Hanka_Bohmova Hanka_Bohmova komentáře u knih

Smrt obchodního cestujícího Smrt obchodního cestujícího Arthur Miller

Velmi silný zážitek.

Tohoto se v životě opravdu bojím. Přistoupit na lež, uvyknout lži a když se tam hluboko uvnitř něco zmítá a protestuje, protože aspoň minimální cit pro pravdu nám (bohudík, bohužel) zůstává stále zachován - nedokázat reagovat jinak než zase jen v rámci lži.

Život je dar nad naše síly...

09.02.2016 4 z 5

Život a cesta hrocha Obludvíka Život a cesta hrocha Obludvíka Jiří Dědeček

Miluju slovní humor a jazykové hříčky, od Dědečka jsem zatím četla jen poezii. U Obludvíka (půjčeno samozřejmě kvůli dceři) jsem se doslova rozplývala blahem. Ach mamičko, ach má myčko, to jsou dialogy! :o)

02.02.2016 4 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Když mi bylo nějakých -náct, objevila jsem v sobě vášeň pro skutečnosti, pro něž mi později Exupéry poskytl i slova. Co znamená dávat. Stavět. Milovat. Co je odpovědnost. A jak málo to všechno má co do činění s pocity.
Dávno už mi není -náct, ale vášeň přes každodenní selhání stále plane a má nehynoucí vděčnost panu Exupérymu též. Zdaleka nejen za Malého prince.
Byla bych dnes karmelitkou, kdybych nemilovala Exupéryho knihy? Dva zásadní akcenty mého života. A poušť, snad, jako styčný bod.

01.02.2016 5 z 5

Moje světočára Moje světočára George Gamow

Velmi příjemný zážitek, nečekaně zábavné.

27.01.2016 4 z 5

Barchesterské věže Barchesterské věže Anthony Trollope

Vcelku zábavná, inteligentně napsaná telenovela :o)
Na dlouhé zimní večery ideální.

26.01.2016 4 z 5

Jen jestli si nevymejšlíš Jen jestli si nevymejšlíš Shel Silverstein

Na dětské knihy jsem svému gramotnému mrněti zřídila na databázi vlastní účet, ale Silversteinovy básně jsou prostě neodolatelné, odvážné, výstižné, půvabně politicky nekorektní, takže je zařazuji i mezi svou četbu.
Můj oblíbený kousek, tak trochu bilanční:

Prý je to celkem prima.
Řekli: "Pojď bruslit!"
Tak jsem šel teda s nima.
Ale něco vám povím:
oni šli na led,
a já měl kolečkový...

:o)))

25.01.2016 4 z 5

Město Město Clifford D. Simak

Velmi působivé. Hodně námětů k přemýšlení.
Místy mi překlad připadal trochu neučesaný.

23.01.2016 4 z 5

Párkař Párkař Josef Hiršal

Párkaře jsem "objevila" těsně po maturitě. Věčná škoda! Tak alespoň nedopustím, aby byly o tuto skvělou didaktickou pomůcku ochuzeny moje děti :o)

21.01.2016 4 z 5

Jablko z klína, Ruce Venušiny, Jaro, sbohem Jablko z klína, Ruce Venušiny, Jaro, sbohem Jaroslav Seifert

Obrazy, významy, melodie... úžasné.

... po slupkách kaštanů
je k jaru dlouhá pouť,
zvlášť jde-li poutník bosý.

18.01.2016 5 z 5

Český etymologický slovník Český etymologický slovník Jiří Rejzek

Tak už ji zase držím v ruce. Tu podivuhodnou knihu, která časem nutně dokonverguje na jednu z nejšikovnějších, nejlépe dostupných pozic ve vaší knihovně.

Zdroj neustálých frustrací. Než stihnu najít to správné heslo, projdu jich náhodně tolik, že zapomenu, co jsem vlastně chtěla.
(Dnes jsem to ale zvládla - "líčit".)

17.01.2016 5 z 5

Prázdne miesto Prázdne miesto J. K. Rowling (p)

Zkusila jsem, chvíli se nutila, nedočetla.

Připadalo mi, že autorka moc tlačí na pilu, aby to bylo působivější (a lépe se to prodávalo?). Prolistovala jsem zbytek, jestli se to nezlepší - nezlepšilo.

14.01.2016 2 z 5

Tělo Tělo Paolo Giordano

Živé, věrohodné, závažné. Přitom velmi umírněná forma. Perfektní.

09.01.2016 5 z 5

Konec dobrodružství Konec dobrodružství Graham Greene

Této knihy si natolik cením, že ji mám ve své, jinak velice skromné, knihovničce. A čas od času se k ní vracím.

Duše pronásledovaná Boží láskou. Ponížená ochota Boží milosti zachytit se v sebemenší puklince skály zvané člověk, začít opravdu od čehokoliv. Lidská svoboda přijmout, odmítnout. Ale myslíte, že "ne" znamená konec dobrodružství? :o)
Pro mě nezapomenutelná scéna z jiného Greenova románu - Jádro věci, kdy Bůh smlouvá se sebevrahem o život. O jakkoli ubohý, hříšný, ale život. Protože dokud člověk dýchá, On má naději a žádné odmítnutí není definitivní.

Takové totální obklíčení a neodbytnost do poslední vteřiny - pro jednoho noční můra, pro jiného nejhlubší životní naděje. Podle toho, zda víme, oč se hraje.

31.12.2015 5 z 5

Mág Mág John Fowles

Styl psaní skvělý, ale tahle cesta je pro mě neschůdná, umělá.

30.12.2015 3 z 5

Graham Greene – Dílo a život Graham Greene – Dílo a život Jan Čulík

Velmi dobré, užitečné, doporučuji.

15.12.2015 4 z 5

Hvězda v kamenném člunu Hvězda v kamenném člunu Robert Frost

Úžasné.
Od autora znám už mnoho let jednu báseň (Fire and Ice), konečně nazrál čas věnovat se mu trochu důkladněji. Bylo mi potěšením. Některé překlady mě povzbudily zapátrat na internetu po originálech a vychutnat si původní obraty a melodie...
Zase mi přibylo trochu krásy do života.

And of course there must be something wrong
In wanting to silence any song.

09.12.2015 5 z 5

Spolčení hlupců Spolčení hlupců John Kennedy Toole

Asi tak do strany 50 jsem si nebyla jistá, zda pokračovat. Přece jen to není zrovna typický druh mé duševní potravy. Ale pak jsem tomu přišla na chuť. Výborná satira. Smála jsem se nahlas. I sobě :o)

19.11.2015 4 z 5

Chatrč Chatrč Wm. Paul Young (p)

Ta knížka je spíš vyučování než umění - a v tom by mi sedla jiná forma. Takhle je to taková neorganická míchanice, jak už tu napsalo víc lidí. Měla jsem potěšení z myšlenek - ne že by to bylo něco nového, ale některé obrazy jsou působivé a inspirativní, což je užitečné i u starých známých faktů. Ale neměla jsem potěšení z příběhu, z knihy - už číst začátek pro mě bylo dost utrpení, nezdálo se mi to dobře napsané, jsem asi zvyklá na jiný level.

Za příklad vyučování ve vhodné literární formě považuju třeba Rady zkušeného ďábla. Tam to sedí hezky a já je vřele doporučuji :o)))

22.10.2015 3 z 5

Mendelův trpaslík Mendelův trpaslík Simon Mawer

Dívka, která spadla z nebe, se mi nelíbila. Tak jsem zkusila Trpaslíka. A zase nic.
O biochemii vím z VŠ dost na to, aby pro mě poměrně neorganicky zapracované vědecké vsuvky nebyly nic zvláštního. Takže mi z toho zbyla povrchní a nezajímavá sonda do sexuálních a rozmnožovacích frustrací nevábného (rozuměj - duševně nevábného) jedince, okořeněná trochou historicko-filosofických výletů.

Hlavní postava je pro mě přesvědčivou ilustrací opomíjeného faktu, že žít dobrý život je úplně něco jiného než být inteligentní, zajištěný, zdravý, rozmnožit se nebo udělat kariéru. Třetí hvězdička, nebo spíš půlhvězdička, tedy za mírné morální nakopnutí (Dělej se sebou něco, nebo dopadneš takhle!), i když zřejmě autorem nezamýšlené.

04.10.2015 3 z 5

Ještěrčí ocásky Ještěrčí ocásky Juan Marsé

Pozoruhodná kniha. Velmi snadno jsem si představovala krajinu, atmosféru každé scény.. I když jsem četla dost pomalu, ani mě nenapadlo ji odložit.

10.09.2015 4 z 5