Vzestup peněz

Vzestup peněz https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/78154/bmid_vzestup-penez-iaV-78154.jpg 4 45 6

Kniha nazvaná Vzestup peněz je věnována problematice rozvoje moderního finančního hospodářství, měnového systému a ekonomickým recesím a depresím v 19. a 20. století. Ferguson si v ní klade dvě základní otázky: Jakým způsobem moc peněz změnila mentální chování moderních lidí 19. a 20. století a jak ekonomika ve svém důsledku zvítězila nad politikou klasického 19. věku? Jeho odpovědi, někdy provokativní, ve svém důsledku osvětlují nejen vzestup moci peněz v moderních dějinách, ale také přičiny finanční krize, do níž se svět dostal v roce 2009.... celý text

Literatura naučná , Ekonomie a obchod , Historie

Vydáno: , Argo

The Ascent of Money: A Financial History of the World , 2008

zipporah
17.03.2023 4 z 5

Odmeny za "pochopenie" neboli nikdy také obrovské. A tresty za finančnú nevzdelanosť neboli nikdy také tvrdé...

Táto kniha mi otvorila oči po mnohých stránkach. Znovu ale ich mám privreté , pretože táto téma je najslabšia parketa mojej mozgovej činnosti. Nemôžem sa ani radiť medzi tých, ktorí by pochopili všetkému, čo bolo napísané. Nemyslím si ani, že by kniha ponúkala prehľadné a zrozumiteľné dejiny, chýbal mi v tom nejaký ucelený systém, resp. pravidlá, podľa ktorých vyberal autor príbehy, kľúčových ľudí a tak. Peniaze sú však taká autentická a bytostná téma, že mi je to jedno. Nie je mi však jedno, že ma často privádzali do zúfalstva bezmocnosť a nechápanie textu. Prelúskala som však knihu do konca, navštívila banku :D, vypísala si pojmy, množstvo infošiek... Vzhľadom na dôležitosť témy by som fakticky bola za reformu v školstve presne kvôli tomuto. Finančná negramotnosť. Som za predmet, na ktorom by sa neučilo iba vypisovanie šeku, ale dejiny finančníctva už len preto, že svet stále bol, je a bude o peniazoch, aj keby padli, lebo ešte existujú čísla :D Keby som sa ocitla zoči-voči zložitému svetu finančníctva omnoho skôr, dnes by som nevešala hlavu a nebola taká zúfalá z vlastnej tuposti, keď som nevedela vyriešiť ani jednoduchý príklad pálky a loptičky...

Toto je jedna z najužitočnejších kníh, aké som kedy čítala, ale aj úplne najťažších. Umberto Eco je bezpečná jazda horskou dráhou, no Vzostup peňazí bolo čítanie bez istenia a musím konštatovať, že modriny na mozgu sú pre mňa ponaučením do budúcna, aby som sa s témou peňazí stretávala častejšie. Aj napriek častej nezrozumiteľnosti rozhodne knihu odporúčam.

Ozzy86
22.06.2022 3 z 5

Koncept knihy mě úplně neseděl. Čekal jsem jiný přístup a tak se kniha nečetla úplně snadno. Ferguson používá konkrétní finanční příběhy, které jsou sice zajímavé, ale myslím že byly nadhodnoceny na úkor širšího rámce, který by lépe pomohl jejich pochopení.

Martinmmm
09.04.2021 5 z 5

Výborne a veľmi zrozumiteľne napísaná kniha o finančných inováciách od čias Mezopotámie až po súčasnosť a ich úlohe v rozvoji..

Muhibbis
06.01.2017 5 z 5

Bloody hell, tak toto som nečakala. Prednedávnom som videla dokumentárnu sériu podľa tejto knihy a bola to dobrá príprava v tom zmysle, že tak nejako naznačila hlavné témy a oblasti, ktorými sa Ferguson zaoberá. Obsahuje ale tak 10% informácií z knihy a je to práve tých 90%, ohľadom ktorých mám zmiešané pocity. Veľká časť z nich je veľmi dobre vyložená a objektívna, o tom žiadna, no aj laik občas spozná, že Ferguson nám predkladá svoj (čo ako odborný a dobre podložený) názor, s ktorým by jeho kolegovia z oboru nemuseli súhlasiť. Tak či onak je to ale dielo pomerne ľahko stráviteľné, no zachovávajúce si istú profesionalitu a informačnú hodnotu, takže u mňa rozhodne plný počet. Najväčším prekvapením knihy sa tak stáva vedomie, že ak by som ju niekomu odporúčala, tak sú to radikálne ľavicovo orientovaní laici, pretože aj tí najzarytejší comrades občas potrebujú obrúsiť hrany a pozrieť sa na veci z druhého pohľadu.

hanocri
02.08.2015 5 z 5

Britského historika Nialla Fergusona mám poměrně rád. Před mnoha lety mě jeho Virtuální dějiny uvedly do světa literatury faktu. Je to již pár let, co jsem Vzestup peněz (v aj., takže překlad nemohu posoudit) četl, ale pamatuji si, že kniha na mě udělala skvělý dojem. Ferguson je velmi čtivý autor a konkrétně v této knize se věnuje začátkům a vývoji světa peněz. Popisuje, jak vznikly směnky, banky a dostává se až k fungování dnešní globální ekonomiky. Poutavé čtení a pokud ještě o tomto tématu nic nevíte, Fergusonova kniha je skvělý začátek.

dalimoni
01.07.2011 5 z 5

Zajímavý exkurz do historie financí, velmi zajímavě popsány vzniky burz, spekulativních bublin, nejdůležitějších událostí, které měly v historii vliv na finanční trhy. Trošku bych to přirovnal k Sedláčkově Ekonomii dobra a zla, i když je to trošku o něčem jiném, ale kdo má rád finance, burzy a k tomu historii, tak si při čtení této knihy přijde na své. Dal bych něco kolem 90%, ve svém žánru je to velmi kvalitní čtení.