Domov pro Marťany

Vyprávění o jednom školním roce 10leté dívky, která je šťastná v kruhu své rodiny i přesto, že její mladší bratr je nevyléčitelně nemocný. Na počátku příběhu se rodina stěhuje do vlastního domku a hrdinka prožívá všechny problémy života v novém prostředí. Snaží se najít kamarádku a po počátečním zklamání se zdá, že se jí to podařilo. Autorka akcentuje pozitivní přístup k životu u všech členů rodiny, jejich vzájemnou lásku a pochopení....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/41661/big_domov-pro-martany-xUg-41661.png 4.6137

Kniha Domov pro Marťany

mataaskorice
25.11.2021

Prima knížka pro děti. Kromě hlavního tématu hendikepovaného člověka - zde dítěte (a zesměšňujícímu až nenávistnému postoji k takovému člověku ze strany některých lidí), otvírá řadu - zejména vztahových - témat, která mohou čas od času trápit každé dítě. Například vztah mezi kamarádkami: morální kvality člověka X povrchnost, empatie X bezohlednost, sobeckost, tolerance X nesnášenlivost, potřeba ponižovat druhé; vztah sourozenecký: neustálé smiřování se s hendikepovaným sourozencem, vnitřní rozpor mezi studem za takového sourozence před ostatními a smířením a láskou k sourozenci, ať už je jakýkoli, nezištná upřímná pomoc, snaha posouvat vývoj hendikepovaného dítěte, pomáhat mamince s náročným dítětem, celková ochota a snaha pečovat o dobré rodinné vztahy všech členů rodiny; vztah rodičů: vnímání občasné hádky jako přirozeného vyjasnění názoru v jinak funkční rodině X porovnání jiných rodin, kde dítě vyrůstá v sociálně nevyhovujícím prostředí, dítě, které žije jen s jedním rodičem. Knížka prostě nabízí hromadu témat, na které lze s dítětem při čtení zavést řeč nebo je dál rozvíjet po svém. Přesto text není nijak přehlcený, všechno do sebe kompaktně zapadá. Knížka bavila i desetiletou dceru. Milé a užitečné počtení.

KanWay
30.10.2021

Za mě jedna z nejlepších dětských knih, která dětem srozumitelně vysvětluje nějaký handicap

Hoblinka
21.08.2021

Nádherná knížka. Doufám, že stejně jako mně se bude líbit i mým dětem.

Knihomolka506
26.05.2021

Četla jsem cca před dvěmi lety . Příběh napsaný s citem a tolerancí k handicapovaným lidem. Kromě pomoci lidem a hlavně převážně dětem s přebytečným 21. chromozomem nebo jinak také Downovým syndromem se v knize píše o tom jaký je život s takovým sourozencem. O tom, co musí nejen ta osoba s tady tím handicapem zvládnout , ale také reakce jeho okolí a rodiny je tohle vyprávění. Ale hlavně je o malé Michalce, která musí zvladnout nejen narozeni bratříčka, ale nástup do školy a nový kolektiv. To jak se s tím popere je srozumitelně napsané a vysvětlené formou pro malé děti a děti školního věku v malé knížce

čtení234
27.12.2020

Příběh mě zklamal. Odnesla jsem si minimální zážitek.

Moňule13
01.11.2020

Jedna z mých nejoblíbenějších dětských knížek. Při úklidu jsem ji našla a přečetla si ji znovu i teď v dospělosti a líbí se mi pořád :)

bonbonek
03.10.2020

Tato kniha, jelikož to byla povinná četba, mě moc nebavila, přišlo mi to jako o ničem, jako že to bylo jako z běžného života. Ale nakonec mě docela bavit začala, později jsem v knize našla ponaučení.

Monika1717
03.08.2020

Michalky mi bylo líto. Přestěhovala se, ztratila kamarádky, začala chodit do jiné školy, projevilo se to na prospěchu. Rodiče se sice snažili, ale měli i jiné starosti než foukat na dětskou dušičku. Když si začala zvykat, přivezla babička Martina, bratra s Downovým syndromem. Děti ji s ním viděli venku a posmívali se jí. Bylo to pro ni kruté, ale díky tomu poznala, jaký kdo opravdu je. Kniha je moc hezká, nejde tak o Martinovo postižení, ale o to, jak rodina drží pohromadě v dobrém i zlém.