Gracian1964 Gracian1964 komentáře u knih

Krvavý mesiac Krvavý mesiac Jo Nesbø

Príjemné stretnutie s Harrym. Pomerne zaujímavé čítanie, najviac ma zaujalo, že máme v tele toľko parazitov, že spočítane to robí dve kilá, dobré, nie? Pán spisovateľ nám hádže zavádzajúce udičky. Ale dobre mu tak.

21.03.2023 4 z 5

Zákon neviny Zákon neviny Michael Connelly

Dávam teda prvý komentár a vraj zaň dostanem až 5 bodov, och, aká krásna novinka. Tak, ďalšie dielko od Connellyho máme za sebou a ako som aj predpokladal, opäť nesklamalo, čo ma núti napísať, že pán spisovateľ je stávka na istotu. Kto chce vedieť, o čom kniha je, nech si prečíta anotáciu vyššie. Skvele sa to čítalo, žiadne extrémne vykalkulované somariny, akých je plno u autorov takzvaných severských kriminálok, ktorých už pomaly začínam mať plné zuby, už pri výraze "severská krimi" sa mi takmer vyhadzujú pupienky, hm.... Vďaka za zjavy typu Michaela Connellyho, nech ho Pán Boh dlho v zdraví opatruje.

24.06.2021 5 z 5

Azincourt Azincourt Bernard Cornwell

Vďaka Ďurovi Červenákovi som sa dozvedel o tomto autorovi. Nemal som o ňom ani tušenia. Podarilo sa mi zohnať túto knihu skrz Čarovnú poličku, inak je dosť ťažké jeho knihy zohnať, väčšinou sú vypredané, nedostupné. Tak som ju prečítal. Krásne a pútavo napísané. Autor evidentne nie je žiaden "packal a babrák". Takže som nadšený. Horšie je, že chcem čítať viac a zohnať knihy bude problém.

10.06.2020 5 z 5

Horiaca ríša Horiaca ríša Juraj Červenák

Nebudem tu zhŕňať, o čom kniha pojednáva, je to všetko v konotácii ku knihe. Čítalo sa to dobre a rýchlo, koniec nesklamal, práve naopak, pekne sa to zamotáva a komplikuje, som zvedavý, kam dospejeme. Ani linka medzi Dávidom a Semirou mi vôbec neprekážala. Teším sa na Bielu vežu.

01.03.2020 5 z 5

Dračia cárovná Dračia cárovná Juraj Červenák

Prvý diel ma navnadil, nuž som siahol aj po druhom. A nie som sklamaný. K Báthorymu by som to však neprirovnával, ani ho s ním neporovnával, to je niečo iné. Práve včera som si z knižnice vzal tretiu časť, uvidíme.

21.02.2020 5 z 5

Dešťová hůl Dešťová hůl Jiří Hájíček

Od Hájička som už prečítal knihu Rybí krev a keď som mal možnosť čítať aj túto, neváhal som, lebo Rybí krev sa mi veru páčila veľmo. A to isté môžem napísať i o Dešťovej holi. Veľmi dobré, súčasné, konkrétne, pravdivé, dobre napísané. Rád si prečítam aj ostatné knihy tohto pána autora.

14.09.2019 5 z 5

Prašina Prašina Vojtěch Matocha

Na knihu som narazil v predajni Artforum v NZ. Nekúpil som ju, ale prečítal počas niekoľkých návštev kníhkupectva, popíjajúc pritom striedavo kávu a pivo. Takéto kníhkupectvá mám pomerne rád, hm. Škoda, že som si to nemohol prečítať v originále, ale v slovenskom preklade. Nemyslím si, že je to vyslovene len pre chlapcov a dievčatá. Čítanie ma bavilo rovnako, možno aj viac, než takzvanú cieľovú skupinu. Navyše pekné ilustrácie, nádhera. A hlavne dobrý, pútavý a čítavý príbeh.

04.08.2019 5 z 5

Nôž Nôž Jo Nesbø

Napriek tomu, že som si zaumienil skoncovať so "severskou krimi", Harrymu som neodolal a musím priznať, neľutujem. Napínavý, dramatický, tragický, dobre napísaný príbeh, s prekvapivým páchateľom. Dobre to vyšpekuloval tento Nesbo. Napriek tomu, že kniha sa javí ako hrubá, možno aj je, mal som ju za tri dni, hm.... Otvorený koniec dáva tušiť možnosti pokračovania. Ak sa tak stane, obávam sa, že sa opäť nechám zmátoriť k nákupu. Človek je nepoučiteľný.

01.07.2019 5 z 5

Pustá duše Pustá duše Dan Simmons

Nuž, táto sa mi od pána Autora páčila asi najmenej, prečítal som skoro všetko, čo bolo u nás a v Čechách dostupné, okrem Hyperionu, to nie je moja téma. Miatli ma kapitoly venované kvantovej mechanike, matematike, teórii chaosu, vlny a častice. Nerozumel som tomu ani omylom. Ku koncu ma to už začalo mierne nudiť a unavovať. Chyba je pravdepodobne vo mne, som len úbohý plytký primitív. Koncu som asi tiež neporozumel. Len tomu, že svojim spôsobom sa to skončilo akýmsi podivným happyendom. Neviem, som z toho v rozpakoch. Napísané i preložené je to každopádne skvele.

16.06.2019 4 z 5

Outsider Outsider Stephen King

Prekvapuje ma, že ešte nikto nestihol napísať komentár na túto knihu. Opäť som prvý, hm. Nech už to znamená čokoľvek. Toto rozhodne nebude objektívny komentár, ako by aj mohol byť, keďže som len úbohý subjekt, navyše parádne zaťažený na pána Majstra. Teda je vcelku pochopiteľné, že dávam plný počet. Napriek tomu, že kniha je pomerne obsiahla, prečítal som ju neuveriteľne rýchlo, škoda, mohlo tých stránok byť aj viac. Viem, som nekritický a dal by som plný počet, aj keby King napísal telefónny zoznam. Dobrý príbeh, ktorý ničím neprekvapí, ale ani neurazí, skrátka kingovská klasika. Fanúšikom by sa mala páčiť a ostatní? Tí nás predsa nezaujímajú, no nie? Keď sa im to nepáči, nech si čítajú niečo iné. Iba pre upresnenie, knihu som prečítal v slovenskom preklade, čo ma mierne mrzí, radšej by som mal český, len neviem, či už v českom preklade vyšiel.

23.04.2019 5 z 5

Mama milovala Gabčíka Mama milovala Gabčíka Veronika Homolová Tóthová

Tak...ešte žiadny komentár? Opäť stíham písať prvý. Verím, že za ním pribudnú aj ďalšie. Kniha sa zameriava na menej známy vzťah Gabčíka a Anny Malinovej, ale i na udalosti a okolnosti okolo. Veľmi zaujímavé čítanie, i keď pre nedostatok preživších svedkov udalostí sa mnohé situácie a fakty museli dotvoriť autorkinou fantáziou. Možno to tak bolo, možno nie. Každopádne, pre človeka, čo sa o danú tému zaujíma, je toto potrebná kniha. Hlavne som sa trochu detailnejšie dozvedel, ako skončili rodiny a pomáhači parašutistov. Smrť fašizmu.

30.10.2018 5 z 5

Nočná zmena Nočná zmena Michael Connelly

Neviem, prečo som tak dlho váhal, kým som si túto knihu kúpil, keďže zatiaľ mám tuším všetko, čo u nás bolo preložené, hm... Ale nakoniec som neodolal a zaplatil. Neľutujem. Výborné, ale nič iné som ani nečakal. Ballardová mi bola sympatická a snáď sa k nej milý Connelly ešte vráti. Zároveň som si kúpil aj Druhú tvár pravdy a už sa teším, kedy sa do nej začítam. Fanúšikom tohto kaliforňana vrelo odporúčam, určite nebudú sklamaní. Hm...

02.06.2018 5 z 5

Sova Sova Samuel Bjørk (p)

Tristo komentárov...a ten môj tristoprvý...škoda že som to nedočítal trochu skôr, mohol som mať jubilejný tristý komentár ja, ale to nič, prežijem to, ehm... Tento druhý príbeh tohto beťárskeho Samuela Bjorka som si prečítal tentokrát v češtine, a musím priznať, že český preklad sa mi páči viac, ako preklad prvej knihy do slovenčiny, i keď to znie absurdne, keď to po sebe tak čítam....Cestujem sama bola dobrá, veľmi dobrá, ale SOVA sa mi javí ešte lepšia, ak už pre nič iné, tak práve pre tú češtinu... úžasne dobre sa to čítalo, skvele vygradované, skvele vymyslené, napínavé ako guma v trenkách, ako sa vraví....Takto treba písať detektívky, moje nervy...forma i obsah v dokonalej rovnováhe, kvalitne a pútavo...ak bude aj ďalší príbeh, určite si ho nenechám ujsť...a verím, že Mia si to s tou samovraždou rozmyslí... Alebo nerozmyslí... Uvidíme...

21.01.2018 5 z 5

Druhá strana Druhá strana Michael Connelly

Práve som dočítal, trvalo mi to tuším len dva dni...Prečítal som zatiaľ všetky knihy od Connellyho, čo vyšli na Slovensku alebo v Čechách a nikdy som nebol sklamaný...a to isté platí aj o tejto najnovšej knihe...Starý dobrý klasický Connelly, na scéne Bosch spolu s nevlastným bratom Hallerom...parádna jazda, napätie, akcia, skrátka - som spokojný...mohlo to byť dlhšie, hm...no, či je Connelly najlepší detektívkar, s ktorým som sa ako čitateľ stretol, to s čistým svedomím tvrdiť nemôžem ani nechcem...nemyslím si, že je najlepší, s ktorým som sa stretol...ale rozhodne je to Pán. Nie je podstatné, kto je najlepší. Ide mu to skvele a dúfam, že nás ešte obšťastní ďalším príbehom o Boschovi, alebo o hocikom inom...Prečítam si to už len z princípu. Nuž tak...

09.07.2016 5 z 5

Bremeno minulosti Bremeno minulosti Dominik Dán

Ak mám možnosť, rád si Dána prečítam. Síce by som si ho nekúpil, ale keď naňho natrafím v miestnej knižnici, rozhodne beriem. Ani tentoraz som nebol sklamaný. Už som si zvykol na trochu svojrázne vyjadrovanie a hlášky zainteresovaných detektívov, takže ma to nevyrušuje. Ide o jeden čerstvý prípad vraždy profesora, odkiaľsi z minulosti sa tiež mihne pani psychologička Wolfová, známa z dielu Mačacia stopa. Zaujímavé čítanie, rozhodne žiadna nuda nehrozí.

22.06.2023 4 z 5

Dáma kontra strelec Dáma kontra strelec Dominik Dán

Mne to teda neprišlo ako najslabšia a najnudnejšia dánovka. Práve naopak, táto sa mi páčila možno aj najviac. Ale čo človek, to iný názor, však? Príbeh dobrý, zaujímavý a dosť nevšedný. Žiadna veľká literatúra, ale o to tu ani nejde, to predsa od Dána nikto nečaká. Som spokojný. Síce by som si knihu nekúpil, ale keď na ňu narazím vo verejnej knižnici, odolať nedokážem, hm...

03.05.2023 5 z 5

Púštna hviezda Púštna hviezda Michael Connelly

Celkom sa stotožňujem s predchádzajúcim komentárom. Bedlivo sledujem pána Connellyho a kupujem bez váhania všetko, čo vydáva. Ani v tomto prípade som nebol sklamaný, ani som to nečakal, je to stávka na istotu. Príbehov s Boschom už príliš veľa asi nebude, keďže hrdina pomaly ale isto umiera na rakovinu. Ale stále je tu možnosť vrátiť sa vo flešbekoch späť, prípadne až do obdobia, keď slúžil v armáde vo Vietname, to by mohlo byť dosť zaujímavé čítanie. Však uvidíme.

13.04.2023 5 z 5

Strach múdreho muža Strach múdreho muža Patrick Rothfuss

Začal som to s čítať s vedomím, že dielo nie je dokončené, ale na rozdiel od väčšiny prítomných mi to ani veľmi neprekáža, lebo ak by som sa aj nedozvedel koniec, nič sa nedeje. Bola to zaujímavá a úžasná jazda, určite jedno z najlepších diel fantasy. Som trpezlivý, možno sa napriek všetkému raz dočkám, ak nie - nevadí. Na kvalite napísaného to nič nezmení.

15.12.2021 5 z 5

Okamžiky štěstí Okamžiky štěstí Patrik Hartl

Moje tretie stretnutie s Patrikom Hartlom, opäť plná spokojnosť, vedel som už, čo mám asi čakať. Klasický vzťahový príbeh rozprávaný z pohľadu Jáchyma a z pohľadu jeho sestry Veroniky.

02.10.2021 5 z 5

S elegancí ježka S elegancí ježka Muriel Barbery

Pekná kniha, romantický príbeh, pre mňa ako cynika dosť ťažko uveriteľný, nuž ale dobre, je to len príbeh a v ňom sa nemusíme silou mocou držať reality. Trochu ma iritovali tie intelektuálske úvahy, keďže som z nich rozumel len zanedbateľnú časť.

30.06.2021 4 z 5