GreenTee GreenTee komentáře u knih

Nová planeta Nová planeta Martin Vopěnka

Čekala jsem sci-fi, která se bohužel rozvíjela jen na prvních ani ne sto stranách, většina knihy se odehrává v řekněme prvobytně pospolné společnosti. Když jsem se přenesla přes to, že tento příběh nelze jednoznačně žánrově zařadit, je to asi hybrid mezi sci-fi a antiutopií, shledávala jsem už jen samé klady. Hlavní hrdina zestárne o více než deset let a do příběhu a způsobu vyprávění se to krásně a nenásilně prolíná. Na začátku sledujeme malého nadšeného kluka, na konci zkušeného moudrého muže. Autor dopředu naznačuje, kam zhruba se příběh bude odvíjet, popostrkuje uvažování čtenáře jistým směrem, pak ale nenaplní jeho představu zcela, čímž své vyprávění odlišuje od snadno předvídatelných braků. I vedlejší postavy jsou realisticky vykresleny, jejich chování je logické vzhledem k jejich charakteru a díky těmto drobnostem nesplývají v jednu masu.
Zajímavý a napínavý příběh, možná bych ubrala v části z Láfanova údolí a přidala na konci, který byl rychlý, ale jinak spokojenost. Tahle bichle stojí za přečtení a jsem potěšená, že je od českého autora.

16.02.2016 5 z 5

Všechny malé zázraky Všechny malé zázraky Jennifer Niven

Postava Finche byla vskutku jedinečná, ale příběh byl poměrně slabý. Všechny malé zázraky je příjemné čtení pro mladé dívky, je to příběh outsidera, příběh lásky a příběh duševní nevyrovnanosti. Jenomže někdy příliš připomíná Hvězdy nám nepřály a konec knihy po nejmenované převratné události (nechci spoilerovat) už není nijak zvlášť poutavý. Teprve na konci u doslovu a výčtu linek bezpečí jsem pochopila, že tohle měla být kniha pro mladistvé, kteří se cítí podobně jako hrdinové, mají chuť skoncovat se životem nebo o někoho blízkého přišli. Bohužel si myslím, že se jí zacílení příliš nepovedlo. Obálka i většina příběhu je na to příliš optimistická.

27.12.2015 3 z 5

Moc ráda jsem si přečetla knihu, jejíž hlavní postavy jsou spisovatelé, a nahlédla do jejich pokrouceného světa. Literární spolek Laury Sněžné rozhodně není tuctové dílo, má v sobě něco z magického realismu, možná i něco z postmodernismu a přináší čtenáři nejedno překvapení. Byla jsem trochu zmatená z epizody s toulavými psy a také jsem čekala, že se dozvím něco víc o Lauře Sněžné, ale jinak jsem velmi spokojená.

02.12.2015 4 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Marťan byla první kniha s kosmonautickou či vesmírnou tematikou, co jsem kdy četla, a byla skvělá. Bála jsem se, že nebudu zvládat technické popisy, ale nic takového nenastalo, všechno technické bylo polopaticky vysvětleno a zkráceno pro normálního člověka. Hlavní hrdina Mark byl skvělý vypravěč - vtipný, inteligentní - obdivovala jsem jeho schopnost vyřešit jakýkoliv problém. Příběh měl spád, stále nějaké překvapení. Závěr byl na mě možná příliš uspěchaný, ale kniha celkově opravdu stála za to, možná zkusím přelouskat příběh nějakého dalšího kosmonauta, třeba i skutečného. Zmatená jsem byla jen z toho množství lidí z NASA, kteří v příběhu figurovali bez jakéhokoliv popisu, který by pomohl si je představit a lépe zapamatovat.
Film se vám nejspíš líbil, ale kniha vás nadchne, dozvíte se mnohem víc.

22.11.2015 4 z 5

Ostrov Lhářů Ostrov Lhářů E. Lockhart (p)

Ostrov lhářů mě zaprvé vyléčil z dlouhé čtecí nečinnosti, během dvou dní jsem s ní byla hotová a byla jsem ráda, že jsem to vzala takhle hopem, protože jsem z toho aspoň měla nějaký zážitek. Vzhledem k tomu, že většina knihy je jen o životě zbohatlíků a jejich úžasných prázdninách, asi bych z toho při pomalém čtení nic neměla. Zadruhé, kniha mi ukázala, jak jsem čtenářsky zlenivěla. Vše, na co celou dobu při čtení čekáte, je závěr a vysvětlení. Ovšem z indicií, které autorka v průběhu předkládá, se dá konec odvodit, jen nebýt pohodlní jako já :D.
Většina knihy je spíše podprůměrná, ale jak už se začne pracovat se ztrátou paměti a záhadou, začíná to být příjemně napínavé. Povedený young adult román, i když bych opravdu váhala, jestli tak dobrý, aby získal Goodreaders Choice Awards 2014, jak se stalo.

16.11.2015 3 z 5

Nevítaní Nevítaní Sophie Jordan

Na první pohled mě upoutala obálka - kdo by nechtěl tak nádherné vlasy? Tak jsem se dala do čtení. Zpočátku se mi Nevítaní moc nelíbily, stylistika textu nebyla nic moc a zápletka mi připadala plytká a průhledná. Přesto jsem si řekla, že si nějakou tu oddechovku zasloužím a knihu dočtu. U druhé části odehrávající se na Rajské hoře mi sklaplo. To bylo něco naprosto jiného a pochopila jsem, že ta první část byl jen rozjezd ke skutečnému ději. Postava Davy prochází postupným vývojem a jsem si jistá, že se v dalších dílech ještě změní.

02.11.2015 3 z 5

Už je tady zas Už je tady zas Timur Vermes

Vzít takto démonickou osobnost, zasadit ji do současnosti a napsat veskrze komediální knihu - už to chce velkou odvahu a spoustu znalostí. Autor Timus Vermes se s tím vypořádal skvěle, po celou dobu jsem žasla, jak se dokáže na věci dívat z perspektivy nacistického vůdce, a přitom zůstat vtipný a nad věcí. Rovněž se mi líbil otevřený konec. Kdo ví, třeba přijde za čas kniha, v níž bude Hitler v politice, jen by asi už nebyla tak odlehčená. Přesto, jak je tato kniha příjemná a jak Hitlera zobrazuje, nesmíme zapomínat, co ten muž skutečně způsobil.

23.10.2015 4 z 5

Roztomilé malé lhářky Roztomilé malé lhářky Sara Shepard

Dokážu si představit, že by mi bylo nějaký třináct čtrnáct a tento příběh by mi připadal zajímavý a napínavý. Nicméně mi vadila spousta věcí: krátký časový úsek nahlížený z pohledu čtyř postav retarduje děj, moje vydání obsahovalo spoustu překlepů a skloňování jména Aria je šílené, navíc když se v tomto díle jednalo o moji oblíbenou postavu.

14.09.2015 2 z 5

Seznam tajných přání Seznam tajných přání Lori Nelson Spielman

Seznam tajných přání je na jednu stranu oddechové čtení bez větších zvratů a šokových situací, děj je místy průhledný. Na druhou stranu ale v sobě skrývá velké myšlenky a v podstatě návod na šťastný život, kniha umí být inspirativní. Mám také výhrady k několika stylistickým prohřeškům, které nejspíš vznikly při překladu, naštěstí to však nevadí plynulosti čtení. Spoiler: Asi polovinu knihy jsem si myslela, že Brett rozhodně skončí s Bredem, a tak byl pro mě Garrett příjemným překvapením dokazujícím autorčinu schopnost vodit čtenáře za nos, a to je potřeba.

08.09.2015 4 z 5

Mechanický pomeranč Mechanický pomeranč Anthony Burgess

V první řadě obdivuji překladatele, jak si poradil s "jazykem týnů". Zapojila jsem své znalosti cizích jazyků a kniha najednou lehce plynula, i když jsem měla ze začátku strach, že se touto mluvou neprokoušu. Postavy a příběh jsou dobře vykresleny a všechno je méně brutální než ve filmu, protože se na to nemusíte dívat, máte jen své představy, což je pro mě určitě plus. Trochu ale postrádám hlavní myšlenku. Vyléčili ho, což z něj udělalo prakticky stroj, tak tu léčbu nějakým způsobem zrušili a všechno by se vrátilo znovu na začátek, kdyby Alex najednou nezačal dospívat. Taky mi nejde do hlavy, jak mohl tak rychle začít normálně chodit, když si zlomil páteř... Knihu podle mě drží nahoře především skvělá práce s jazykem a pokus o antiutopické myšlenky.

18.08.2015 4 z 5

Ten, kdo stojí v koutě Ten, kdo stojí v koutě Stephen Chbosky

Na první pohled obyčejný příběh introvertního středoškoláka, který se snaží zapadnout. Charlie ale rozhodně není obyčejný chlapec a tato kniha také ne. Má v sobě cosi líbezného, co mě přimělo přimhouřit oči nad drogami, které postavy užívaly, a vnímat jejich přátelský svět. Kniha ve mě rozhodně zanechala stopy, ale budu si ji muset přečíst znovu, abych zjistila, jakého jsou charakteru :) Skvělá myšlenka: Není v naší moci změnit to, odkud pocházíme, pořád si ale můžeme vybrat, kam směřujeme.

13.08.2015 5 z 5

Milý Johne Milý Johne Nicholas Sparks

V rámci svého žánru je kniha velmi zdařilá, umožňuje čtenáři soucítit s postavami a prožívat jejich příběh. Autorovi se podařilo krásně klouzat v různých časových prodlevách. Část děje byla popisována den za dnem, jindy uplynuly roky jako nic a oboje bylo příjemné čtení. Trochu mě zklamal závěr ukazující Johna jako naprostého klaďase hrdinu i za cenu vlastního neštěstí.

11.08.2015 4 z 5

Tulák po hvězdách Tulák po hvězdách Jack London

Moc se mi líbily úvahy kolem myšlenky "hmota je největší iluze" a hlavního hrdinu jsem obdivovala pro jeho mravní sílu. Sotva mě kniha vtáhla do vězeňských intrik, musela jsem se zorientovat v historii a prožít nesčetné minulé životy našeho vězně. Většinou jsem si čtení užívala a fascinovalo mě, byly bohužel ale i okamžiky, kdy mi připadalo, že to s vracením se do minulosti přehání, když by bylo naopak na místě nabývat se filozofií. Za tyhle stránky, které jsem jen přeletěla očima, dávám 4 hvězdičky, jinak ale souhlasím, že jde o zásadní dílo. Kdo ví, třeba jsem to nečetla poprvé, jen si svůj minulý život nepamatuji...tedy, tohle tělo si jej nepamatuje.

10.08.2015 4 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Od 1984 jsem hodně očekávala a dlouho si ho chtěla přečíst, a když jsem se dostala ke třetí části, vyplatilo se to. Kniha je postavená na geniálních, varovných a děsivých myšlenkách. Bohužel za zdlouhavou první a druhou část, i když jsou důležité k pochopení světa "z budoucnosti", musím odebrat jednu hvězdičku.

05.08.2015 4 z 5

Miláček Miláček Guy de Maupassant

Knihu jsem brala poprvé do ruky v domnění, že jde o povídku, a celou dobu si říkala, že je to nějaké dlouhé, ale nedokázala jsem přestat číst. Mám slabost pro hrdiny, kteří jsou vždy "na své straně", líbil se mi naturalistický nádech knihy, vše jsem si dokázala představit. Velká spokojenost a teď hledám Miláčka v knihkupectvích.

03.08.2015 5 z 5