grillica Online grillica komentáře u knih

Slaďák Slaďák Philippa Rice

Ke svátku zamilovaných jsem si letos koupila tenhle sladký bonbonek. Roztomilý, milý a jednoduchý ani ne tak počtení, jako spíš pokoukání. Leží mi na nočním stolku od února a když mám chuť, prolistuju znovu pár stránek, jen tak. A usmívám se u toho taky sladce. Dobrá volba jako sweet dárek, klidně i pro kluka. Třeba k výročí a připomenutí toho, jak sladký byly - nebo ještě pořád jsou - ty společný každodenní drobnosti.

20.04.2017 5 z 5

Trauma - nechtěné dědictví Trauma - nechtěné dědictví Mark Wolynn

Hodně zajímavá kniha o rodinných tragédiích a z nich vyplývajících rodinných traumatech, děděných po generacích. Myslím, že na teorii a bohaté praxi autora, který řadu let pracuje s osobami, prožívajícími různé zdánlivě nevysvětlitené deprese, obavy, úzkosti, fobie, něco určitě bude. Knihu jsem si půjčila s úmyslem odhalit některá naše rodinná traumata, a měla bych ji asi půjčit každému z rodiny.. Třeba v sobě něco objeví.

24.03.2017 4 z 5

Parní válec Parní válec James McClure

Vypadalo to jako klasická napínavá detektivka, ale občas jsem se ztrácela. Ale jo, lepší část této edice to rozhodně je. Blbej překlad názvu, to vám dojde až na konci...

14.03.2017 3 z 5

Druhy psychedelické zkušenosti Druhy psychedelické zkušenosti Robert E. L. Masters

Doporučuji všem, kteří se jakkoli zajímají o halucinogenní látky. Nové vydání studie původně ze 60. letech nahlíží na tyhle "drogy" z úpně jiného úhlu, než je to v naší společnosti obvyklé. Manželský pár amerických vědců dokládá na bohatých zkušenostech velikého počtu osob zlepšení různých psychických poruch, úspěšnou léčbu deviací, depresí. Přinášejí spoustu příkladů "obyčejného" vylepšení psychického stavu a zážitky "normálních" lidí. Kriminalizace LSD a jiných halucinogenů v 70. letech v Americe je kritizována Mastersem hned v úvodu. Píše, že než lidstvu dojde, jaký potenciál LSD a jiné látky mají, hlavní zastánci zestárnou a zemřou..

28.02.2017 4 z 5

Medvídek Pú (20 příběhů) Medvídek Pú (20 příběhů) A. A. Milne

Kdyby šlo dát více hvězdiček, tak jich dám minimálně 10. Tohle je moje největší dětská srdcovka, některé pasáže znám skoro nazpaměť. Je to tak děsně milé a dojemné, vtipné a místy i smutné, až později člověku dochází to odloučení Krištůfka a Púa.. V rodinné knihovně máme vydání z roku 1988. A stejný text miluju namluvený Karlem Högerem, máme toho bohužel nahráno děsně málo, populárnější je verze od Ebena, ale to nějak nemůžu poslouchat. Disneyovku nebrat!!

28.02.2017 5 z 5

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

Ještě včera jsem se trochu rozčilovala, že to těm hlavním hrdinům nějak nevěřím, co všechno vědí a jak se vyjadřují a že se vyjadřují tak nějak všichni stejným jazykem, což je přece blbost, a přemýšlela jsem, zda je to způsobeno překladem nebo ne.. Zapůsobila na mě určitě reálná událost - potopení lodi - a tedy autorčin doslov a poděkování mnohem víc, než celý smyšlený příběh. Škoda, ale tak četlo se to nějak samo (když jsem nepřemýšlela nad tím, jak toporné mi to někdy přišlo..). Krátké výpovědi čtyř hlavních postav, ve kterých se snadno zorientujete. Dávám tři hvězdy, protože bych si knihu už nepřečetla, ale zaslouží si, abych se od ní odpíchla dál, k jiným knihám o potopení lodi Wilhelm Gustloff, k jiným knihám o druhé světové válce obecně.

12.02.2017 3 z 5

Nastavení mysli – Nová psychologie úspěchu aneb Naučte se využít svůj potenciál Nastavení mysli – Nová psychologie úspěchu aneb Naučte se využít svůj potenciál Carol Dweck

Když odhlédnu od toho, že apriori nečtu a nevyhledávám obdobnou seberozvíjející literaturu, dozvěděla jsem se tu poměrně zajímavé rozdělení myšlení na fixní a růstové. Ale teda že bych o tom musela číst 300 stran, to by mi bylo líto času. Myšlenka dobrá, a taky se mi líbí, že autorka staví na výzkumu, takže to není jen nějaké plkání. Ale knihu jsem nedočetla, takže hvězdičky nebudou.

07.02.2017

Průvodce smrtelníka Průvodce smrtelníka Ondřej Nezbeda

Nevím, proč mě poslední dobou tolik "zajímá" smrt a otázky, které by měl mít každý dopředu vyřešené. Je to snad tím, že mám starší rodiče? Protože můj táta pořád mluví o rakvích nebo jak se odstěhuje do domova důchodců, aby nebyl na obtíž? Nebo že i takhle mladá holka chce sepsat něco jako závěť, pokyny, co dělat a nedělat, pokud někdy nastane moment, že o sobě už nebudu moci rozhodovat? Průvodce je fascinující a strašně skvělá kniha, nutí přemýšlet, o vás, o vašich blízkých, o nás, naší smrtelnosti. Nejenom, že jsem se dozvěděla o řadě fantastických lidí, z řad lékařů, psychologů a těch, kteří stojí nebo už bohužel nestojí, na druhé straně barikády (zemřelí i pozůstalí). Ale dostalo se mi pohledu do české paliativní a geriatrické péče, domácích hospiců, jak je to s eutanazií či dříve vysloveným přáním; rozhovorů, osobních, často dost intimních výpovědí... Rezonují ve mně všechna ta slova. "Není snadné vpustit si smrt do života". Hluboká, hluboká poklona a ohromné díky autorovi.

01.02.2017 5 z 5

Zamilovanosti Zamilovanosti Javier Marías

Zamilovanosti. Úplně náhodný vánoční výběr. První odstavce mi z nějakého divnodůvodu připomněly začátek (ehmpropadáku) Dívky ve vlaku. Jedna osoba sleduje pravidelně dvě jiné osoby. Akorát spolu nemají žádnou, natož pohnutou historii. Tím veškerá podobnost končí.

K ději: Současný Madrid. María pracuje v nakladatelství a snídá každé ráno v kavárně, kde pozoruje manželskou dvojici. Luisa a Miguel. Ze začátku ani neví, jak se jmenují. Působí na ni sympaticky, jako Dokonalý pár, i po letech zamilovaní, stále si mají o čem povídat, někdy vídá i jejich děti. Díva se na ně jen tak, ze zájmu, in no creepy way, a asi by to takhle mohlo být do skonání světa. Jenže román potřebuje zápletku, takže muž nečekaně umírá. A není to úplně přirozená smrt. A María nezůstane úplně mimo hlavní dění.

Děje je tu celkem pramálo, zato myšlenkové pochody Maríi zabírají celé věty, odstavce, stránky. Někdy toho bylo skoro moc, ale stejně jsem byla zvědavá na pointu. Když jsem na S(n)oby o této knize psala, tak jsem četla "skvělý román, skvělý autor". Nadšená nejsem a pochybuju, že bych si knihu někdy ráda přečetla znovu.
Ale něco pozitivního zmínit můžu: Jelikož se celým příběhem táhne téma smrti, k dalšímu čtení mě ponoukla zmínka o Plukovníku Chabertovi (novela od Balzaca o domnělé mrtvole) a taky Třech mušketýrech (domnělá mrtvola č. 2 aneb Milady de Winter).

16.01.2017 3 z 5

Na Lesní lišky jsem se moc těšila - finské podivno sedí, ale bohužel mě jako dost ostatních zde zklamala velká rozdílnost v kvalitě povídek.. Třeba Lesní lišky (les, lišky, to se četlo samo), Transit (napínavý vypointovaný příběh, ještě navíc zajímavou formou podaný) a Temná zhouba, uzda smrti (pořádné podivno a temno, super super, nechci spoilerovat) byly opravdu podivně znepokojivé. Zato čtyři ostatní byly opravdu slabé: Gordon (what?), Kéž bychom tu byli taky (sci-fi mám ráda, ale tohle mě zoufale nebavilo), Motýl (hrůza, bez ničeho navíc) a Čarodějná kolébka (nejslabší a úplně mimo, nudné a směšné). Škoda. Celkově hodnotím za tři, čekala jsem nějak víc...

11.01.2017

O knihovně a jejím uspořádání O knihovně a jejím uspořádání Stanislav Švehla

Přestože dnes si asi málokdo bude organizovat knihovnu tak pečlivě a možná i zastarale (sešitový seznam, katalogizační lístky; osobně mám tady databázi a excel), je to příjemná kniha, kterou přečtete za pár minut. Spoustu postřehů lze využít i dnes, třeba že knihovna nemá být zbytečně přezdobená (sloupky, řezy, ozdoby), ale účelová a praktická, nebo že máme ukládat knihy ve dvou řadách, protože kdo má na to pořizovat si novou knihovnu, když starou zaplní. "Mějme úctu ke knize!"

05.01.2017 4 z 5

Zimní krypta Zimní krypta Anne Michaels

Jean a Avery, Marina, a Lucjan, Kanada, Egypt. Nil. Zaplavování vesnic kvůli přehradě a stěhování milionů lidí. Varšavské povstání. Architektura a botanika, umění. Jídlo a touha, smutek a láska, dotek a slovo, úzkost. Samota a bolest. Smrt. Anne Michaels a její další básnický román. Knih, u kterých mi tečou slzy, je minimum, tohle je jedna z nich. Nejenom při pasážích o Varšavě. Nedávno jsem tam byla a úplně to vidím, teda vlastně nevidím, nemůžu to vidět, ani pochopit, ověřit, uvěřit, tu neskutečnost všeho. A tohle je jen zlomek z okamžiků, při kterých mi bylo těžko na srdci. A jakto, že už jsem na poslední straně?

04.01.2017 5 z 5

Lanark Lanark Alasdair Gray

Sága o čtyřech Knihách. Prý novodobá Odyssea. No nevím. Nejdřív Lanark - docela mě bavil do té doby, než se dostal do ústavu. Pak mě naštval přechod k Thawovi, říkala jsem si co je to sakra za blbost a proč nemůžu tohle celý nějak přeskočit?? A asi bych mohla, ale nakonec mě Thawův vývoj od malého divného kluka, přes divného puberťáka k nadanému, ještě podivnějšímu malíři nadchl natolik, že mě pak zas nepříjemně překvapil návrat k Lanarkovi. A naštvalo mě to do té míry, že jsem posledních přibližně 100 stránek prostě přeskočila. Mrkla jsem akorát na konec, asi to nedopadlo dobře, nejsem si jistá. Po celou doby četby jsem měla takový neurčitý divný, nepříjemný pocit.

15.12.2016 3 z 5

Blažené údolí Blažené údolí Fan Vavřincová (p)

Tenhle dívčí románek mám ráda. V době, kdy jsem prožívala svoje první platonický lásky, jsem hltala stránku za stránkou. Škoda že jsem knihu někomu půjčila a už se mi nevrátila, knihovna to snad jistí. Láska, nenávist, intriky, rodinné vztahy, bohatství. A patosu až na půdu.

27.11.2016 4 z 5

Besídka bývalých žáků zvláštní školy Besídka bývalých žáků zvláštní školy Miloslav Šimek

Šimek a Grossmann. Legendární povídky, ke kterým mě přes Návštěvní dny přivedli rodiče. Hlášky používá hlavně táta dodnes, a já se hned chytám. Krampola ale taky nemusím a proto pět hvězd patří jen Š+G.

Benjamín Benjamín Valja Stýblová

Jak jsem si v dětství zamilovala Prince a Skřivánka (příběh o přátelství dvou malých kluků), tak jsem v pozdějším věku objevila Benjamina. Četla jsem ho minimálně čtyřikrát. Nevím, co se honí v hlavě puberťákům, ale mám představu o životě kluka, kterému se začne hroutit rodinný život a tak nějak bude potřeba, aby hezky rychle dospěl. Překonat lenost, neochotu se bavit s někým, kdo ho nezajímá, školu, první nesmělou lásku...

Princ a Skřivánek Princ a Skřivánek Valja Stýblová

Jedna z mých nejoblíbenějších dětských knih, po které ráda sáhnu kdykoli. Nedokážu ani vyjádřit ten smutek, radost, dojetí, které mě pokaždé přepadnou při četbě tohoto neuvěřitelně citlivě napsaného příběhu... Dětská čistá přátelství můžeme dětem jen závidět. Každý by měl mít spřízněnou duši.

Muž, který miloval Yngveho Muž, který miloval Yngveho Tore Renberg

Jarle je na začátku devadesátek docela obyčejným norským puberťáckým rebelem s rozvedenými rodiči, který na všechno říká ne, poslouchá drsnou hudbu, miluje svou holku a jeho nejlepším kamarádem je ještě větší drsňák než on. Ale Yngve je Yngve a když na tenhle nový přírůstek narazí ve škole, začnou se dít věci. Příběh se mi četl nádherně snadno, plynule, lehce (7 hodin ve vlaku). Je z něj cítit hromada mladického neklidu a rebelství a melancholie, které jsme zažili v pubertě snad všichni, vše je ještě podbarveno celosvětovými událostmi a hudbou. ++ Na norské wiki jsem se dočetla, že vyšly další 4 knihy s Jarlem jako hlavním hrdinou, ale nenašla jsem nic o tom, že by byly přeloženy do češtiny. Škoda.

Sviňák Sviňák Irvine Welsh

Bruce je sviňák. A když si jako já jen tak ze zvědavosti přeložíte originální anglický název knihy Filth, zjistíte, že české ekvivalenty ho dokonale definují. Namátkou: darebák, špína, děvka, smetí, pornografie, špatné jídlo, morální špína, hnus, obscénnost. Knihu jsme četla v kuse (až na posledních asi 10 stran) přibližně 7 hodin (ach to cestování vlakem). Jak říká anotace, jedná se o příběh nechutného skotského policajta Bruce Robertsona, který se vyžívá se v nechutných výrazech a nechutným se zdá tak nějak celý jeho život (lehké holky, žrádlo, chlast, drogy, zločin). Nečtěte, pokud nemáte silný žaludek, protože jeho kožní problémy (eufemismus týdne) jsou ještě nechutnější téma. Byla jsem ráda, že jsem o knize původně nečetla vůbec nic, protože po přečtení anotace na zadní straně desek mi přijde, že prozrazuje až moc. Ale i tak je to krásně nechutná čtivá záležitost, do které jsem se úplně ponořila.

26.11.2016 4 z 5

Léto Ryšavého vlka Léto Ryšavého vlka Morris Langlo West

Drsný kraj, drsní lidé. Příběh vlastně taky docela drsný. Skotská příroda i nátura, lidská omezenost, pýcha. Přátelství i láska, smrt i nenávist. Pokud se vám líbily příběhy Petera Maye z Hebrid, jděte do Vlka. Není to tedy detektivní příběh, ale zajímavý a poutavý rozhodně ano.

16.11.2016 5 z 5