Gold351 - Příspěvky

BibleBibleneznámý

Bible - kniha knih, kterou nelze hodnotit. Stejně jako se nedá číst najednou. S přestávkami ji čtu už mnoho let.Podle potřeby a nálady se vracím k jednotlivým pasážím. Souhlasím s tím, že člověk tu najde odpověď snad na všechny otázky...věřící i nevěřící.

30.09.2015


SaturninSaturninZ. Jirotka

Saturnin - klenot mé knihovny ! Padne-li na mne někdy splín, sluha Saturnin ho spolehlivě zažene, stejně, jako tetu Kateřinu s Miloušem. Musím přiznat, že tentokrát mě filmové zpracování nezklamalo...vždycky potěší.

19.08.2015


Dobře utajené housleDobře utajené housleM. Horníček

Poprvé jsem četla tuto útlou knížku tajně a pod dekou v posteli. Patřila mé starší sestře a říkala, že "to ještě není pro mě". Nevím, je to možné, třeba se mi jen líbil jemný humor, kdy autor mluví o své ženě jako o malé cukřence nebo popisuje trable s balíkem, který jejich domácnost obdaroval krystalovým cukrem. Ovšem, já Housle četla podruhé, potřetí... a čtu je stále. Třeba jen jednu kapitolu. Pana Horníčka jsem obdivovala a milovala, stejně jako jeho hry, knihy, besedy. Smekám před touto osobností !

01.09.2015


Kája Mařík 1Kája Mařík 1F. Háj

Knihu Kája Mařík jsem si vypůjčila od spolužačky, která ji měla po své mamince a nadšeně mi líčila, co právě čte. Postupně jsem přečetla všechny díly, protože v oné době tento titul byl "podpultový" jako Rychlé šípy. Moc se mi líbilo vyprávění o malém chlapci, jeho kamarádce a poetickém kraji jeho dětství. Později jsem přečetla i Řídících Márinku, ale to už nějak nebylo ono. Když v devadesátých letech znovu Kája začal vycházet, koupila jsem si všechny díly a moc se na ně těšila. Nezklamaly. Někdy si je otevřu a přenesu se v duchu k Mníšku pod Brdy, vidím přísně vedeného chlapce nebo už zamilovaného studenta, zapomenu na všední starosti a musím se usmívat. Mým dětem už tohle dílko moc neříká, zřejmě je trochu více moralizující. Ale "jako pohádka pro děti" to prý jde. Jistě, doba je jiná, ale myslím, že trochu pokory a tehdejší slušnosti by dnes současným lidem neškodilo.

02.09.2015


Hoši od Bobří řekyHoši od Bobří řekyJ. Foglar

První "foglarovka", kterou jsem v dětství četla. Díky rodičům jsem měla možnost dostat se k Foglarovým knihám i v době, kdy se nevydávaly. Pár let jsem byla vodní skautkou, než byl Junák zrušen. Shodou okolností jsem později jezdila na tábory jako vedoucí a musím přiznat, že jsem občas Jestřábovy nápady "kradla". Všechny jeho knihy jsem měla moc ráda, i dnes se k některé z nich z nostalgie vracím. Chápu, že současné mladé generaci už připadají trochu naivní a zastaralé, ale pojmy kamarádství a čest, by se vytratit neměly....

03.09.2015


Humorné příhody očima odvážného otceHumorné příhody očima odvážného otceM. M. Cabicar

Knihu jsem dostala pod stromeček, ale úryvky jsem znala už z fb. Přečetla jsem ji během jednoho večera, ale měla jsem velký problém - chechtala jsem se nahlas ! Takže, kdo si potřebuje zlepšit náladu a zahnat depku, vřele doporučuji !

28.12.2015


Za sedmi divy světaZa sedmi divy světaV. Zamarovský

Můj příběh je podobný, jak ho popisuje "woodward". Kniha byla dárkem k narozeninám a chytla mě tak, že jsem pak hledala další Zamarovského knížky. I já chtěla být archeoložkou nebo alespoň studovat historii. Nevyšlo to, nakonec jsem vystudovala úplně něco jiného, ale historie je mým celoživotním koníčkem. V. Zamarovský má u nás v knihovně čestné místo...

20.08.2015


Jak jsem potkal rybyJak jsem potkal rybyO. Pavel

Skvělá a hluboce lidská kniha, jako ostatně všechny Pavlovy knížky. Při jejím čtení člověk dostane chuť toulat se kolem Berounky a jen tak se kochat...Dík, pane Pavle :-)

03.09.2015


Pět neděl v balónuPět neděl v balónuJ. Verne

Vyrůstala jsem na verneovkách a mám je ráda dodnes.

10.09.2015


Město šťastných lásekMěsto šťastných lásekF. Kožík

Knihy pana Kožíka mám moc ráda, většinu z nich mám ve své knihovně. Město šťastných lásek jsem objevila v roce 1978 pod vánočním stromkem a "shltla" ho během dvou dnů. Od té doby patří k mým nejoblíbenějším. Zprvu mě zaujala spíše část historická než současný děj, občas jsem si četla jen jednu vypravěčskou linii, ale i dnes se často ke knize vracím. Díky jí jsem se zamilovala do Telče a každoročně tam trávím dovolenou, procházím místa, o kterých autor vypráví...

18.08.2015


Uprchlík na ptačím stroměUprchlík na ptačím stroměO. Sekora

Díky této knize o Modráčkovi jsem se naučila poznávat některé opeřence. Příběh se mi moc líbil, jen toho ťuhýka jsem se trochu bála a neměla jsem ráda kukačku.Ilustrace jsou úžasné a jsem ráda, že ji pořád děti čtou.

08.09.2015


Cirkus HumbertoCirkus HumbertoE. Bass (pseudonym)

Úžasný román z cirkusového prostředí sledující nejen dějiny jednoho rodu, ale i dění v tehdejší společnosti. Sáhla jsem pro něj kdysi do rodičovské knihovny , protože jsem byla nemocná a neměla zrovna co číst. Začetla jsem se a doufala, že ho stihnu dočíst dřive, než mě lékař pustí do školy! Stále se k němu vracím...

11.09.2015


Nádherné dobrodružstvíNádherné dobrodružstvíR. Halliburton

První Halliburtonův cestopis, který jsem jako dítě četla. Naprosto mě okouzlil a nadchl, u některých pasáží jsem se smála nahlas. Podařilo se mi sehnat téměř všechny jeho knihy, které v češtině vyšly. Dnes už jsou značně "jeté", ale patří k mým oblíbeným. Díky R.H. jsem přišla cestopisům na chuť...

12.08.2015


Nakonec přijde smrtNakonec přijde smrtA. Christie

Christie patří k mým oblíbeným autorům, sbírám její knihy a tenhle titul považuji za jeden z nejlepších. Možná je to jen můj názor...

20.08.2015


Dědeček automobilDědeček automobilA. Branald

Tuhle knihu jsem milovala, měla jsem pocit, že Frantíka Projsu, hraběte Kolowrata nebo "cestujícího kováře" znám osobně. Mnoho míst, o kterých A.Branald psal, mi bylo blízkých, protože jsem celé dětství jezdila k babičce do Mladé Boleslavi. Neumím si představit nikoho, kdo by lépe ilustroval příběh Laurina a Klementa, než K. Lhoták...

22.08.2015


Pouští a pralesemPouští a pralesemH. Sienkiewicz

Kouzelný dobrodružný příběh, který jsem četla jako dítě. Poprvé jsem se setkala s jménem Sienkiewicz. Hledala jsem pak jeho další knihy, trošku mne překvapilo, že téma je už poněkud jiné, ale nikdy mě autor nezklamal.

22.08.2015


Jan CimburaJan CimburaJ. Š. Baar

Krásný příběh. Četla jsem ho už v dětství a ráda se k němu vracím. Vždycky jsem obrečela, když armáda rekvírovala lidem koně. Pro sedláky to byla pohroma. Říkalo se, že pořádný hospodář se nejdřív postaral o zvířata, pak o lidi a nakonec o sebe. Proto mi bylo Cimbury líto. Někdo řekne, že takový "klaďas" ve skutečnosti nemůže existovat, ale znám pár podobných lidí a díky za ně.

04.09.2015


Navzdory básník zpíváNavzdory básník zpíváJ. Loukotková

Nádherna kniha. Četla jsem s chutí všechny romány J.Loukotkové, ale Villona prostě miluju. Od puberty jsem ji četla mnohokrát, některé části jsem znala už zpaměti, zvlášť "Já u studanky jsem ..." Doporučuji všem.

08.09.2015


Medvídek PúMedvídek PúA. A. Milne

Medvídka Pú jsem potkala jako malá holka, kdy mi předčítala jeho příběhy starší sestra. Časem jsem si ho půjčovala v knihovně a ještě později ho četla svým dětem. Nejen, že se líbil i jim, zamilovaly si ho i další děti v rodině. Myslela jsem si, budu-li mít jednou syna, bude to Kryštůfek. Ale mám dvě dcery :-)

08.09.2015


Malované počasíMalované počasíO. Sekora

Úžasná knížka o "meteorologii". Obdivovala jsem krásné obrázky, především mráčky, sluníčko a střídání dne i noci. Škoda, že už nevychází...

08.09.2015


Gabra a Málinka: Povedené dcerkyGabra a Málinka: Povedené dcerkyA. Kutinová

Pro někoho možná zastaralé příběhy dvou děvčat, pro mne oblíbené čtení v dětství. Moc mi byla blízká Gabra, zvlášť její lumpárny a nechtěné průšvihy :-)

18.09.2015


Prosím tě, neblázni!Prosím tě, neblázni!I. Kraus

Vtipná kniha, pohladí po duši. Přiznávám, že To na tobě doschne, mě dostala víc a ráda se k ní vracím.

18.08.2015


Jak jsme se nedali aneb Kapitoly z dějin národního úpěníJak jsme se nedali aneb Kapitoly z dějin národního úpěníZ. Šmíd

Historii mám moc ráda. Je pravda, že máme asi trochu zkostnatělý pohled na vlastní minulost. Proto bych tuhle knihu předčítala v hodinách dějepisu....

24.08.2015


Zapadlí vlastenciZapadlí vlastenciK. V. Rais

Zapadlí vlastenci prolínají mým raným dětstvím, kdy můj dědeček, vášnivý čtenář, občas hlasitě předčítal i mně ze svých oblíbených knížek. Vedle Raise, Vrby , Jiráska nebo Šmilovského jsem si vyposlechla i Světlou nebo Němcovou.Zapadlí vlastenci mě pohltili, snad právě i pro ten poklid, lidskost a někdy vysmívané vlastenectví...

26.08.2015


Pantáta BezoušekPantáta BezoušekK. V. Rais

Pantáta Bezoušek představuje prototyp milého dědečka, který se mi vždycky líbil...

26.08.2015


... šťastný František... šťastný FrantišekD. Janek

Fanánek Šťastnů - ohromný člověk a závodník. Taky vlastenec - málo se ví, že měl mnoho výhodných nabídek ze zahraničí a odmítal je, protože chtěl závodit za českou značku . Kosti měl snad všechny zlámané a sešroubované... Nepovažoval se za celebritu, zůstal prostě klukem z Kochánek !

27.08.2015


Bohatýrská trilogieBohatýrská trilogieJ. Žák

Trilogii mám už od dětství, neustále kolovala po mých kamarádech, později se u ní bavily mé dcery a jejich přátelé. Co dodat - jen to, že laskavá parodie pobaví a je psána krásnou češtinou. Zaslouží si plný počet hvězdiček.

27.08.2015


Tajemný hrad SvojanovTajemný hrad SvojanovB. Březovský

Oblíbená dětská kniha, díky které jsem nutila rodiče navštívit hrad Svojanov, obhlížela hlásku a snažila se zahlédnout aspoň jedno strašidlo. Potěšilo mě, když jsem viděla knížku v novém vydání u dětí mých známých.

01.09.2015


Moji milí bratřiMoji milí bratřiH. Čapková

Úžasná kniha odkrývající détství tří sourozenců, rodinné tajnosti, studia bratrů Čapkových. Doporučuji všem, kteří mají rádi biografie.

01.09.2015


Komplet - Věčně zpívají lesyKomplet - Věčně zpívají lesyT. Gulbranssen

Trilogii jsem četla poprvé jako gymnazistka, nejprve jen první díl, později jsem se dostala i k dalším dvěma knihám. Přiznávám, že zpočátku mi některé pasáže přišly zdlouhavé a netrpělivě jsem čekala, až líčení dostane větší spád. Snad pod vlivem současných moderních autorů... Po delším čase jsem se k Gulbranssenovi vrátila a četla ságu znovu od počátku. Tentokrát jsem shltla vše a nemohla se od knih odtrhnout. Syrová, drsná, ale nádherná severská sága mě dostala.

02.09.2015


1 2 3 4