Guepp Guepp komentáře u knih

Dvůr mlhy a hněvu Dvůr mlhy a hněvu Sarah J. Maas

První díl slouží k tomu, abyste si tento příběh zamilovali, druhý díl Vás ho donutí naprosto zbožňovat a žasnout nad ním! Pokud bude třetí díl ještě lepší, jak ty dva předchozí, tak asi všichni čtenáři explodují! :-D
Dvojka prostě jednoznačně vítězí. A hlavně zde - dle mého - přichází i něco, co v podobných knihách tohoto typu není - ztrácí se zde ta naivní pohádková černobílost. Ten, kdo byl prvně považován za zlého, takový vůbec být nemusí. Důležité je, dozvědět se celý jeho příběh a zjistit, co ho vedlo k jeho "zlým" činům. Přeji hezké čtení všem!!!

25.08.2017 5 z 5

Dvůr trnů a růží Dvůr trnů a růží Sarah J. Maas

BOMBAA!! Tak mě to nadchlo, že jsem si z těch dvou knížek udělala jedno dlouhé nepřetržité čtení, které zabralo tři dny. Když to vezmu velmi zjednodušeně, tak první díl má klasický fantasy-romantický scénář na motivy Krásky a zvíře (za což jsem opravdu vděčná, je to jedna z mých nejoblíbenějších pohádek). Nepostrádá ani černobílé vidění světa - on je zlý, ty jsi ta hodná. Mohl by to být jeden samostatný román, protože vše končí šťastně - dobro vítězí nad zlem. Ale, vážení, to nejlepší, nejzajímavější, nejoriginálnější a všechno další nej-, co Vás napadá, se objevuje až ve druhém díle. Zde se teprve otáčejí karty a zjišťuje se, že vše nemusí být tak, jak se na první pohled zdá. Kniha začíná mít složitější rozměr. Je to snad poprvé, co se mi druhý díl knihy líbil víc jak první. První díl slouží k tomu, abyste si tento příběh zamilovali, druhý díl Vás ho donutí naprosto zbožňovat a žasnout nad ním! Pokud bude třetí díl ještě lepší, jak ty dva předchozí, tak asi všichni čtenáři explodují! :D Přeji hezké čtení všem!

25.08.2017 4 z 5

Norma Norma Sofi Oksanen

Něčím mě kniha zlákala. Autorku jsem do této doby ještě neznala a popisek ke knížce taky moc neřekne, ale koupila jsem ji. Opravdu VELICE lituji. Možná bych ji dřív i přečetla celou, ale postupem času jsem si dala pravidlo, že dám každé knize šanci jen do sedmdesáté stránky. Poté odkládám. Nebavila mě hned po první kapitole, měla jsem ji rozečtenou snad půl roku. Možná jsem na ni špatně nahlížela, a proto jsme si neporozuměly. A nebo se mi možná jen nechtělo rozkrývat tajemství nějakého tajného kadeřnictví a poznávat příběhy lidí, kteří jsou pro vlasy ochotní zabíjet...

22.08.2017

Vykonavatel Vykonavatel Juan Gómez-Jurado

Kniha mne zaujala asi hlavně svou čtivostí a jak už to u těch detektivek-thrillerů bývá, prostě potřebujete vědět, jak to dopadne. Jinak ve vás zřejmě nic hlubšího nezanechá. Z knihy je jasně patrné, že autor žádné dobré smýšlení o církvi nemá, vidí je jako bandu pyšných a manipulujících úchyláků, kterým se líbí chlapečci. A samozřejmě i zde známý nešvar kriminalistů nespěl chybět - hanění práce filmových laboratoří. Zde byla zmíněná přímo Kriminálka Las Vegas. Ano, všichni víme, že testy netrvají tak rychle, jak nám v televizi ukazují. Film je na efekt, nesnaží se hrát na realitu, nepopisuje dokumentární práci techniků v laboratořích a navíc umí perfektně využívat střih. Kdyby to bylo podle skutečnosti, tak nás to určitě neuvěřitelně nudí, nebudou tam třeba tak dokonalé tvářičky a mordy taky nebudou tak pestré, jak se nám to líbí. Ale každopádně zpět ke knize... jako prvotina je to určitě super práce, za kterou se dle mého nemusí autor stydět.

!!!SPOILER!!!
Ale zpětně si uvědomuji, že mě poměrně dost mrzelo, že se vrahovo jméno objevilo tak brzy. Dále mi přišlo trochu přitažené za vlasy, že může být tak neuvěřitelně nevyrovnaná, labilní a hysterická ženská (spíš dítě) jeden z dvaceti profíků v tak tvrdém oboru. Možná by bylo lepší, kdyby autor udělal klasiku - v kancelářské neviditelné myšce objevil neuvěřitelný talent na to tak oblíbené knižní a filmové umění profilování pachatelů sériových činů. K ní by mi podobné chování sedělo víc. I vztah zmíněné Paoly s Anthony Fowlerem mi přišel zvláštní a poměrně divně ukončený. Ale zase velmi cením toho zvratu, kdy se nečekaně z otce Francesca vyklubal náš pachatel. Mám pocit, že mi plno věcí nějakým způsobem nesepnulo dohromady a tak se mi těžko svazují konce.

21.08.2017 3 z 5

Tohle je kočičí svět... Vy v něm pouze žijete Tohle je kočičí svět... Vy v něm pouze žijete Justine A. Lee

Pripojim se k ostatnim a budu pet samou chvalu. :) Knizka je opravdu moc mila a ctiva. Hlavne funguje principem otazka-odpoved, takze nemusite precist celou knihu hned, ale jen si vybrat otazky, na ktere potrebujete znat odpoved. Ovsem jakmile ctete podobne literatury vic, zjistite, ze se v plno vecech odpovedi rozchazi, napriklad ockovani nebo zda je dobre mit kocku pri tehotenstvi apod. Takze to pak je asi na tom, aby si clovek nasel co nejvice informaci a pak se rozhodl dle sveho uvazeni. Kazdopadne doporucuji vsem chovatelum a milovnikum kocek. Pro tu svou kocandu jsem hned po precteni objednala santu, jsem zvedava na jeji reakci :)

21.08.2017 4 z 5

V poslední době se kniha stala tak nechutně profláknutou, že se mi do ní vůbec nechtělo. Říkala jsem si, že jde pouze o další super marketingový tah, ale pak mi došlo, že to možná bylo mnohem jednodušší... - knížka se stránkami nedostane ani ke 140 a tvrdí, že díky čtyřem jednoduchým krokům člověku změní život - to se prostě musí prodávat samo a ani na obalu nemusí být žádné nahotinky. Pak mi přišlo divné, že i lidé, kteří jdou hrdými čtenáři této knihy, se chovají pořád stejně, jen když ostatním radí, jak mají žít, použijí nějakou citaci z knihy a mají tendenci se tvářit velmi světácky. Ale nakonec jsem se ke čtení (nebo spíše poslechu) dostala, když jsem hledala nějaké mluvené slovo k domácí práci. Není to úplně nejpoetičtější první shledání, ale určitě toho nelituji. I když kniha nepřichází vlastně vůbec s ničím novým, dokáže to známé zabalit do srozumitelného textu, který je velmi logický a zní až trapně banálně, že si člověk i říká, že na to mohl přijít sám. Chápu, že většina lidí si Čtyři dohody koupí a po přečtení se ke knize už nikdy nevrátí, protože to přece už dávno vše zná, jen aby našla výmluvu, se do toho složitého dostat a přestat 1) hřešit slovem, 2) nebrat si nic osobně, 3)nevytvářet domněnky a 4) vždy dělat vše, jak člověk nejlépe dovedete. Knihu jsem si poté pouštěla pořád znova a znova, abych dokázala ty myšlenky více vstřebat - samozřejmě jich tam je mnohem více, než jen čtyři - a rozhodla se je zkusit aplikovat. VÁŽNĚ to není vůbec nic jednoduchého a je docela přirozené, že to člověka po pár nezmarech omrzí, ale věřím, že vytrvalost přinese ty správné růže. Někdy jsou situace, kdy opravdu nevím, jak se vyhnout porušení dohod a jedny dohody jsou pro mne důležitější než druhé. Prostě myslím, že je třeba k tomu přistupovat trochu osobitěji a když vám nesedne forma, jakou jsou myšlenky zrovna v této knize zpracovány, je fajn zkusit najít jinou knihu, abyste se dostali k obsahu a přímo k jádru myšlenky. Doporučuji každému.

21.08.2017 5 z 5

Kabinet milostných dopisů Kabinet milostných dopisů Alyson Richman

Knihu jsem nedocetla, po pulce jsem to vzdala, nebavilo me na ni bohuzel vubec nic. Ocekavala jsem neco jineho... pribeh je velmi jemne napsany, ale bohuzel se strasne vlece...

19.08.2017

Drakie Drakie Sophie Jordan

!!SPOILER!!
Je to milé, je to přesně tak romanticky hloupoučké a idealizované, jak se od tohoto stylu literatury očekává. Dokonale urostlé princátko se zazobanou rodinou hledá pouze a jedině tu pravou vyvolenou, na jinou se ani okem nepodívá. Ta přijde, ovšem je to spíše ošklivé káčátko, krásu v ní vidí pouze on. ALE ona má tajemství, velké tajemství - mění se v draka. On má ale také tajemství - loví draky. A i přes vliv znepřátelených rodů se do sebe tito dva zamilují. Ovšem v cestě jim stojí plno nástrah - jak to tak bývá, musejí nejdřív zachránit svět - a až poté žít šťastně až na věky věků. I když text výše může vyznívat ironicky, trilogii jsem si užila - důkaz: přečetla jsem je za celý den. První kniha je samozřejmě nejlepší, protože se jedná o velké neznámé, pak už to dle mého hodně padá a už autorka musí konstruovat různé nové a prapodivné zvraty, aby asi bylo o čem psát. Každopádně doporučuji všem příznivkyním a příznivcům fantasy příběhů plných romantiky.

18.08.2017 4 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

!!SPOILER!! !!SPOILER!!

Kniha se do mé knihovny dostala poté, co jsem měla trochu výčitky, že nečtu žádnou českou literaturu a taky kvůli milým ohlasům od čtenářů. A musím říct, že jsem opravdu nadšená! Tajemné téma rodinných osudů babek bylinářek zpracované netypickou formou. Mrzí mě, že jsem knihu musela odkládat, protože jsem se pak těžko vyznala, kdo je kdo v tom jejich rodinném propletenci. Čím jsem se blížila ke konci knížky, napětí a očekávání se stupňovalo!
A takový konec jsem opravdu nečekala! Pořád mi vrtá hlavou, jak to bylo doopravdy a co si autorka přibarvila. A kdo sakra zabil tu Doru?! Tučková knihu nechala doznít s vírou v existující prokletí, které je zcela reálnou hrozbou a nikdo mu nemůže utéct, žádná báchorka.

18.08.2017 5 z 5

Solaris Solaris Stanisław Lem

Všude se dočtete, jak je Solaris dokonalé dílo, ale mě osobně moc nezaujalo. Jsem sci-fi nováček a pravděpodobně se nenajde zajem, abych znalosti prohlubovala a poustela se do dalsich knih. Ovsem některé myšlenky si od Lema urcite ponecham.

07.08.2017

Agnes Agnes Hannah Kent

Byla napsána velmi jemným způsobem, i když řešila dost smutné téma. Plná citů a pocitů. Krásná. I když děj kolikrát není vůbec zajímavý, knihu musíte dočíst, protože si s Agnes vytvoříte pouto a zajímá vás, jak kniha dopadne.

16.07.2017 3 z 5

Moudrost zvířat: poučení z duchovního života zvířat Moudrost zvířat: poučení z duchovního života zvířat Linda Bender

Autorka je velka milovnice zvirat, do tohoto tematu neskutecne zapalena. Vnima je naprosto odlisnym zpusobem nez vetsina lidi, proto chapu, ze jeji nekonvencni pohled muze vyvolat vlnu pochybnosti. Ctenare se snazi tento pohled take neucit a dolozit ho na velkem mnozstvi prikladu. Vse to ovsem balancuje na vlne viry, nadprirozena, astralna apod. Doporucuji to spise lidem, kteri jsou k podobnym vecem otevreni, skeptikum a "tvrdym" vedcum to zrejme nic neda. Kniha je podlozena mnoha odkazy, pribehy (autorciny a jine), cvicenimi a je opravdu preplnena vecmi k zamysleni. Z jednoducheho cteni se to castokrat preloupne opravdu ve slozitou hadanku. Ja knihu precetla za par dni, udelala si hromadu poznam k dalsimu zkoumani, ale verim, ze pri dalsich ctenich objevim plno noveho, co mi uteklo. Kniha je urcena opravdu velkym milovnikum zvirat, kteri chteji pochopit vice zvireci existenci, ale i tu svou, a napojit s nimi vztah vetsiho porozumeni. Za me pecka!

08.07.2017 4 z 5

Andělská tvář (1) Andělská tvář (1) Hana Marie Körnerová (p)

Tak me mrzi, ze jsem pred prectenim prvne videla film! Kdybych jen tusila, ze je film natocen dle knizni predlohy, nekoukala bych na neho. Filmove zpracovani se mi docela libilo, ale uz se mi tim odkryl dej celeho pribehu a kniha proto nebyla takovym napetim. Kazdopadne urcite doporucuji, cte se krasne. Nalakame me na dalsi autorcinu tvorbu.

08.07.2017 4 z 5

Gordon Gordon Edith Templeton

Na Freudovu psychoanalýzu autorka moc pěkné světlo nehází, vlastně popichuje celou tu psychiatrickou společnost té doby. Nevím, jak měla velké znalosti psychologie a zda třeba čerpala ze svých zkušeností, ale dle mého je to prvotřídní psychologický román.
Možný spoiler: Žena v románu, která po celý svůj život zažívala vztahy, kde byla spíše ona dominantní, jenž udávala tempo, najednou zjistí, že jí velmi uspokojuje vztah, ve kterém hraje skoro až submisivního otroka. Nechává se ovládat mužem, který je jí nesympatický, nelíbí se jí a vlastně jí vůbec nepřitahuje. Sama píše, že vůbec nezná důvod, proč tomu tak je. Líbí se jí, že je jeho "nebohé dítě", kterému říká i kdy má a nemá jít na záchod.
Když jsem četla tento román, přemýšlela jsem nad tím, že to určitě není nic výjimečného. Podobné vztahy jistě existují - i když třeba může být muž ten submisivní. A věřím tomu, že jako nezaujatý pozorovatel se na to dá koukat velmi přes prsty - "tak přece odejdi, když se ti nelíbí, ne?" - ale ono je to ve skutečnosti dost zamotané. Jakmile se rozehrají nějaké role, jen těžko se z nich dostává. O to víc považuji za hrdiny ty, kteří jsou schopní utéct. :)
Opravdu skvělý román, který vás donutí zapřemýšlet. A pokud ho vnímáte jen jako pornografický, asi nemá ani cenu, abyste ho četli.

08.06.2017 5 z 5

Neviditelný strážce Neviditelný strážce Dolores Redondo

Docetla jsem, ale na dalsi dily se urcite nechystam. Mile napsane, ale moc to na mne nezapusobilo. Detektivka mela takovy klasicky scenar, i kdyz se pridaly tajemne prvky a rodinne problemy. A pomerne dost jsem bojovalo s tim, kam vrah daval moucnik... zvlastni symbolika...

07.06.2017

Hovory k sobě – ohlédnutí za psychoterapií Hovory k sobě – ohlédnutí za psychoterapií Irvin D. Yalom

Kniha je krásná jako každá z jeho tvorby. Ale i tak si myslím, že mne nedokázala oslovit v plném rozsahu, protože pro mne zatím smrt, umírání není tak zásadní téma.

06.06.2017 4 z 5

Sourozenecké konstelace Sourozenecké konstelace Kevin Leman

Úžasná kniha!!! Ráda se k ní vracím, protože je moc hezky napsaná a příjemně popisuje, jak to s těmi sourozenci je. Proč jsou někteří průbojnější, někteří tíhnou k dokonalosti, jiní se rádi předvádějí apod. Člověk dostane pohled na svou maličkost z trochu jiného "sourozeneckého" úhlu pohledu.

Moderní psychologie Moderní psychologie Dalibor Kučera

Základní informace z psychologie velmi jednoduše a příjemně podané.

Přehled psychologie Přehled psychologie Hans Kern

Výborně zpracovaná, čtenáři se hezky podaří vklouznout do psycho-kontextu.

06.06.2017 4 z 5

Umění komunikace s dětmi Umění komunikace s dětmi Haim Ginott

Krásná knížka, každému doporučuji přečíst. Je moc mile, jednoduše a lidsky zpracovaná. Myslím, že podobný styl komunikace nemusí být aplikován pouze na děti, ale i já bych byla kolikrát ráda, kdyby se mnou někdo podobným způsobem hovořil. :-)