Hall3006 Hall3006 komentáře u knih

Volá Berlín Volá Berlín Kelly Durham

Po knize jsem sáhl v knihovně náhodně, někdo jí položil do jiné poličky. Skoro jako by jí na mě nastražil. A jsem za to rád. Velmi se mi líbila a jako válečný román je nadprůměrný. Autor popisoval děje kolem Anslussu Rakouska a odtržení Sudet od Československa a následně války z pohledu lidí z Berlínského rozhlasu různých národností. A povedlo se mu to. Jediné co srazí hvězdu je milostný trojúhelník, který ani nevím k čemu byl dobrý.

17.05.2021 4 z 5

Smrt Lermontova Smrt Lermontova Sergej Nikolajevič Sergejev-Censkij

Útlá kniha popisující ruské reálie první poloviny 19. století. Známé osobnosti literatury a společnosti se setkávají a vedou všelijaké rozhovory; Lermontov do nich vstupuje ne vždy z rozvahou, až konflikt graduje střetem. Krásné 3* za to, že děj nebyl zbytečně natahován a stačilo oněch 170 stran malé knížky.

26.03.2021 3 z 5

Nyxia nespoutaná Nyxia nespoutaná Scott Reintgen

Pokračování druhého dílu série Nyxia, které se již odehrává na planetě Eden. Děj je tedy plný zápletek a zajímavých zvratů, kdy se čtenář dozvídá nové pravdy a odhaluje lži Babylonu, ale i Adamitů. Postavy, které známe z prvního dílu, se vyvíjejí a hlavně dospívají v boji o návrat domů. Jak to celé dopadne? Tak s chutí do třetího dílu

07.12.2020 5 z 5

Milenec rudé komisařky Milenec rudé komisařky Jan Bauer

Tak tohle byla jízda. Přečteno za dva večery. Téma knihy však není pro každého a kdo nemá hlubší povědomí o událostech, které se v románu odehrávají, mohou knihu nazvat slátaninou. Takže než se do románu pustite, nastudujte si o dané době odbornou literaturu. Tipy najdete v seznamu přečtené. Při znalostech souvislostí si knihu užijete

20.11.2020 5 z 5

Hrobka Hrobka F. Paul Wilson (p)

Neotřelý příběh z New Yorku, kdy hlavní postava "Opravář Jack" se dostane do křížku s temnými silami a jedním fanatikem. Začátek vypadá jako detektivka, ale z anotace je znát, že je to něco víc. Jednu hvězdu snižuji za vatu, která chvílemi z postav dělala naivní hlupáky, aby nepřišly na souvislosti během dvaceti stran ale sto.

19.11.2020 4 z 5

Sextrapásky Sextrapásky Jiří Müller

Kdo se pustí do takové knihy, nemůže přece čekat vysokou literaturu. Sáhl jsem po ní abych se odreagoval a zasmál. Hodnotím 60% celek protože jednotlivé texty měli různou kvalitu. Někde byla satira kousavá či zápletka povedená, jindy se však vtip či pointa nepovedla. Občas mě napadlo "vida nejsem sám kdo zažil takový trapas". Není důvod jí necist, když chcete na pár chvil vypnout.

09.12.2023 3 z 5

Budu vším, čím mě chceš mít Budu vším, čím mě chceš mít Mindy Mejia

Kniha, jejíž podtitul "novodobé lolity" jsem musel podrobit testu. Nečekejte však příběh plný zakázané erotiky mezi mladinkou dívkou a chlípníkem. Je to kriminálka v níž se střídají vypravěči jenž nějak figurovali v celé zápletce a jejich postavy vůbec nejsou černobílé či jasně zařaditelné.
Středoškolský učitel si začne ze svou studentkou, zní to jako klišé do doby, kdy se najde její tělo. Rozjíždí se vyšetřování místního šerifa, který všechny zná a s otcem dívky je blízký přítel desetiletí, tak jako se znávají všichni na malém městě. Čtení je to napínavé a postavy uvěřitelné. Na to, že kniha byla ve výprodeji mě pobavila víc než leckteré "bestselery".

31.10.2023 4 z 5

Pokřtěni křížem Pokřtěni křížem Eduard Kočergin

Velmi zajímavá kniha o temném období konce třicátých let, válečné roky a pár let po ní v SSSR za Stalina z pohledu malého kluka, kterému zavřeli tátu a mámu pronásledovali. On sám byl umístěn do děcáku NKVD daleko na Sibiři. Odtud se však rozhodl utéci zpět do Petrohradu za svou matkou. Sedmileté putování malého kluka, který musel rychle dospět, aby přežil. Přečteno za dva večery. Doporučuji.

06.11.2022 4 z 5

Ani sami bohové Ani sami bohové Isaac Asimov

Klasika od velmistra SF, román jenž vznikal jako povídka a já si pamatuji, že jako puberťák jsem četl prostřední část s mimozemšťany. Jako celek je kniha o lidské touze po neomezené energii díky mezivesmírné pumpě i za cenu zničení druhé strany. Třetí část mě bavila nejvíce protože se odehrávala v budoucnosti na Měsíční základně plné vědců. Kniha na dva večery vás nezklame.

04.11.2022 4 z 5

Sídlo červa Sídlo červa George R. R. Martin

Tato krátká povídka přečtená za pár hodin mi zpravila chuť pěkně neurčitým příběhem, kde nevíme o jakém živočišném druhu a planetě čteme. Nehledal jsem něco hlubšího i když mi vyskakovala narážka na otázku kdo je inteligentní, kdo je potrava, kdo je konzument. Obálka i obrázky jsou od známého malíře, mě se však nelíbí, je znepokojivá tak jsem jí zařadil i do výzvy "obálka která se vám nelíbí". Obsah však mohu klidně doporučit.

27.10.2022 4 z 5

Bratr z ledu Bratr z ledu Alicia Kopf

Knihy z této řady vždy trochu vybočují, ale jistojistě i obohatí. I tato kniha není monolit, ale soubor postřehů a črt, některé velmi zajímavé a některé, přiznám se, vyvolaly otázku "co to čtu?!" Nakonec vše dává smysl a knihu mohu doporučit.

16.07.2022 4 z 5

Staré americké civilizace Staré americké civilizace Friedrich C. Katz

Velice povedená naučná kniha jež osvětlí vývoj osídlení a vzniku říší na Americké půdě. Kniha je již mírně zastaralá, mnoho položených otázek je zde nevysvětlených. Pro počátek hlubšího studia historie mezoameriky a andské planiny však ideální.

21.06.2022 4 z 5

Svolení Svolení Vanessa Springora

Je neuvěřitelné, co vše bylo před lety tolerováno a co progresivní levice, v tomto případě francouzská, chtěli protlačit do norem morálky. Kniha by neměla minout kdo se zajímá o historii, literaturu a mezilidské vztahy.

31.05.2022 5 z 5

Vzestup raketových dívek Vzestup raketových dívek Nathalia Holt

Kniha přináší neznámý pohled na vesmírný program od 40. let po současnost skrze příběhy žen počítající nové vědecké objevy na poli raketové techniky a z ní vycházející vesmírné programy. Kniha je poutavá, členěna po desetiletích. Ze začátku jsem se nemohl začíst, bylo to však kvůli současné válce na Ukrajině a tématu války v knize. V dalších částech kniha plynula lépe, když popisovala mise na poli sond vyslaných i díky výpočtům těchto žen.

12.03.2022 4 z 5

Kniha M Kniha M Peng Shepherd

Dystopie trochu jinak, ne sci-fi ale fantasy. Kniha M plná postav a osudů jenž se zázračně protnou. Svět zakončil svou dosavadní existenci tím, že lidé přišli o stíny. Pokusy o "vyléčení" dopadaly různě, původ toho všeho jsem ale nevycetl.

01.01.2022 3 z 5

Uprchlíci Uprchlíci Jesper Clemmensen

Asi nejsilnější literární zážitek ze žánru biografie/historie. Velmi poutavá a hutná kniha o osudu dvou rodin jenž přežily holocaust a utekly z komunistického Československa z pera dánského autora. Poselství je jasné a je i jako součást poděkování v závěru knihy "aby se kniha dostala do rukou hlavně těm, pro které je svoboda daná a nesvobodu nezažili". Hlavně by ji měli přečíst ti, kdo zneužívají symbolů holocaustu ve spojitosti se současnou dobou boje proti coronaviru.

08.12.2021 5 z 5

Temný obraz Temný obraz Philip K. Dick

Divná kniha o fetackych bludech nebo mistrně napsaná analýza o pochodech v lidech propadlých závislosti. Některé pasáže byly zajímavé, jiné vtipné, pár jsem jich nechápal. Doufám, že autor má ty další knihy o něco lepší.

25.11.2021 3 z 5

Mapa soli a hvězd Mapa soli a hvězd Zeyn Joukhadar (p)

Tato kniha mě bavila od první strany. Dvě dějové linky odehrávající se v různých časech ale na stejných místech. Válka v Sýrii pohledem prchající rodiny a cesta za poznáním v dobách středověku. Neodložil jsem jí dokud jsem jí v jednu ráno nedočet.

31.07.2021 5 z 5

Umění žít Umění žít Henryk Jankowski

Kniha která mi pomohla definovat strach ze smrti jako přirozenou věc se kterou se člověk nemusí trápit. Velmi povedené dílo filosofie platné i po tolika letech.

06.06.2021 4 z 5

3 kroky do tmy 3 kroky do tmy Ondřej Neff

Útlá kniha na objednávku od Škody Auto byla zábavná i poučná. Vtip a nápady spolu s poznatky vědy a techniky tvořily děj dobrého příběhu v nichž technologie nám není neznámá a dává pocit, že už stojíme ve dveřích této budoucnosti.

20.03.2021 4 z 5