gladya Online gladya komentáře u knih

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Tato knížka člověka nutí zamyslet se. Nad vinou, odplatou, právem , spravedlností. O tom, že se při odsunu Němců dělo i bezpráví asi není pochyb. Stejně tak jako o tom, že nebýt Mnichova a okupace, nebylo by odsunu. Jenže pokud aplikujeme princip kolektivní viny, jak je to popsáno v knížce, jsme o tolik lepší než nacisté? Jistě, na úroveň organizátorů a realizátorů holokaustu neklesáme. ale to by nám stačit nemělo.

A v knížce nejde jen o odsun. Nejsem už nejmladší, ale 50. léta jsem nezažila ani jako dítě. I mé generaci se nejspíš zdá neuvěřitelné, jak hrozná to byla doba.

Jestli mi něco trochu vadilo, tak jistá tendence ke schematičnosti postav. Němky jsou "hodné" starousedlíci také, a ti, co se přistěhovali do pohraničí jsou bezcharakterní zlatokopové. Ale to je jen drobnost, dávám 5 hvězdiček.

16.10.2014 5 z 5

Forrest Gump Forrest Gump Winston Groom

Film se mi docela líbil. Knížka je úplně jiná. A lepší. V tomto případě nejde o to, že ve filmu není všechno. Knížka je hlubší a dost jinak vyznívá. Naštěstí jsem film viděla dřív, než jsem četla knížku, takže jsem si užila oboje. A k nespisovným výrazům, jak by asi mluvil Forest?

Manifest komunistické strany Manifest komunistické strany Karl Marx

Je to reakce na realitu té doby, ale kam vedlo nabízené řešení.?

Kapitál I Kapitál I Karl Marx

Kapitál se nedá posuzovat jako klasická knížka. V době vzniku měl Kapitál jistý význam i jako vědecké dílo, i když hodnotit je se dá různě. Neberu ohled na to, jaká ideologie se k tomuto dílu hlásila.

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Dokonalé. Smrt jako vypravěč, dobře napsané postavy, silný příběh. Takhle mě dlouho žádná knížka nedostala.

Vinnetou I Vinnetou I Karel May

Jeden z hrdinů mého dětství, jak jinak než 5 hvězdiček

16.09.2014 5 z 5

Zápas s nebem (1. - 3. díl) Zápas s nebem (1. - 3. díl) J. M. Troska (p)

Jsem ráda, že Troskovy knížky nepodlehly úplně zubu času a že rozsocha jiskří. Ani nepočítám, před kolika lety jsem to četla. Literární úroveň neřeším.

16.09.2014 5 z 5

Neviditelná armáda Neviditelná armáda J. M. Troska (p)

Srdeční záležitost mého dětství, nelze jinak než dát 5 hvězdiček. Možná je to naivní a mimo i z pohledu tehdejších poznatků vědy. Ale to vůbec nevadí.

16.09.2014 5 z 5

Prázdné místo Prázdné místo J. K. Rowling (p)

Mně se ta knížka líbila, zkrátka Rowlingová psát umí. Ano, ta knížka není o hezkých věcech, optimismem zrovna neoplývá a na náladě člověku nepřidá. Ale to neznamená, že je špatná.

Jen mi chvíli trvalo, než jsem se v postavách a jejich vztazích zorientovala.

Vulgarismy nemám ráda, ale tady mi nevadily, vulgárně mluví postavy, k jejichž charakteru a typu to patří.

14.09.2014 5 z 5