Vzestup peněz

Kniha nazvaná Vzestup peněz je věnována problematice rozvoje moderního finančního hospodářství, měnového systému a ekonomickým recesím a depresím v 19. a 20. století. Ferguson si v ní klade dvě základní otázky: Jakým způsobem moc peněz změnila mentální chování moderních lidí 19. a 20. století a jak ekonomika ve svém důsledku zvítězila nad politikou klasického 19. věku? Jeho odpovědi, někdy provokativní, ve svém důsledku osvětlují nejen vzestup moci peněz v moderních dějinách, ale také přičiny finanční krize, do níž se svět dostal v roce 2009....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/78154/big_vzestup-penez-iaV-78154.jpg 4.331
Literatura naučná, Ekonomie a obchod

Vydáno: , Argo

The Ascent of Money, 2008

Kniha Vzestup peněz

Martinmmm

Výborne a veľmi zrozumiteľne napísaná kniha o finančných inováciách od čias Mezopotámie až po súčasnosť a ich úlohe v rozvoji..

Muhibbis
06.01.2017

Bloody hell, tak toto som nečakala. Prednedávnom som videla dokumentárnu sériu podľa tejto knihy a bola to dobrá príprava v tom zmysle, že tak nejako naznačila hlavné témy a oblasti, ktorými sa Ferguson zaoberá. Obsahuje ale tak 10% informácií z knihy a je to práve tých 90%, ohľadom ktorých mám zmiešané pocity. Veľká časť z nich je veľmi dobre vyložená a objektívna, o tom žiadna, no aj laik občas spozná, že Ferguson nám predkladá svoj (čo ako odborný a dobre podložený) názor, s ktorým by jeho kolegovia z oboru nemuseli súhlasiť. Tak či onak je to ale dielo pomerne ľahko stráviteľné, no zachovávajúce si istú profesionalitu a informačnú hodnotu, takže u mňa rozhodne plný počet. Najväčším prekvapením knihy sa tak stáva vedomie, že ak by som ju niekomu odporúčala, tak sú to radikálne ľavicovo orientovaní laici, pretože aj tí najzarytejší comrades občas potrebujú obrúsiť hrany a pozrieť sa na veci z druhého pohľadu.

hanocri
02.08.2015

Britského historika Nialla Fergusona mám poměrně rád. Před mnoha lety mě jeho Virtuální dějiny uvedly do světa literatury faktu. Je to již pár let, co jsem Vzestup peněz (v aj., takže překlad nemohu posoudit) četl, ale pamatuji si, že kniha na mě udělala skvělý dojem. Ferguson je velmi čtivý autor a konkrétně v této knize se věnuje začátkům a vývoji světa peněz. Popisuje, jak vznikly směnky, banky a dostává se až k fungování dnešní globální ekonomiky. Poutavé čtení a pokud ještě o tomto tématu nic nevíte, Fergusonova kniha je skvělý začátek.

dalimoni
01.07.2011

Zajímavý exkurz do historie financí, velmi zajímavě popsány vzniky burz, spekulativních bublin, nejdůležitějších událostí, které měly v historii vliv na finanční trhy. Trošku bych to přirovnal k Sedláčkově Ekonomii dobra a zla, i když je to trošku o něčem jiném, ale kdo má rád finance, burzy a k tomu historii, tak si při čtení této knihy přijde na své. Dal bych něco kolem 90%, ve svém žánru je to velmi kvalitní čtení.