům mého literárního nebe (London, Hugo, Tolstoj, Dostojevskij nebo Tolkien).

03.08.2015 3 z 5

Chrám Matky Boží v Paříži Chrám Matky Boží v Paříži Victor Hugo

Mistrné dílo literatury 19. století. Pamatuji si, že jsem ji ze zvědavosti začal číst, když mi bylo asi 19 a čekal jsem nudnou klasiku. Opak byl pravdou.

03.08.2015 5 z 5

Tři kamarádi Tři kamarádi Erich Maria Remarque (p)

Kniha mých teenagerských let, kterou jsem přečetl asi pětkrát. Četl jsem většinu Remarquových knih a tahle společně s Na západní frontě klid a Cestou zpátky patří k tomu nejlepšímu, co napsal. Dnes jsou pro mě Tři kamarádi až příliš melancholičtí, ale přesto rád vzpomínám, jak Remarque mistrně vykreslil své charaktery a hlavně lásku Robbyho a Pat.

03.08.2015 5 z 5

Obrazy z kulturních dějin ruské religiozity Obrazy z kulturních dějin ruské religiozity Martin C. Putna

Knihu mám zatím přečtenou asi z třetiny, takže nemohu s čistým svědomím hodnotit jako celek. Alespoň podle toho, co jsem přečetl se jedná o formálně precizní a informativně hutné dílo, které mi velmi přiblížilo ruské kulturní a duchovní dějiny. Díky Putnovi lépe chápu chování současného Ruska. Jediné, co mi trochu kazí požitek ze čtení, je trochu těžkopádnější sloh. Je mnoho odborných publikací, které jsou napsany čtivěji, ale nenechte kvůli tomu odradit od obsahu.

03.08.2015 4 z 5

Druhy vědecké zkušenosti Druhy vědecké zkušenosti Carl Sagan

Sagana zbožňuji. Když jsem Druhy vědecké zkušenosti četl, cítil jsem, jak se mi rozšiřují obzory. Sagan se zabývá celou řadou centrálních témat a otázek (jsme sami? existuje Bůh? atd.) a přesně, jak píše fes - vypořádává se s nimi přesvědčivě a s nekompromisní logikou. Fantastické čtení.

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Skvělá kniha. Pustil jsem se do ní předtím, než vyšel Zaklínač 3 na PS4, abych se uvedl do Sapkowského světa. Alespoň mně kniha splnila očekávání. Sice by se mi líbil ucelenější děj, ale tuším, že první dvě knihy jsou souborem povídek, které Sapkowski vydal koncem osmdesátých let. Byly to krásné letní večery a noci ve světě stvořeném Sapkowskim. Díky za to!

02.08.2015 5 z 5

Mýty - Legendy dávných věků v našem denním životě Mýty - Legendy dávných věků v našem denním životě Joseph Campbell

Neznám lepší knihu na toto téma. Jako jiné knihy i tuto jsem četl již před delší dobou (asi 9 let) a pamatuji si, že na mě silně zapůsobila. Třeba takové vysvětlení, proč je rozdílný přístup k životu a smrti u kultur, které se rozvíjely v pralesích a které ve stepích atd. atd. Skvělá kniha, ovšem pro ty, kteří nejsou tak zběhlí ve čtení akademických publikací, to může být občas trochu těžkopádně napsano (či přeloženo). Nenechte se ale odradit! :-)

02.08.2015 5 z 5

Až dojdou peníze - konec západního blahobytu Až dojdou peníze - konec západního blahobytu Stephen D. King

Kingovu knihu jsem zatím celou nedočet (ale chystám se :)), takže ji nemohu úplně s klidným svědomím komentovat jako celek. V mnohém s autorem souhlasím. Západ žije na dluh a samozřejmě dříve nebo později pocítíme důsledky tohoto rozhodnutí. Utkvěl mi v paměti výrok, že obrovské státní krachy jako v případě Argentiny a Řecka nejsou výjímkou, ale dostpravděpodobně něčím, co bude čím dále běžnější. Na druhou stranu je z Kingova psaní občas cítit až přílišná úzkost, která omezuje jeho pohled pouze na jednu stranu mince. Jako správný technooptimista věřím, že pokrok v nových technologiích pro nás bude spásou. Ale kdo ví. Nikdo budoucnost neznáme.

02.08.2015 4 z 5

Vzestup peněz Vzestup peněz Niall Ferguson

Britského historika Nialla Fergusona mám poměrně rád. Před mnoha lety mě jeho Virtuální dějiny uvedly do světa literatury faktu. Je to již pár let, co jsem Vzestup peněz (v aj., takže překlad nemohu posoudit) četl, ale pamatuji si, že kniha na mě udělala skvělý dojem. Ferguson je velmi čtivý autor a konkrétně v této knize se věnuje začátkům a vývoji světa peněz. Popisuje, jak vznikly směnky, banky a dostává se až k fungování dnešní globální ekonomiky. Poutavé čtení a pokud ještě o tomto tématu nic nevíte, Fergusonova kniha je skvělý začátek.

Požadujme nemožné Požadujme nemožné Slavoj Žižek

Prostřednictvím těchto rozhovorů jsem se poprvé seznámil se Žižkem (nepočítám-li jedno krátké video na YouTube). Byl jsem překvapen, jak rychle si mne získal. Přiznávám, že jsem příliš líný na to to zde vysvětlovat, konfrontovat ho s někým jiným atd. Stručně řečeno - jeho pohled na problémy naší civilizace (či civilizací?) jsou skutečně originální, jak je avizováno na přebalu knihy.
Nechci se jako marvan00 uchylovat k posuzování formy textu. Dle mého je překlad dobře čitelný, s originálem posoudit nemohu, protože jsem ho neměl v ruce. Každopádně myslím, že je škoda se rozhodovat, zda tuto knihu koupit nebo ne pouze na základě ceny/počet stran.

Stát v krizi Stát v krizi Zygmunt Bauman

Nechci uplne komentovat knizku jako takovou. Mam zatim prectenou asi jen ctvrtinu a je to poutave cteni. Sice takovych knih je dnes mnoho, ale nazory Zygmunda Baumana jsou mi blizke. Ale vyhrady bych mel k prekladu. Zda se mi to nebo je skutecne tak kostrbaty? :-(

16.11.2015