grimik grimik komentáře u knih

Islámskému státu na dostřel Islámskému státu na dostřel Lenka Klicperová

Jako reportážní kniha přeci jen poměrně chudé, jak textem, tak obrazově. Dovedl bych si to představit o kapánek víc reportážní. Oběma ženám ale patří obrovský respekt za odvahu a díky přínosné zpravodajství z tohoto regionu.

30.12.2019 4 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Hezká, poutavě napsaná a jazykově bohatá kniha s notnou dávkou originality, jelikož je vyprávěna pohledem personifikované smrti. Za mě jí bohužel i tato forma "fantasy vypravěče" láme trošku vaz. Za prvé, když Smrt vstupuje do děje, rozbíjí to čtenářovu začtenost, což je hlavně na počátku docela znatelné, jelikož z počátku Smrt vstupuje se svými poznámkami a myšlenkami k rádoby hlubšímu zamyšlení velmi často. Pak její vystupování zřídne a konečně lze knihu hltat stranu za stranou naprosto nerušeně. Za druhé, Smrt pomáhá odsouvat podvědomě knihu tak trochu do role pohádky, čemuž přispívá i fakt, že jde v podstatě o dětský příběh, omezený na jejich prožitky a omezený prostorově na jedno menší město a jen tak mimoděk vnímáte, že se na pozadí odehrává válka. V tomto je kniha poměrně plochá, nedá vyniknout ani prostředí v němž se odehrává, ani prožívanému období, ani samotným hrůzám války a jak válka zasahuje v plné šílenosti do celého děje. Ten pak stále působí tak nějak dětsky hořko-romanticky a pohádkově, kniha se navíc vyhýbá jakýmkoliv drsným popisům, přesně tak ,aby sedla všem. A v tom je asi zároveň i síla této knihy. Díky tomu se dá v pohodě hltat stránku za stránkou (jak jsem již jednou napsal), nic vás emocionálně nezasahuje, ty nejhorší okamžiky v knize, kdy je z děje vymazáno snad 90% všech vystupujících postav jsou vylíčeny téměř jednou větou, bezcitnou Smrtí. Není třeba se obávat nějakého zásahu do srdce. Ovšem nechci, aby má slova působila negativně. Jak jsem napsal, toto je silou knihy, která sedne velkému rozsahu věkových skupin od dětí po dědečky a babičky a všichni z ní budou mít takový milý a vřelý pocit a přesto se malounko zamyslí nad tím, jak je důležité, držet se dále od všeho, co by nás uvedlo opět v tak strašné časy. Přečteno za jeden a půl dne. Jedním dechem. Ještě dodám, že film natočený na motivy této hezké knížky nestojí za nic, má úroveň laciné televizní inscenace a rating tak 6+

29.12.2019 3 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Fascinující, jemné, něžné, snové, poetické a zároveň velmi smutné, pohnuté a dojemné...tato kniha si plně zaslouží své ocenění, a protože jsem si zkusil i úryvek z audio verze, jsem přesvědčen, že v audio podobě ani zdaleka nedokáže vyznít tak, jak poctivě přečtená. Číst, je prostě číst. Jde o opravdu silně emocionální a brilantně napsaný příběh, dokonalou mozaiku mnoha lidských osudů, které se v průběhu příběhu navzájem třeba jen letmo dotknou, ale dotknou. Vykreslení postav, prostředí, popisy jevů kolem jsou až hmatatelně skutečné. Chutě, vůně, barvy, doteky, to vše je zde popisováno tak, že je to pro čtenáře živé, skutečné a silně dojímavé snad jen ze své podstaty, s jakou silou dokázal autor tyto vjemy přiblížit čtenáři. Zvláštní, že ještě asi tak do sté stránky jsem se nemohl do knihy nějak zvlášť začíst a zamilovat se do ní, ale záhy mě děj začal pohlcovat a doslova brnkal na mé emoce, až jsem si musel dávat pauzy abych zahnal slzy, jež byly na krajíčku a draly se ven s každým Mariiným "papa". I tak jsem celou knihu, vyjma toho vrtošivého úvodu, přečetl za jediný den a následně se k začátku knihy znovu vrátil, abych si ho konečně užil tak, jak jsem to napoprvé nedokázal. Může se zdát podivné, parafrázovat ve spojení s touto knihou jednu českou komedii, ale musím říct, že autor, jakoby se s každou větou doslova mazlil.
Kniha mi zlomila srdce, je to nejkrásnější kniha, jakou jsem kdy četl, je poezií mezi prózou, je skutečným Mořem plamenů mezi drahokamy a měla by být klenotem knihovny každého čtenáře a snad i povinnou školní četbou.

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

Výborná kniha. Asi to nejlepší, co jsem letos mohl číst (vedle Hany). Zde se mi moc líbilo střídání postav i v rámci prožití totožné situace. Když jsem viděl první 4 kapitoly, že každou vypráví jiná postava, myslel jsem si, ejhle, toto bude průser. Ale ani náhodou, je to zvládnuté bravurně. Velice snadno se čtenář dostane do víru dění, není potřeba si nic složitě představovat, vše je popsáno tak, že se v hlavě doslova zhmotňuje obraz celého okolního světa i to, co se v něm právě odehrává. Příběh, byť zcela smyšlený, umě pracuje s historickými fakty a využívá toho, že ani ve skutečnosti není známo, jak to dopadlo - konkrétně s Jantarovou komnatou - díky čemuž může autorka popustit uzdu své fantazii a vymyslet dějovou linku, která ... může být, prostě může být. :) Díky celkem detailnímu pohroužení do niter postav, získává kniha plusové body za emoce, protože beznaděj, lítost, smutek...tím vším je děj prosycen až až. Není to tak trýznivé, jako psychická i fyzická tyranie koncentračního tábora. U mnoha knih z tohoto prostředí jsem pustil nejednu slzu. Zde se to obešlo bez slz, ale i tak jde o obrovsky oduševnělé dílo, které zároveň seznamuje čtenáře s jednou z největších námořních tragédií všech dob, která oproti jiným zůstala téměř zapomenuta. Zkrátka a dobře, opravdu jsem byl z knihy nadšený.

Osvětimská ukolébavka Osvětimská ukolébavka Mario Escobar

Kniha je opravdu pěkná, snadno a rychle se čte. Je psána takovým jednoduchým slohem, od autora jsem nic jiného nečetl, ale zřejmě zde budou jeho limity, takže knihu čtenář zhltne opravdu jedna dvě a možná právě proto tomu chybí taková ta třešnička na dortu, na jakou čtenář nezapomene, kus pořádné dramatičnosti. Detail, ten co se člověku dostane doslova pod kůži. Ale každopádně jde o dojemný příběh z maličko jiné strany Osvětimských hrůz a je zvláštní, že o postavě Helene Hannemann, poměrně výrazné osobě dějin Osvětimi, ten český internet z vod informačních zarytě mlčí, jakoby ani neexistovala.

27.12.2019 4 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Od první stránky naprosto bezútěšná atmosféra knihy, podtržená jemným, až ladným stylem vyprávění. . Strhující a jedním dechem přečtené, leč smutek by se zde dal krájet. Perfektní. Jedna z nejkrásnějších knih, co jsem četl.

Chlapec v pruhovaném pyžamu Chlapec v pruhovaném pyžamu John Boyne

Na to, aby mě kniha zasáhla na 100%, jak bych od tématu očekával, protože jde o opravdu dojemný a silný příběh, je psána až příliš jednoduše a dětsky (ano, chápu, že je psána očima malého dítěte), je však také příliš krátká, zkratkovitá a nezabývá se nijak barvitým vykreslováním míst, postav, událostí, zkrátka člověka nepozře tak úplně do příběhu. Navíc je naivita malého Bruna až příliš vykonstruovaná a neuvěřitelná, a prostředí v mnoha faktorech podléhá potřebám knihy a je v zásadním rozchodu s realitou. Až tak moc, že knížka působí jako parodie. To, jak se v knize věci dějí, je totální blbost a přijde mi sprosté si něco tak vážného překrucovat pro potřebu autorova nedomyšleného příběhu. Tohle Boyne přepískl, Chlapec v pruhovaném pyžamu je hloupá slátanina a hodnocení této knihy je asi ten největší úlet na Databázi knih.

27.12.2019 2 z 5

Policie Policie Jo Nesbø

Po tragicky upadající kvalitě předchozích knih, je pro mě Policie již nečekanou vzpruhou. Nejtemnější a zatím i nejlepší díl série HH.

Hypnotizér Hypnotizér Lars Kepler

Dobrá detektivka, ale pardon, není to zdaleka dokonalé, protože ta 3.osoba přítomného času nebo jak je to vlastně psáno, je pro mě prostě nepřekousnutelná. Neustále mě to vytrhává ze soustředění a nedovedu se do knihy úplně ponořit. Dále pak pár, pro mě nelogických věcí, a zdlouhavý, nudný příběh z minulosti. Ovšem jinak vážně docela dobré, i to finále. Jsem zvědav na další díly.

27.12.2019 2 z 5

Přízrak Přízrak Jo Nesbø

Už mám Nesba vážně dost. Přízrak má ambice být jiný, být lepší. Narušuje stále stejnou příběhovou osnovu , jaké se držela řada předchozích dílů a která už byla vážně nudná, avšak Nesbo je tak neschopný vystavět nečekané zvraty a eskalaci napětí na reálných a smysluplných základech, že musí víc a víc využívat naprosto nesmyslné situace a absurdně vykonstruované přehnanosti. Bez toho je přitom příběh jednoduchý, až místy vágní. Přesto, díky změněné osnově jiný a pro mě akceptovatelný. Bohužel. Dál v sérii jdu již s neutuchajícím odporem a stále více jsem přesvědčen o tom, že je autor nespravedlivě nadhodnocován.

27.12.2019 3 z 5

Červenka Červenka Jo Nesbø

Dovolím si tvrdit, že jde o nejlepší díl celé série a asi jediný, který, pakliže nejste přímo fanoušky HH, stojí za přečtení.

Vrah z moci úřední Vrah z moci úřední Peter Mason

Neuvěřitelná výpověď zúčastněného člověka o tom, jak se od posledních dnů války a ještě dlouhou dobu po ní, vyvíjel hon na nacistické pohlaváry a nepohodlné. První polovina naprosto kulervoucí, pak kniha vyčpívá, čím víc se do honu na lišku zapojuje byrokracie a úřední šiml.

Za cenu života Za cenu života Lee Child

Ten překlad je někdy na 5 ran pravítkem přes prsty a nedám kvůli tomu 5*, ale jinak napínavá kniha s ohromným spádem akce za akcí. Možná až příliš neohrožený a v jistém smyslu dokonalý hrdina. A popravdě, až do posledních pár kapitol mě vůbec nenapadlo, že budou dějové linie ztraceného děvčátka a pašerácké kariéry Duncanových natolik propojené. Stále jsem čekal "obyčejnější" kontraband.

Rváč Rváč Niall Leonard

Četla se sama, jedním dechem, za jeden den. Uvěřitelný příběh, sympatické, dobře vykreslené postavy a napínavá zápletka.